www.infoglobe.sk » Austrália: Vianočný ostrov

Austrália: Vianočný ostrov

Publikované: 2.4.2012
Tropická kolónia s pozoruhodnými jaskyňami je jedným zo šiestich zámorských teritórií Austrálie.

Vianočný ostrovVianočný ostrov sa nachádza vo východnej časti Indického oceánu, od roku 1958 patrí Austrálii a má status zámorského územia, pričom je bez vlastnej samosprávy.

Vianočný ostrov leží 2600 km severozápadne od austrálskeho mesta Perth a 360 km južne od ostrova Jáva. Je vrcholkom hory vulkanického pôvodu, ktorá sa nachádza pod vodou. Jej strmé útesy od pobrežia prudko stúpajú k ústrednej náhornej plošine, ktorá dosahuje maximálnu výšku 361 metrov. Celková plocha ostrova dosahuje 135 km².

Vianočný ostrovOstrov bol objavený 25. decembra 1643 britským kapitánom Williamom Mynorsom. Pôvodne bol neosídlený, ale od roku 1895 tu začala ťažba a export fosfátov a tým pádom ostrov získal svojich stálych obyvateľov.

V súčasnej dobe na ostrove žije okolo 1400 obyvateľov, predovšetkým Číňanov (70%), Európanov (20%) a Malajcov (10%). Po vyčerpaní ložísk v roku 1987 sa s ťažbou fosfátov skončilo a ostrov sa stal centrom ekologického turizmu, pretože 63% z jeho plochy zaberá národný park.

Úradným jazykom je angličtina, okrem toho sa tu používa malajčina, jeden z čínskych dialektov, a „bahasa“ – jeden z indonézskych dialektov.

Väčšina obyvateľov vyznáva budhizmus (36%), ďalší potom islam (25%), kresťanstvo (18%) a ostatné náboženstvá vyznáva 21% populácie.

Hlavným mestom ostrova je Flying Fish Cove, ktorý bol pomenovaný na počesť britskej vojenskej lode Flying Fish, tiež ho nazývajú aj The Settlement - "osada".

Do roku 1958 bol Vianočný ostrov súčasťou kolónie Singapur, od roku 1958 sa stal austrálskym územím. Nominálnou hlavou vlády je britská kráľovná Alžbeta II. Ostrov je spravovaný administrátorom, ktorého menuje generálny guvernér Austrálie. Hlavné opraty moci na ostrove drží Konzultačná rada ostrova.

Pozoruhodnosti

Do európskej kolonizácie bol ostrov pokrytý hustým monzúnovým tropickým lesom, ktorého značná časť sa dochovala do súčasnosti a je hlavnou pozoruhodnosťouVianočný ostrovVianočného ostrova. Žije tu mnoho vzácnych druhov rastlín a živočíchov, vrátane 5 endemických (vyskytujúcich sa iba na jednom mieste) druhov vtákov, 4 endemických druhov cicavcov, 5 endemických druhov plazov a viac než 190 endemických článkonožcov. Na Vianočnom ostrove sa vyskytuje 14 druhov endemických rastlín vrátane vzácnych druhov papradí. V prírodnej rezervácii žije chránený vták sula AVianočný ostrovbbotti, je to posledné miesto jeho výskytu na zemeguli, sú tu veľké kolónie palmových krabov a tiež krabov červených. Tieto kraby sa vyskytujú iba na Vianočnom ostrove a raz za rok sa sťahujú k moru kvôli kladeniu vajíčok.  

V ostrovných skalách je v mäkkom vápenci vodou a vulkanickými plynmi vytvorených mnoho jaskýň. Najpopulárnejšími jaskyňami sú Daniel Roux Cave, v ktorej je koryto rieky, Lost Lake Cave s preslávenými kvapľovými plochami a Full Frontal Cave.

Grotto je miniatúrna jaskyňa spojená s morom, ktorá má aj svoje malé sladkovodné jazierko. Pohyb vĺn cez úzke otvory spájajúce jaskyňu s morom vytvárajú zaujímavé zvukové efekty.

