www.infoglobe.sk » Austrália, Tasmánia: Hobart – pokojné hlavné mesto – VIDEO

Austrália, Tasmánia: Hobart – pokojné hlavné mesto – VIDEO

Publikované: 15.11.2016
Je 9 hodín večer a na ulici sotva stretnete človeka. Pritom ste uprostred najväčšieho mesta v Tasmánii, kde býva takmer štvrť milióna ľudí. Dôvod je jednoduchý – mesto je tak rozľahlé, že v večer centre takmer nikto nezostáva. Vo dne to tu naopak žije, aj keď v pokojnom tempe prístavného mesta, kde sa niet za čím ponáhľať. Okrem turizmu totiž mesto nečakajú asi žiadne svetle zajtrajšky.

Lenže čo sa týka turistov, tak sa tu naozaj snažia. A podľa neustále rastúceho počtu návštevníkov sa im to aj veľmi darí. Na všetkých tu čakajú mnohé akcie, zaujímavé múzeá, útulné hotely a hostely i perfektne organizované výlety do okolia. Galéria moderných a historických umení MONA je už len úžasnou čerešničkou na torte – ešte sa k nej neskôr dostaneme.

Hobart   Hobart

Hobart je najväčším mestom Tasmánie a slúži ako hlavná základňa pre výlety po celom ostrove, na tunajšom letisku každú chvíľu pristávajú lietadlá z Melbourne a Sydney. Okrem turistov poskytuje Hobart so svojim prístavom útočisko aj výpravám na Antarktídu – svoje antarktické výskumné centrum tu majú nielen Austrálčania, ale aj Francúzi.

V centre mesta sa snúbi typická britská koloniálna architektúra s modernými budovami, čím ďalej sa ale dostanete, tým viac sa budete cítiť ako na vidieku. Malé útulné domčeky, tak akurát upravené záhradky, pokojné ulice a usmievaví ľudia. Pohodu v meste pritom stráži majestátna hora Mt. Wellington, ktorá sa týči do výšky cez 1 200 metrov len o niekoľko kilometrov ďalej. Aj vďaka nej vznikla pôvodná britská osada – z hory totiž tečie malá rieka a pitná voda je v okolí vzácna.

ulice Hobartu   ulice Hobartu

Väčšinu zaujímavých miest nájdete v okolí prístavu, pričom prvou z nich je určite samotný prístav. Niekoľko farebných rybárskych lodiek, pár menších jácht, občas niektorá z antarktických expedičných lodí a dve nádherné drevené plachetnice. Jednou z nich sa môžete dokonca počas víkendov zviesť. Zastavte sa na kávu, pohárik vína alebo niekoľko vynikajúcich čerstvých ústric v jednom z tunajších útulných podnikov – nikde inde nebudete mať tak krásny výhľad na okolité dianie.

prístav

Hneď vedľa prístavu prejdete skrz Salamanku – miesto tunajších sobotných trhov. Ak máte šťastie na správny deň, kúpite tu všetko od ručne pletených svetrov z miestnej vlny a vyrezávaných misiek cez domáci med a arašidové maslo až po nemecké bratwursty. Priľahlé rovnomenné námestie opäť poskytne útočisko v niekoľkých reštauráciách a kaviarňach, prípadne malých obchodíkoch, ktoré stoji za to preskúmať.

Na kopci nad Salamankou vás čaká Battery Point – jedna z najstarších častí Hobartu, kde sa akoby čas zastavil pred dve sto rokmi. Ak máte chuť, zastavte sa v Narryna Heritage múzeu a vráťte sa skrz Saint Davids Park do centra. Môžete sa pozrieť do Vojenského múzea Tasmánie alebo Tasmánskeho múzea a galérie. Prípadne rovno vyrazte na Mt. Wellington.

galéria MONA   galéria MONA

galéria MONA   galéria MONA

Ale čo je to najzaujímavejšie? Určite galéria MONA vzdialená asi 12 kilometrov od centra. Miestny miliardár, ktorý rozprávkovo zbohatol vďaka gamblingu, nechal postaviť unikátnu budovu (čiastočne vytesanú do skaly), aby v nej mohol vystaviť svoju súkromnú zbierku umenia. Hobart tak vďaka nemu hostí druhú najväčšiu verejne vystavenú súkromnú zbierku na svete. Niekoľko exponátov pochádza zo staroveku, no väčšina galérie ale predstavuje umenie 20. a 21. storočia. Pričom čím bizarnejšie, tým lepšie. Desiatky modelov dámskych prirodzení na stene, tlsté červené ferrari, stroj, ktorý mení jedlo na výkaly, a mnoho ďalších podivností. Nečakajte príliš vysokú estetickú kvalitu, ale primárne umenie, ktoré vás donúti zamyslieť sa. Návštevu môžete zakončiť v reštaurácii s výhľadom na záliv či ochutnávkou vína z tunajších viníc.

jeseň v Tasmánii

krásny výhľad   vinice

GPS: 42°52'53.0"S 147°19'37.5"E

Text, foto a video: Matouš Vinš

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Austrália, Tasmánia – krajina, kde prekvapenie čaká za každou zákrutou – VIDEO
Publikované: 8.11.2016
Myslel som si, že divnejšiu a rozmanitejšiu krajinu než Škótsko a Island už len tak nenájdem. Mýlil som sa. Tasmánia – ostrov na juhu Austrálie s takmer rovnakou veľkosťou ako Česká republika – prekvapuje snáď na každom kroku. Chvíľu sa tvári ako už zmienené Škótsko, chvíľu ako Portugalsko, chvíľu ako Nový Zéland a do toho tu pobehujú všemožné zvieratká, ktoré poznáte z dokumentov o prírode.

