www.infoglobe.sk » Čína: pohľadom novinára II. - Veľký čínsky múr

Čína: pohľadom novinára II. - Veľký čínsky múr

Publikované: 19.5.2012
Byť v Číne a nenavštíviť Veľký čínsky múr sa rovná barbarstvu. V oficiálnom programe, ktorý pre nás čínska vláda zostavila, je tento výlet aj tak len alternatívny a musíme si ho vyložene zaslúžiť. Od časného rána preto sedíme v červenej sále sídla Komunistickej strany Čínskej ľudovej republiky a tvárime sa, že počúvame propagandistické referáty zapálených rečníkov.

Naša pozornosť sa zdvihne iba v momente, keď zaznie meno Dalajláma. Dozvieme sa, že je to burič a narušiteľ, nepriateľ národa, ktorý nechce s pekingskými vodcami hovoriť po dobrom a tvrdošijne odmieta ich veľkolepé dobromyseľné ponuky na zmier. Vydržíme, nepýtame sa, neodporujeme, chceme totiž, aby bol čo najskôr koniec a my sme si mohli dopriať vytúžený pohľad na jeden z nových 7 divov sveta.

Za parného poludnia sa naozaj ocitáme v autobuse a po zhruba stokilometrovej jazde po diaľnici severne od Pekingu sa pred nami otvára krajina prepletená bájnym kamenným hadom. Naše okúzlenie ľahko kazí nečakaná premávka a ruch, ktorý tu panuje. Na parkoviskách na nás zo všetkých strán útočia neodbytné čínske predavačky suvenírov a tričiek s nápismi typu "Vyšplhal som sa na Čínsky múr". Prepletáme sa davmi štebotavých čínskych turistov, ktorí podľa rysov a odtieňov pleti precestovali často tisíce kilometrov, aby zdolali časť tohto monumentu.

Múr sa tiahne s drobnými odbočkami ako had od východu na západ v údajnej dĺžke necelých sedem tisíc kilometrov celou severnou Čínou a na mnohých úsekoch je dnes už prerušený alebo v rozklade. My máme tú možnosť vyšliapať si úsek v Mutianyu, ktorý patrí k jedným z najudržovanejších. Stúpame po ceste širokej niekoľko metrov, obklopení miestami až 10 metrov vysokým a 5 metrov širokým múrom, slnko neúprosne páli a my hľadáme tieň v strážnych domčekoch a rozhľadniach, ktoré múr vždy po pár desiatkach metrov delia.

Niektoré úseky sú také príkre, že by sme to už najradšej vzdali, ale pohľad na drobné čínske starenky so slnečníkom, ktoré cupitajú do kopca ľahko ako víly, nás zahanbí a my funíme a škriabeme sa ďalej k vrcholu. Môj výstup je od počiatku samá pauza. Pre čínskych výletníkov som totiž očividne väčšou atrakciou než suveníry - vlnitá blonďavá hriva ich fascinuje, rozosmieva, ukazujú na mňa, štrkajú navzájom do sebe a tí odvážnejší ma žiadajú o fotku. Najprv ja sama, potom postupne so všetkými členmi rodiny alebo skupiny a nakoniec mi do náruče podajú svoje batoľa. Bude mať originálnu pamiatku na návštevu národného monumentu.

Sme na vrchole. Podobne ako americkému prezidentovi Clintonovi v júni 1998 sa nám otvorí dych berúci pohľad do hlbokých zalesnených roklín, nad ktorými sa po vrcholkoch kopcovitej krajiny kam až oko dohliadne vinie stavba, ktorú podľa niektorých odborníkov možno vidieť voľným okom aj z vesmíru.

V duchu sa prenesiem dva a pol tisíc rokov späť. Prečo vlastne vznikol tento gigant? Ako je možné, že tu ešte stojí? Koľko tisíc životov asi padlo na najväčší výtvor planéty Zem? Ústredným motívom bolo okolo roku 750 n. l. vybudovať niekoľko jednotlivých múrov, ktoré budú chrániť tri štáty Číny: Yan, Zhao a Qin od útokov mongolských kmeňov. Až po niekoľkých stáročiach, kedy k moci nastúpila dynastia Qin, vznikla myšlienka o spojení všetkých múrov v jeden dômyselne prepracovaný, obranný celok. Dnešná podoba Veľkého čínskeho múru je z väčšej časti zásluha dynastie Ming. Za jej vlády sa uskutočnila idea stmelenia jednotlivých múrov v nedobytnú pevnosť, tiahlu hranicu, ktorá by Čínu na severe bezpečne odrezala od zvyšku sveta.

