www.infoglobe.sk » Pakistan, Lahore – srdce Pakistanu

Pakistan, Lahore – srdce Pakistanu

Publikované: 26.7.2013
Srdce Pakistanu alebo tiež hlavné mesto kultúry sú pravdepodobne dve najbežnejší prezývky pre toto obrovské mesto.

Lahore nájdete v pakistanskej provincii Pandžáb, ktorá je tou najľudnatejšou provinciou v krajine. Pandžáb zaberá plochu takmer troch Českých republík a žije tu 91 miliónov obyvateľov. Od 50. rokov 20. storočia zažíval Pandžáb rýchlu industrializáciu vrátane svojho hlavného mesta, Lahore.

Lahore

Keď pôjdete do Lahore, pripravte sa na teplotný šok, pretože na vrchole turistickej sezóny v júni a júli tu teploty presahujú 40 stupňovú hranicu. Pokiaľ vás vysoké teploty neodradia, spoznáte tradičné centrum Pandžábu, ktoré dnes obýva okolo 10 miliónov obyvateľov hovoriacich dvoma desiatkami dialektov pandžábštiny.

Lahore údajne založil pred 4000 rokmi Loh, hrdina indického eposu Ramayana a spomienkou na túto dobu je podzemný chrám zasvätený Rámovi. Tou najhistorickejšou časťou mesta je celá štvrť Walled City , podľa archeologických prieskumov jej pôvod siaha najmenej do druhého tisícročia pred n. l.

Walled City

Toto historické jadro Lahore, ktoré bolo obohnané hradbami, bolo zároveň prístupné z trinástich brán. Dodnes sa ich zachovalo šesť (Bhati, Dehli, Kashmiri, Lohari, Roshnai a Shairanwala). Jednou z najdôležitejších je Roshnai, ktorej rozmery prekonávajú ostatné brány, pretože bola prispôsobená na prechod sloních sprievodov miestnych vládcov.

Vo Walled City sa nachádza aj Lahorská pevnosť postavená v druhej polovici 16. storočia mughalským cisárom Akbarom. Na jej mieste stáli už po stáročia staršie pevnosti, avšak jej súčasná podoba pochádza práve z obdobia Akbarovej vlády. Dnes je pevnosť súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Hazuri Bagh

Šalimarove záhrady pochádzajú z prvej polovice 17. storočia. Záhrady sú veľmi rozsiahle a rozdelené do troch terás, pričom každá terasa je nad tou predchádzajúcou o štyri metre vyššie. V Šalimarových záhradách sa nachádza vyše štyri sto fontán.

Shalamar Garden

Badšáhská mešita bola postavená Aurangzébom, mughalským cisárom, ktorý vládol v druhej polovici 17. a začiatkom 18. storočia. Mešita leží priamo naproti Lahorskej pevnosti a je druhou najväčšou v Pakistane a jednou z najpopulárnejších lahorských pamätihodností. Je schopná poňať až sto tisíc veriacich.

Badšáhská mešita

Lahorské múzeum – založené v rokoch 1865-66 počas britskej koloniálnej vlády. Jedným z prvých kurátorov múzea bol otec známeho spisovateľa Rudyarda Kiplinga (autor Knihy džunglí). V múzeu nájdete množstvo umeleckých diel, predovšetkým obrazov z obdobia mughalskej, sikhskej a britskej vlády, ale nechýbajú napríklad ani artefakty mapujúce rané osídlenie oblasti.

Lahorské múzeum

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org Palebluedot, Kamran Ali, Safi2, Bot (Magnus Manske), Bot (Magnus Manske)2, Airknight, Guilhem Vellut Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

India – krajina tisícich bohov I.
Publikované: 1.1.2011
India je kolískou indoeurópskej civilizácie a dlho bola krajinou, ktorej bohatstvo chcela využiť nejedna rozpínajúca sa ríša. Dnes je najväčšou svetovou demokraciou a v najbližšej budúcnosti sa stane zásadným hráčom na poli globálnej politiky. Aká je však vo vnútri? Akými krásami na vás zapôsobí? To sa dočítate v našom novom seriáli.

Irán: Jazd – miesto so zachovalou perzskou kultúrou I.
Publikované: 27.2.2015
Po výlete do Pakistanu v minulom týždni sa dnes pozrieme do susedného štátu, do Iránu.

Pakistan, Karáči – metropola na brehoch Arabského mora
Publikované: 20.2.2015
Pakistan je krajinou, ktorá dozaista trpí zlou mediálnou prezentáciou. Správy, ktoré o tejto zemi počúvame, často informujú o teroristických útokoch, ktoré sa však odohrávajú ďaleko od turistických atrakcií. V tomto obraze potom zanikajú hlavné prednosti tejto krajiny, čo sú mierumilovní ľudia, bohatá história, krásne hory a kuchyňa, ktorá si vás omotá okolo prsta.

