www.infoglobe.sk » Bulharsko, Slnečné pobrežie – dovolenkový raj

Bulharsko, Slnečné pobrežie – dovolenkový raj

Publikované: 12.7.2022
V najbližších týždňoch sa vydáme na Balkánsky polostrov, presnejšie do Bulharska. Táto európska krajina dala svetu mnoho vynálezov, pozoruhodných osobností, sprístupnila veľa krásnych prírodných miest, architektonických skvostov i kultúrnych zvyklostí.

Bulharsko je krajinou ruží, ktoré nájdete takmer všade od tých prírodných cez tie použité v kozmetike až po sladkosti. Taktiež dorozumievanie Bulharov hlavou je jedinečné (kývanie sprava doľava znamená áno, opačne – hore dole nie). Rozmanitý štát ponúka obrovské množstvo termálnych prameňov, nachádza sa tu jedno z najstarších osídlených miest v Európe (Plovdiv) a oplýva aj stovkami kilometrov tých najkrajších piesočných pláži na kontinente.

letisko Burgas, Bulharsko

Pre našinca je obľúbeným miestom dovoleniek. Medzi najvychytenejšie destinácie patria Varna a Burgas, ktoré ponúkajú rajský oddych na pobreží Čierneho mora. A práve do provincie Burgas sa dnes vydáme. Navštívime totiž preslávené Slnečné pobrežie (Sunny Beach), ktoré je nielen najväčším letoviskom v krajine, ale aj najpopulárnejším.

Slnečné pobrežie, Bulharsko

V zátoke v tvare polmesiaca nájdete vyše 500 hotelov, stovky apartmánov, reštaurácií, butikov a kaviarni. Väčšina z ubytovacích zariadení prešla prestavbou alebo celkovou rekonštrukciou, a tak sa komfortom a poskytovanými službami blížia k svetovo vyhľadávaným destináciám.

Slnečné pobrežie, Bulharsko

Zaujímavosťou je rozloženie obyvateľstva. Miestnych obyvateľov tu žije pomerne málo, no počas dovolenkovej sezóny oblasť doslova praská tisíckami turistov. Hlavný pás ubytovacích zariadení a k nim pridružených objektov sa tiahne od starobylého mestečka Nesebar až po prímorské letovisko Sveti Vlas, kde uvidíte aj pár kopcov pohoria Balkán.

Slnečné pobrežie, Bulharsko

Slnečné pobrežie, BulharskoSlnečné pobrežie, Bulharsko

Dejiny Slnečného pobrežia, ako letoviska, sa začali písať v roku 1958, kedy bola započatá pomerne veľkolepá výstavba. Vtedajší komunistický režim chcel ponúknuť alternatívu k stredomorským letoviskám pre obyvateľov tzv. východného bloku. Lokalita bola vybraná na základe rozsiahleho piesočného pobrežia a dostupnosti pitnej vody. Postupne sa pristúpilo aj k zalesňovaniu oblasti, dovozu státisícov ton úrodnej pôdy a k výsadbe okrasných kríkov i ruží. V roku 1969 bol oficiálne zaregistrovaný miliónty turista a o štyri roky už dva miliónty. S odstupom času môžeme skonštatovať, že cieľ vtedajších funkcionárov sa podaril. Stopy socialistickej výstavby sú síce dones badateľné, avšak postupnou výstavbou a renováciou pobrežia sa tieto pozostatky vytrácajú.   

Slnečné pobrežie, Bulharsko

Slnečné pobrežie, BulharskoSlnečné pobrežie, Bulharsko

Vďaka príjemnému stredomorskému podnebiu, ktoré počas horúceho leta ochladzujú severovýchodné prúdenia vetra, je ideálnou oblasťou pre trávenie dovolenky. Pozvoľné vstupy do mora, široké pláže s jemným pieskom, cenová dostupnosť a relatívne nové atrakcie v podobe dvoch úchvatných akvaparkov (prvé v Bulharsku) robia zo Slnečného pobrežia špičkovú destináciu pre rodiny s deťmi. Rozvíjajú sa tu aj možnosti športového vyžitia.

