www.infoglobe.sk » Paraguaj – Encarnacion

Paraguaj – Encarnacion

Publikované: 5.12.2016
Mesto Encarnacion (hlavné mesto departmentu Itapúa) leží na juhu Paraguaja na brehu rieky Paraná, ktorá tvorí prírodnú hranicu s Argentínou. Toto mesto, v ktorom žije cca 120 000 ľudí, sa prezýva La Perla del Sur (Perla juhu). Na druhom brehu rieky Paraná leží argentínske mesto Posadas a oba brehy spája medzinárodný most San Roque González de Santa Cruz. Mesto založili začiatkom 17. storočia jezuiti. V tejto časti Paraguaja leží mnoho jezuitských misií s dochovanými ruinami, ktoré máme neskôr v pláne tiež preskúmať. Teraz si ale vyčleňujeme dva dni na spoznávanie Encarnacionu.

Encarnacion

katedrála Nuestra Seňora de la EncarnacionDo Encarnacionu sa dostaneme z mesta Coronel Bogado, ktoré nie je príliš zaujímavé, stopom s jedným Brazílčanom. Známe je predovšetkým vďaka pečivu chipa, ktoré sa pripravuje z maniokovej múky, vajec a syra. Väčšinou pripomína malý rohlík, ale tvary môžu byť rôzne. V meste Encarnacion sa ubytujeme pri termináli, pretože v Paraguaji to funguje tak, že lacnejšie hotely sa nachádzajú okolo autobusovej stanice. Za terminálom sa nachádza aj rodný dom paraguajského diktátora Alfreda Stroessnera, ktorý dnes slúži ako súkromná univerzita. V tejto časti sa nachádza aj vilová zástavba, kade sa oplatí poprechádzať a pokochať sa miestnou noblesnou architektúrou, za ktorú sa bohatší Paraguajci nehanbia. Jednu ulicu od autobusovej stanice smerom do centra je malé námestie s mestským úradom Plaza Francisco Solano López a katedrála Nuestra Seňora de la Encarnacion.

Mesto Encarnacion je na prvý pohľad usporiadané a čisté. Ľudia sú stále usmievaví a viac multikultúrni než v mestách, ktorými sme už v Paraguaji prechádzali. Niet divu, okrem španielskych potomkov a indiánov kmeňa guaraní (pôvodní obyvatelia, ale tiež označenie miestnej meny a jazyka, ktorý je druhým úradným jazykom v Paraguaji) tu žije mnoho prisťahovalcov ako Brazílčania, Nemci, Ukrajinci, Poliaci, Japonci alebo Číňania. A jeden pán, ktorého sme stopli, vravel, že aj zopár Čechov.

Plaza de Armas   ukážka domu vo vilovej štvrti

Hlavné námestie v Encarnacione, Plaza de Armas, je priestranné a rozdelené do niekoľkých častí. V spodnej časti je vybudovaná japonská záhrada, kde sú japonské lampy, kamenný most, zakrpatené dreviny a jazierko. V centrálnej časti je veľký pomník a niekoľko stožiarov s paraguajskými vlajkami. V hornej časti je detské ihrisko s preliezačkami a za ním kostol so zelenou fasádou – San George. Námestie je zarastené zeleňou, predovšetkým palmami a stromami lapacho (kvitnú ružovými kvetmi), ktoré sú v Paraguaji veľmi časté. Niet sa čomu čudovať, keďže je to ich národný strom. Od tohoto námestia sa dá ísť priamo k rieke Paraná – k hlavnej „baviacej sa“ ulici Costanera.

kostol San George

Počas prechádzania ulice Costanera sa mihneme okolo starej železničnej stanice, ktorá slúži skôr ako dekorácia, a mierime rovno na pláž. Je tu nová promenáda a mesto si na nej dalo skutočne záležať, čo sa ani nedivím, pretože Paraguajci trávia všetok svoj volný čas vonku. A to buď s priateľmi, alebo s rodinou, ale hlavne pri hrnčeku tereré. Pláž je dlhá asi kilometer a je tu mnoho detských ihrísk, stánky s občerstvením, reštaurácie a bary a tiež staré silo, ktoré zdobí začiatok pláže. V letných mesiacoch praská pláž vo švíkoch, ale my tu teraz máme pokoj. Nikto sa ani nekúpe, ľudia len posedávajú pri západe slnka a rozprávajú sa. Prispôsobujeme sa ich radovánkám a sadáme si na piesok. Zaujímavé je, že v náprotivom meste Posadas (Argentína) je o hodinu viac. Takže na encarnacionskej pláži zapadá slnko o pol šiestej, kým na pláži v Posadas o pol siedmej.

