www.infoglobe.sk » Francúzsko, Avignon - starobylé provensálske mesto

Francúzsko, Avignon - starobylé provensálske mesto

Publikované: 29.7.2022
Francúzsko ani tentoraz neopustíme. Je to nielen krajina krásnej prírody, pamiatok, ale aj samozrejme dobrého jedla a vína.

Dnes zamierime do departamentu Vaucluse, na ľavý breh rieky Rhony, kde sa rozkladá takmer stotisícové mesto Avignon. Možno, že si ešte z hodín dejepisu spomínate na to, že tu jednu dobu sídlil pápežský stolec. Bolo to počas 14. storočia, kedy sa tu vystriedalo sedem pápežov. V roku 1348 dokonca pápež Klement VI. celé mesto kúpil.

Avignon

Jednou z pamiatok na túto dobu je pápežský palác (Palais des Papes), ktorý patrí k najväčším a vôbec najvýznamnejším gotickým stavbám v Európe. Od roku 1995 spadá pod ochranu organizácie UNESCO. Stavbu paláca mali na starosti tí najlepší francúzski architekti svojej doby. V paláci sa rovnako nachádzala vtedajšia najväčšia knižnica v Európe, kde bolo uložených približne 2 000 zväzkov. Kvôli tomu sa sem schádzali učenci, medzi ktorých patril aj Francesco Petrarca, ktorého môžete poznať ako zakladateľa humanizmu.

pápežský palác

Dnes je palác miestom, kde sa často organizujú rôzne kultúrne udalosti. Niet divu, že sa jedná o jednu z vôbec najpopulárnejších turistických atrakcií vo Francúzsku (viac než 800 tisíc návštevníkov ročne). Pokiaľ ovládate francúzštinu, je tu k dispozícií niekoľko okruhov, ktoré vám napríklad priblížia každodenný život pápeža návštevou súkromných pápežských komnát.

pápežský palác pápežský palác

Keď budete s prehliadkou pápežského paláca hotoví a bude vám zostávať aspoň troška energie, potom vyrazte k Petit Palais, ktorý je neďaleko. Malý palác, ako znie jeho meno v preklade, bol rezidenciou miestnych pápežov ešte predtým, než Klement V. (najopulentnejší zo všetkých avignonských pápežov) nechal postaviť monumentálny palác zmienený vyššie.

Petit Palais

Malý palác bol navrhnutý ako pevnosť, ktorá dnes slúži verejnosti ako múzeum umenia – to je domovom fantastických zbierok. Patrí medzi ne aj talianske výtvarné umenie 13. -15. storočia, takže tu uvidíte napríklad Botticelliho, Belliniho alebo Carpaccia. Okrem výtvarného umenia slúži priestor aj miestnym umelcom, ktorí tu vystavujú svoje sochy. V tunajšej kaviarni si môžete dať niečo malé pod zub.

Avignonský most

Potom zamierte na Pont Saint Bénézet alebo Avignonský most. Most je tretia z najdôležitejších avignonských pamiatok. Podľa legendy bol pastier menom Bénézet (neskôr svätorečený) poverený v roku 1177 anjelom, aby postavil most cez Rhonu. Mešťania sa jeho nápadu najskôr vysmievali, avšak Bénézet mal obrovskú silu, ktorá mu údajne umožňovala brať balvany holými rukami. To si ostatní vyložili ako skutočné znamenie Boha. Možno preto trvalo postaviť celý most iba osem rokov. V 13. storočí bol počas obliehania mesta poškodený, ale dovtedy bol 900 metrov dlhý a mal 22 oblúkov.

(Pokračovanie nabudúce...)

 

GPS: 43°57'02.1"N 4°48'29.9"E

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oľga Maňáková

Foto: Wikipedia.org: Fagairolles 34, Chiugoran, Rolf Süssbrich, Jean-Marc Rosier, Jean-Marc Rosier 2, Jean Marc Rosier 3Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Francúzsko: Marseille – najstaršie mesto vo Francúzsku I.
Publikované: 30.8.2013
Marseille patrí do pásu európskych stredomorských miest a teda aj k obľúbeným letoviskám. Miestne teploty sa pohybujú stabilne okolo 30 stupňov v lete a v zime málokedy klesajú pod nulu.

Francúzsko, Avignon – pamiatky mesta a okolie
Publikované: 5.8.2022
Už v minulej časti sme si urobili prechádzku po krásnom Avignone a dnes v nej budeme pokračovať.

