www.infoglobe.sk » Čína: pohľadom novinára XVI: Kláštor Ta'er 1

Čína: pohľadom novinára XVI: Kláštor Ta'er 1

Publikované: 1.9.2012
Náš autobus opäť uháňa po novej diaľnici, o ktorej som sa dočítala, že bola postavená iba z jedného dôvodu – aby sa sprístupnil tibetský budhistický kláštor Ta'er. A naozaj, tentokrát nás nečaká žiadna kostitrasúca poľná cesta a pohodlne parkujeme priamo pred bránami rozsiahleho komplexu na úpätí zelenkavého pohoria.

Ocitáme sa medzi bielymi kamennými budovami s červenohnedými strechami, medzi nimi paláce, chrámy so zlatými klenbami, viaceré postavené terasovito nad sebou. Míňame pútnikov, ktorí sú pestrou zmesou všetkých spoločenských vrstiev a národností. Doslova každý drží v ruke modlitebný mlynček mani khorlo, ktorým hlavne starší ľudia bez prestania točia. Pýtam sa našej sprievodkyne, aký to má význam a dozvedám sa, že každé otočenie mlynčeka vyšle do neba modlitbu a jeho majiteľ si tak potvrdzuje cestu do budúceho života, v ktorom chce reinkarnovať v lepšiu bytosť.

Chvíľami mám opäť pocit, že som v jednom z minulých storočí. Lámovia vo vínových rúchach cinkajú mosadznými zvončekmi a postávajú všade okolo nás, pred vstupmi do chrámu sedia žobráci v otrhaných handrách, ženy s desiatkami vrkočov kľačia na zemi, ruky zovreté dopredu a opatrené akýmisi drevenými návlekmi na dlaniach, položia sa celým trupom na zem a posúvajú sa po zemi až do stoja. Mechanicky to opakujú veľakrát za sebou. Aj to je vraj príprava na reinkarnáciu.

Tu na nás, ale na rozdiel od predchádzajúcich návštev, nikto nepozerá, nie sme raritou, v kláštore sú očividne zvyknutí na turistov, a to i na tých zo západu. My síce žiadnych takých nestretávame, ale čínski výrastkovia v šiltovkách a slečny v šatočkách so slnečníkmi nad hlavou sú dôkazom čulého turistického ruchu. Za poplatok, ktorý vybaví samozrejme naša sprievodkyňa, vchádzame priamo do vnútra jedného z chrámov. Sme v prítmí nízkej budovy, v akejsi vstupnej miestnosti, ktorá je vyzdobená stovkami sošiek Buddhu, všade je cítiť dym z vonných tyčiniek a špecifický pach jačieho masla – tým sa totiž priživujú lampy, ktoré bez prestávky svietia pred každou z Buddhových sôch.

Steny miestnosti sú ozdobené thangkami, niektoré relikvie si môžeme pozrieť len spoza skla vitríny. Prejdeme do ďalšej miestnosti, ktorá je rovnako temná, bez okien a na prvý pohľad je jasné, že sa jedná o spálňu mníchov. V dlhých radách vedľa seba tu stoja drevené postele, na nich rôznofarebné prikrývky alebo deky, to všetko je podfarbené pachom nikdy nevetraného priestoru. Robí sa mi trochu nevoľno a som rada, že sa ocitám vonku – v átriu chrámu, ktoré je lemované zo všetkých strán kamenným podlubím a vedú odtiaľ úzke a krivolaké uličky smerom k ďalším budovám komplexu. Átrium slúži k meditácii aj k modlitbám, pod podlubím sú rozložené prikrývky a na nich desiatky mníchov, ktorí buď nehybne sedia alebo si z kľaku líhajú a zase vstávajú – výživný telocvik, mnohí z nich majú orosené čelo.

So záujmom aj úctou sledujem za úplného ticha (to sme dostali príkazom) život v kláštore, pocitovo sa presúvam ďaleko do minulosti, keď tu zrazu sa veľmi rýchlo preberiem – ozve sa typický zvuk mobilného telefónu a ja pozerám na mnícha kľačiaceho neďaleko v rohu, ako prerušuje svoje rozjímanie, v pokoji zodvihne mobil a tlmeným hlasom s niekým diskutuje. Hlavu mám trochu zamotanú – s kým si tak asi môže telefonovať tibetský mních? To sa bohužiaľ nedozviem...

Ďalšia prechádzka palácom ale ukáže, že to nebol jav ojedinelý. Mníchov stretávame všade a vidím ďalších a ďalších s mobilom na uchu. Keď vyjdeme z chrámu, prejde okolo nás nablýskaný mercedes, samozrejme plný vyholených hláv vo vínových šatstvách. Zaujímavá je kombinácia tisíc rokov starej náboženskej tradície a vymožeností 21. storočia.

