www.infoglobe.sk » Bulharsko, Atanasovské jazero – podmanivé kúpele

Bulharsko, Atanasovské jazero – podmanivé kúpele

Publikované: 16.10.2019
Naše potulky po Bulharsku zavŕšime návštevou prírodného skvostu v podobe Atanasovského jazera, ktoré sa nachádza na severnom okraji mesta Burgas a patrí medzi najrozsiahlejšie zásobárne slanej vody v krajine.

Ešte pred samotným pristátím lietadla na medzinárodnom letisku Burgas sme z výšky mohli obdivovať rozčlenené jazero s pestrou farebnosťou. Dominantné boli ružové farby, ktoré doslova žiarili. Vtedy sme ešte nevedeli, že sa jedná o soľný klenot Bulharska. Po návšteve Slnečného pobrežia a historického mestečka Nesebar sme sa rozhodli nájsť si túto pozoruhodnosť v bedekri. Podarilo sa!

Atanasovské jazero - vstup do kúpeľov

Po dňoch oddychu na plážach a objavovaní architektonických i kultúrnych skvostov Bulharska sme si naplánovali výlet k nevšednej lokalite na pobreží Čierneho mora – k Atanasovskému jazeru. Dostať sa tam nebol žiadny problém, keďže tam bola nedávno vybudovaná nová diaľnica a vedie tam aj železnica.

Atanasovské jazero

Táto vodná plocha s rozlohou niečo vyše 7000 hektárov je výnimočná tým, že ponúka veľkú rozmanitosť flóry aj fauny, nachádzajú sa tam jedinečné biotopy a vďaka vysokej slanosti tam bola od roku 1906 započatá ťažba soli extrakčným spôsobom. Napriek ťažbe je väčšina územia vyhlásená za chránenú prírodnú rezerváciu.

Atanasovské jazero

Atanasovské jazero - kúpeleAtanasovské jazero

Zaujímavosťou je, že ťažba prebieha hlavne v južnej časti jazera, kde sa prostredníctvom viacerých vodných kanálov jazero prepája s Čiernym morom, a tým sa zvyšuje jeho slanosť. Ročná produkcia morskej soli dosahuje neuveriteľných 40 tisíc ton. V okolí jazera máte možnosť navštíviť prístrešok na pozorovanie vtáctva (uvidíte tu až 70% všetkých druhov vtáctva, žijúcich alebo prelietajúcich územím Bulharska), ktorý je súčasťou 285 metrov dlhej náučnej trasy s informačnými tabuľami. Taktiež tu nájdete aj soľný náučný chodník, ktorý vás prostredníctvom štýlových grafických ilustrácií a vecných prvkov privedie až k muzeálnej expozícií pod holým nebom predstavujúcej povolanie soľných robotníkov v Atanasovskom jazere. Avšak naším cieľom boli miestne kúpele, ktoré sa rozprestierajú v tesnej blízkosti soľných ťažobných zariadení.

Atanasovské jazero - kúpeleAtanasovské jazero - kúpele

Atanasovské jazero - kúpele

Kúpele na nás spočiatku pôsobili nehostinne. Čakali nás drevené móla obrastené burinou, ťažobné jamy a bazény, schátrané tehlové stavby a panoráma s panelovým mestom v pozadí. Avšak rázom sa všetko zmenilo, keď sme za naozaj symbolický poplatok vstúpili do ružovej extrémne slanej vody. Tá nás nadnášala a pôsobila blahodarne. Po niekoľkých minútach máčania sme sa natreli čiernym bahnom z dna bazénu a postupne sa presunuli na mólo. Po zaschnutí bahna sme sa vydali opláchnuť  k pobrežiu Čierneho mora, kde nás vítali nádherné vlny a pláž s čiernym pieskom dekorovaná množstvom mušlí. Vychutnávali sme si ozdravnú kúru a popri tom si zbierali schránky morských organizmov na pamiatku.

Atanasovské jazeroAtanasovské jazero - pobrežie Čierneho mora

Atanasovské jazero - pobrežie Čierneho mora

Liečivú procedúru by sme mali opakovať viac ráz, no krátkosť času nám to nedovoľovala. Napriek tomu sme cítili, že aj po jednom absolvovaní bola pokožka jemnejšia. Tento zážitok bol zároveň pomyselnou bodkou našej síce krátkej, ale zato intenzívnej návštevy Bulharska.

Atanasovské jazero - kúpele

Určite sa sem ešte niekedy vrátime, keďže táto balkánska krajina ponúka vskutku úžasné miesta na relax, ktoré vám vrelo odporúčame navštíviť.