Austrália, Melbourne – skutočne najlepšie mesto na svete? – VIDEO
Publikované: 29.11.2016
Pokiaľ by som mal svoje cestovateľské remeslo povesiť na klinec a vybrať si miesto, kde sa usadiť, vyberiem si austrálsky Melbourne. Prečo? Je to totiž mesto stavané a rozvíjané pre ľudí. Nie pre budovy, nie pre priemysel, nie pre developerov, dokonca ani nie pre turistov. Pre obyčajných ľudí, ktorí v ňom žijú. Taktiež sa dlhodobo umiestňuje na prvej priečke rebríčku najlepšieho mesta pre život na svete. Ale nebojte sa – aj ako návštevníci si ho môžete naplno užiť a odísť s nezabudnuteľnými zážitkami. Ukážem vám ako.

Austrália, Melbourne – slobodný život mimo centra – VIDEO
Publikované: 6.12.2016
Melbourne je vraj už piatym rokom najlepším miestom pre život. V minulej časti som vás vzal do jeho moderného a dosť rušného centra. Lenže v centre žije len minimum ľudí – väčšina z nich tam len dochádza za prácou a za kultúrou. Preto sa teraz poďme pozrieť, ako to vyzerá vo štvrtiach, kde sa reálne býva a žije.

Austrália: 12 apoštolov a Great Ocean Road – VIDEO
Publikované: 8.5.2018
Jeden z najznámejších výletov z Melbourne je cesta po Great Ocean Road po pobreží smerom na východ. Asi 275 km od Melbourne nájdete jedno z ikonických miest celej Austrálie – pieskovcové útvary zvané 12 apoštolov.

Austrália, Tasmánia: Launceston – ospalé mesto uprostred Tasmánie – VIDEO
Publikované: 22.11.2016
Ak som mal v tasmánskom Hobarte pocit, že tam skapal pes, tak v Launcestone to bolo na prvý pohľad ešte horšie. Ale vzápätí som zistil, že ospalé mestečko s mnohými neobvyklými zákutiami má niečo do seba. Roztomilé domčeky, tehlové továrne a kostoly, pivovar, rieka s pelikánmi a veľký mestský park s japonskými makakmi. A vinárska oblasť Tamar Valley takmer za rohom.

Austrália, Tasmánia – na druhý koniec planéty I.
Publikované: 13.11.2015
Vítajte pri novom seriáli. Tentoraz sa vydáme do ďalekých končín. Ako sa u nás s obľubou hovorí – k protinožcom. Ostrov Tasmánia sa totiž nachádza od juhovýchodného pobrežia kontinentálnej Austrálie.

Austrália, Tasmánia – na druhý koniec planéty II.
Publikované: 20.11.2015
Minule sme sa po prvý raz pozreli do Tasmánie a nahliadli do jej hlavného mesta. Dnes budeme v našom výlete na druhom konci planéty pokračovať.

Austrália, Tasmánia – na druhý koniec planéty III.
Publikované: 27.11.2015
V dnešnej časti sa rozlúčime s Hobartom a potom sa vydáme do okolia tasmánskeho hlavného mesta.

Austrália, Tasmánia – na druhý koniec planéty IV.
Publikované: 4.12.2015
Z Hobartu sme sa presunuli k malému mestečku Port Arthur a potom sa vydali na Huonský chodník, po ktorom dnes budeme pokračovať.


Súvisiace video

Austrália: 12 apoštolov a Great Ocean Road
Výlet k pieskovcovým útvarom 12 apoštolov patrí k tým najznámejším z Melbourne. Predstavte si obr...

Austrália, Melbourne – život mimo centra
V centre Melbourne žije minimum ľudí, väčšina sem jazdí len za prácou a kultúrou. V dnešnom videu...

Austrália, Melbourne – naozaj najlepšie mesto na svete?
Melbourne sa dlhodobo umiestňuje na prvej priečke rebríčku najlepšieho mesta pre život na svete –...

Austrália, Tasmánia: Launceston – ospalé mestečko
V tasmánskom hlavnom meste – Hobarte – budete mať pocit, že tam skapal pes, tu to na prvý pohľad ...

Austrália, Tasmánia: Hobart – pokojné hlavné mesto
Nie je hlavné mesto ako hlavné mesto… Trebárs v tom tasmánskom o 9. hodine večer sotva stretnete ...

Austrálie, Tasmánia – ostrov plný prekvapení
Tasmánia je ostrov na juhu Austrálie s takmer rovnakou rozlohou ako Česká republika a o prekvapen...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

17.9.2019
Tradičný festival vinárov, kvalitného vína a zábavy vás čaká v dňoch 20. až 22. septembra v centre Mělníka.
16.9.2019
Už 20. a 21. septembra 2019 sa uskutoční 38. Kubínsky jarmok spolu s mestskými dňami, ktoré prinesú bohatý spoločenský program.
15.9.2019
Jeseň je v znamení jarmokov, a preto si určite nechajte ujsť v poradí už 39. ročník tradičného Žitnoostrovského jarmoku, ktorý sa začne vo štvrtok 19. septembra a potrvá až do nedele.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 17. 9. 2019
sviatok:Olympia
dnes:
utorok 17.9.
18 °C
zajtra:
streda 18.9.
13 °C