Chcela som fotku s mníchom, ale len čo sa k niektorému z nich priblížim a naznačím, po čom túžim, odmietavo máva rukami. Prejdem kúsok ďalej na rozsiahlejšie námestie a naraz vidím, ako sa dvaja mnísi s chlapíkom so slameným klobúkom po boku zubia do objektívu fotoaparátu. Prišla moja chvíľa a zamierim tam – našťastie si všimnem podstatnej okolnosti – turista podáva na rozlúčku každému z nich bankovku. Odhodlám sa vyskúšať rovnakú metódu a mám úspech - ja a budhistickí obyvatelia legendárneho kláštora Ta´er sme zvečnený.

Text/foto: Andrea Fantová

Preklad: Oskár Mažgút


Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Čína: pohľadom novinára XV: Thangka
Publikované: 25.8.2012
Provincia Qinghai ma okúzľuje na každom kroku, alebo skôr na každom prejdenom kilometri. Zmesi budhizmu a moslimského sveta pokorne vegetujúce pospolu sú neuveriteľne zaujímavým javom, obzvlášť pre novinára z ďalekej, zrýchlenej, často neosobnej a netolerantnej Európy. Tentoraz mierime do údolia, ktoré skrýva oblasť Rebkong, centrum tibetského umenia v provincii.

Čína: pohľadom novinára XIV: Návrat do 19. storočia
Publikované: 18.8.2012
Už sme tretí deň pohltení kúzlom západnej Číny a s vedomím, že máme niekde „za chrbtom“ Tibet, je pre nás „škaredo“ povedané atraktívne. Tam sa pod hlavičkou čínskeho Ministerstva zahraničia rozhodne nepozrieme, no napriek tomu tibetskú kultúru stretávame na každom kroku.

Čína: pohľadom novinára XIII: Provincia Qinghai - v škole
Publikované: 11.8.2012
Náš autobus sa konečne dotrmácal na koniec dlhokánskej ílovej poľnej cesty, na ktorú sa zhruba pred hodinou ako mávnutím kúzelného prútika zmenila moderná šesťprúdová diaľnica. Moje obavy, že skončíme na streche, sa našťastie nenaplnili, prešli sme posledným lesíkom a na pravo sa pred nami objavilo futbalové ihrisko a na ľavo zelený dvor. Všetkému dominovala prízemná ošumelá, omlátená šedivá budov

Čína: pohľadom novinára I. - boj na Námestí Nebeského pokoja
Publikované: 12.5.2012
Konečne Peking. Naša novinárska partia sa prebojovala sériou bezpečnostných kontrol a ocitáme sa v nekonečnej letiskovej hale. Pocit, že nás miestny dav pohltí, je ale klamný. Vzápätí vidíme rozosmiatu čínsku slečnu s mávatkom a za pár minút už všetci sedíme v luxusnom klimatizovanom autobuse.

Čína a lacné letenky...
Publikované: 13.2.2012
Čína –krajina neobmedzených možností, ktorá na rozdiel od vyspelého sveta rastie a ktorej hospodársky rast sa v súčasnosti javí ako zázrak. Krajina s mnohými kultúrnymi a historickými pamiatkami, krajina, ktorá posiala človeka do vesmíru. Ale tiež krajina, ktorá nerešpektuje ľudské práva, krajina, kde vládne diktatúra, síce označovaná ako komunistická, avšak s markantnými kapitalistickými prvkami.

Čína pohľadom novinára VIII: Medzi čínskymi študentmi alebo „Okolo Hradce“
Publikované: 14.7.2012
Čínska vytrvalosť a disciplína nás sprevádzala na každom kroku a návšteva pekinskej Univerzity zahraničných štúdií nás v tom len utvrdila. Tu sme mali šancu oceniť aj ďalšiu typickú vlastnosť Číňanov - prispôsobivosť.

Čína: pohľadom novinára V. - Život v uliciach Pekingu
Publikované: 16.6.2012
Z okienka autobusu sme Peking obzerali krížom krážom, autentickú atmosféru ulíc a uličiek a tie státisíce ľudí v nich sme ale nasali až v roli peších turistov a potom samozrejme po „večierke“, teda keď skončila oficiálna večera s vybranými potentátmi a naše unavené sprievodkyne zmizli za dverami hotelovej izby.

Čína: pohľadom novinára II. - Veľký čínsky múr
Publikované: 19.5.2012
Byť v Číne a nenavštíviť Veľký čínsky múr sa rovná barbarstvu. V oficiálnom programe, ktorý pre nás čínska vláda zostavila, je tento výlet aj tak len alternatívny a musíme si ho vyložene zaslúžiť. Od časného rána preto sedíme v červenej sále sídla Komunistickej strany Čínskej ľudovej republiky a tvárime sa, že počúvame propagandistické referáty zapálených rečníkov.

Čína: pohľadom novinára IV. – Ako sa jazdí v Pekingu
Publikované: 2.6.2012
My „vyvolení" sme čínsku megalopolu z veľké časti prebrázdili luxusným klimatizovaným autobusom s usmievavým švihákom za volantom. Aj to už patrí k miestnemu štandardu, určite však len pre nepatrnú skupinku domorodcov a potom samozrejme pre majetných turistov.