Text/foto: Andrea Fantová

Preklad: O. Maňáková

 



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Čína: pohľadom novinára - sloboda slova po čínsky alebo internet II.
Publikované: 23.2.2013
Vulgarizmy a pornografia na internet nepatria. S tým by sme určite mohli súhlasiť, pokiaľ by to však nebola iba zásterka pre nekonečné pazúry čínskej internetovej cenzúry. Pod rúško ochrany národnej kultúry, záujmov a verejného sociálneho prospechu sa snaží čínska vláda skryť tvrdé čistky.

Čína: pohľadom novinára XIX: Koberec pre mníchov
Publikované: 22.9.2012
Klasické čínske koberce popísal už Marco Polo vo svojich cestopisoch, no vo svete napriek tomu ešte ani dnes nie sú príliš vidieť a vie sa o nich stále málo. Teším sa, že naša návšteva továrne na výrobu kobercov v provincii Qinghai, na okraji metropole Xining, rozšíri moje obzory. Život miestnych robotníčok zasúvam hlbšie do podvedomia a snažím sa vnímať krásu okolo seba.

Čína: pohľadom novinára XX: Farebná symbolika
Publikované: 29.9.2012
Putovanie po Číne so sebou prináša nekonečnú škálu dojmov, vnemov, zážitkov a prekvapení, pre Európana často zahalených pod rúškom tajomna, mnohokrát ale iba obyčajnej nevedomosti. Ja som si z tejto krajiny odviezla dominujúci pocit – Čína je neuveriteľne farebná. Farebná od fádnej uniformnej šedi až po nádherné dúhové kombinácie.

Čína: pohľadom novinára XXI: Mesto naj, naj, naj...  
Publikované: 6.10.2012
Opúšťať provinciu Qinghai a tým aj pár dní života v minulom, občas aj predminulom storočí, bolo pre citlivejšie povahy obzvlášť ťažké. Tunajšia na mnohých miestach panenská príroda, pyšné horské masívy, hlboké zelené údolia, rozľahlé suché pláne, miniatúrne políčka, stáda jakov a farebná zmeska národností, často nepoškvrnených civilizáciou, nás okúzlili a v našich srdiach navždy zanechali stopu.

Čína: pohľadom novinára XXII: Kráľovná alebo ľahká deva?
Publikované: 13.10.2012
Sme v Šanghaji, metropole opradenej stovkami „naj“, teda aj v najväčšom čínskom meste. Jedno „naj“ mu ale určite chýba – to historické. Šanghaj má na rozdiel od mnohých iných čínskych miest pomerne krátku históriu, po stredoveku tu nie je ani pamiatky. Rybárska dedina sa na brehu rieky Huangpu zrodila až v 11. storočí a na vážnosti začala získavať až o šesť storočí neskôr.

Čína: pohľadom novinára XXIII: Perla orientu
Publikované: 20.10.2012
Keď som sa na ňu dívala večer z promenády koloniálneho Bundu, okúzlila ma Perla Orientu svojimi ladnými tvarmi a dlho som sledovala, ako sa v pravidelných intervaloch odieva do nových a nových farieb. Ani neviem, ktorá jej sluší najviac…

Čína: pohľadom novinára XXIV: Ako v Šanghaji prísť k obrazu
Publikované: 27.10.2012
Druhý deň v Šanghaji. Som vyspatá do ružova, apartmán, ktorý mi čínske ministerstvo doprialo v jednom z najmodernejších hotelov v štvrti Pchu - tung, sa nevyrovná snáď ani najluxusnejšiemu dovolenkovému modelu.

Čína: pohľadom novinára XXV: Expo a lepší život
Publikované: 3.11.2012
Do zahájenia svetovej výstavy zostáva necelých 11 mesiacov. Tu v Šanghaji sa slovo Expo skloňuje do omrzenia. Blankytne modrý maskot výstavy Chaj – pao sa na nás už rok pred prepuknutím výstavného blázinca usmieva z výkladov, plagátov, mrká na svetelných tabuliach a jedného plyšového si dokonca priveziem domov.

Čína: múr dlhý desaťtisíc míľ
Publikované: 21.1.2013
Veľký čínsky múr. Dlhý múr. Nekonečne dlhý múr. Mnoho mien, a predsa je stále reč o jednom a tom samom múre. Múre, ktorý však pozná snáď každý, nech už žije kdekoľvek. Pokiaľ ste Číňan, je to múr s veľkým M, ste na neho pyšný ako na národný symbol. A ako kedysi povedal Mao Ce-tung: „Kto nikdy nevystúpil na Veľký čínsky múr, nie je pravým mužom.“ A už vôbec nie Číňanom.