India: Moje predstavy o "Incredible India" I.
Publikované: 1.7.2013
Skôr ako som letela do Indie, mala som len matné predstavy o tom, čo ma čaká. Svoju Indiu som si maľovala ako z Bollywoodského filmu. Páčila sa mi krásna farebná sárí, cinkajúce náramky, veľké náušnice a hlavne pesničky z Bollywoodských filmov.

Irán: Teherán – najväčšie mesto západnej Ázie II.
Publikované: 6.3.2015
V minulej časti sme nakukli prvýkrát do Iránu a dnes budeme v našich potulkách pokračovať. Tentokrát sa vydáme priamo do hlavného mesta krajiny – Teheránu.

India - krajina tisícich bohov VI.
Publikované: 20.4.2011
Dnes sa vypravíme do južnej Indie, do miest ako Čennaj alebo Bengalúru...

India - krajina tisícich bohov II.
Publikované: 23.3.2011
V pokračovaní o tejto najväčšej miliardovej demokracii sveta sa zameriame na jej severnú časť.

India – krajina tisícich bohov VII.
Publikované: 27.4.2011
V poslednej časti o indickom subkontinente sa dočítate o jeho východnej časti.

India - krajina tisícich bohov III.
Publikované: 30.3.2011
V treťom pokračovaní poputujeme ďalej severom Indie, pričom tentokrát sa dozviete viac o slávnom prastarom meste Agra a ďalších.

India, Karnataka: Mangalúr - mesto pomenované podľa bohyne
Publikované: 5.4.2013
Mesto, ktoré leží v indickom štátu Karnataka, je pomenované po hinduistickej bohyni Mangaladevi a zároveň patrí k obzvlášť dôležitým indických prístavom s prístupom do Arabského mora. Mangalúr (Mangalore) je zo severu a juhu obohnané riekami Netravati a Gurupura, ktoré následne ústia do Arabského mora.

India – krajina tisícich bohov IV.
Publikované: 6.4.2011
V dnešnej časti seriálu o druhej najľudnatejšej zemi sveta a najväčšej svetovej demokracii si prečítate o jej západnej časti.

India: Moje predstavy o "Incredible India" II.
Publikované: 8.7.2013
Čo najviac sužuje dušu človeka, sú všadeprítomní žobrajúci ľudia a hlavne deti, ktoré sú špinavé a mnohé z nich aj choré či dokonca zámerne znetvorené. Behajú za vami, prosia, ukazujú, že majú hlad...

India: Moje predstavy o "Incredible India" III.
Publikované: 15.7.2013
Silvester a Nový rok sme poňali úplne netradične, strávili sme ho na ťave v púšti Thár v Radžastane, v blízkosti hranice s Pakistanom. Za zvukov bubienkov sme tancovali okolo ohňa s ostatnými turistami z celého sveta, jedli indické pokrmy s chuťou kari, chilli a piesku.

India: Naí Dillí - Spomienka na britské impérium
Publikované: 10.5.2013
Naí Dillí (doslova „Nové Dillí“, čo však nie je oficiálny slovenský názov mesta) leží v severnej časti Indie a je hlavným mestom tohto štátu.

India - krajina tisícich bohov V.
Publikované: 13.4.2011
Dnes opäť zostaneme v západnej Indii. Dozviete sa o štáte Goa.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Náučné prechádzky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Sada vitamínov pre Vaše zdravie + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy - Linda a kľúč od Andary
1. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakcie:
Exkluzívna kolekcia mini dámskych vôní VERSACE
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Bratislava známa - neznáma z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

12.6.2021
V Českých Budějoviciach je výstava sôch pod šírym nebom už tradíciou. Tie sa nachádzajú v uliciach i v parkoch, čo znamená, že umenie prichádza za ľuďmi do ich prirodzeného prostredia, a teda nemusíte za ním do galérií.
9.6.2021
Jednoduchšie cestovanie po Európskej únii umožní nová aplikácia GreenPass, do ktorej si naskenujete QR kódy potvrdzujúce vakcináciu, test či prekonanie ochorenia COVID-19 a následne sa jednoducho pri prekročení hraníc preukážete takýmto potvrdením.
8.6.2021
Milovníci adrenalínu sa dočkali. Vo Vysokých Tatrách vznikne nová zaistená turistická trasa tzv. via ferrata v Priečnom sedle, ktorá tak nahradí pôvodne plánovanú ferratu od vodopádu Skok na Predné Solisko v Mlynickej doline.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST na Slovensku:

TOP 5 MIEST na Slovensku

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Martin - hlavné mesto kultúry Slovákov

Bratislava - malé veľké mesto

Košice – unikátna metropola východného Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lone prírody

Trenčín – majestátny hrad nad Váhom

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 14. 6. 2021
sviatok:Vasil
dnes:
pondelok 14.6.
22 °C
zajtra:
utorok 15.6.
26 °C