www.infoglobe.sk » India: Karnátaka, Gokarna – ospalé chrámové mesto

India: Karnátaka, Gokarna – ospalé chrámové mesto

Publikované: 22.6.2020
Potrebujete si oddýchnuť a zotaviť sa z indického intenzívneho chaosu? Vydajte sa do tichého raja. Gokarna je hinduistickým pútnickým mestom v Karnátake s novo objaveným centrom pre milovníkov pláží a hippies.

Gokarna sa často označuje ako alternatíva ku Goe a v súčasnosti sa objavuje ako jedna z najhorúcejších destinácii medzi cestovateľmi. Príťažlivou sa Gokarna stala hlavne pre mladšiu generáciu. Preslávila sa prevažne svojimi plážami a chrámami. Toto malé chrámové mestečko nájdete na západnom pobreží Indie v údolí Kumta. Gokarna nie je príliš známa a jej pláže sú určené pre pokojnú dovolenku s uvoľnenou atmosférou. Skalnaté pobrežie ponúka príjemné turistické možnosti a jednou z nich je hneď niekoľko dôležitých chrámov. Gokarna ponúka odpočinok, ale i dobrodružné zážitky.

druhá najväčšia socha Šivy na svete

Hlavná pláž je najdôležitejším miestom. Nie kvôli svojej kráse, ale pretože všetci pútnici sem mieria navštíviť Mahabeleshwarský chrám, ktorý bol zasvätený bohovi Ganeshovi. Ďalším známym chrámom je Murudeshwara. Pláž Kudlee je najlepšie miesto na návštevu Gokarny z hľadiska ubytovania. Sledovanie západu slnka na pláži je veľmi relaxačný a uspokojujúci zážitok. Najobľúbenejším miestom pre návštevu v Gokarne je pláž v tvare posvätnej slabiky Óm, Ak vyleziete na kopec, alebo jeden zo skalnatých útesov, jasne sa vám ukáže symbol Óm, vďaka ktorému sa táto pláž tak preslávila. Najvhodnejšia je najmä pre tých, ktorí milujú krásnu pláž lemovanú palmami s dostatkom zázemia v blízkom okolí.

Murdeshwar Beach západ slnka

výhľad na pláž Gokarna stáda kráv na pláži Kudle

Mesto Gokarna má malý trh s čerstvým ovocím a zeleninou. Patrí aj medzi skvelé miesta na nákup suvenírov. Rovnako ako v Goa, aj tu sa konajú blšie trhy, kde nájdete i ručne vyrábané výrobky a suveníry od miestnych obyvateľov. Ďalej tu existuje mnoho stánkov, kde vyrábajú šperky a dekoratívne predmety z mušlí. Medzi najobľúbenejšie suveníry patria mosadzné lampy, modlitebné korálky, rámiky na obrázky, vonné tyčinky, šperky alebo mušle. Pokiaľ máte radi pešiu turistiku, zvážte plážový trek Gokarna, známy ako Zlatá cesta. Je to 8 kilometrová cesta spájajúca pláže Gokarny. Z pláže Kudlee dôjdete až na pláž Paradise. Veľká časť treku vede pozdĺž brehu Arabského mora s krásnym výhľadom na oceán. Chvíľami sa pláž premení na skalnaté a kopcovité úseky, ktoré vyžadujú trochu lezenia, ale nie je to nič obťažného, čo by ste nezvládli. Vhodnou obuvou sú sandále, ktoré sa môžu namočiť. Pre milovníkov jogy je tu niekoľko rôznych jogových stredísk, kde sa môžete zapísať či už na jednodennú lekciu, alebo na niekoľkodenný kurz.

ručne vyrábané suveníry

GPS: 14°31'13.6"N 74°19'25.1"E

Text a foto: Andrea Meluzínová

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

India, Ágra – symbol krajiny
Publikované: 6.7.2020
Indické mesto Ágra vám možno nič moc nehovorí, ale každý z vás už určite aspoň jedenkrát počul o mramorovom mauzóleu Tádž Mahal, pamätníku večnej lásky.

India: Moje predstavy o "Incredible India" III.
Publikované: 15.7.2013
Silvester a Nový rok sme poňali úplne netradične, strávili sme ho na ťave v púšti Thár v Radžastane, v blízkosti hranice s Pakistanom. Za zvukov bubienkov sme tancovali okolo ohňa s ostatnými turistami z celého sveta, jedli indické pokrmy s chuťou kari, chilli a piesku.

