www.infoglobe.sk » Viete, že? USA: New York - Múzeum na lietadlovej lodi

Viete, že? USA: New York - Múzeum na lietadlovej lodi

Publikované: 3.6.2012
Ďalšie zastavenie v jednom z najpozoruhodnejších miest sveta, nás zavedie na palubu lietadlovej lodi, netradičného múzea letectva, kozmonautiky a námorníctva pod jednou strechou alebo skôr palubou.

V New Yorku by sme našli tisíc a jednu tému, o ktorej by sa dalo niečo napísať. Nie nadarmo je hlavné mesto rovnomenného štátu nazývané mestom múzeí. Nájdete ich tu naozaj nespočetné množstvo, či už historických, prírodovedných, umeleckých, hudobných a neviem akých ešte, ale jedno z nich by vám rozhodne nemalo zostať utajené. Mnohí síce budú namietať, že nejaká vojenská technika je v porovnaní s ponukou tunajšieho slávneho Metropolitného múzea umenia tak trochu primitívne, ale pri troche kondície ich určite zvládnete obe.

 

Intrepid Sea, Air and Space Museum je rozsiahla expozícia vojenskej a kozmonautickej techniky, nachádzajúca sa na palubách lietadlovej lode USS Intrepid, čo v preklade znamená Neohrozená. Svoje meno nosí naozaj s hrdosťou, pretože jej história nebola vôbec ružová, čo si aj hneď objasníme. História lietadlových lodí triedy Essex siaha až do roku 1938, kedy bola americkým kongresom odsúhlasená výstavba úplne nových typov rýchlych lietadlových lodí za dosluhujúce plavidlá typu Yorktown. Novo vzniknutá trieda Essex sa mala stať na dlhú dobu chrbtovou silou námorných ozbrojených síl v nasledujúcich rokoch II. svetovej vojny, kde sa tieto lode a predovšetkým potom Intrepid zúčastnili mnohých bojových operácií v bojoch o tichomorské ostrovy vo vojne s Japonskom. V prvých rokoch vojny bolo spolu vyrobených 24 kusov týchto korábov schopných niesť až 36 stíhačiek a strmhlavých bombardérov typu Hellcat. Prevádzku Intrepidu zaisťovala posádka 2900 námorníkov, ktorí po prvý krát zasiahli do bojov až v roku 1944, a to v bojoch o Marshallove ostrovy. Do povedomia potom vstúpila predovšetkým nesmiernou nezdolnosťou, pretože údajne vydržala najviac zásahov zo všetkých nasadených lietadlových lodí vôbec, počínajúc torpédami, sebevražednými útokmi kamikaze atď. atď. Neskôr bola niekoľkokrát nasadená aj vo vietnamskej vojne, aby potom od roku 1982 poslúžila ako unikátne múzeum na manhattanskom nábreží pri 46. ulici. V roku 2001 po útokoch na budovy WTC poslúžila aj ako hlavné veliteľstvo FBI. Po následnej rozsiahlej rekonštrukcii medzi rokmi 2006 - 2008 potom znovu slúži návštevníkom, spolu s ďalšou veľmi zaujímavou expozíciou umiestnenou v ponorke USS Growler po jej boku. Medzi hlavné lákadla tohto múzea patria predovšetkým lietadlá umiestnené v jednotlivých etážach, ktorým dominuje originál dopravného superlietadla Concorde, ďalej neviditeľné prieskumné lietadloLockheed A-12 Blackbird a mnoho ďalších strojov americkej aj cudzej výroby, ako je jasné aj z fotografií. Samotná loď je interaktívnym múzeom amerických námorných síl s jedinečnou možnosťou nahliadnuť do každodenného života posádky. Sprístupnené sú snáď všetky zákutia, chodby a kajuty, kde sú pomocou figurín znázornené jednotlivé profesie, od holičov, kuchárov, po strojníkov, dôstojníkov a pilotov. Lietadlová loď si zahrala aj v sci-fi filme Ja, legenda, kde z jej paluby odpaľuje Will Smith golfové loptičky do ľudoprázdnych ulíc evakuovaného mesta. Najväčšie nadšenie však vzbudzuje náročný inovačný projekt roku 2012, ktorého súčasťou má byť presun nedávno získaného kompletného raketoplánu Enterprise, ktorý sa tak stane novou hviezdou celej, už tak rozsiahlej, expozície!       

