www.infoglobe.sk » Austrália: Vianočný ostrov

Austrália: Vianočný ostrov

Publikované: 2.4.2012
Tropická kolónia s pozoruhodnými jaskyňami je jedným zo šiestich zámorských teritórií Austrálie.

Vianočný ostrovVianočný ostrov sa nachádza vo východnej časti Indického oceánu, od roku 1958 patrí Austrálii a má status zámorského územia, pričom je bez vlastnej samosprávy.

Vianočný ostrov leží 2600 km severozápadne od austrálskeho mesta Perth a 360 km južne od ostrova Jáva. Je vrcholkom hory vulkanického pôvodu, ktorá sa nachádza pod vodou. Jej strmé útesy od pobrežia prudko stúpajú k ústrednej náhornej plošine, ktorá dosahuje maximálnu výšku 361 metrov. Celková plocha ostrova dosahuje 135 km².

Vianočný ostrovOstrov bol objavený 25. decembra 1643 britským kapitánom Williamom Mynorsom. Pôvodne bol neosídlený, ale od roku 1895 tu začala ťažba a export fosfátov a tým pádom ostrov získal svojich stálych obyvateľov.

V súčasnej dobe na ostrove žije okolo 1400 obyvateľov, predovšetkým Číňanov (70%), Európanov (20%) a Malajcov (10%). Po vyčerpaní ložísk v roku 1987 sa s ťažbou fosfátov skončilo a ostrov sa stal centrom ekologického turizmu, pretože 63% z jeho plochy zaberá národný park.

Úradným jazykom je angličtina, okrem toho sa tu používa malajčina, jeden z čínskych dialektov, a „bahasa“ – jeden z indonézskych dialektov.

Väčšina obyvateľov vyznáva budhizmus (36%), ďalší potom islam (25%), kresťanstvo (18%) a ostatné náboženstvá vyznáva 21% populácie.

Hlavným mestom ostrova je Flying Fish Cove, ktorý bol pomenovaný na počesť britskej vojenskej lode Flying Fish, tiež ho nazývajú aj The Settlement - "osada".

Do roku 1958 bol Vianočný ostrov súčasťou kolónie Singapur, od roku 1958 sa stal austrálskym územím. Nominálnou hlavou vlády je britská kráľovná Alžbeta II. Ostrov je spravovaný administrátorom, ktorého menuje generálny guvernér Austrálie. Hlavné opraty moci na ostrove drží Konzultačná rada ostrova.

Pozoruhodnosti

Do európskej kolonizácie bol ostrov pokrytý hustým monzúnovým tropickým lesom, ktorého značná časť sa dochovala do súčasnosti a je hlavnou pozoruhodnosťouVianočný ostrovVianočného ostrova. Žije tu mnoho vzácnych druhov rastlín a živočíchov, vrátane 5 endemických (vyskytujúcich sa iba na jednom mieste) druhov vtákov, 4 endemických druhov cicavcov, 5 endemických druhov plazov a viac než 190 endemických článkonožcov. Na Vianočnom ostrove sa vyskytuje 14 druhov endemických rastlín vrátane vzácnych druhov papradí. V prírodnej rezervácii žije chránený vták sula AVianočný ostrovbbotti, je to posledné miesto jeho výskytu na zemeguli, sú tu veľké kolónie palmových krabov a tiež krabov červených. Tieto kraby sa vyskytujú iba na Vianočnom ostrove a raz za rok sa sťahujú k moru kvôli kladeniu vajíčok.  

V ostrovných skalách je v mäkkom vápenci vodou a vulkanickými plynmi vytvorených mnoho jaskýň. Najpopulárnejšími jaskyňami sú Daniel Roux Cave, v ktorej je koryto rieky, Lost Lake Cave s preslávenými kvapľovými plochami a Full Frontal Cave.

Grotto je miniatúrna jaskyňa spojená s morom, ktorá má aj svoje malé sladkovodné jazierko. Pohyb vĺn cez úzke otvory spájajúce jaskyňu s morom vytvárajú zaujímavé zvukové efekty.