Čína: pohľadom novinára X: Provincie Qinghai - prvý večer v Xiningu
Publikované: 21.7.2012
Po štyroch dňoch strávených v Pekingu sme zbalili kufre a spolu s našimi sprievodkyňami sme nasadli do lietadla. Pred nami je veľká neznáma – presúvame sa do jednej z najchudobnejších provincií Číny na západ až k tibetským hraniciam. Prekvapenie nečaká len nás, ale aj naše pekinské slečny – Qinghai navštívia po prvýkrát v živote.

Čína: pohľadom novinára VI. - Pri prestretom čínskom stole
Publikované: 23.6.2012
Prvý kulinársky zážitok v Číne ma príliš nenadchol. Nádherný päťhviezdičkový hotel, veľký rozruch pri príjazde našej novinárskej delegácie - úklonom a mávnutím vejára nás vítali krásky v tradičnom odeve, od stolu sme sa kochali nádherou átria s jazierkom a exotickými vtákmi, z reproduktorov sa šírila príjemná hudba a my, unavení po náročnom lete so žalúdkami natešenými na prvú čínsku lahôdku.

Čína: Si-an
Publikované: 25.2.2012
Dávne mesto Xian alebo tiež Si-an je staré asi 3000 rokov. Je jedným z najvýznamnejších miest celej čínskej histórie, lebo práve tu sídlilo 11 čínskych cisárskych dynastií. V dobe, keď bol Peking iba osadou, zlatý Si-an žiaril pestrými farbami chrámov, širokými bulvármi a architektonickými výstrelkami.

Čína: pohľadom novinára III. - Veľké boxerky
Publikované: 26.5.2012
Svetové média dnes svorne hlásajú, že čínska štátna televízia CCTV víťazne dokončila svoj závod a slávnostne otvorila svoje nové sídlo v Pekingu. Futuristicky vyzerajúcu budovu, ktorá má symbolizovať nástup Číny na svetovú scénu, už novinári prekrstili – vďaka nevšednému tvaru ju k nemilosti Číňanov vo svete prezívajú "Veľké boxerky".

Čína: pohľadom novinára XI: Na farme s jakmi
Publikované: 28.7.2012
Ranný pohľad z okna hotelu v Xiningu odhaľuje úchvatný horizont. Mesto je lemované vysokými horami, nad ktorými žiari slnko a ja sa nesmierne teším na dnešné putovanie, ktoré má chvíľami kopírovať niekdajšiu obchodnú tepnu medzi Áziou a Európou – Hodvábnu cestu. To, že si nohy zmočím v Žltej rieke, sa mi ešte stále vidí iba ako science fiction.

Čína: pohľadom novinára VII: Na skok v čínskej tržnici 1
Publikované: 30.6.2012
Peking je pre nás belochov koncentráciou paradoxov. Nekonečné mrakodrapy, luxusné obytné rezidencie, supermoderné obchody všetkých svetových značiek na jednej strane a potom tisíce artefaktov starej čínskej kultúry. Nás zaujíma oboje, to tradičné je ale omnoho lákavejšie.

Čína: pohľadom novinára VIII: Na skok v čínskej tržnici 2
Publikované: 7.7.2012
Návšteva pekinského trhu s potravinami a pochutinami všetkých druhov, tvarov, pachov, často neznámeho pôvodu a ešte nebezpečne dlhej životnosti nás naozaj na chvíľu omráčila. Pokojní čínski obchodníci len civeli na blondíny, ktoré sa pohybujú tempom maratónskeho bežca. Uf. Sme preč a ako zázrakom sa pred nami objaví príjemne známa ceduľa „Starbucks Coffee“.

Yangshuo a jeho kúzelné okolie (Čína)
Publikované: 5.9.2010
Pokiaľ sa chcete na chvíľku zabudnúť na mieste, kde čas beží trochu iným tempom, kde každodenný zhon a stres nemá celkom žiadnu šancu, potom ste na správnej adrese. Yangshuo. V, na čínske pomery, malom mestečku ležiacom v prírodnom krase na riekach Li a Yulong.

Čína: pohľadom novinára XII: Pri Žltej rieke
Publikované: 4.8.2012
Náš autobus uháňa po dokonale hladkej diaľnici, na ktorej sem tam stretneme človeka v klobúku, so šatkou cez tvár a metlou v ruke – je sám, široko ďaleko ani pamiatka po civilizácii, vysoké hory po oboch stranách a on zametá krajnice.


Súvisiaca fotogaléria

Yangshuo a okolie - Čína
Foto: Amy Challen a Jan Lidmaňský


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 27. 4. 2024
sviatok:Jaroslav
dnes:
sobota 27.4.
7 °C
zajtra:
nedeľa 28.4.
12 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X