 

Text: Bc. Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons: chensiyuan, autopilot, Nrbelex

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Viete, že? USA: New York - na skok v Harleme
Publikované: 20.5.2012
Krátke zastavenie v štvrti, kde sa na začiatku minulého storočia rysovala tvár jazzu a rovnako tak kariéry jeho protagonistov Elly Fitzgeraldovej či Duka Ellingtona. Miesto, ktoré malo ešte donedávna nálepku zločineckého brlohu, ktoré nie je radno navštevovať v noci a za dňa iba v uzamknutom voze...

Viete, že? USA: New York I. - naj múzeá
Publikované: 10.6.2012
Na ploche o čosi väčšej ako jeden a pol kilometra štvorcového sa nachádza najväčšia koncentrácia múzeí na svete – vitajte v East Side, štvrti intelektuálov, umelcov a všakovakých múzeí.

Viete, že? USA: New York - naj múzea II.
Publikované: 17.6.2012
Tretím múzejným zastavením bude slávna galéria moderného umenia, známa tiež ako Guggenheimovo múzeum, s rozsiahlou zbierkou predovšetkým abstraktného umenia, architektúry, designu i ďalších umeleckých smerov.

USA: New York - štúdium angličtiny, skvelý spôsob ako spoznať toto mesto a zároveň sa zdokonaliť v jazyku
Publikované: 30.11.2012
New York, ktorý sa prezýva Veľké Jablko alebo sa mu tiež hovorí Mesto, ktoré nikdy nespí, je najväčšou metropolou Spojených štátov amerických. Okrem toho je toto mesto navyše aj hospodárskym, obchodným a finančným svetovým centrom a značný vplyv má aj v ďalších oblastiach, napríklad v móde, vzdelaní, politike alebo umení.

USA, New York – zaostrené na umenie a shopping
Publikované: 1.6.2015
Čo vás napadne ako prvé, keď sa povie „Amerika“? Najskôr to nebude Yellowstonský národný park ani Hollywood, akokoľvek sú tieto miesta turisticky vďačné. Skôr sa vám vybaví socha Slobody, Manhattan alebo Central Park. Pravým symbolom Ameriky je totiž New York, nazývaný tiež „hlavným mestom sveta“.

USA, New York – americký sen
Publikované: 17.9.2017
Naše niekoľkotýždňové putovanie po Spojených štátoch amerických ukončíme v samotnom srdci Ameriky - New Yorku. V meste, ktoré stelesňuje slobodného ducha, a kde všetko plynie akosi rýchlo, si pozrieme tie najznámejšie miesta a povieme si pár zaujímavostí.

Viete, že? USA: New York – Bronx
Publikované: 27.5.2012
Drsná štvrť, aspoň tak ju vykresľujú v drvivej väčšine režiséri filmov, pre ktorých je a bol tento okrsok semeniskom organizovaného zločinu, drogového podsvetia, gangov a vrážd. Čo je na tom pravda a odpovedá táto povesť realite?

Viete, že? USA - Na newyorskej ulici
Publikované: 6.5.2012
Ďalších niekoľko zastavení po USA venujeme jednému z hlavných miest sveta - New Yorku. Mnohokrát to budú možno len krátke zastavenia, často len zdieľajúce môj pocit a akúsi esenciu atmosféry tohto veľkomesta. Verím však, že aj napriek absencii presných popisných informácií si z mojej skúsenosti niečo prevezmete.

Viete, že? USA - Monument Valley
Publikované: 29.4.2012
Jeden z najznámejších symbolov amerického západu. Motív, ktorý nemohol chýbať snáď v žiadnom zo slávnych westernov Johna Forda od samého počiatku tohto žánru až do roku 2001: Vesmírne Odysey Stanleyho Kubricka.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

28.2.2020
Jarná séria festivalu Cestou necestou sa predstaví v 22 mestách na Slovensku a prinesie úžasné prednášky plné dobrodružstva, zážitkov a inšpirácií.
27.2.2020
Udržateľná architektúra – to je téma festivalu o staviteľstve, ktoré je ohľaduplné k životnému prostrediu. Na brnianskom výstavisku sa v pavilóne V do soboty 29. februára stretnete s projektami budúcnosti, ktoré sú zamerané na udržateľnú architektúru.
26.2.2020
Jeden zo svetovo najznámejších cestovateľských bedekrov zostavil rebríček desiatich krajín sveta, ktoré by ste rozhodne mali v roku 2020 navštíviť. Ich prehľad vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 28. 2. 2020
sviatok:Zlatica
dnes:
piatok 28.2.
5 °C
zajtra:
sobota 29.2.
9 °C