www.infoglobe.sk » Austrália, Tasmánia – na druhý koniec planéty IV.

Austrália, Tasmánia – na druhý koniec planéty IV.

Publikované: 4.12.2015
Z Hobartu sme sa presunuli k malému mestečku Port Arthur a potom sa vydali na Huonský chodník, po ktorom dnes budeme pokračovať.

Konkrétne sa spolu pozrieme na ostrov Bruny. Tento pomerne malý ostrov (jeho rozloha je iba 362 km2, ale na dĺžku má cez sto kilometrov, takže nepočítajte s tým, že si ho zvládnete pozrieť za deň či dva) obýva nejakých šesťsto obyvateľov. Pôvodne tu samozrejme bývali domorodí Tasmánci, ktorých počas 19. storočia začali nahradzovať Európania.

ostrov Bruny

V dvadsiatych rokoch 20. storočia sa ostrov stal známym pre svoje pláže, skvelé lokality na surfovanie, prírodnú rezerváciu a niekoľko historických pamiatok. Turizmus je dnes tým, čo živí ekonomiku tohto malého ostrova. Východnému pobrežiu dominujú vysoké útesy, severu naopak krásne pláže pri Dennes Pointe a Killory. Na juhu ostrova nevynechajte dnes už nefungujúci, ale za to okúzľujúci maják na Cape Bruny.

ostrov Bruny

Maják bol postavený v roku 1838 potom, čo sa okolo mysu potopilo niekoľko lodí. Služba na majáku bola drsná. Široko ďaleko nikto nežil a spojenie s okolitým svetom bolo minimálne (len na začiatku 20. storočia bol maják vybavený telefónom). Práca okolo udržovania ostrov Bruny svetla v noci vlastne musela byť nepretržitá (a bola zle platená). Obsluha musela vedieť, ako správne miešať oleje, aby bolo dosiahnuté čo najlepšie svetlo.

Nové technológie a elektrifikácia znamenali tiež zmeny v prevádzke majáku, ktorý sa čím ďalej viac automatizoval, obsluha už nebola potrebná a v auguste 1996 svetlo majáku zasvietilo naposledy.

Na ostrove Bruny si skutočne oddýchnete. Miestne cestovné kancelárie tu ponúkajú napríklad trojdňový výlet, ktorý sa nesie v duchu jedla, vína a nádherných prírodných scenérií, vrátane nazretia do divokej prírody. Iný je špeciálne zameraný výhradne na jedlo – navštívite napríklad miestnu syráreň Bruny Island Cheese Co., ktorá bola založená iba v roku 2001. Jej majiteľ (Nick Haddow) si dáva na svojich syroch, ktoré vyrába ako z kravského, tak z kozieho mlieka extrémne záležať. Sám totiž precestoval syrové veľmoci ako Španielsko, Francúzsko, Taliansko alebo Veľkú Britániu, kde načerpal vedomosti vtedajších majstrov. Sám potom vytvára syry, ktoré by boli pre Tasmániu typické. Keďže aby ste sa o pravdivosti jeho slov mohli presvedčiť, nezostáva nič iného, než ochutnať.

ostrov Bruny

Syrov sa však môžete nabažiť aj u nás. Viac netradičným jedlom sú pre nás ustrice, pre ktoré sa môžete vydať napríklad na ustricovú farmu v severnej časti ostrova. Tam si ich môžete každý deň (medzi 10:00 až 17:00) nakúpiť čerstvé a chutné.

GPS: 43°12'14.6"S 147°23'10.7"E

 

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikipedia.org: FSII, JJ Harrison, JJ Harrison (2), Reinhard Dietrich, JJ Harrison (3)Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Austrália: Vianočný ostrov
Publikované: 2.4.2012
Tropická kolónia s pozoruhodnými jaskyňami je jedným zo šiestich zámorských teritórií Austrálie.

