www.infoglobe.sk » Francúzsko, Avignon – pamiatky mesta a okolie

Francúzsko, Avignon – pamiatky mesta a okolie

Publikované: 5.8.2022
Už v minulej časti sme si urobili prechádzku po krásnom Avignone a dnes v nej budeme pokračovať.

Eglise Saint-DidierCathédrale Notre-Dame des Doms tu stojí od 12. storočia. V porovnaní s pápežským palácom síce bledne, ale románsky interiér je nádherný. Hneď ako vstúpite, uvidíte zvyšky fresiek, biskupský stolec z bieleho mramoru alebo pôvodný románsky oltár. Na vrchole katedrálnej veže stojí pozlátená socha Panny Márie s otvorenou náručou a víta všetkých veriacich.

 

Cathédrale Notre-Dame des Doms Eglise Saint-Didier je ďalším z nádherných kostolov, ktoré by pokiaľ možno nemali uniknúť vašej pozornosti. Chrám bol postavený v druhej polovici 50. rokov 14. storočia a je typickým príkladom románskej architektúry. Má hrubé múry a hlavná loď chrámu navodzuje dojem veľkého priestoru. Výnimočný je najmä v tom, že sa v ňom dá vidieť jedno z najranejších renesančných umeleckých diel vo Francúzsku – Krížovú cestu, ktorá bola namaľovaná talianskym maliarom Francescom Lauranom na konci 70. rokov 15. storočia. Za zmienku však stoja aj maľby zo 14. storočia, ktoré okrem iného zobrazujú ukrižovanie Ježiša Krista, či neskoro gotická kazateľňa.

Eglise Saint-Didier

Avignon by ste si mali vychutnať plnými dúškami. Doporučujeme vám zájsť na jedlo do hotelu La Mirande. A ešte viac vám doporučujeme zaplatiť si kurz varenia, ktorý vedú kuchári, z ktorých nejeden získal slávnu michelinskú hviezdu. Ešte lákavejšia je udalosť pod taktovkou šéfkuchára Severina Sagneta. Každý utorok a stredu robí pre dvanásť ľudí súkromnú ukážku provensálskeho kuchárskeho umenia, ktorá zahŕňa trojchodovú večeru a ochutnávku vína, prípadne aj pétanque. Všetko sa odohráva v pivničnej kuchyni z 19. storočia, z ktorej dokonca vedie aj tajná chodba do pápežského paláca.

hotel La Mirande

Aj okolie Avignonu je bohaté na zaujímavé pamiatky. Len polhodinu jazdy autom severne od mesta leží Orange – nádherný a monumentálny rímsky amfiteáter pre 7 000 divákov. Postavený bol už v 1. storočí n. l. na príkaz cisára Augusta a dnes patrí k  najzachovalejším v Európe. Niektoré jeho dekoračné prvky vyzerajú takmer nedotknuté. Na prvý pohľad vás zaujme priečelie so vskutku grandióznymi rozmermi – 37 metrov na výšku a 103 metrov na dĺžku.

Orange

Divadlo je také zachovalé vďaka iniciatíve, ktorá tu už v 19. storočí začala usporadúvať „Rímsky festival“, ktorý oslavoval veľkosť kultúry starovekého Ríma. Tešil sa veľkej obľube a v roku 1902 bol premenovaný na Chorégies. Festival sa koná každé leto a v súčasnosti je zameraný hlavne na operu. Hneď vedľa divadla sa nachádzajú ruiny rímskeho chrámu.

pevnosť Saint-André

Zhruba desať minút jazdy od Avignonu leží na kopci Andaon monumentálna pevnosť Saint-André z 13. až 14. storočia. Pevnosť je obohnaná masívnym múrom, ktorý zároveň chráni aj benediktínsky kláštor a románsky kostol vo vnútri hradného areálu. Z hradieb sa naskytá skvelý výhľad na Avignon, mesto Villeneuve, horu Mont Ventoux a pohorie Luberon a Alpilles.

 

GPS: 43°57'55.9"N 4°48'01.2"E

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Veronique Pagnier, Ruthven, Francesco Laurana, EmDee, Jeanlouiszimmerman, Vi..Cult..., Abderitestatos

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Francúzsko, Azúrové pobrežie VI.: Aix-en-Provence – výstavné mesto francúzskeho juhu - VIDEO
Publikované: 27.10.2021
„Bohatí Parížania sem posielajú svoje deti na univerzitu, keď sa ich chcú zbaviť. Takže je tu síce dosť draho, ale zas to tu naozaj žije“ hovorí o svojom rodnom meste Louis – jeden z miestnych, s ktorým som sa pri návšteve mesta zoznámil. A skutočne už som dlho nebol na mieste, ktoré by toľko dýchalo študentskou atmosférou a zároveň nebolo plné „chudobných“ hipsterských kaviarní. Pridajte k tomu viac než dvojtisícročnú históriu, úzke uličky so starými pieskovcovými domami a prívetivých obyvateľov Provence a máte takmer dokonalý obraz o jednom z najznámejších miest juhu Francúzska.

