www.infoglobe.sk » Austrália, Uluru – posvätná hora austrálskych domorodcov

Austrália, Uluru – posvätná hora austrálskych domorodcov

Publikované: 16.3.2024
Uluru je ikonou Austrálie. Tento majestátny červený monolit sa týči do výšky 348 metrov a jeho najvyšší bod sa tak nachádza vo výške 863 metrov nad morom. Jedná sa o najväčší samostatný skalný monolit na svete.

prichádzame k Uluru

Názov Uluru je domorodý, Austrálčania tento monolit pomenovali Ayers Rock. Pre Aborigénov je to veľmi významné posvätné miesto. Prvý Európan, ktorý uzrel túto skalu, bol Ernest Giles, a to v roku 1872. O rok neskôr na ňu vyliezol William Gosse, ktorý monolit pomenoval po významnom juhoaustrálskom politikovi menom Henry Ayers. Prví turisti sem zavítali v roku 1936 a v roku 1958 bolo toto miesto vyhlásené za národný park.

každá časť Uluru je pre Aborigénov niečím posvätná

Podľa Aborigénov vraj Uluru stvorili dvaja chlapci, keď sa po veľkých dažďoch hrali s blatom. Najsilnejšie duchovné spojenie majú s Uluru ľudia Anangu. Tí (ale aj ďalšie kmene) zanechali na Uluru veľké množstvo skalných kresieb. Ľudia Anangu sa dlho usilovali o vrátenie pôdy späť do ich starostlivosti, čo sa im nakoniec v roku 1985 konečne podarilo. Napriek tomu, že Uluru je národným parkom, je toto miesto domorodým majetkom, ktorý Aborigéni prenajali na 99 rokov vládnej agentúre, ktorá park spolu s nimi spravuje.

niektoré časti Uluru slúžili ako školské triedy, kuchyňa či priestory pre rituály   nevšedný pohľad na Uluru

Pre turistov bolo blízko Uluru postavené mestečko Yulara. Je to taký ostrovček civilizácie v tejto stovky kilometrov rozľahlej pustine. Nájdete tu kempy, hotely, reštaurácie, obchody, benzínovú stanicu či poštu. A čo je pre nás najdôležitejšie – môžete si tu na ulici pri informačnom centre zadarmo dopustiť pitnú vodu. Ceny za tovar a služby sú trochu vyššie, ale mimo sezóny stále prijateľné.

My sme uprednostnili nocovanie v divokej prírode a našli sme jedno odpočinkové miesto, kde bolo dostatok priestoru pre ďalšie autá, pritom tu mal vďaka nepravidelne rastúcim stromom každý svoje súkromie. Po piesočných dunách môžete dôjsť na menší kopec, odkiaľ je vraj pekný pohľad na Uluru. Treba však na to mať terénne vozidlo.

traily sú dobre značené   v rôznych zákutiach monolitu sa bežne drží voda

V národnom parku pobudneme tri dni. Presnejšie teda 72 hodín, na ktoré platí vstupenka v cene 25 AUD (zhruba 15 eur). Pretože celé meno parku je Uluru – Kata Tjuta NP, platí vstupenka na oba tieto parky. K nej dostanete aj mapu s informáciami.

Prvý deň sa vydávame na 10,6 km dlhú prechádzku okolo hory Uluru, a tak ju vidíme aj zo strán, z akých by sme ju na fotke možno ani nespoznali. Je veľmi stará, geológovia určili jej približný vek zhruba na 600 miliónov rokov. Kvôli veľkým teplotným zmenám, ktoré v strednej Austrálii panujú, nájdeme na Uluru množstvo prasklín a jaskýň. Teplotné výkyvy sú tu naozaj veľké – v lete sa pečieme v 45 stupňoch, ale v zime si sem vezmite bundy, pretože v noci tu pokojne môže byť až -5 stupňov Celzia.

skalné maľby na Uluru slúžili ako výukové prostriedky

Úchvatný monolit Uluru je väčší, než sme čakali a má v sebe čosi magického, čo nás stále priťahuje. Kameň je zvláštne zvrásnený, ako keby po jeho povrchu niekto prešiel prstami. Obísť tento kolos nám trvalo 5 hodín – nie však preto, že by to bolo také dlhé, len sa Uluru stále nemôžeme nabažiť. Tento trail však nie je jediný, ktorý tu môžete podniknúť. Čo ešte tento národný park ponúka, sa dočítate v ďalšom článku.

