www.infoglobe.sk » Francúzsko: Marseille – najstaršie mesto vo Francúzsku I.

Francúzsko: Marseille – najstaršie mesto vo Francúzsku I.

Publikované: 30.8.2013
Marseille patrí do pásu európskych stredomorských miest a teda aj k obľúbeným letoviskám. Miestne teploty sa pohybujú stabilne okolo 30 stupňov v lete a v zime málokedy klesajú pod nulu.

Marseille Poloha pri mori dáva tušiť, že z historickej perspektívy pôjde o dôležité miesto. Ako mnohé iné mestá v zmienenom európskom stredomorskom páse, aj Marseille je úzko späté s antickým Gréckom . Grécki osadníci tu totiž okolo roku 600 pred n. l. založili osadu. Vďaka svojmu ranému osídleniu sa Marseille prezýva najstaršie mesto vo Francúzsku.

V období, kedy sa v susednej Rímskej ríši dostal k moci Gaius Julius Caesar, sa Marseille dostalo pod rímsku nadvládu a mestu sa vcelku dobre darilo. Počas úpadku ríše sa Marseille dostalo pod nadvládu germánskeho kmeňa Vizigótov, až okolo 6. storočia n. l. ho ovládli Frankovia. Vtedy mesto získalo od Karola Veľkého výsadné práva a počas obdobia stredoveku zotrvalo na pozícii jedného z najvýznamnejších francúzskych prístavov.

Marseille

Príchod priemyselnej revolúcie na prelome 18. a 19. storočia bol významným medzníkom, pretože sa v meste začali presadzovať nové vynálezy, priemyselná výroba atď., čo malo značný dopad na doterajší spôsob života.

Na začiatku 21. storočia sa v meste začala presadzovať iniciatíva, ktorá ho mala viac otvoriť turistickému priemyslu. Preto sa začali rekonštrukčné práce, stavali sa hotely a celkovo sa zlepšovala infraštruktúra mesta.

Čo navštíviť?

Práve marseillský prístav je miestom, ktoré každoročne láka milióny ľudí z celého sveta. Tí si užívajú miestne pláže, skúmajú históriu Marseille alebo navštevujú miestne divadlá, múzea a galérie.

Marseille - Saint-Victor

Hlavné prístavisko sa nazýva Vieux-Port. Je chránené dvoma masívnymi pevnosťami – Saint Nicolas a Saint-Jean. Prvá zmienená bola postavená v 60. rokoch 17. storočia za vlády Ľudovíta XIV. Pevnosť Saint-Jean má omnoho starší pôvod, ktorý siaha až k začiatkom gréckeho osídlenia, ale jej súčasná podoba sa ustálila v zásade až v 17. storočí. Pri prístave si iste povšimnete aj maják Phare de Sainte Marie, ktorý bol postavený v roku 1855. Maják je vysoký 21 metrov a ako stavebný materiál bol použitý vápenec.

Marseille - Saint -Jean

Práve od Vieux-Port alebo tiež Starého prístavu vedie približne jeden kilometer dlhý bulvár La Canebiere, ktorý je hlavnou triedou Marseille. Na preľudnenom bulvári nenájdete len staré budovy pripomínajúce slávnu minulosť mesta, ale tiež rôzne butiky známejších i menej známych módnych značiek, a zároveň tu nie je vzácnosť stretnúť bezdomovca, či vidieť odpadky a celkovo odvrátenú stránku mesta. Avšak napríklad k Las Ramblas v Barcelone má ešte ďaleko.

Marseille - Cours Honore

Zo starých pamiatok stojí za zmienku opátstvo Saint-Victor, pretože sa jedná o jedno z najstarších známych miest v Európe, kam sa chodili kresťania modliť. Opátstvo údajne založil okolo roku 415 Jan Kassián. V 8. alebo v 9. storočí bolo opátstvo počas nájazdov Saracénov zničené. V 11. storočí bolo opäť postavené a postupne rozširované, ale onedlho nastal jeho úpadok, až nakoniec bolo v prvej polovici 18. storočia zrušené.

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Rvalette, nicsuzor, Joel Takv, Jonik, Arnaud 25, Christophe Finot

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Francúzsko, Bouches-du-Rhône – Arles
Publikované: 16.6.2017
Čítali ste Smäd po živote od Irvinga Stonea? Alebo aspoň trošku lepšie poznáte život Vincenta van Gogha? Arles je totiž mesto, ktoré je so životom slávneho maliara úzko späté. Van Gogh tu strávil posledné roky svojho života a vy môžete ísť po jeho stopách.

Francúzsko: departement Hérault – Minerve a Olargues
Publikované: 3.2.2017
Po návšteve nádherného Avignonu sa presunieme viac na juh – do Héraultu, čo je departement obľúbený najmä pre svoje pláže, ktoré omývajú vody Stredozemného mora.

Francúzsko, Avignon – pamiatky mesta a okolie
Publikované: 27.1.2017
Už v minulej časti sme si urobili prechádzku po krásnom Avignone a dnes v nej budeme pokračovať.