Slnečné pobrežie, Bulharsko

Medzi najčastejších návštevníkov patria domáci Bulhari, následne Rusi, Nemci, Briti či Škandinávci. Nárast záujmu o toto stredisko narastá aj u nás v strednej Európe. Dopravu medzi jednotlivými letoviskami zabezpečujú autobusy, ako aj turistický vláčik. Slnečné pobrežie, Bulharsko  

Okrem tradičného dovolenkového nočného života sa tu priebežne konajú rôzne hudobné podujatia, folklórne festivaly, módne prehliadky a do roku 1999 sa tu odohrával aj medzinárodný festival populárnej piesne Golden Orpheus (obdoba Bratislavskej lýry).

Slnečné pobrežie, Bulharsko

Slnečné pobrežie, BulharskoSlnečné pobrežie, Bulharsko

Slnkom zaliate pobrežie ešte úplne neopustíme, keďže už o týždeň navštívime starobylú perlu zapísanú od roku 1983 do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO – mestečko Nesebar.

 

GPS: 42°41'36.0"N 27°42'54.2"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Bibiána MažgútováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Bulharsko: Kam na výstup?
Publikované: 3.5.2021
Mnohí z nás jazdia do Bulharska na letnú dovolenku. Hlavným dôvodom je teda more, odpočinok a opaľovanie. Bulharsko má ale vysoké hory, ktoré sú moc fajn na výstupy a túry. Kam v Bulharsku za týmito výstupmi vyjsť?

Bulharsko, Atanasovské jazero – podmanivé kúpele
Publikované: 26.7.2022
Naše potulky po Bulharsku zavŕšime návštevou prírodného skvostu v podobe Atanasovského jazera, ktoré sa nachádza na severnom okraji mesta Burgas a patrí medzi najrozsiahlejšie zásobárne slanej vody v krajine.

Bulharsko, Nesebar – starobylá perla Čierneho mora
Publikované: 19.7.2022
Zo Slnečného pobrežia sa vydávame na návštevu starobylého mestečka Nesebar, ktoré sa rozprestiera na ostrove aj pevnine a obmýva ho Čierne more.

Bulharsko: Tipy na letnú dovolenku
Publikované: 26.4.2021
Letná sezóna začína v Bulharsku po polovici mája a končí zhruba s koncom septembra. Takže už je ideálny čas na plánovanie dovolenky.

Bulharsko, Plovdiv – pamiatky, kam sa pozrieš
Publikované: 2.12.2020
Plovdiv, ako 2. najväčšie mesto v Bulharsku, má historické centrum s krásnymi uličkami, ale aj modernú časť, kde sídli mnoho významných firiem a kancelárií.

Bulharsko, Sofia – mesto plné kultúry
Publikované: 21.9.2020
Hlavné mesto Bulharska leží na úpätí pohoria Vitoša a poblíž srbských hraníc. Sofia je najväčšie mesto krajiny a nájdete tu mnoho miest, ktoré stoja za návštevu. Jedná sa o kozmopolitné mesto, kde sa koná veľa kultúrnych akcií po celý rok.

Bulharsko: Nenáročná dovolenka sa vám túto sezónu určte vyplatí
Publikované: 29.3.2020
Bulharsko je pulzujúca krajina s úžasnou prírodou, starými pamiatkami, vynikajúcimi plážovými a lyžiarskymi strediskami, ako aj chutnou a rozmanitou kuchyňou. Do Bulharska môžete prísť v lete aj v zime. Či už pôjdete na dovolenku alebo pre zlepšenie zdravia, dôvodov je na návštevu Bulharska naozaj veľa a my vás s niekoľkými teraz oboznámime.

Bulharsko – kuchyňa, zvyky a tradície
Publikované: 3.1.2019
Niekto ešte len plánuje lyžovačku, iný už vymýšľa, kam vyrazí v lete na dovolenku. My vám teraz trochu predstavíme Bulharsko. Možno bude aj vašou cieľovou destináciou.

Bulharsko – letovisko Svätý Konstantin a Elena
Publikované: 18.8.2018
Letovisko Svätý Konstantin a Elena (bulharsky Sveti Konstantin i Elena) je najstarším bulharským letoviskom, ktoré vzniklo v roku 1946. Mesto sa nachádza asi 10 km od Varny. O kúsok ďalej je ďalšie známe prímorské letovisko – Zlaté Piesky.