Francúzsko, Avignon - starobylé provensálske mesto
Publikované: 29.7.2022
Francúzsko ani tentoraz neopustíme. Je to nielen krajina krásnej prírody, pamiatok, ale aj samozrejme dobrého jedla a vína.

Francúzsko: departement Hérault – Minerve a Olargues
Publikované: 3.2.2017
Po návšteve nádherného Avignonu sa presunieme viac na juh – do Héraultu, čo je departement obľúbený najmä pre svoje pláže, ktoré omývajú vody Stredozemného mora.

Francúzsko, departement Haute-Garonne – Toulouse II.
Publikované: 8.12.2021
Zostávame v Toulouse a navštevujeme námestie Place du Capitole, ktoré sa nachádza v samotnom srdci mesta. Námestie pulzuje životom, je tu nespočetné množstvo ľudí. Konajú sa tu farmárske trhy alebo umelecké výstavy pod šírym nebom. Raz tu boli vystavené napríklad umelé kravy – pomaľované miestnymi umelcami a následne predané v aukcii, ktorej výnos išiel na charitu.

Francúzsko, Štrasburg – mesto umenia
Publikované: 11.8.2021
Krásne meštianske domy, elegantné stavby z obdobia vlády Ľudovíta XV. a nádherná katedrála týčiaca sa do nebies. Po Štrasburgu sa budete prechádzať dlho a radi. Mesto sa nachádza na významných obchodných cestách a vďaka tomu sa v istom čase stalo dokonca najbohatším mestom Svätej ríše rímskej. Umenie tu rozkvitalo a inak tomu nie je ani dnes. Štrasburg je domovom mnohých múzeí umenia, archeologických múzeí a podobne.

Francúzsko, Nancy –  mesto secesného umenia
Publikované: 18.8.2021
Dnes vás na našich potulkách Európou zavedieme do regiónu Lotrinska, kde navštívime malebné vyše stotisícové mesto Nancy, ktoré je zároveň hlavným mesto prefektúry Meurthe-et-Moselle.

Francúzsko: Marseille – najstaršie mesto vo Francúzsku I.
Publikované: 30.8.2013
Marseille patrí do pásu európskych stredomorských miest a teda aj k obľúbeným letoviskám. Miestne teploty sa pohybujú stabilne okolo 30 stupňov v lete a v zime málokedy klesajú pod nulu.

Francúzsko: Marseille – najstaršie mesto vo Francúzsku II.
Publikované: 6.9.2013
Po malej exkurzii v minulej časti sa dnes opäť vrátime do tohto juhofrancúzskeho mesta.


Súvisiaca fotogaléria

Francúzsko, Azúrové pobrežie – v srdci Provensalska
Azúrové pobrežie alebo tiež francúzska Riviéra je jednou z najatraktívnejších rekreačných oblastí...

Francúzsko – len čriepky z tejto krásnej krajiny
Francúzsko (oficiálne Francúzska republika) je štát, ktorého väčšina územia sa nachádza v západne...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Ahoj leto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Ročné elektronické predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
3. cena:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Kolekcia kníh z edície Výlety s deťmi od vydavateľstva Dajama
2. cena redakcie:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
3. cena redakcie:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe

Aktuality:

16.8.2022
Nenechajte si ujsť dve zaujímavé podujatia, ktoré vám prinesú to najnovšie i najzaujímavejšie z oblastí poľnohospodárstva, potravinárstva a zo sveta minerálov, hornín či skamenelín. Navyše chýbať nebude aj množstvo sprievodných podujatí.
13.8.2022
Európske letiská sú túto dovolenkovú sezónu nevídane vyťažené! Nápor, ktorý zažívajú je spôsobený rekordným dopytom cestujúcich, nedostatkom personálu a rušením letov zo strany aerolínií.
10.8.2022
Počas 11., 18. a 25. augusta 2022 sa môžete zúčastniť nočnej prehliadky Kutnej Hory a spoznávať tak jej romantické či až mystické uličky a zákutia. Dozviete sa nielen to, ako to vlastne bolo s kutnohorským striebrom, ale aj to či tu bola alebo nebola pekelná pobočka a koľko práce vie urobiť jeden kostlivec z Neškaredic.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 16. 8. 2022
sviatok:Leonard

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X