V lokalite Dales („údolie“) je plno otvorov v skalách, kde sladkovodné prúdy stekajúce z ústrednej plošiny sformovali cestičky k moru. Taktiež sa tu nachádza malebný vodopád Hughe's Tufa.Vianočný ostrov

Pozdĺž južného pobrežia ostrova sa nachádza Blowholes – rada skalnatých otvorov, z ktorých strieka morská voda prúdiaca z oceánu a zmiešava sa so vzduchom.

Hlavnými kultúrnymi objektmi ostrova sú Flying Fish Cove s malajskou dedinou a mešitou, Buck House s rezidenciou administrátora, prekrásnou záhradou a zbierkou starých zbraní.

South Point – je bývalá banícka osada s dvoma čínskymi chrámami a opustenou železničnou stanicou. Každoročne sa tu konajú sprievody s pochodňami a náboženské slávnosti.

Text: Maxim Kucer

Foto: Duncan Wright, Muriel Gottrop, BesigedB, Terence, Zscout370

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Austrália, Perth: Najizolovanejšie mesto sveta I.
Publikované: 1.3.2013
Dnes sa vypravíme na druhý koniec Zeme do Austrálie, do jedného z jej najvýznamnejších miest.

Austrália, Tasmánia – na druhý koniec planéty IV.
Publikované: 4.12.2015
Z Hobartu sme sa presunuli k malému mestečku Port Arthur a potom sa vydali na Huonský chodník, po ktorom dnes budeme pokračovať.

Austrália, Tasmánia – na druhý koniec planéty V.
Publikované: 11.12.2015
Opustili sme ostrov Bruny a naším ďalším cieľom na ostrove inšpirácie, ako sa Tasmánia tiež prezýva, bude mesto Launceston.

Austrália, Tasmánia – na druhý koniec planéty VI.
Publikované: 18.12.2015
Po opojnom Wine Valley, kam sme sa vydali v minulej časti, sa dnes pozrieme na nejaké ďalšie aktivity, ktoré sa dajú v Tasmánii vykonávať.

Austrália, Tasmánia – na druhý koniec planéty VII.
Publikované: 25.12.2015
V zatiaľ poslednej časti nášho seriálu o Tasmánii sa pozrieme do zátoky Ohňov alebo vyšplháme sa na Cradle Mountain.

Austrália, Tasmánia – na druhý koniec planéty I.
Publikované: 13.11.2015
Vítajte pri novom seriáli. Tentoraz sa vydáme do ďalekých končín. Ako sa u nás s obľubou hovorí – k protinožcom. Ostrov Tasmánia sa totiž nachádza od juhovýchodného pobrežia kontinentálnej Austrálie.

Austrália, Tasmánia – na druhý koniec planéty II.
Publikované: 20.11.2015
Minule sme sa po prvý raz pozreli do Tasmánie a nahliadli do jej hlavného mesta. Dnes budeme v našom výlete na druhom konci planéty pokračovať.

Austrália, Tasmánia – na druhý koniec planéty III.
Publikované: 27.11.2015
V dnešnej časti sa rozlúčime s Hobartom a potom sa vydáme do okolia tasmánskeho hlavného mesta.

Šalamúnove ostrovy - nielen známe bojisko
Publikované: 1.1.2016
Dnes navštívime ozaj exotickú destináciu. Vydáme sa do vôd juhozápadného Pacifiku, konkrétne do Šalamúnovho mora, kde ležia Šalamúnove ostrovy. Súostrovie s rozlohou 28 tisíc kilometrov štvorcových obýva iba pol milióna obyvateľov.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

16.6.2019
Spoznajte krásy a zaujímavosti Malých Karpát. Využiť môžete turistický autobus Malokarpatský expres, ktorý premáva každú sobotu, nedeľu a počas štátnych sviatkov na trase Bratislava – Budmerice cez Svätý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.
15.6.2019
Tohtoročnú sezónu sa môžu turisti vydať do 16 miest chránenej prírody s novo vydaným návštevníckym pasom. Každý, kto navštívi najmenej 5 z návštevníckych stredísk národných parkov či Domov prírody chránených krajinných oblastí, získa odmenu.
14.6.2019
Slovensko bude od 20. do 23. júna 2019 hostiť ďalšie významné svetové podujatie. Vôbec prvýkrát v histórii hlavného mesta Slovenska – Bratislavy , v ňom budú prebiehať Majstrovstvá sveta v Karate.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 16. 6. 2019
sviatok:Blanka