V lokalite Dales („údolie“) je plno otvorov v skalách, kde sladkovodné prúdy stekajúce z ústrednej plošiny sformovali cestičky k moru. Taktiež sa tu nachádza malebný vodopád Hughe's Tufa.Vianočný ostrov

Pozdĺž južného pobrežia ostrova sa nachádza Blowholes – rada skalnatých otvorov, z ktorých strieka morská voda prúdiaca z oceánu a zmiešava sa so vzduchom.

Hlavnými kultúrnymi objektmi ostrova sú Flying Fish Cove s malajskou dedinou a mešitou, Buck House s rezidenciou administrátora, prekrásnou záhradou a zbierkou starých zbraní.

South Point – je bývalá banícka osada s dvoma čínskymi chrámami a opustenou železničnou stanicou. Každoročne sa tu konajú sprievody s pochodňami a náboženské slávnosti.

Text: Maxim Kucer

Foto: Duncan Wright, Muriel Gottrop, BesigedB, Terence, Zscout370

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Austrália, Perth: Najizolovanejšie mesto sveta I.
Publikované: 1.3.2013
Dnes sa vypravíme na druhý koniec Zeme do Austrálie, do jedného z jej najvýznamnejších miest.

Austrália, Tasmánia – na druhý koniec planéty IV.
Publikované: 4.12.2015
Z Hobartu sme sa presunuli k malému mestečku Port Arthur a potom sa vydali na Huonský chodník, po ktorom dnes budeme pokračovať.

Austrália, Tasmánia – na druhý koniec planéty V.
Publikované: 11.12.2015
Opustili sme ostrov Bruny a naším ďalším cieľom na ostrove inšpirácie, ako sa Tasmánia tiež prezýva, bude mesto Launceston.

Austrália, Tasmánia – na druhý koniec planéty VI.
Publikované: 18.12.2015
Po opojnom Wine Valley, kam sme sa vydali v minulej časti, sa dnes pozrieme na nejaké ďalšie aktivity, ktoré sa dajú v Tasmánii vykonávať.

Austrália, Tasmánia – na druhý koniec planéty VII.
Publikované: 25.12.2015
V zatiaľ poslednej časti nášho seriálu o Tasmánii sa pozrieme do zátoky Ohňov alebo vyšplháme sa na Cradle Mountain.

Austrália, Tasmánia – na druhý koniec planéty I.
Publikované: 13.11.2015
Vítajte pri novom seriáli. Tentoraz sa vydáme do ďalekých končín. Ako sa u nás s obľubou hovorí – k protinožcom. Ostrov Tasmánia sa totiž nachádza od juhovýchodného pobrežia kontinentálnej Austrálie.

Austrália, Tasmánia – na druhý koniec planéty II.
Publikované: 20.11.2015
Minule sme sa po prvý raz pozreli do Tasmánie a nahliadli do jej hlavného mesta. Dnes budeme v našom výlete na druhom konci planéty pokračovať.

Austrália, Tasmánia – na druhý koniec planéty III.
Publikované: 27.11.2015
V dnešnej časti sa rozlúčime s Hobartom a potom sa vydáme do okolia tasmánskeho hlavného mesta.

Šalamúnove ostrovy - nielen známe bojisko
Publikované: 1.1.2016
Dnes navštívime ozaj exotickú destináciu. Vydáme sa do vôd juhozápadného Pacifiku, konkrétne do Šalamúnovho mora, kde ležia Šalamúnove ostrovy. Súostrovie s rozlohou 28 tisíc kilometrov štvorcových obýva iba pol milióna obyvateľov.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

12.8.2020
Každú prázdninovú sobotu môžete zažiť nevšednú večernú prehliadku v Múzeu bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň. Začiatok prehliadok je o 19tej, 20tej a 21 hodine.
10.8.2020
Celý oficiálny program Chodských slávností s výnimkou pútnickej omše bude tento rok virtuálny. Z budovy Mestského kultúrneho centra – Pivovaru Domažlice budú v dňoch 15.–16. augusta vysielané premiéry predtočených relácií a medailónov chodských súborov a dva živé prenosy.
7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 12. 8. 2020
sviatok:Darina
dnes:
streda 12.8.
28 °C
zajtra:
štvrtok 13.8.
24 °C