www.infoglobe.sk » Paraguaj – jezuitské misie

Paraguaj – jezuitské misie

Publikované: 12.12.2016
Jedným z najväčších lákadiel v Paraguaji je určite návšteva jezuitských misií. Sám som bol na túto atrakciu zvedavý, pretože som stále nevedel, ako vlastne také misie presne vyzerajú. Jezuitské misie sa v Paraguaji vyskytujú prevažne okolo rieky Paraná. Zopár takýchto dedín sa nachádza aj v Brazílii, na juhu Bolívie a veľký počet ešte v Argentíne (v provincii Misiones). V Paraguaji je takýchto jezuitských dediniek osem, z toho tri sú pomerne dosť zachovalé a práve k tým mierime. Misie (indiánske obce) boli zriadené v 17. a 18. storočí na „prevýchovu“ pôvodného obyvateľstva (kmeň Guaraní). Dedinky sú navzájom dosť podobné. Väčšinou stojí v centrálnej časti veľkého areálu kamenný kostol so sakristiou, vedľa neho je nalepených niekoľko stavieb – škôl a stranou sa nachádzajú obydlia indiánov.

San Cosmé y Damián – školská časť ruín so slnečnými hodinami

Najznámejšími jezuitskými dedinkami sú v Paraguaji San Cosmé y Damián, Trinidad a Jesús. Vstupenka na návštevu všetkých troch stojí necelých 5 dolárov a platí tri dni. Prvou dedinou, ktorú navštevujeme, je San Cosmé y Damián, ktorá by stála za návštevu aj bez samotných misií. Leží 20 km južne od mesta Coronel Bogado na rieke Paraná. Táto pokojná dedina má niekoľko domov, pobrežnú stráž (rieka Paraná tvorí prírodnú hranicu medzi Paraguajom a Argentínou), opravené námestie a nachádza sa tu aj hvezdáreň. Tá sa dá tiež navštíviť so zakúpenou vstupenkou (nočné pozorovanie aj denné exkurzie a planetárium). Dočervena zaprášené cesty sa križujú a okolo nich stojí nižšia zástavba domčekov. Pred nimi sedia miestni na stoličkách a pochlipkávajú čaj. Pri tom sa usmievajú a nechávajú plynúť čas.

námestíčko v San Cosmé y Damián   ulička v San Cosmé 

Strávime tu jednu noc a hneď ráno sa ideme pozrieť na ruiny jezuitských misií. Prehliadka začína v kostole, ktorý je čiastočne zrekonštruovaný. Vo vnútri chrámu sú vystavené exponáty pôvodného vybavenia (sochy, stoličky, obrazy a podobne). Všetky múry sú postavené z opracovaných kameňov, drevený krov strechy s viditeľnými prvkami je zdobený a strechu kryjú pálené škridle. Väčšina stavieb má pred samotnou obývacou časťou ešte krytú verandu. To si miestni obyvatelia zachovávajú pri stavbách dodnes. Asi aby mohli sedieť vonku v teple aj daždi. Prejdeme si triedy vtedajšej školy, kde sú ešte pôvodné lavice a tabule. Vonku pred školskou časťou sú slnečné hodiny, ktoré aj napriek zašlým ryhám na mohutnom kameni stále fungujú.

jezuitské misie – ruiny v Jesús   interiér chrámu ruín v Jesús

Potom zájdeme ešte do neďalekého observatória. Včera v noci bolo zatiahnuté a hviezdy sa nedali pozorovať, tak nám dnes pani v planetáriu aspoň púšťa ukážku miestnej oblohy. Potom nám ešte pustí dokument o indiánoch kmeňa Guaraní, ktorí z hviezdnej oblohy poznávali, kedy je čas zberu úrody a iné kalendárne úseky. V roku 1706 prišiel do San Cosmé Buenaventura Suaréz, ktorý bol nielen jezuitským kňazom, ale aj astronómom. Ako prvý tu zmapoval oblohu a vyrobil aj teleskop. Na trávniku pred hvezdárňou stojí armilárna sféra, ktorá ma úplne okúzlila. Podľa nastavenia ročného obdobia, ktoré je na tejto sfére, a polohy na zemi (podľa miest, ktoré sú vyryté v oceli armilárnej sféry) sa môžete pozrieť, v akom postavení sú teraz hviezdy, súhvezdia a planéty na oblohe.

armilárna sféra   indiánske obydlie – ruiny v Jesús

San Cosmé y Damián – kosto za tmy

Ďalšia misia – Trinidad – leží zhruba 30 km východne od Encarnacionu. Od nich sú ešte ďalších 12 km vzdialené ruiny misie Jesús. Tie navštevujeme ako prvé. Je to obrovská zelená plocha s niekoľkými stromami a pomarančovníkmi. Uprostred tejto záhrady stojí zrúcanina dominantného kamenného kostola. Tieto ruiny sú síce väčšie než tie v San Cosmé, ale nie sú tak dobre zachovalé. Nachádza sa tu škola, kde sa pôvodní obyvatelia učili európskym zvyklostiam a viere, a tiež je tu niekoľko indiánskych obydlí. Tie dnes vyzerajú iba ako nízke kamenné múriky.

ruiny Trinidad

opracovaný kameň v misii Trinidad, v pozadí zadná časť kostola   ruiny Trinidad – osvetlená kamenná veža (zvonica)

kamenná kazateľňa v TrinidadMisia Trinidad je najväčšia a najlepšie zachovalá dedina zo všetkých. Aj tu dominuje kamenný kostol, ktorý je skutočne mohutný a vo vnútri má aj kryptu. Kamene sú krásne opracované a sú v nich vyryté rôzne motívy. V kostole je aj mohutná kamenná kazateľňa. V rozľahlom areáli je mnoho ďalších stavieb ako domy indiánov, školy a zaujímavá je aj kamenná veža – bývalá zvonica. Našlo sa tu aj veľa artefaktov a ľudské kosti.