Francúzsko, Azúrové pobrežie VI.: Aix-en-Provence – výstavné mesto francúzskeho juhu - VIDEO
Publikované: 27.10.2021
„Bohatí Parížania sem posielajú svoje deti na univerzitu, keď sa ich chcú zbaviť. Takže je tu síce dosť draho, ale zas to tu naozaj žije“ hovorí o svojom rodnom meste Louis – jeden z miestnych, s ktorým som sa pri návšteve mesta zoznámil. A skutočne už som dlho nebol na mieste, ktoré by toľko dýchalo študentskou atmosférou a zároveň nebolo plné „chudobných“ hipsterských kaviarní. Pridajte k tomu viac než dvojtisícročnú históriu, úzke uličky so starými pieskovcovými domami a prívetivých obyvateľov Provence a máte takmer dokonalý obraz o jednom z najznámejších miest juhu Francúzska.

Francúzsko: departement Hérault – Minerve a Olargues
Publikované: 3.2.2017
Po návšteve nádherného Avignonu sa presunieme viac na juh – do Héraultu, čo je departement obľúbený najmä pre svoje pláže, ktoré omývajú vody Stredozemného mora.

Francúzsko, departement Haute-Garonne – Toulouse
Publikované: 1.12.2021
Hlboko vo francúzskom vnútrozemí sa rozkladá mesto Toulouse, ktoré je štvrtým najväčším v zemi. Mnohí však okolo neho iba prejdú na ceste do Pyrenejí alebo Languedocu.

Francúzsko, Martinik – kúpanie v Karibiku
Publikované: 25.8.2021
Dnešok síce strávime vo Francúzsku, ale trochu inak, než ste zvyknutí. Martinik je vzdialený od Paríža asi osem a pol hodiny letu – v krásnom Karibskom mori. Tento ostrov je kombináciou prvotriednych pláží, hôr a tropických záhrad. Hlavné mesto ostrova – Fort-de-France zaujme návštevníkov svojou architektúrou a v múzeách im predstaví koloniálne aj predkolumbovské obdobie.

Francúzsko: Marseille – najstaršie mesto vo Francúzsku II.
Publikované: 6.9.2013
Po malej exkurzii v minulej časti sa dnes opäť vrátime do tohto juhofrancúzskeho mesta.


Súvisiaca fotogaléria

Francúzsko, Nancy – perla Lotrinska
Prostredníctvom nasledujúcich fotografií vás zavedieme do francúzskeho mesta Nancy, ktoré ponúka ...

Francúzsko, Azúrové pobrežie – v srdci Provensalska
Azúrové pobrežie alebo tiež francúzska Riviéra je jednou z najatraktívnejších rekreačných oblastí...

Francúzsko – len čriepky z tejto krásnej krajiny
Francúzsko (oficiálne Francúzska republika) je štát, ktorého väčšina územia sa nachádza v západne...

Francúzsko: Paríž – mesto inšpirácie
Kamkoľvek sa v metropole Francúzska vydáte, narazíte na históriu v podobe úchvatných pamiatok. Ša...


Súvisiace video

Francúzsko, Azúrové pobrežie VI.: Aix-en-Provence – výstavné mesto francúzskeho juhu
Aix-en-Provence je študentské mesto, v ktorom je naozaj živo, ale tiež veľmi draho. Na univerzitu...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Ahoj leto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Ročné elektronické predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
3. cena:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Kolekcia kníh z edície Výlety s deťmi od vydavateľstva Dajama
2. cena redakcie:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
3. cena redakcie:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe

Aktuality:

16.8.2022
Nenechajte si ujsť dve zaujímavé podujatia, ktoré vám prinesú to najnovšie i najzaujímavejšie z oblastí poľnohospodárstva, potravinárstva a zo sveta minerálov, hornín či skamenelín. Navyše chýbať nebude aj množstvo sprievodných podujatí.
13.8.2022
Európske letiská sú túto dovolenkovú sezónu nevídane vyťažené! Nápor, ktorý zažívajú je spôsobený rekordným dopytom cestujúcich, nedostatkom personálu a rušením letov zo strany aerolínií.
10.8.2022
Počas 11., 18. a 25. augusta 2022 sa môžete zúčastniť nočnej prehliadky Kutnej Hory a spoznávať tak jej romantické či až mystické uličky a zákutia. Dozviete sa nielen to, ako to vlastne bolo s kutnohorským striebrom, ale aj to či tu bola alebo nebola pekelná pobočka a koľko práce vie urobiť jeden kostlivec z Neškaredic.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 16. 8. 2022
sviatok:Leonard

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X