Čína: pohľadom novinára XXVI: Gan bei alebo čo sa pije v Číne 1
Publikované: 10.11.2012
Úplne prvé čínske slovíčko, ktoré som sa naučila a tiež ho dodnes nezabudla, je „pi-džo“. Pokiaľ sa vám zdá povedomé, nemýlite sa – aj keď diametrálne odlišný jazyk, pre obľúbený zlatistý mok má foneticky veľmi podobný názov ako čeština a mnohé ďalšie slovanské jazyky. Pitie piva je záľubou, ktorú máme s Číňanmi rozhodne spoločnú.

Čína: pohľadom novinára XXVII: Gan bei alebo čo sa pije v Číne 2
Publikované: 17.11.2012
V Číne sa pije naozaj všetko, na čo si len spomenieme. Každodenným nápojom je neodmysliteľný čaj, či už zelený alebo čierny, fermentovaný alebo polofermentovaný. Voda a stovky druhov nealkoholických nápojov patria k jedlu rovnako ako pivo alebo veľmi obľúbené tradičné ryžové víno. Na stoloch tunajšej „vyššej" triedy už ale nechýba ani víno z hrozna, nápoj donedávna veľmi opomínaný.

Čína: pohľadom novinára XXVIII: Darček pre Číňana? Nikdy nožnice, a už vôbec nie kvetinu!
Publikované: 24.11.2012
Pohybovať sa na druhej strane euroázijského kontinentu nie je pre menej znalého nič jednoduchého, obzvlášť vtedy, ak ho čaká osobný kontakt s čínskou rodinou, s obchodnými partnermi alebo politikmi či úradníkmi. Na taký pobyt sa je dobré aspoň trochu pripraviť, pretože inak vás čaká nejedno faux pas.

Čína: Pol dieťaťa v Šanghaji
Publikované: 5.1.2013
Potulky a prechádzky po Šanghaji sú nekonečnou studnicou poznávania nepoznaného, odlišného, nech už je to kdekoľvek. Podarí sa mi sadnúť si na pol hodiny na lavičku na jednom veľmi frekventovanom bulvári a pozorovať cvrkot okolo seba.

Čína: pohľadom novinára XXIX: Čínsky Nový rok
Publikované: 19.1.2013
My už máme celé to vianočné martýrium viac či menej zdarne za sebou, následky silvestrovských osláv sú zažehnané a nastúpili všedné dni. Ďaleko na východe planéty ale sviatočné naháňačky len teraz vrcholia.

Čína: pohľadom novinára - čínske mená
Publikované: 26.1.2013
Naše putovanie po Číne bolo okrem iného prešpikované mnohými formálnymi stretnutiami, ako s vládnymi potentátmi, tak aj s vedením rôznych firiem, ktoré sa cez nás, európskych novinárov, chceli zviditeľniť. V chvate všetkých tých na minútu rozplánovaných sedení som vždy na záver pozbierala pripravené vizitky a starostlivo ich založila ku svojim poznámkam.

Čína: pohľadom novinára - sloboda slova po čínsky alebo internet I.
Publikované: 9.2.2013
Všetci sme si už zvykli, že je Čína ovenčená stovkami superlatívov a naj a nebudem preháňať, keď odhadnem, že túto škálu prvenstiev rozširuje minimálne raz za týždeň o nejakú novinku.

Čína: dlhá cesta II. – ľadový Letný palác
Publikované: 16.3.2013
Ak vyrazíme do Číny, je takmer nemožné minúť jej hlavné mesto – Peking. Peking plný stôp minulosti, ale aj Peking žijúci v prítomnosti a budúcnosti v každej zo svojich širokých ulíc či uzučkých uličiek. Peking plný výborného jedla, rušnej dopravy... Takto by sme mohli pokračovať do nekonečna. Kde ale nájsť chvíľku pokoja v hektickom veľkomeste?

Čína: pohľadom novinára XVIII: V továrni na koberce alebo život šťastnej pracovníčky
Publikované: 15.9.2012
Sme stále na ďalekom severozápade Číny, v kraji, ktorý je pretkaný tibetskou kultúrou a históriou. Po veľkých dávkach nám naši pekinskí hostitelia servírujú návnady, ktoré majú neveriacich Európanov presvedčiť o záujme centrálnej vlády na rozvoji qinghajskej zaostalej ekonomiky, zvyšovaním životnej úrovne obyvateľov a zároveň podpore zachovania všetkých atribútov pôvodnej kultúry.