Austrália, Tasmánia: Hobart – pokojné hlavné mesto – VIDEO
Publikované: 15.11.2016
Je 9 hodín večer a na ulici sotva stretnete človeka. Pritom ste uprostred najväčšieho mesta v Tasmánii, kde býva takmer štvrť milióna ľudí. Dôvod je jednoduchý – mesto je tak rozľahlé, že v večer centre takmer nikto nezostáva. Vo dne to tu naopak žije, aj keď v pokojnom tempe prístavného mesta, kde sa niet za čím ponáhľať. Okrem turizmu totiž mesto nečakajú asi žiadne svetle zajtrajšky.

Austrália, Tasmánia – krajina, kde prekvapenie čaká za každou zákrutou – VIDEO
Publikované: 8.11.2016
Myslel som si, že divnejšiu a rozmanitejšiu krajinu než Škótsko a Island už len tak nenájdem. Mýlil som sa. Tasmánia – ostrov na juhu Austrálie s takmer rovnakou veľkosťou ako Česká republika – prekvapuje snáď na každom kroku. Chvíľu sa tvári ako už zmienené Škótsko, chvíľu ako Portugalsko, chvíľu ako Nový Zéland a do toho tu pobehujú všemožné zvieratká, ktoré poznáte z dokumentov o prírode.

Austrália, Tasmánia – na druhý koniec planéty V.
Publikované: 11.12.2015
Opustili sme ostrov Bruny a naším ďalším cieľom na ostrove inšpirácie, ako sa Tasmánia tiež prezýva, bude mesto Launceston.

Austrália, Tasmánia: Launceston – ospalé mesto uprostred Tasmánie – VIDEO
Publikované: 22.11.2016
Ak som mal v tasmánskom Hobarte pocit, že tam skapal pes, tak v Launcestone to bolo na prvý pohľad ešte horšie. Ale vzápätí som zistil, že ospalé mestečko s mnohými neobvyklými zákutiami má niečo do seba. Roztomilé domčeky, tehlové továrne a kostoly, pivovar, rieka s pelikánmi a veľký mestský park s japonskými makakmi. A vinárska oblasť Tamar Valley takmer za rohom.

Austrália, Perth: Najizolovanejšie mesto sveta I.
Publikované: 1.3.2013
Dnes sa vypravíme na druhý koniec Zeme do Austrálie, do jedného z jej najvýznamnejších miest.

Austrália, Tasmánia – na druhý koniec planéty I.
Publikované: 13.11.2015
Vítajte pri novom seriáli. Tentoraz sa vydáme do ďalekých končín. Ako sa u nás s obľubou hovorí – k protinožcom. Ostrov Tasmánia sa totiž nachádza od juhovýchodného pobrežia kontinentálnej Austrálie.

Šalamúnove ostrovy - nielen známe bojisko
Publikované: 1.1.2016
Dnes navštívime ozaj exotickú destináciu. Vydáme sa do vôd juhozápadného Pacifiku, konkrétne do Šalamúnovho mora, kde ležia Šalamúnove ostrovy. Súostrovie s rozlohou 28 tisíc kilometrov štvorcových obýva iba pol milióna obyvateľov.

Austrália, Tasmánia – na druhý koniec planéty II.
Publikované: 20.11.2015
Minule sme sa po prvý raz pozreli do Tasmánie a nahliadli do jej hlavného mesta. Dnes budeme v našom výlete na druhom konci planéty pokračovať.

Austrália, Tasmánia – na druhý koniec planéty III.
Publikované: 27.11.2015
V dnešnej časti sa rozlúčime s Hobartom a potom sa vydáme do okolia tasmánskeho hlavného mesta.


Súvisiaca fotogaléria

Austrália - Great Ocean Road
Austrálska Great Ocean Road patrí k najkrajším cestám vedúcim pozdĺž mora na svete. Cieľom pre su...

Austrália, Melbourne
Po Sydney je Melbourne druhé najväčšie mesto Austrálie, žije v ňom bezmála štyri milióny ľudí. Me...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. októbra 2019 ožijú Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými vínami, piknikovými lahôdkami aj uchu lahodiacou hudbou v obklopení pestrých farieb jesene.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 16. 10. 2019
sviatok:Vladimíra
dnes:
streda 16.10.
15 °C
zajtra:
štvrtok 17.10.
14 °C