www.infoglobe.sk » India, Váránasí – posvätné mesto, ktoré nikdy nespí

India, Váránasí – posvätné mesto, ktoré nikdy nespí

Publikované: 29.6.2020
Návšteva mesta na brehoch posvätnej rieky Gangy nie je len tak pre každého. Ak chcete spoznať skutočnú Indiu, rituálne obrady a kolobeh života v indickej spoločnosti, potom je Váránásí pre vás. Toto mystické mesto je najobľúbenejším pútnickým miestom hinduistov a zároveň je jedným z najdlhšie obývaných miest na svete. Známe tiež ako mesto lorda Šivy, boha stvorenia a ničiteľa Vesmíru. Viera hovorí, že každý, kto zomrie vo Váránasí, bude oslobodený z cyklu reinkarnácie.

Pozdĺž pravého brehu rieky Gangy sa nachádza viac než 100 ghátov, čo sú schody vedúce dolu k rieke. Primárne sú určené na rituálny kúpeľ, ktorý má očistiť všetky hriechy. Na brehu rieky nájdete tiež gháty Manikarnika a Harishchandra, ktoré slúžia výhradne na kremáciu. Hinduisti privážajú telá svojich blízkych z celej Indie, aby mohli byť spopolnené na jednom z týchto ghátov. Hinduisti totiž veria, že pokiaľ je človek spopolnený tu, unikne tak nekonečnému kolobehu prevteľovania a dostane sa do neba. A tak cestou k týmto ghátom môžete stretnúť procesiu trúchliacich s nosidlami. Hranice tu horia vo dne v noci. Pokiaľ ste zvedaví a odvážni, môžete sledovať, ako sa kremácie konajú. V okolí je množstvo kňazov a sprievodcov, ktorí vám povedia množstvo informácií o kremáciách. Avšak prosím rešpektujte pravidlá, na týchto ghátoch nie je vhodné fotiť!

gháty, schody vedúce k rieke ghát Manmandir

kúpeľ v posvätnej rieke kvetiny sú neoddeliteľnou súčasťou ceremónií

Vydajte sa na prechádzku pozdĺž rieky a sledujte, ako plynie ona aj život. Pozorujte modlitby pútnikov a svätých mužov, ktorí sa miešajú s miestnymi obyvateľmi, kúpajúce sa deti, práčky, ktoré sušia svoju bielizeň priamo na kameňoch nábrežia. Občas sa prídu vykúpať aj byvoly. Počas prechádzky s najväčšou pravdepodobnosťou narazíte tiež na niekoľko posvätných mužov nazývaných sádhu, ovinutých v oranžovom rúchu s namaľovanými tvárami na bielo, ktorí rozdávajú požehnanie veriacim.

posvätný muž sádhu

Pri prechádzke krivolakými uličkami mesta navštívte chrám Kashi Vishwanath temple, zasvätený bohu Šivovi, je jedným z najznámejších hinduistických chrámov v Indii. Nájsť ho v spleti uličiek bude chcieť trochu trpezlivosti. Popoludňajšia plavba v loďke po Gange vám ponúkne inú perspektívu a uhol pohľadu na dianie na brehoch tejto posvätnej rieky. Po zotmení sa na gháte Dashashwamedh odohráva obrad ohňa Aagni. Obrad vykonávajú „kňazi“ v tradičnom oblečení, ktorí krúžia mosadznými lampami v smere hodinových ručičiek. Lampy tak získavajú počas obradu božskú silu. Obrad je prvotne predvádzaný smerom k rieke, následne na zvyšné tri svetové strany. Môžete byť buď súčasťou publika na pevnine, alebo sa na neho dívať z lode na rieke. Váránasí je tiež vynikajúcim miestom pre nákup hodvábu (vrátane sárí). Nezabudnite si však dať pozor na kvalitu, pretože mnoho výrobkov je v skutočnosti z falošného hodvábu alebo z hodvábnej zmesi.

rušné ulice mesta

pravý breh rieky Gangy pohľad z rieky na ghát Dashashwamedh

Väčšina návštevníkov súhlasí, že Váránasí, inak nazývané „Mesto svetla“, je jedno z najúžasnejších miest na zemi vôbec, avšak rozhodne nie je pre zbabelcov…

 

GPS: 25°18'27.0"N 83°00'39.7"E

Text a foto: Andrea Meluzínová

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

India: Karnátaka, Gokarna – ospalé chrámové mesto
Publikované: 22.6.2020
Potrebujete si oddýchnuť a zotaviť sa z indického intenzívneho chaosu? Vydajte sa do tichého raja. Gokarna je hinduistickým pútnickým mestom v Karnátake s novo objaveným centrom pre milovníkov pláží a hippies.