GPS: 25°20'35.7"S 131°02'05.8"E

 

Text a foto: Jana Hejlová

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Austrália, Vianočný ostrov - klenot Indického oceánu
Publikované: 24.12.2022
Vianočný ostrov sa nachádza vo východnej časti Indického oceánu, od roku 1958 patrí Austrálii a má status zámorského územia (vonkajšieho teritória), pričom je bez vlastnej samosprávy. Táto tropická kolónia je pozoruhodná hlavne jaskyňami a dažďovým pralesom prekypujúcim životom.

Austrália, Kata Tjuta – mnoho hláv
Publikované: 9.12.2019
Skalný útvar Kata Tjuta leží asi 50 kilometrov západne od Uluru. Obe miesta spadajú pod jeden národný park, a tak majú jednotnú vstupenku. Austrálsky názov pre toto zoskupenie kameňov je The Olgas – podľa jednej zo skál, ktorá sa volá Mount Olga. Cestou sa nám opäť v celej svojej kráse ukazuje aj Uluru. Kata Tjuta je zoskupenie 36 skál, z ktorých najvyššia dosahuje výšku 546 metrov a jej vrchol sa tak nachádza vo výške 1066 m n. m. Oproti Uluru, ktorého vrchol dosahuje 863 m n. m., je teda vyšší.

Austrália, Uluru – naposledy na vrchole
Publikované: 2.12.2019
Pokiaľ niečo naozaj oceníte na skutočnosti, že na Uluru ste zavítali počas austrálskeho leta, čiže mimo hlavnej sezóny, tak je to minimum ľudí, ktorí mali podobný nápad ako vy. Miest na parkoviskách je dostatok, nikde sa netlačíte s masou turistov a na všetkých vyhliadkových miestach máte svoj priestor.

Austrália, Kings Canyon – majestátny kaňon Kráľov
Publikované: 9.3.2024
Keď pri osade Erldunda odbočíte zo Stuart Highway na západ, dostanete sa na Lasseter Highway, ktorá vedie pod inými názvami až do Západnej Austrálie. Z nej sa môžete vydať ešte cestou č. 3 na sever do národného parku Watarrka. Pokiaľ by ste chceli odtiaľ pokračovať do MacDonnellovho parku, môžete, ale vjazd je len na povolenie a iba pre vozidlá s pohonom 4×4.

Austrália, Macdonnellove vrchy – túry do pustatiny
Publikované: 2.3.2024
Na západ aj na východ od Alice Springs sa rozkladá najväčší horský útvar v strednej Austrálii, Macdonnellove vrchy s najvyššou horou Mt. Zeil, ktorá dosahuje nadmorskú výšku 1 531 metrov. Červený stred Austrálie je teda jedna veľká červená placka. Nachádza sa tu niekoľko miest, kde môžete prenocovať. Väčšina je kompletne vybavená potrebným zázemím.

Austrália, Devils Marbles – posvätné kamene
Publikované: 24.2.2024
V hornatom strede Austrálie môžete navštíviť tajomné zoskupenie kameňov. Austrálčania ho pomenovali Devils Marbles alebo Diablove guľôčky. Podľa aborigénskych legiend to ale sú vajcia Dúhového hada. Na ceste z Alice Springs smerom na sever sa vedľa vás objavia úplne nečakane (po asi 400 kilometroch). Tieto nezvyklé útvary nájdete v chránenej rezervácii Karlu Karlu, ktorá má celkovú rozlohu 1802 hektárov.