Čína: pohľadom novinára XVII: Kláštor Ta'er 2
Publikované: 8.9.2012
Kláštor Ta'er stojí na svojom mieste pod horami neďaleko hlavného mesta provincie Qinghai už od roku 1560. Hlavné krídla žiaria farbami, hemžia sa v nich mnísi, ale budovy s kučeravými strechami, ktoré stoja vyššie v kopcoch, už tak živo nevyzerajú. V minulosti tu vraj žilo asi 3 000 mníchov. Dnes ich tu je pätina.

Čína: pohľadom novinára I. - boj na Námestí Nebeského pokoja
Publikované: 12.5.2012
Konečne Peking. Naša novinárska partia sa prebojovala sériou bezpečnostných kontrol a ocitáme sa v nekonečnej letiskovej hale. Pocit, že nás miestny dav pohltí, je ale klamný. Vzápätí vidíme rozosmiatu čínsku slečnu s mávatkom a za pár minút už všetci sedíme v luxusnom klimatizovanom autobuse.

Čína: pohľadom novinára III. - Veľké boxerky
Publikované: 26.5.2012
Svetové média dnes svorne hlásajú, že čínska štátna televízia CCTV víťazne dokončila svoj závod a slávnostne otvorila svoje nové sídlo v Pekingu. Futuristicky vyzerajúcu budovu, ktorá má symbolizovať nástup Číny na svetovú scénu, už novinári prekrstili – vďaka nevšednému tvaru ju k nemilosti Číňanov vo svete prezívajú "Veľké boxerky".

Čína: pohľadom novinára IV. – Ako sa jazdí v Pekingu
Publikované: 2.6.2012
My „vyvolení" sme čínsku megalopolu z veľké časti prebrázdili luxusným klimatizovaným autobusom s usmievavým švihákom za volantom. Aj to už patrí k miestnemu štandardu, určite však len pre nepatrnú skupinku domorodcov a potom samozrejme pre majetných turistov.

Čína: pohľadom novinára V. - Život v uliciach Pekingu
Publikované: 16.6.2012
Z okienka autobusu sme Peking obzerali krížom krážom, autentickú atmosféru ulíc a uličiek a tie státisíce ľudí v nich sme ale nasali až v roli peších turistov a potom samozrejme po „večierke“, teda keď skončila oficiálna večera s vybranými potentátmi a naše unavené sprievodkyne zmizli za dverami hotelovej izby.

Čína: pohľadom novinára VI. - Pri prestretom čínskom stole
Publikované: 23.6.2012
Prvý kulinársky zážitok v Číne ma príliš nenadchol. Nádherný päťhviezdičkový hotel, veľký rozruch pri príjazde našej novinárskej delegácie - úklonom a mávnutím vejára nás vítali krásky v tradičnom odeve, od stolu sme sa kochali nádherou átria s jazierkom a exotickými vtákmi, z reproduktorov sa šírila príjemná hudba a my, unavení po náročnom lete so žalúdkami natešenými na prvú čínsku lahôdku.

Čína: pohľadom novinára VII: Na skok v čínskej tržnici 1
Publikované: 30.6.2012
Peking je pre nás belochov koncentráciou paradoxov. Nekonečné mrakodrapy, luxusné obytné rezidencie, supermoderné obchody všetkých svetových značiek na jednej strane a potom tisíce artefaktov starej čínskej kultúry. Nás zaujíma oboje, to tradičné je ale omnoho lákavejšie.

Čína: pohľadom novinára VIII: Na skok v čínskej tržnici 2
Publikované: 7.7.2012
Návšteva pekinského trhu s potravinami a pochutinami všetkých druhov, tvarov, pachov, často neznámeho pôvodu a ešte nebezpečne dlhej životnosti nás naozaj na chvíľu omráčila. Pokojní čínski obchodníci len civeli na blondíny, ktoré sa pohybujú tempom maratónskeho bežca. Uf. Sme preč a ako zázrakom sa pred nami objaví príjemne známa ceduľa „Starbucks Coffee“.

Čína pohľadom novinára VIII: Medzi čínskymi študentmi alebo „Okolo Hradce“
Publikované: 14.7.2012
Čínska vytrvalosť a disciplína nás sprevádzala na každom kroku a návšteva pekinskej Univerzity zahraničných štúdií nás v tom len utvrdila. Tu sme mali šancu oceniť aj ďalšiu typickú vlastnosť Číňanov - prispôsobivosť.