Pekným záverom je prehliadka dediny Trinidad po zotmení. Tieto ruiny si večer prechádzame so sprievodcom za zvuku dobovej hudby a zvukov z pralesa. Ako sa pomaly približujeme k veľkému chrámu, reflektory sa postupne okolo nás rozsvecujú a ľahko osvetľujú kamenné stavby Trinidadu. Je to neuveriteľne impozantná show, ktorá navyše vykresľuje celú atmosféru z posledných dní. Človek si pripadá, ako by sa opäť ocitol v osemnástom storočí.

GPS: (Trinidad) 27°07'59.6"S 55°42'06.8"W

 

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Paraguaj – Asunción
Publikované: 14.11.2016
Než dôjdeme do mesta Asunción, musíme prejsť cez Gran Chaco. To sa rozprestiera na území štátov Argentína, Bolívia a Paraguaj. V Paraguaji zaberá veľkú časť severného územia, o ktoré sa viedla v 30. rokoch 20. storočia vojna s Bolíviou, ktorú nakoniec vyhral Paraguaj. Príčina bola v tom, že sa obe strany mylne domnievali, že sa tam nachádza ropné bohatstvo. Dnes je to len suchá a vyprahnutá rovina, riedko zarastená pastvinami a stromami.

Paraguaj – Ciudad del Este
Publikované: 19.12.2016
Posledné miesto, ktoré počas dvojtýždenného cestovania po Paraguaji navštevujeme, je veľkomesto na východe krajiny – Ciudad del Este. Kvôli pašovanému tovaru sa často prezýva „juhoamerický supermarket“. Na rušných uliciach v centre sa dá zohnať skutočne všetko. Brazílčania a Argentínčania sem dokonca jazdia nakupovať rôzny tovar, predovšetkým elektroniku, ktorá je v Paraguaji lacnejšia než v susedných štátoch. Mesto bolo založené až v roku 1957 a dnes je druhým najväčším mestom Paraguaja, žije tu necelých 400 tisíc obyvateľov. Leží na rieke Paraná (druhá najväčšia juhoamerická rieka) a hraničí s Argentínou a Brazíliou. S brazílskym Foz do Iguazú ho spája most Puente de la Amistad (most Priateľstva).

Paraguaj – Encarnacion
Publikované: 5.12.2016
Mesto Encarnacion (hlavné mesto departmentu Itapúa) leží na juhu Paraguaja na brehu rieky Paraná, ktorá tvorí prírodnú hranicu s Argentínou. Toto mesto, v ktorom žije cca 120 000 ľudí, sa prezýva La Perla del Sur (Perla juhu). Na druhom brehu rieky Paraná leží argentínske mesto Posadas a oba brehy spája medzinárodný most San Roque González de Santa Cruz. Mesto založili začiatkom 17. storočia jezuiti. V tejto časti Paraguaja leží mnoho jezuitských misií s dochovanými ruinami, ktoré máme neskôr v pláne tiež preskúmať. Teraz si ale vyčleňujeme dva dni na spoznávanie Encarnacionu.

Paraguaj – miesta neďaleko hlavného mesta
Publikované: 21.11.2016
Paraguaj patrí k tým menším štátom Južnej Ameriky, ale aj tak je svojou rozlohou 406 750 kilometrov štvorcových zhruba 5krát väčší než Česká republika. Preto tento štát zvádza turistov k pomalému presúvaniu sa a navštevovaniu menších a pokojnejších miest. Jeden muž, ktorého sme stopli, sám tvrdil, že za mestá sa v Paraguaji považuje iba Asunción, Encarnación a Ciudad del Este. Zvyšok sú skôr dediny, čo sa nám aj potvrdí.


Súvisiaca fotogaléria

Paraguaj – krajina kontrastov
Paraguaj je vnútrozemský štát v Južnej Amerike, ktorý leží cca 5000 km od najbližšieho mora, pret...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.
5.8.2020
Spišské múzeum vás pozýva stráviť leto na Spišskom hrade. Pripravený je pre vás bohatý program, ktorý tvoria koncerty, divadelné predstavenia, šerm i nočné prehliadky.

3.8.2020
Karlove Vary budú hostiť 25. ročník karlovarského folklórneho festivalu tento rok v septembri, počas predĺženého víkendu 3.–6. vystúpia folklórne súbory na rôznych scénach v regióne.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 7. 8. 2020
sviatok:Štefánia
dnes:
piatok 7.8.
30 °C
zajtra:
sobota 8.8.
25 °C