www.infoglobe.sk » Bulharsko, Sofia – mesto plné kultúry

Bulharsko, Sofia – mesto plné kultúry

Publikované: 21.9.2020
Hlavné mesto Bulharska leží na úpätí pohoria Vitoša a poblíž srbských hraníc. Sofia je najväčšie mesto krajiny a nájdete tu mnoho miest, ktoré stoja za návštevu. Jedná sa o kozmopolitné mesto, kde sa koná veľa kultúrnych akcií po celý rok.

Do Sofie sa môžete dostať letecky z Prahy, Viedne alebo Bratislavy. Pre dobrodruhov jazdia aj priame autobusy z pražskeho Florencu do Sofie, ale jazda vám zaberie poľahky cez 20 hodín. Autobusy väčšinou využívajú Bulhari, ktorí jazdia do Čiech za prácou a zárobkom, Česi preferujú skôr leteckú dopravu.

Doprava po samotnej Sofii nie je nijako komplikovaná. Všade sú zrozumiteľné mapy liniek, na zastávkach v centre je všetko napísané aj po anglicky. A vzhľadom k tomu, že je v meste 9 univerzít, väčšina miestnej mladej generácie vie anglicky, iste vám v prípade núdze radi pomôžu.

kostol sv. Nedelja

Pokiaľ chcete vyraziť zo Sofie na nejaký výlet, odporúčam pohorie Rila a 7 rilských jazier, mesto Plovdiv či Veliko Tarnovo. Zo Sofie sa tiež priamo dostanete do prímorských bulharských letovísk alebo potom za hranice do Skopje, Bukurešti, Istanbulu či Solúna. Takže sa jedná o takú balkánskou križovatku, odkiaľ sa dostanete do mnohých destinácií a relatívne lacno.

V Sofii žije asi 15 % obyvateľov z celkovej populácie krajiny. Mesto je kozmopolitné, kde okrem miestnych môžete stretnúť aj mnoho Srbov, Turkov, Rusov alebo Grékov. Jedná sa o politické, hospodárske i kultúrne centrum krajiny. Sofia má dobré automobilové spojenie – prechádza tu trasa Portugalsko–Turecko a Rumunsko–Grécko.

Má tiež bohatú históriu, ktorá siaha až do 7. storočia p. n. l., kedy tu vzniklo sídlo tráckych Serdov, podľa ktorých bolo mesto nazývané Serdica. Dodnes sa miestna autobusová stanica nazýva rovnako.

katedrála Alexandra Nevského slúži ako hlavná svätyňa patriarchovi bulharskej pravoslavnej cirkvy

V centre je dnes možné vidieť mnoho historických pamiatok, ktorých dominantou je bez pochýb katedrála sv. Alexandra Nevského. Tá bola postavená ako výraz vďaky ruskému cárovi Alexandrovi II., keďže vďaka nemu bolo Bulharsko od roku 1878 úplne samostatné. Na námestí pred katedrálou je jeho pomník a ľudia si ho dodnes pripomínajú. Ďalšou významnou pamiatkou je tehlový byzantský kostol sv. Sofie zo 6. storočia, podľa ktorého sa dnes hlavné mesto nazýva. Mešita Banja Baši dodnes pripomína pozostatky tureckej nadvlády. V Sofii a vlastne v celom Bulharsku býva mnoho Turkov, ktorí sa sem buď presťahovali za prácou, alebo pochádzajú zo zmiešaných bulharsko-tureckých rodín. Kultúra Bulharska je dosť ovplyvnená Osmanskou ríšou / Tureckom, mnoho zvykov je tu rovnakých alebo podobných.

mešita Banja Baši pripomína pozostatky tureckej nadvlády v Bulharsku pravoslávny chrám sv. Mikuláša Divotvorcu

Za zmienku stojí aj sídlo metropolitu ortodoxnej cirkvi a rímskej diecézy, ruský kostol svätého Mikuláša Divotvorcu, Archeologické múzeum s byzantskými pamiatkami či Národná galéria a Etnografické múzeum.

Centrum je plné rôznych reštaurácií, obchodov a veľmi fajn kaviarní. Kiná alebo divadlá hrajú každú chvíľu, všetko je dostupné aj v angličtine alebo s titulkami. Celoročne tu prebieha mnoho výstav, festivalov a iných kultúrnych akcií.

pozostatky rímskych kúpeľov s kostolom sv. Juraja v centre nájdeme pozostatky historickej časti mesta

Pokiaľ do Sofie vyrazíte, odporúčam využiť free walking tour, čo sú prehliadky mesta od miestnych v angličtine. Sú za dobrovoľné vstupné a pozriete sa po celej starej časti Sofie.

 

GPS: 42°41'47.9"N 23°19'56.1"E

Text a foto: Martina Koşar

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Bulharsko, Plovdiv – pamiatky, kam sa pozrieš
Publikované: 2.12.2020
Plovdiv, ako 2. najväčšie mesto v Bulharsku, má historické centrum s krásnymi uličkami, ale aj modernú časť, kde sídli mnoho významných firiem a kancelárií.

Bulharsko – kuchyňa, zvyky a tradície
Publikované: 3.1.2019
Niekto ešte len plánuje lyžovačku, iný už vymýšľa, kam vyrazí v lete na dovolenku. My vám teraz trochu predstavíme Bulharsko. Možno bude aj vašou cieľovou destináciou.