Austrália, Alice Springs – mesto so zlatou minulosťou
Publikované: 17.2.2024
Alice Springs je najznámejším mestom v červenom strede Austrálie. Všetky zájazdy, ktoré sa konajú na posvätnú horu Uluru (nazývanú aj Ayers Rock) začínajú práve tu. Pokiaľ pôjdete do Alice Springs z juhu, budete prechádzať hranice štátov Južná Austrália a Severné teritórium. Napriek tomu, že idete stále rovno na sever, je medzi týmito štátmi časový posun o jednu hodinu.

Austrália, Coober Pedy – mesto so zaujímavým podzemím
Publikované: 10.2.2024
V červenom strede Austrálie leží veľmi zaujímavé mesto – Coober Pedy, ktoré je preslávené vďaka ťažbe opálu. Ten sa tu ťaží od roku 1905. Než do Coober Pedy dorazíme počas našej cesty z Port Augusty, zastavujeme sa aj v mestečku Glendambo. Hneď na začiatku nás víta ceduľa, ktorá hlási, že tu žije zhruba 30 obyvateľov a 2 milióny múch. Taktiež nás upozorňuje, že ďalšia benzínová pumpa bude až za 253 kilometrov.

Austrália – dobrodružstvo začína
Publikované: 3.2.2024
Austrália je kontinentom protikladov. Husto osídlené východné pobrežie kontrastuje s pustým červeným stredom, zasnežené hory s púšťou a biela pleť prisťahovaných európskych obyvateľov s tmavou pleťou domorodých Aborigénov. Niekoho láka Austrália preto, že je od nás tak vzdialená, niekoho práve pre svoje neuveriteľné kontrasty, ale jedno je isté – rozhodne stojí za to sa sem vydať.

Austrália: 12 apoštolov a Great Ocean Road – VIDEO
Publikované: 16.11.2021
Jeden z najznámejších výletov z Melbourne je cesta po Great Ocean Road po pobreží smerom na východ. Asi 275 km od Melbourne nájdete jedno z ikonických miest celej Austrálie – pieskovcové útvary zvané 12 apoštolov.

Austrália, Melbourne – slobodný život mimo centra – VIDEO
Publikované: 2.11.2021
Melbourne je vraj už piatym rokom najlepším miestom pre život. V minulej časti som vás vzal do jeho moderného a dosť rušného centra. Lenže v centre žije len minimum ľudí – väčšina z nich tam len dochádza za prácou a za kultúrou. Preto sa teraz poďme pozrieť, ako to vyzerá vo štvrtiach, kde sa reálne býva a žije.

Austrália, Melbourne – skutočne najlepšie mesto na svete? – VIDEO
Publikované: 26.10.2021
Pokiaľ by som mal svoje cestovateľské remeslo povesiť na klinec a vybrať si miesto, kde sa usadiť, vyberiem si austrálsky Melbourne. Prečo? Je to totiž mesto stavané a rozvíjané pre ľudí. Nie pre budovy, nie pre priemysel, nie pre developerov, dokonca ani nie pre turistov. Pre obyčajných ľudí, ktorí v ňom žijú. Taktiež sa dlhodobo umiestňuje na prvej priečke rebríčku najlepšieho mesta pre život na svete. Ale nebojte sa – aj ako návštevníci si ho môžete naplno užiť a odísť s nezabudnuteľnými zážitkami. Ukážem vám ako.

Austrália, Tasmánia: Launceston – ospalé mesto uprostred Tasmánie – VIDEO
Publikované: 19.10.2021
Ak som mal v tasmánskom Hobarte pocit, že tam skapal pes, tak v Launcestone to bolo na prvý pohľad ešte horšie. Ale vzápätí som zistil, že ospalé mestečko s mnohými neobvyklými zákutiami má niečo do seba. Roztomilé domčeky, tehlové továrne a kostoly, pivovar, rieka s pelikánmi a veľký mestský park s japonskými makakmi. A vinárska oblasť Tamar Valley takmer za rohom.