Bulharsko – mys Kaliakra a mestečko Balčik
Publikované: 1.9.2018
Okolie letoviska Svätý Konstantin a Elena si rozhodne zaslúži vašu pozornosť. Vyrážame severne pozdĺž pobrežia Čierneho mora a pred mestom Kavarna odbočujeme vľavo na slávny mys Kaliakra (Nos Kaliakra), ktorý je najdlhším mysom v celom Bulharsku.

Bulharsko, Sozopol - výlet do starobylého mesta
Publikované: 29.4.2015
Vďaka svojim piesočným plážam, krásnej prírode, dobrému jedlu a cenovej dostupnosti je Bulharsko stále vyhľadávanou destináciou, hlavne rodinami s deťmi. Možností ubytovania v Bulharsku je celá rada. Jednou z najvyhľadávanejších oblastí je južná oblasť v okolí Burgasu, kde sa nachádza letisko. Medzi najobľúbenejšie letoviská patrí Primorsko, Kiten alebo Carevo. Milovníkom histórie by nemala určite uniknúť návšteva Sozopolu.

Bulharsko, Varna – na brehu Čierneho mora
Publikované: 25.8.2018
Varna je tretím najväčším bulharským mestom, leží na brehu Čierneho mora a nachádza sa tu najväčší bulharský prístav. Vo Varne je aj menšie letisko, kam sa dá dostať z Prahy aj Brna priamymi letmi za necelé dve hodiny.

Bulharsko: krížom krážom
Publikované: 18.5.2015
Bulharsko bolo za „socíku“ jednou z mála krajín, kam mohol cestovať každý. Väčšina tých, čo túžili po dovolenke pri mori, to tiež využila. Keď sa otvorili hranice, prestalo byť pre nás atraktívne, ale teraz sa rovnako ako páchatelia, začíname vracať na „miesto činu“...

Bulharsko: Príjemné zážitky z dovolenky
Publikované: 4.5.2015
Všetci vaši známi už v Bulharsku boli a vy neviete prečo? Premýšľate nad tým, kam tohto roku na dovolenku? Bulharsko je skvelý tip a my vám povieme prečo!

Bulharsko: Rilský kláštor – najposvätnejšie miesto v zemi
Publikované: 8.1.2018
Zima je v plnom prúde, aj keď to zatiaľ na nejakú snehovú nádielku zrovna nevyzerá. Veľa ľudí už ale premýšľa, kam vyraziť na jar či v lete. Ak máte radi chodenie po pamiatkach, prinášame vám skvelý tip. Začnite si teda pomaly plánovať dovolenku v Bulharsku.


Súvisiaca fotogaléria

Bulharsko – balkánska dovolenka
Stále ešte váhate, či tento rok vyraziť k moru? V Bulharsku pre nás nie sú žiadne obmedzenia, tak...

Bulharsko, Burgas – krásne pláže, pamiatky aj kúpele
Vydajte sa s nami do východnej časti Bulharska k pobrežiu Čierneho mora. Prostredníctvom nasleduj...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Ahoj leto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Ročné elektronické predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
3. cena:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Kolekcia kníh z edície Výlety s deťmi od vydavateľstva Dajama
2. cena redakcie:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
3. cena redakcie:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe

Aktuality:

16.8.2022
Nenechajte si ujsť dve zaujímavé podujatia, ktoré vám prinesú to najnovšie i najzaujímavejšie z oblastí poľnohospodárstva, potravinárstva a zo sveta minerálov, hornín či skamenelín. Navyše chýbať nebude aj množstvo sprievodných podujatí.
13.8.2022
Európske letiská sú túto dovolenkovú sezónu nevídane vyťažené! Nápor, ktorý zažívajú je spôsobený rekordným dopytom cestujúcich, nedostatkom personálu a rušením letov zo strany aerolínií.
10.8.2022
Počas 11., 18. a 25. augusta 2022 sa môžete zúčastniť nočnej prehliadky Kutnej Hory a spoznávať tak jej romantické či až mystické uličky a zákutia. Dozviete sa nielen to, ako to vlastne bolo s kutnohorským striebrom, ale aj to či tu bola alebo nebola pekelná pobočka a koľko práce vie urobiť jeden kostlivec z Neškaredic.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 16. 8. 2022
sviatok:Leonard

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X