Pakistan, Lahore – srdce Pakistanu

Lahore nájdete v pakistanskej provincii Pandžáb, ktorá je tou najľudnatejšou provinciou v krajine. Pandžáb zaberá plochu takmer troch Českých republík a žije tu 91 miliónov obyvateľov. Od 50. rokov 20. storočia zažíval Pandžáb rýchlu industrializáciu vrátane svojho hlavného mesta, Lahore.
Keď pôjdete do Lahore, pripravte sa na teplotný šok, pretože na vrchole turistickej sezóny v júni a júli tu teploty presahujú 40 stupňovú hranicu. Pokiaľ vás vysoké teploty neodradia, spoznáte tradičné centrum Pandžábu, ktoré dnes obýva okolo 10 miliónov obyvateľov hovoriacich dvoma desiatkami dialektov pandžábštiny.
Lahore údajne založil pred 4000 rokmi Loh, hrdina indického eposu Ramayana a spomienkou na túto dobu je podzemný chrám zasvätený Rámovi. Tou najhistorickejšou časťou mesta je celá štvrť Walled City , podľa archeologických prieskumov jej pôvod siaha najmenej do druhého tisícročia pred n. l.
Toto historické jadro Lahore, ktoré bolo obohnané hradbami, bolo zároveň prístupné z trinástich brán. Dodnes sa ich zachovalo šesť (Bhati, Dehli, Kashmiri, Lohari, Roshnai a Shairanwala). Jednou z najdôležitejších je Roshnai, ktorej rozmery prekonávajú ostatné brány, pretože bola prispôsobená na prechod sloních sprievodov miestnych vládcov.
Vo Walled City sa nachádza aj Lahorská pevnosť postavená v druhej polovici 16. storočia mughalským cisárom Akbarom. Na jej mieste stáli už po stáročia staršie pevnosti, avšak jej súčasná podoba pochádza práve z obdobia Akbarovej vlády. Dnes je pevnosť súčasťou svetového dedičstva UNESCO.
Šalimarove záhrady pochádzajú z prvej polovice 17. storočia. Záhrady sú veľmi rozsiahle a rozdelené do troch terás, pričom každá terasa je nad tou predchádzajúcou o štyri metre vyššie. V Šalimarových záhradách sa nachádza vyše štyri sto fontán.
Badšáhská mešita bola postavená Aurangzébom, mughalským cisárom, ktorý vládol v druhej polovici 17. a začiatkom 18. storočia. Mešita leží priamo naproti Lahorskej pevnosti a je druhou najväčšou v Pakistane a jednou z najpopulárnejších lahorských pamätihodností. Je schopná poňať až sto tisíc veriacich.
Lahorské múzeum – založené v rokoch 1865-66 počas britskej koloniálnej vlády. Jedným z prvých kurátorov múzea bol otec známeho spisovateľa Rudyarda Kiplinga (autor Knihy džunglí). V múzeu nájdete množstvo umeleckých diel, predovšetkým obrazov z obdobia mughalskej, sikhskej a britskej vlády, ale nechýbajú napríklad ani artefakty mapujúce rané osídlenie oblasti.
Text: Maxim Kucer
Foto: Wikipedia.org Palebluedot, Kamran Ali, Safi2, Bot (Magnus Manske), Bot (Magnus Manske)2, Airknight, Guilhem Vellut
Diskusia k článku (0) |
Vložiť nový príspevok
Súvisiace články

India – krajina tisícich bohov I.

Irán: Jazd – miesto so zachovalou perzskou kultúrou I.

Pakistan, Karáči – metropola na brehoch Arabského mora

India: Moje predstavy o "Incredible India" I.

Irán: Teherán – najväčšie mesto západnej Ázie II.

India - krajina tisícich bohov VI.

India - krajina tisícich bohov II.

India – krajina tisícich bohov VII.

India - krajina tisícich bohov III.

India, Karnataka: Mangalúr - mesto pomenované podľa bohyne

India – krajina tisícich bohov IV.

India: Moje predstavy o "Incredible India" II.

India: Moje predstavy o "Incredible India" III.

India: Naí Dillí - Spomienka na britské impérium

India - krajina tisícich bohov V.
Lokácia:

Slovenská republika
Partneri:
Sprievodca:
Fotosúťaž:
Dotyk jari
Aktuality:
Do osobitej pozornosti:
Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).
Krajina mesiaca - HONGKONG, JUŽNÁ KÓREA, SEVERNÁ KÓREA:
TIPY NA VÝLETY - HONGKONG, JUŽNÁ KÓREA, SEVERNÁ KÓREA:
Čína: Hongkong ako moderná metropola
Kórea: Soul - duša Kórejskej republiky I.
Kórea: Soul - duša Kórejskej republiky II.
Južná Kórea, Kjongdžu: poklady dávnej kórejskej ríše
Kórejská republika, Pusan – mesto kamélií
Severná Kórea: Postorwellovský štát I.
Severná Kórea: Postorwellovský štát II.
Severná Kórea: Postorwellovský štát III.
Všetko dôležité, čo by ste o Hongkongu mali vedieť, nájdete TU, o Južnej Kórei TU a Severnej Kórei TU.