 

GPS: 42°31'52.0"N 27°29'29.8"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Bibiána Mažgútová      Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Bulharsko: Nenáročná dovolenka sa vám túto sezónu určte vyplatí
Publikované: 29.3.2020
Bulharsko je pulzujúca krajina s úžasnou prírodou, starými pamiatkami, vynikajúcimi plážovými a lyžiarskymi strediskami, ako aj chutnou a rozmanitou kuchyňou. Do Bulharska môžete prísť v lete aj v zime. Či už pôjdete na dovolenku alebo pre zlepšenie zdravia, dôvodov je na návštevu Bulharska naozaj veľa a my vás s niekoľkými teraz oboznámime.

SVET: Cestovateľské novinky na letiskách i mimo nich
Publikované: 22.1.2020
Bratislavské letisko si tento rok pre cestujúcich pripravilo viacero noviniek. Azda tou najlepšou sú pravidelné letecké linky na grécke ostrovy Korfu a Rodos.

Bulharsko, Slnečné pobrežie – dovolenkový raj
Publikované: 2.10.2019
V najbližších týždňoch sa vydáme na Balkánsky polostrov, presnejšie do Bulharska. Táto európska krajina dala svetu mnoho vynálezov, pozoruhodných osobností, sprístupnila veľa krásnych prírodných miest, architektonických skvostov i kultúrnych zvyklostí.

Bulharsko, Nesebar – starobylá perla Čierneho mora
Publikované: 9.10.2019
Zo Slnečného pobrežia sa vydávame na návštevu starobylého mestečka Nesebar, ktoré sa rozprestiera na ostrove aj pevnine a obmýva ho Čierne more.

Bulharsko, Sozopol - výlet do starobylého mesta
Publikované: 29.4.2015
Vďaka svojim piesočným plážam, krásnej prírode, dobrému jedlu a cenovej dostupnosti je Bulharsko stále vyhľadávanou destináciou, hlavne rodinami s deťmi. Možností ubytovania v Bulharsku je celá rada. Jednou z najvyhľadávanejších oblastí je južná oblasť v okolí Burgasu, kde sa nachádza letisko. Medzi najobľúbenejšie letoviská patrí Primorsko, Kiten alebo Carevo. Milovníkom histórie by nemala určite uniknúť návšteva Sozopolu.

Bulharsko, Varna – na brehu Čierneho mora
Publikované: 25.8.2018
Varna je tretím najväčším bulharským mestom, leží na brehu Čierneho mora a nachádza sa tu najväčší bulharský prístav. Vo Varne je aj menšie letisko, kam sa dá dostať z Prahy aj Brna priamymi letmi za necelé dve hodiny.

Bulharsko – mys Kaliakra a mestečko Balčik
Publikované: 1.9.2018
Okolie letoviska Svätý Konstantin a Elena si rozhodne zaslúži vašu pozornosť. Vyrážame severne pozdĺž pobrežia Čierneho mora a pred mestom Kavarna odbočujeme vľavo na slávny mys Kaliakra (Nos Kaliakra), ktorý je najdlhším mysom v celom Bulharsku.

Bulharsko – letovisko Svätý Konstantin a Elena
Publikované: 18.8.2018
Letovisko Svätý Konstantin a Elena (bulharsky Sveti Konstantin i Elena) je najstarším bulharským letoviskom, ktoré vzniklo v roku 1946. Mesto sa nachádza asi 10 km od Varny. O kúsok ďalej je ďalšie známe prímorské letovisko – Zlaté Piesky.

Bulharsko – kuchyňa, zvyky a tradície
Publikované: 3.1.2019
Niekto ešte len plánuje lyžovačku, iný už vymýšľa, kam vyrazí v lete na dovolenku. My vám teraz trochu predstavíme Bulharsko. Možno bude aj vašou cieľovou destináciou.

Bulharsko: Príjemné zážitky z dovolenky
Publikované: 4.5.2015
Všetci vaši známi už v Bulharsku boli a vy neviete prečo? Premýšľate nad tým, kam tohto roku na dovolenku? Bulharsko je skvelý tip a my vám povieme prečo!

Bulharsko: Rilský kláštor – najposvätnejšie miesto v zemi
Publikované: 8.1.2018
Zima je v plnom prúde, aj keď to zatiaľ na nejakú snehovú nádielku zrovna nevyzerá. Veľa ľudí už ale premýšľa, kam vyraziť na jar či v lete. Ak máte radi chodenie po pamiatkach, prinášame vám skvelý tip. Začnite si teda pomaly plánovať dovolenku v Bulharsku.


Súvisiaca fotogaléria

Bulharsko, Burgas – krásne pláže, pamiatky aj kúpele
Vydajte sa s nami do východnej časti Bulharska k pobrežiu Čierneho mora. Prostredníctvom nasleduj...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 27. 5. 2020
sviatok:Iveta
dnes:
streda 27.5.
19 °C
zajtra:
štvrtok 28.5.
14 °C