Čína: pohľadom novinára X: Provincie Qinghai - prvý večer v Xiningu
Publikované: 21.7.2012
Po štyroch dňoch strávených v Pekingu sme zbalili kufre a spolu s našimi sprievodkyňami sme nasadli do lietadla. Pred nami je veľká neznáma – presúvame sa do jednej z najchudobnejších provincií Číny na západ až k tibetským hraniciam. Prekvapenie nečaká len nás, ale aj naše pekinské slečny – Qinghai navštívia po prvýkrát v živote.

Čína: pohľadom novinára XI: Na farme s jakmi
Publikované: 28.7.2012
Ranný pohľad z okna hotelu v Xiningu odhaľuje úchvatný horizont. Mesto je lemované vysokými horami, nad ktorými žiari slnko a ja sa nesmierne teším na dnešné putovanie, ktoré má chvíľami kopírovať niekdajšiu obchodnú tepnu medzi Áziou a Európou – Hodvábnu cestu. To, že si nohy zmočím v Žltej rieke, sa mi ešte stále vidí iba ako science fiction.

Čína: pohľadom novinára XII: Pri Žltej rieke
Publikované: 4.8.2012
Náš autobus uháňa po dokonale hladkej diaľnici, na ktorej sem tam stretneme človeka v klobúku, so šatkou cez tvár a metlou v ruke – je sám, široko ďaleko ani pamiatka po civilizácii, vysoké hory po oboch stranách a on zametá krajnice.

Čína: pohľadom novinára XIII: Provincia Qinghai - v škole
Publikované: 11.8.2012
Náš autobus sa konečne dotrmácal na koniec dlhokánskej ílovej poľnej cesty, na ktorú sa zhruba pred hodinou ako mávnutím kúzelného prútika zmenila moderná šesťprúdová diaľnica. Moje obavy, že skončíme na streche, sa našťastie nenaplnili, prešli sme posledným lesíkom a na pravo sa pred nami objavilo futbalové ihrisko a na ľavo zelený dvor. Všetkému dominovala prízemná ošumelá, omlátená šedivá budov

Čína: pohľadom novinára XIV: Návrat do 19. storočia
Publikované: 18.8.2012
Už sme tretí deň pohltení kúzlom západnej Číny a s vedomím, že máme niekde „za chrbtom“ Tibet, je pre nás „škaredo“ povedané atraktívne. Tam sa pod hlavičkou čínskeho Ministerstva zahraničia rozhodne nepozrieme, no napriek tomu tibetskú kultúru stretávame na každom kroku.

Čína: pohľadom novinára XV: Thangka
Publikované: 25.8.2012
Provincia Qinghai ma okúzľuje na každom kroku, alebo skôr na každom prejdenom kilometri. Zmesi budhizmu a moslimského sveta pokorne vegetujúce pospolu sú neuveriteľne zaujímavým javom, obzvlášť pre novinára z ďalekej, zrýchlenej, často neosobnej a netolerantnej Európy. Tentoraz mierime do údolia, ktoré skrýva oblasť Rebkong, centrum tibetského umenia v provincii.

Čína: pohľadom novinára XVI: Kláštor Ta'er 1
Publikované: 1.9.2012
Náš autobus opäť uháňa po novej diaľnici, o ktorej som sa dočítala, že bola postavená iba z jedného dôvodu – aby sa sprístupnil tibetský budhistický kláštor Ta'er. A naozaj, tentokrát nás nečaká žiadna kostitrasúca poľná cesta a pohodlne parkujeme priamo pred bránami rozsiahleho komplexu na úpätí zelenkavého pohoria.

Čína: Si-an
Publikované: 25.2.2012
Dávne mesto Xian alebo tiež Si-an je staré asi 3000 rokov. Je jedným z najvýznamnejších miest celej čínskej histórie, lebo práve tu sídlilo 11 čínskych cisárskych dynastií. V dobe, keď bol Peking iba osadou, zlatý Si-an žiaril pestrými farbami chrámov, širokými bulvármi a architektonickými výstrelkami.

Yangshuo a jeho kúzelné okolie (Čína)
Publikované: 5.9.2010
Pokiaľ sa chcete na chvíľku zabudnúť na mieste, kde čas beží trochu iným tempom, kde každodenný zhon a stres nemá celkom žiadnu šancu, potom ste na správnej adrese. Yangshuo. V, na čínske pomery, malom mestečku ležiacom v prírodnom krase na riekach Li a Yulong.


Súvisiaca fotogaléria

Yangshuo a okolie - Čína
Foto: Amy Challen a Jan Lidmaňský


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 23. 4. 2024
sviatok:Vojtech
dnes:
utorok 23.4.
5 °C
zajtra:
streda 24.4.
7 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X