www.infoglobe.sk » Bulharsko, Nesebar – starobylá perla Čierneho mora

Bulharsko, Nesebar – starobylá perla Čierneho mora

Publikované: 9.10.2019
Zo Slnečného pobrežia sa vydávame na návštevu starobylého mestečka Nesebar, ktoré sa rozprestiera na ostrove aj pevnine a obmýva ho Čierne more.

Mesto Nesebar založili starovekí Gréci z Megary (jedno z najstarších miest v Grécku) približne v 6 storočí pred Kristom na mieste tráckeho osídlenia. Z čias starobylého národa Trákov pochádza aj pôvodný názov mestečka Manebria. Názov sa postupne menil až do súčasnej podoby, ktorá sa oficiálne začala používať až v roku 1934. Z pohľadu osídlenia sa jedná o jedno z najstarších obydlí v Bulharsku. Dovedna sa tu vystriedalo päť chronologických období urbanizácie, a to už spomínaná trácka doba, grécka kolónia, rímska vláda, ranný kresťanský vek v stredoveku a napokon renesancia.  

Nesebar, Bulharsko

Každé z týchto období zanechalo v meste svoju stopu. V súčasnosti môžeme na jednom mieste obdivovať nádherné architektonické dedičstvo východného pravoslávneho sveta cez ranokresťanské baziliky až po stredoveké kostoly s krížovými kupolami.

Nesebar, Bulharsko

Nesebar je vskutku starovekou perlou celej oblasti, čo dokumentujú početné pamiatky sústredené v prevažnej miere v Starom meste na ostrove. Pochádzajú z čias antiky (tráckej doby), stredoveku i začiatku novoveku. Zaujímavosťou je, že Nesebar bol spočiatku budovaný na ostrove, neskôr (človekom) spojený s pevninou a jeho veľkosť bola o niečo väčšia ako dnes. Avšak z dôvodu stúpajúcej hladiny mora, boli niektoré jeho časti zatopené. Pri návšteve sa preto pozrite aj do mora, kde sa vám možno pošťastí uvidieť zatopené hradby.

Nesebar, Bulharsko

Nesebar, BulharskoNesebar, Bulharsko

Viac ako 40 sakrálnych pamiatok, úchvatné opevnenia, brány, veže, renesančné domy, drevený veterný mlyn pred vstupom do mesta a v neposlednom rade početné kostoly vás očaria svojou neopísateľnou atmosférou. Azda najpozoruhodnejšou pamätihodnosťou je kostol sv. Sofie pochádzajúci z 5. až 6. storočia. Narazíte tu aj na novodobé pozostatky vojenských zariadení z druhej svetovej vojny, ktoré mali chrániť mesto pred skazou, no našťastie nikdy neboli použité. Samozrejme nechýbajú tu ani stánky s občerstvením, suvenírmi, milé kaviarničky či pohostinné taverny. Čas tu nehrá rolu, preto sa určite zatúlajte do spleti uličiek a objavujte tajomné zákutia.    

Nesebar, Bulharsko

Vďaka architektonickej aj kultúrnej unikátnosti Nesebaru bolo mestečko v roku 1983 zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO (Staré mesto). Avšak Nesebar ponúka aj modernú tvár v pobrežnej (pevninskej) časti mesta. Takzvaný Nový Nesebar sa začal budovať v 50-tych rokoch 20. storočia a ponúka moderné štvrte plné obchodov, hotelov, reštaurácií a rezidenčných bytov. Celkovo tu žije približne 13 tisíc obyvateľov.

Nesebar, BulharskoNesebar, Bulharsko

Nesebar, Bulharsko
Ako pikošku spomenieme, že o mestečku vedia dokonca až v ďalekej Antarktíde (Južné Shetlandské ostrovy), kde je po ňom pomenovaná 1,3 km široká priepasť vo východnej časti Livingstonského ostrova. Každopádne pri návšteve oblasti Burgas, resp. Slnečného pobrežia návštevu jedinečného mesta dvoch tvári (starej a novej) určite nevynechajte.

Nesebar, Bulharsko
Už o týždeň vás zavedieme do bahenných kúpeľov pri Atanasovskom jazere.


GPS: 42°39'33.2"N 27°44'09.7"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Bibiána MažgútováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Bulharsko, Atanasovské jazero – podmanivé kúpele
Publikované: 16.10.2019
Naše potulky po Bulharsku zavŕšime návštevou prírodného skvostu v podobe Atanasovského jazera, ktoré sa nachádza na severnom okraji mesta Burgas a patrí medzi najrozsiahlejšie zásobárne slanej vody v krajine.