Austrália, Tasmánia: Hobart – pokojné hlavné mesto – VIDEO
Publikované: 12.10.2021
Je 9 hodín večer a na ulici sotva stretnete človeka. Pritom ste uprostred najväčšieho mesta v Tasmánii, kde býva takmer štvrť milióna ľudí. Dôvod je jednoduchý – mesto je tak rozľahlé, že v večer centre takmer nikto nezostáva. Vo dne to tu naopak žije, aj keď v pokojnom tempe prístavného mesta, kde sa niet za čím ponáhľať. Okrem turizmu totiž mesto nečakajú asi žiadne svetle zajtrajšky.

Austrália, Tasmánia – krajina, kde prekvapenie čaká za každou zákrutou – VIDEO
Publikované: 5.10.2021
Myslel som si, že divnejšiu a rozmanitejšiu krajinu než Škótsko a Island už len tak nenájdem. Mýlil som sa. Tasmánia – ostrov na juhu Austrálie s takmer rovnakou veľkosťou ako Česká republika – prekvapuje snáď na každom kroku. Chvíľu sa tvári ako už zmienené Škótsko, chvíľu ako Portugalsko, chvíľu ako Nový Zéland a do toho tu pobehujú všemožné zvieratká, ktoré poznáte z dokumentov o prírode.


Súvisiaca fotogaléria

Austrália, Queensland: Brisbane
Z vodnej hladiny je vždy trochu iný pohľad na mesto. Centrom Brisbane preteká rovnomenná rieka a ...

Austrália - Great Ocean Road
Austrálska Great Ocean Road patrí k najkrajším cestám vedúcim pozdĺž mora na svete. Cieľom pre su...

Austrália, Melbourne
Po Sydney je Melbourne druhé najväčšie mesto Austrálie, žije v ňom bezmála štyri milióny ľudí. Me...


Súvisiace video

Austrália: 12 apoštolov a Great Ocean Road
Výlet k pieskovcovým útvarom 12 apoštolov patrí k tým najznámejším z Melbourne. Predstavte si obr...

Austrália, Melbourne – život mimo centra
V centre Melbourne žije minimum ľudí, väčšina sem jazdí len za prácou a kultúrou. V dnešnom videu...

Austrália, Melbourne – naozaj najlepšie mesto na svete?
Melbourne sa dlhodobo umiestňuje na prvej priečke rebríčku najlepšieho mesta pre život na svete –...

Austrália, Tasmánia: Launceston – ospalé mestečko
V tasmánskom hlavnom meste – Hobarte – budete mať pocit, že tam skapal pes, tu to na prvý pohľad ...

Austrália, Tasmánia: Hobart – pokojné hlavné mesto
Nie je hlavné mesto ako hlavné mesto… Trebárs v tom tasmánskom o 9. hodine večer sotva stretnete ...

Austrálie, Tasmánia – ostrov plný prekvapení
Tasmánia je ostrov na juhu Austrálie s takmer rovnakou rozlohou ako Česká republika a o prekvapen...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimný balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Zimný balíček od eshopu Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Vstupenky na vybrané predstavenie v STARS auditorium (súťaž prebieha na FB)

Aktuality:

1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
1.3.2024
Klub slovenských turistov, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás pozývajú na 38. ročník medzinárodného stretnutia expedičných turistov a netradičných cestovateľov EXPEDÍCIE 2024.
13.2.2024
Pozývame vás na 3 dni plné inšpirácie so 48 cestovateľskými prezentáciami a diskusiami, ktoré sa uskutočnia od 1. do 3. marca 2024 v bratislavskom Dome kultúry Ružinov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 3. 2024
sviatok:Jozef
dnes:
utorok 19.3.
1 °C
zajtra:
streda 20.3.
-1 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X