India, Ágra – symbol krajiny
Publikované: 6.7.2020
Indické mesto Ágra vám možno nič moc nehovorí, ale každý z vás už určite aspoň jedenkrát počul o mramorovom mauzóleu Tádž Mahal, pamätníku večnej lásky.

India, Jaipur – ružové mesto
Publikované: 15.6.2020
Každý z nás už určite aspoň raz v živote počul o ružovom meste Jaipur v Indii. Mesto Jaipur je hlavným a najväčším mestom štátu Rádžasthán. Návštevníkov láka predovšetkým svojimi zachovalými palácmi, chrámami, pevnosťami a pamiatkami. Nie nadarmo sa mu hovorí ružové mesto.

India, Kóčin – hlavné mesto korenia
Publikované: 17.4.2015
Kóčin je dozaista najdôležitejším prístavom v juhozápadnej Indii. Po veľa storočí bol centrom indického obchodu s korením, ktoré bolo od staroveku známe Grékom, Rimanom, Židom, Syrčanom, Arabom a Číňanom.

India, Vidžajanagar – padlá sláva
Publikované: 8.5.2015
Nedá nám to, aby sme sa v Indii ešte chvíľku nezdržali. Vydáme sa do štátu Karnátaka, ktorý nájdete v juhozápadnej Indii.

India: Tajomné jaskyne Barabar
Publikované: 23.1.2020
Tajomné mýtické jaskyne nazvané podľa kopca, v ktorom sú vyhĺbené – Barabar, nájdeme v Indii, v štáte Bihar, v oblasti Jehanabad. Ide o najstaršie skalné priestory vyhĺbené ľudskou rukou. Ich vznik spadá do obdobia vlády cisára Ašóka okolo roku 260 pred naším letopočtom. Jaskyne dodnes pletú hlavy bádateľom aj turistom.

India – expedícia Tiger: cesta na safari
Publikované: 16.3.2019
Jedlo sa tu podáva ako bufet. Z miestnej kuchyne mi asi najviac chutia placky čapátí alebo naan, tie by som mohla jesť bez obmedzenia. A tiež mam rada jahňacie mäso, ktoré tu pripravujú skutočne veľmi dobre. Veľkým lákadlom sú rôzne dezerty, sú nielen veľmi dobré, ale tiež veľmi sladké, no skrátka kalorická bomba. Radšej si dám exotické ovocie.

India – expedícia Tiger: ďalšie safari
Publikované: 30.3.2019
Budíček o 4.45 h, a to je vážne najneskorší možný čas. Krátko po piatej totiž už odchádzame na recepciu. Raňajky teraz nehrozia, ja by som do sebe tak skoro aj tak nič nedostala. Môžete si však dať čaj, kávu alebo masalu.

India – expedícia Tiger: na safari
Publikované: 23.3.2019
Prírodná rezervácia je obrovská, rozprestiera sa na ploche viac než 392 kilometrov štvorcových, pre verejnosť je prístupná len časť, ktorá je rozdelená do niekoľkých sekcií. Pri objednávaní safari musíte špecifikovať, ktorú zónu chcete navštíviť. Prechádzanie z jednej zóny do druhej je zakázané, výnimku tvorí len celodenné safari. Jeho cena je však obrovská.


Súvisiaca fotogaléria

India III.
Tretia fotogaléria z Indie obsahuje fotky z oblasti Darjeelingu a himalájske panorámy z indicko-n...

India II.
V ďalšej fotogalérii z Indie si môžete pozrieť monumentálnu stavbu Tádž Mahal ako aj fotografie z...

India I.
Fotografie niektorých historických pamiatok v Dillí, miestneho múzea železnice, života ľudí v ruš...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 14. 7. 2020
sviatok:Kamil
dnes:
utorok 14.7.
25 °C
zajtra:
streda 15.7.
25 °C