India, Váránasí – posvätné mesto, ktoré nikdy nespí
Publikované: 29.6.2020
Návšteva mesta na brehoch posvätnej rieky Gangy nie je len tak pre každého. Ak chcete spoznať skutočnú Indiu, rituálne obrady a kolobeh života v indickej spoločnosti, potom je Váránásí pre vás. Toto mystické mesto je najobľúbenejším pútnickým miestom hinduistov a zároveň je jedným z najdlhšie obývaných miest na svete. Známe tiež ako mesto lorda Šivy, boha stvorenia a ničiteľa Vesmíru. Viera hovorí, že každý, kto zomrie vo Váránasí, bude oslobodený z cyklu reinkarnácie.

India: Moje predstavy o "Incredible India" II.
Publikované: 8.7.2013
Čo najviac sužuje dušu človeka, sú všadeprítomní žobrajúci ľudia a hlavne deti, ktoré sú špinavé a mnohé z nich aj choré či dokonca zámerne znetvorené. Behajú za vami, prosia, ukazujú, že majú hlad...

India: Moje predstavy o "Incredible India" I.
Publikované: 1.7.2013
Skôr ako som letela do Indie, mala som len matné predstavy o tom, čo ma čaká. Svoju Indiu som si maľovala ako z Bollywoodského filmu. Páčila sa mi krásna farebná sárí, cinkajúce náramky, veľké náušnice a hlavne pesničky z Bollywoodských filmov.

India, Vidžajanagar – padlá sláva
Publikované: 8.5.2015
Nedá nám to, aby sme sa v Indii ešte chvíľku nezdržali. Vydáme sa do štátu Karnátaka, ktorý nájdete v juhozápadnej Indii.

India, Kóčin – hlavné mesto korenia
Publikované: 17.4.2015
Kóčin je dozaista najdôležitejším prístavom v juhozápadnej Indii. Po veľa storočí bol centrom indického obchodu s korením, ktoré bolo od staroveku známe Grékom, Rimanom, Židom, Syrčanom, Arabom a Číňanom.

India, Jaipur – ružové mesto
Publikované: 15.6.2020
Každý z nás už určite aspoň raz v živote počul o ružovom meste Jaipur v Indii. Mesto Jaipur je hlavným a najväčším mestom štátu Rádžasthán. Návštevníkov láka predovšetkým svojimi zachovalými palácmi, chrámami, pevnosťami a pamiatkami. Nie nadarmo sa mu hovorí ružové mesto.

India, Hajdarábád – perly a diamanty
Publikované: 24.4.2015
Indický subkontinent ponúka mnoho miest na preskúmanie. To je dôvodom, prečo aj dnes na ňom zostaneme a pozrieme sa do ďalšieho významného mesta.

India, Ahmadábád – Manchester východu
Publikované: 1.5.2015
V severozápadnom cípe Indie sa rozkladá štát o veľkosti dva a pol Českých republík a šesť násobkom jej populácie - Gudžarát. V tomto štáte sa pred nejakými šesť tisíc rokmi zrodila civilizácia pozdĺž rieky Indus.

India – expedícia Tiger: zo zóny do zóny
Publikované: 13.4.2019
Dnes sa vrátime do najkrajšej zóny, k jazerám Talao. Je skoro ráno, okolo šiestej hodiny a my celkom pomaly prechádzame parkom, keď odrazu rýchlo brzdíme. Neskutočné, priamo pred nami kráča po ceste kráľovná vyprahnutých jazier, tigrica Arrowhead.


Súvisiaca fotogaléria

India III.
Tretia fotogaléria z Indie obsahuje fotky z oblasti Darjeelingu a himalájske panorámy z indicko-n...

India II.
V ďalšej fotogalérii z Indie si môžete pozrieť monumentálnu stavbu Tádž Mahal ako aj fotografie z...

India I.
Fotografie niektorých historických pamiatok v Dillí, miestneho múzea železnice, života ľudí v ruš...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 14. 7. 2020
sviatok:Kamil
dnes:
utorok 14.7.
25 °C
zajtra:
streda 15.7.
25 °C