Bulharsko – letovisko Svätý Konstantin a Elena
Publikované: 18.8.2018
Letovisko Svätý Konstantin a Elena (bulharsky Sveti Konstantin i Elena) je najstarším bulharským letoviskom, ktoré vzniklo v roku 1946. Mesto sa nachádza asi 10 km od Varny. O kúsok ďalej je ďalšie známe prímorské letovisko – Zlaté Piesky.

Bulharsko – mys Kaliakra a mestečko Balčik
Publikované: 1.9.2018
Okolie letoviska Svätý Konstantin a Elena si rozhodne zaslúži vašu pozornosť. Vyrážame severne pozdĺž pobrežia Čierneho mora a pred mestom Kavarna odbočujeme vľavo na slávny mys Kaliakra (Nos Kaliakra), ktorý je najdlhším mysom v celom Bulharsku.

Bulharsko, Atanasovské jazero – podmanivé kúpele
Publikované: 16.10.2019
Naše potulky po Bulharsku zavŕšime návštevou prírodného skvostu v podobe Atanasovského jazera, ktoré sa nachádza na severnom okraji mesta Burgas a patrí medzi najrozsiahlejšie zásobárne slanej vody v krajine.

Bulharsko, Nesebar – starobylá perla Čierneho mora
Publikované: 9.10.2019
Zo Slnečného pobrežia sa vydávame na návštevu starobylého mestečka Nesebar, ktoré sa rozprestiera na ostrove aj pevnine a obmýva ho Čierne more.

Bulharsko, Slnečné pobrežie – dovolenkový raj
Publikované: 2.10.2019
V najbližších týždňoch sa vydáme na Balkánsky polostrov, presnejšie do Bulharska. Táto európska krajina dala svetu mnoho vynálezov, pozoruhodných osobností, sprístupnila veľa krásnych prírodných miest, architektonických skvostov i kultúrnych zvyklostí.

Bulharsko, Sozopol - výlet do starobylého mesta
Publikované: 29.4.2015
Vďaka svojim piesočným plážam, krásnej prírode, dobrému jedlu a cenovej dostupnosti je Bulharsko stále vyhľadávanou destináciou, hlavne rodinami s deťmi. Možností ubytovania v Bulharsku je celá rada. Jednou z najvyhľadávanejších oblastí je južná oblasť v okolí Burgasu, kde sa nachádza letisko. Medzi najobľúbenejšie letoviská patrí Primorsko, Kiten alebo Carevo. Milovníkom histórie by nemala určite uniknúť návšteva Sozopolu.

Bulharsko, Varna – na brehu Čierneho mora
Publikované: 25.8.2018
Varna je tretím najväčším bulharským mestom, leží na brehu Čierneho mora a nachádza sa tu najväčší bulharský prístav. Vo Varne je aj menšie letisko, kam sa dá dostať z Prahy aj Brna priamymi letmi za necelé dve hodiny.

Bulharsko: Nenáročná dovolenka sa vám túto sezónu určte vyplatí
Publikované: 29.3.2020
Bulharsko je pulzujúca krajina s úžasnou prírodou, starými pamiatkami, vynikajúcimi plážovými a lyžiarskymi strediskami, ako aj chutnou a rozmanitou kuchyňou. Do Bulharska môžete prísť v lete aj v zime. Či už pôjdete na dovolenku alebo pre zlepšenie zdravia, dôvodov je na návštevu Bulharska naozaj veľa a my vás s niekoľkými teraz oboznámime.

Bulharsko: Rilský kláštor – najposvätnejšie miesto v zemi
Publikované: 8.1.2018
Zima je v plnom prúde, aj keď to zatiaľ na nejakú snehovú nádielku zrovna nevyzerá. Veľa ľudí už ale premýšľa, kam vyraziť na jar či v lete. Ak máte radi chodenie po pamiatkach, prinášame vám skvelý tip. Začnite si teda pomaly plánovať dovolenku v Bulharsku.


Súvisiaca fotogaléria

Bulharsko – balkánska dovolenka
Stále ešte váhate, či tento rok vyraziť k moru? V Bulharsku pre nás nie sú žiadne obmedzenia, tak...

Bulharsko, Burgas – krásne pláže, pamiatky aj kúpele
Vydajte sa s nami do východnej časti Bulharska k pobrežiu Čierneho mora. Prostredníctvom nasleduj...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

27.1.2021
Letecký tím fotografov a pilotov zo skupiny Slovensko z neba pripravuje doteraz najväčšie letecké snímkovanie Slovenska. Snímky plánujú bezplatne sprístupniť aj verejnosti.
25.1.2021
Momentálna situácia u nás doma, ale aj vo svete, stále neumožňuje voľne cestovať, zažívať dobrodružstvá či spoznávať rôzne kúty našej planéty. A preto je ideálnym riešením posadiť sa v pohodlí domova k počítaču a pozrieť si online cestovateľské besedy v podaní úžasných prednášateľov.
22.1.2021
Fotopublikácia Slovenské hrady a zámky Slovenska z autorského pera Milana Paprčku bola spracovaná ako audiokniha pre seniorov. Na konci minulého roka bola darovaná domovom dôchodcov vo forme DVD nosičov a v súčasnosti je už dostupná aj širokej verejnosti.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 27. 1. 2021
sviatok:Bohuš
dnes:
streda 27.1.
-1 °C
zajtra:
štvrtok 28.1.
1 °C