Bulharsko – kuchyňa, zvyky a tradície
Publikované: 3.1.2019
Niekto ešte len plánuje lyžovačku, iný už vymýšľa, kam vyrazí v lete na dovolenku. My vám teraz trochu predstavíme Bulharsko. Možno bude aj vašou cieľovou destináciou.

Bulharsko, Slnečné pobrežie – dovolenkový raj
Publikované: 2.10.2019
V najbližších týždňoch sa vydáme na Balkánsky polostrov, presnejšie do Bulharska. Táto európska krajina dala svetu mnoho vynálezov, pozoruhodných osobností, sprístupnila veľa krásnych prírodných miest, architektonických skvostov i kultúrnych zvyklostí.

Bulharsko – letovisko Svätý Konstantin a Elena
Publikované: 18.8.2018
Letovisko Svätý Konstantin a Elena (bulharsky Sveti Konstantin i Elena) je najstarším bulharským letoviskom, ktoré vzniklo v roku 1946. Mesto sa nachádza asi 10 km od Varny. O kúsok ďalej je ďalšie známe prímorské letovisko – Zlaté Piesky.

Bulharsko – mys Kaliakra a mestečko Balčik
Publikované: 1.9.2018
Okolie letoviska Svätý Konstantin a Elena si rozhodne zaslúži vašu pozornosť. Vyrážame severne pozdĺž pobrežia Čierneho mora a pred mestom Kavarna odbočujeme vľavo na slávny mys Kaliakra (Nos Kaliakra), ktorý je najdlhším mysom v celom Bulharsku.

Bulharsko, Sozopol - výlet do starobylého mesta
Publikované: 29.4.2015
Vďaka svojim piesočným plážam, krásnej prírode, dobrému jedlu a cenovej dostupnosti je Bulharsko stále vyhľadávanou destináciou, hlavne rodinami s deťmi. Možností ubytovania v Bulharsku je celá rada. Jednou z najvyhľadávanejších oblastí je južná oblasť v okolí Burgasu, kde sa nachádza letisko. Medzi najobľúbenejšie letoviská patrí Primorsko, Kiten alebo Carevo. Milovníkom histórie by nemala určite uniknúť návšteva Sozopolu.

Bulharsko, Varna – na brehu Čierneho mora
Publikované: 25.8.2018
Varna je tretím najväčším bulharským mestom, leží na brehu Čierneho mora a nachádza sa tu najväčší bulharský prístav. Vo Varne je aj menšie letisko, kam sa dá dostať z Prahy aj Brna priamymi letmi za necelé dve hodiny.

Bulharsko: krížom krážom
Publikované: 18.5.2015
Bulharsko bolo za „socíku“ jednou z mála krajín, kam mohol cestovať každý. Väčšina tých, čo túžili po dovolenke pri mori, to tiež využila. Keď sa otvorili hranice, prestalo byť pre nás atraktívne, ale teraz sa rovnako ako páchatelia, začíname vracať na „miesto činu“...

Bulharsko: Príjemné zážitky z dovolenky
Publikované: 4.5.2015
Všetci vaši známi už v Bulharsku boli a vy neviete prečo? Premýšľate nad tým, kam tohto roku na dovolenku? Bulharsko je skvelý tip a my vám povieme prečo!

Bulharsko: Rilský kláštor – najposvätnejšie miesto v zemi
Publikované: 8.1.2018
Zima je v plnom prúde, aj keď to zatiaľ na nejakú snehovú nádielku zrovna nevyzerá. Veľa ľudí už ale premýšľa, kam vyraziť na jar či v lete. Ak máte radi chodenie po pamiatkach, prinášame vám skvelý tip. Začnite si teda pomaly plánovať dovolenku v Bulharsku.


Súvisiaca fotogaléria

Bulharsko, Burgas – krásne pláže, pamiatky aj kúpele
Vydajte sa s nami do východnej časti Bulharska k pobrežiu Čierneho mora. Prostredníctvom nasleduj...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. októbra 2019 ožijú Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými vínami, piknikovými lahôdkami aj uchu lahodiacou hudbou v obklopení pestrých farieb jesene.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 16. 10. 2019
sviatok:Vladimíra
dnes:
streda 16.10.
14 °C
zajtra:
štvrtok 17.10.
17 °C