Francúzsko – Avignon
Publikované: 20.1.2017
Francúzsko ani tentoraz neopustíme. Je to nielen krajina krásnej prírody, pamiatok, ale aj samozrejme dobrého jedla a vína.

Francúzsko, Gaskonsko – raj pre pôžitkárov
Publikované: 30.12.2016
Gaskonsko je ďalším z historických regiónov Francúzska, do ktorého sa na našich potulkách vydáme. Nájdete ho na juhozápade krajiny a susedí so Španielskom. Klasickým obrázkom tohto regiónu sú vlnité polia, slnečnice, prázdne cesty a pokoj.

Francúzsko, Azúrové pobrežie II.: Nice – živé centrum - VIDEO
Publikované: 29.9.2015
Druhé najnavštevovanejšie mesto Francúzska nájdete na juhu krajiny v regióne Provence-Alpes-Côte d'Azur, neďaleko talianskych hraníc. Milióny turistov sem každý rok priláka povestné Azúrové pobrežie, krásne počasie a výborné francúzske víno. Punc, ktorý Nice získalo vďaka bohatým anglickým rodinám utekajúcim sem pred zimou v 18. storočí, stále rastie. Celé mesto má navyše nezabudnuteľné kúzlo a osobitú atmosféru. Poďte sa doň s nami na chvíľu pozrieť.

Francúzsko, Paríž IV. – cestou ku katedrále Notre Dame
Publikované: 18.6.2014
V minulej časti nášho seriálu sme sa na Paríž pozreli z pohľadu milovníkov prírody a zelene, ktorá je v meste zastúpená v podobe parkov a záhrad. Dnes sa z jednej takejto oázy pokoja a oddychu vydáme k azda najznámejšiemu ostrovu tejto metropoly, kde sa nachádza preslávená dominanta – katedrála Notre Dame.

Francúzsko, Paríž III. – história obkolesená zeleňou
Publikované: 11.6.2014
V našich potulkách po Paríži budeme pokračovať aj dnes. Zvoľníme tempo poznávania histórie a viac dáme priestor krásam prírody. Tá je v Paríži zastúpená v mnohých podobách. Azda tie najkrajšie ukážky sme sa rozhodli hľadať v nádherných parkoch či záhradách.

Francúzsko, Paríž II. – mesto slávnych a múdrych
Publikované: 4.6.2014
Po minulotýždňovom letmom predstavení Paríža sa dnes vydáme na jeho konkrétnejšie miesta. Náš výlet začneme v Latinskej štvrti, prejdeme si dva nádherné bulváre a navštívime aj azda najznámejšiu hrobku v meste.

Francúzsko, Paríž I. – mesto večnej krásy
Publikované: 28.5.2014
Dnes začína náš nový seriál o meste, ktoré sa radí medzi najznámejšie, najnavštevovanejšie a najkrajšie metropoly sveta. Áno, je to francúzske hlavné mesto Paríž. Spoločne sa vydáme na prechádzku po tých najvychytenejších miestach a rozpovieme si jeho tajuplné príbehy.

Francúzsko: Nice – stredomorské letovisko
Publikované: 13.9.2013
Gréci z Marseille založili mesto Nice, z ktorého sa rýchlo stal vyťažený prístav, okolo roku 350 pred n. l. V 7. storočí n. l. sa mesto pripojilo k janovskej lige a odrazilo saracénsky nájazd. Avšak už o storočie neskôr Saracéni dvakrát mesto dobyli a vyplienili.

Francúzsko: Marseille – najstaršie mesto vo Francúzsku II.
Publikované: 6.9.2013
Po malej exkurzii v minulej časti sa dnes opäť vrátime do tohto juhofrancúzskeho mesta.

Francúzsko: Guadeloupe - klenot Karibiku
Publikované: 28.5.2012
Guadeloupe patrí k francúzskym zámorským departementom. Čo všetko sa tu skrýva?

Francúzsko: Dom a záhrada Clauda Moneta – impresionizmus v celej svojej kráse
Publikované: 8.8.2011
Pozrite sa, kde sa dá na vlastné oči uzrieť krajinné motívy, z ktorých čerpal svetoznámy impresionista.

Francúzsko, Dijon – mesto stredovekej architektúry  
Publikované: 23.8.2013
Meno Dijon je u nás notoricky známe. Je to označenie obľúbeného typu horčice a dnes sa dozviete tiež niečo o mieste, odkiaľ táto pochúťka pochádza.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
23.6.2019
Od 4. do 7. júla 2019 sa uskutoční najväčší a najstarší folklórny festival na Slovensku – Východná 2019, kde sa po 65. krát predstaví viac než tisíc účinkujúcich. Tešiť sa môžete na domáce folklórne súbory, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólistov, špičkové zahraničné súbory, ako aj na víťazov celoštátnych súťažných prehliadok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 25. 6. 2019
sviatok:Tadeáš