železničná stanica Encarnacion   nová promenáda v Encarnacione

„Antiqua silo“ na promenáde a za ním mesto Posadas

Encarnacion je preslávený svojim karnevalom, ktorý prebieha každý víkend od konca januára a vo februári a je menšou obdobou toho v Rio de Janeiro. Miesto, kde sa koná sprievod (Sambodromo Carneval), je práve na ulici Costanera a Gaspar Rodriguez de Francia. Tu je tiež najväčšia koncentrácia reštaurácií a barov, kde ae miestni takmer denne schádzajú. My navštevujeme Encarnacion pol roka po karnevale, takže si tento zaujímavý sviatok s miestnymi bohužiaľ nemôžeme užiť. Ale aspoň sa môžeme pri potulkách týmto údajne najkrajším mestom Paraguaja kochať miestnou architektúrou a západom slnka na rieke Paraná a počúvať súznenie prírody a mesta.

GPS: 27°16'35.6"S 55°55'50.8"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Paraguaj – miesta neďaleko hlavného mesta
Publikované: 21.11.2016
Paraguaj patrí k tým menším štátom Južnej Ameriky, ale aj tak je svojou rozlohou 406 750 kilometrov štvorcových zhruba 5krát väčší než Česká republika. Preto tento štát zvádza turistov k pomalému presúvaniu sa a navštevovaniu menších a pokojnejších miest. Jeden muž, ktorého sme stopli, sám tvrdil, že za mestá sa v Paraguaji považuje iba Asunción, Encarnación a Ciudad del Este. Zvyšok sú skôr dediny, čo sa nám aj potvrdí.

Paraguaj – jezuitské misie
Publikované: 12.12.2016
Jedným z najväčších lákadiel v Paraguaji je určite návšteva jezuitských misií. Sám som bol na túto atrakciu zvedavý, pretože som stále nevedel, ako vlastne také misie presne vyzerajú. Jezuitské misie sa v Paraguaji vyskytujú prevažne okolo rieky Paraná. Zopár takýchto dedín sa nachádza aj v Brazílii, na juhu Bolívie a veľký počet ešte v Argentíne (v provincii Misiones). V Paraguaji je takýchto jezuitských dediniek osem, z toho tri sú pomerne dosť zachovalé a práve k tým mierime. Misie (indiánske obce) boli zriadené v 17. a 18. storočí na „prevýchovu“ pôvodného obyvateľstva (kmeň Guaraní). Dedinky sú navzájom dosť podobné. Väčšinou stojí v centrálnej časti veľkého areálu kamenný kostol so sakristiou, vedľa neho je nalepených niekoľko stavieb – škôl a stranou sa nachádzajú obydlia indiánov.

Paraguaj – Ciudad del Este
Publikované: 19.12.2016
Posledné miesto, ktoré počas dvojtýždenného cestovania po Paraguaji navštevujeme, je veľkomesto na východe krajiny – Ciudad del Este. Kvôli pašovanému tovaru sa často prezýva „juhoamerický supermarket“. Na rušných uliciach v centre sa dá zohnať skutočne všetko. Brazílčania a Argentínčania sem dokonca jazdia nakupovať rôzny tovar, predovšetkým elektroniku, ktorá je v Paraguaji lacnejšia než v susedných štátoch. Mesto bolo založené až v roku 1957 a dnes je druhým najväčším mestom Paraguaja, žije tu necelých 400 tisíc obyvateľov. Leží na rieke Paraná (druhá najväčšia juhoamerická rieka) a hraničí s Argentínou a Brazíliou. S brazílskym Foz do Iguazú ho spája most Puente de la Amistad (most Priateľstva).

Paraguaj – Asunción
Publikované: 14.11.2016
Než dôjdeme do mesta Asunción, musíme prejsť cez Gran Chaco. To sa rozprestiera na území štátov Argentína, Bolívia a Paraguaj. V Paraguaji zaberá veľkú časť severného územia, o ktoré sa viedla v 30. rokoch 20. storočia vojna s Bolíviou, ktorú nakoniec vyhral Paraguaj. Príčina bola v tom, že sa obe strany mylne domnievali, že sa tam nachádza ropné bohatstvo. Dnes je to len suchá a vyprahnutá rovina, riedko zarastená pastvinami a stromami.


Súvisiaca fotogaléria

Paraguaj – krajina kontrastov
Paraguaj je vnútrozemský štát v Južnej Amerike, ktorý leží cca 5000 km od najbližšieho mora, pret...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.
5.8.2020
Spišské múzeum vás pozýva stráviť leto na Spišskom hrade. Pripravený je pre vás bohatý program, ktorý tvoria koncerty, divadelné predstavenia, šerm i nočné prehliadky.

3.8.2020
Karlove Vary budú hostiť 25. ročník karlovarského folklórneho festivalu tento rok v septembri, počas predĺženého víkendu 3.–6. vystúpia folklórne súbory na rôznych scénach v regióne.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 7. 8. 2020
sviatok:Štefánia
dnes:
piatok 7.8.
30 °C
zajtra:
sobota 8.8.
25 °C