www.infoglobe.sk » India, Ágra – symbol krajiny

India, Ágra – symbol krajiny

Publikované: 6.7.2020
Indické mesto Ágra vám možno nič moc nehovorí, ale každý z vás už určite aspoň jedenkrát počul o mramorovom mauzóleu Tádž Mahal, pamätníku večnej lásky.

Tento novodobý div sveta je dokonalým príkladom perzskej a mughalskej architektúry. Postavil ho cisár Šah Jahan na počesť svojej milovanej zomrelej manželky. Dnes je Tádž Mahal svetovým kultúrnym dedičstvom UNESCO a je jedným z najväčších lákadiel Indie. Stavba monumentu, ktorý má pripomínať nehynúcu lásku, začala r. 1632 a jej dokončenie trvalo takmer 21 rokov. Na jeho stavbe sa podieľalo viac než 20 000 robotníkov, ktorí pracovali vo dne v noci. Vonkajšia časť mauzólea je vyrobená z bieleho mramoru, ktorý bol vyrezaný, vymaľovaný a ozdobený drahými kameňmi. Design je kombináciou indického, perzského a tureckého štýlu. Na prehliadku tejto nádhernej stavby sa môžete vydať každý deň od východu po západ slnka, s výnimkou piatku. Každý piatok je budova pre verejnosť uzavretá.

Tádž Mahal

V tento deň je priestor prístupný len pre moslimov. Krásu pamätníku večnej lásky môžete sledovať aj vo večerných hodinách počas splnu. Ak by ste si chceli vychutnať Tádž Mahal bez davov turistov, tak sa vydajte pred západom slnka za záhrady Mehtab Bagh. Uvidíte krásne Tádž Mahal aj rieku.

vstupná brána Amar Singh do pevnosti útroby pevnosti

Ágra, bývalé hlavné mesto Mughalskej ríše, je známe aj svojou masívnou červenou pevnosťou, ktorá patrí k najväčším a tiež najdôležitejším pevnostiam v celej Indii. Červená pevnosť sa jej nehovorí nadarmo. Celú ju obopínajú miestami až 21 metrov vysoké múry vystavané z červeného pieskovca. Pôvodne slúžila ako vojenská pevnosť, neskoršie bola premenená na palác. V prípade pekného počasia sa vám zo strešnej verandy ukáže v diaľke Tádž Mahal.

palác Jahangiri Mahal slúžil ako zámok pre ženy

Za návštevu tiež stojí osamotené historické mesto Fatehpur Sikri, ležiace západne od Ágry. Rozsiahly komplex budov slúžil v 16. storočí 14 rokov ako hlavné mesto Mughalskej ríše. Mnohé stavby sa zachovali dodnes.

 

GPS: 27°10'31.1"N 78°02'41.5"E

Text: Andrea Meluzínová

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Andrea Meluzínová, Wikimedia Commons: YannDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

India, Jaipur – ružové mesto
Publikované: 15.6.2020
Každý z nás už určite aspoň raz v živote počul o ružovom meste Jaipur v Indii. Mesto Jaipur je hlavným a najväčším mestom štátu Rádžasthán. Návštevníkov láka predovšetkým svojimi zachovalými palácmi, chrámami, pevnosťami a pamiatkami. Nie nadarmo sa mu hovorí ružové mesto.

India, Váránasí – posvätné mesto, ktoré nikdy nespí
Publikované: 29.6.2020
Návšteva mesta na brehoch posvätnej rieky Gangy nie je len tak pre každého. Ak chcete spoznať skutočnú Indiu, rituálne obrady a kolobeh života v indickej spoločnosti, potom je Váránásí pre vás. Toto mystické mesto je najobľúbenejším pútnickým miestom hinduistov a zároveň je jedným z najdlhšie obývaných miest na svete. Známe tiež ako mesto lorda Šivy, boha stvorenia a ničiteľa Vesmíru. Viera hovorí, že každý, kto zomrie vo Váránasí, bude oslobodený z cyklu reinkarnácie.

India: Karnátaka, Gokarna – ospalé chrámové mesto
Publikované: 22.6.2020
Potrebujete si oddýchnuť a zotaviť sa z indického intenzívneho chaosu? Vydajte sa do tichého raja. Gokarna je hinduistickým pútnickým mestom v Karnátake s novo objaveným centrom pre milovníkov pláží a hippies.

India, Hajdarábád – perly a diamanty
Publikované: 24.4.2015
Indický subkontinent ponúka mnoho miest na preskúmanie. To je dôvodom, prečo aj dnes na ňom zostaneme a pozrieme sa do ďalšieho významného mesta.

India, Ahmadábád – Manchester východu
Publikované: 1.5.2015
V severozápadnom cípe Indie sa rozkladá štát o veľkosti dva a pol Českých republík a šesť násobkom jej populácie - Gudžarát. V tomto štáte sa pred nejakými šesť tisíc rokmi zrodila civilizácia pozdĺž rieky Indus.

India – expedícia Tiger: cesta a uvítanie
Publikované: 9.3.2019
Asi by som mala ísť spať, keď musím už o 3.30 vstávať, ale čo s tým, keď nie som unavená. Všetko je už zbalené, len ešte premýšľam, či si mám vziať pršiplášť, alebo nie, keď hlásia slnečno 44 °C. Nakoniec som ho z kufru vybrala. Vám ho ale odporúčam pribaliť, je veľmi praktický, keď vás náhle prepadne prietrž mračien.

India – expedícia Tiger: cesta na safari
Publikované: 16.3.2019
Jedlo sa tu podáva ako bufet. Z miestnej kuchyne mi asi najviac chutia placky čapátí alebo naan, tie by som mohla jesť bez obmedzenia. A tiež mam rada jahňacie mäso, ktoré tu pripravujú skutočne veľmi dobre. Veľkým lákadlom sú rôzne dezerty, sú nielen veľmi dobré, ale tiež veľmi sladké, no skrátka kalorická bomba. Radšej si dám exotické ovocie.

India – expedícia Tiger: cesta za mláďatami
Publikované: 20.4.2019
Už sa teším, čo pekného dnes nafotím. Tak teda rýchla sprcha, zubná hygiena, popadnúť všetku techniku a hurá na recepciu. Náš džíp je už tu a s ním aj celá posádka.


Súvisiaca fotogaléria

India III.
Tretia fotogaléria z Indie obsahuje fotky z oblasti Darjeelingu a himalájske panorámy z indicko-n...

India II.
V ďalšej fotogalérii z Indie si môžete pozrieť monumentálnu stavbu Tádž Mahal ako aj fotografie z...

India I.
Fotografie niektorých historických pamiatok v Dillí, miestneho múzea železnice, života ľudí v ruš...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

10.8.2020
Celý oficiálny program Chodských slávností s výnimkou pútnickej omše bude tento rok virtuálny. Z budovy Mestského kultúrneho centra – Pivovaru Domažlice budú v dňoch 15.–16. augusta vysielané premiéry predtočených relácií a medailónov chodských súborov a dva živé prenosy.
7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.
5.8.2020
Spišské múzeum vás pozýva stráviť leto na Spišskom hrade. Pripravený je pre vás bohatý program, ktorý tvoria koncerty, divadelné predstavenia, šerm i nočné prehliadky.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 11. 8. 2020
sviatok:Zuzka
dnes:
utorok 11.8.
25 °C
zajtra:
streda 12.8.
28 °C