www.infoglobe.sk » Viete, že? USA: New York – Bronx

Viete, že? USA: New York – Bronx

Publikované: 27.5.2012
Drsná štvrť, aspoň tak ju vykresľujú v drvivej väčšine režiséri filmov, pre ktorých je a bol tento okrsok semeniskom organizovaného zločinu, drogového podsvetia, gangov a vrážd. Čo je na tom pravda a odpovedá táto povesť realite?

Keď sa povie Bronx, väčšina z nás si predstaví šedivé ulice, otlčené vraky áut, horiace popolnice, grafity a opustené basketbalové ihriská. Mesto v meste, ležiace v jednom z piatich newyorských okrskov pri severnom okraji štátu, ktoré ako jediné neleží na ostrovnom výbežku, bolo od začiatku 60. rokov jedným z najdrsnejších a najbrutálnejších miest v USA. Kriminalita = Bronx a Bronx = smrť, drogy a násilie. Asi nikde inde v štátoch nebolo odcudzených toľko vozidiel, znásilnených toľko ľudí a predaných toľko drog, ako v tomto semeništi zla. Obzvlášť čiernu minulosť má za sebou južná časť - South Bronx.

História Bronxu, ako severná periféria ďaleko od všetkých honosných stavieb mešťanov a slávnych mrakodrapov, siaha do obdobia pred prvou svetovou vojnou. V tej dobe bol New York cieľom stoviek tisícov predovšetkým európskych imigrantov, ktorí sem z vojnou zmietaného starého kontinentu putovali za lepším životom. Bronx sa tak stal ich novým domovom. Medzi najsilnejšie patrili írska, talianska a židovská komunita. A práve posledná menovaná tu bola v roku 1937 tá najsilnejšia. S viac ako 600 000 členmi dosahovala takmer 45% z podielu populácie štvrte. Vznikalo mnoho synagóg, ktoré však postupom času až do dnešných dní strácali význam, pretože aj zo židovskej obce je tu dnes iba slabá desatina oproti vojnovým rokom. V tej dobe v USA fungovala silne kontrolovaná prohibícia, teda zákaz výroby, distribúcie a predávania alkoholu na základe 18. dodatku americkej ústavy, ktorý vznikol na popud svetonázoru, že alkohol je drogou rozvracajúcou ľudskú osobnosť, vzťahy, rodiny a je teda pôvodcom všetkého zla. Priamou reakciou na zákaz obchodovania s alkoholom bol enormný záujem o ilegálny obchod s inak milovanou whiskey. -  Tu si dovolím malou odbočku, pretože znalci aj priaznivci tohto nápoja iste postrehnú rozdiel v názve samotného nápoja. V Škótsku a Kanade sa používa názov whisky, zatiaľ čo napr. americký bourbon, teda nápoj s 50% podielom kukurice, sa píše whiskey. Skutočným odborníkom na slovo vzatým, teda čo sa týka ilegálneho obchodu s týmto zlatistým nápojom, bol asi najznámejší gangster Al Capone, ktorý však pôsobil prevažne v Chicagu, meste, ktoré sa v zločinnosti s Bronxom nedá porovnávať.

Prohibícia teda dala impulz na vznik imigrantských gangov Iráncov a Talianov, ktorí sa však po druhej svetovej vojne pomaly presúvali dole do honosnejších častí mesta. Opačným smerom putovali davy Afroameričanov a Hispáncov, pre ktorých bol v pokojnejšom Harleme až príliš nudný pokoj a na ich pomery aj draho, a to už je čo povedať. Od konca 60. rokov potom zažíva rozľahlý okrsok Bronxu prudký úpadok kvality života, často spojený s masívnou výstavbou typických panelových budov, ktoré dali šancu vzniknúť ghettám s príslušnou komunitou a atmosférou chudoby, špiny, strachu a beznádeje. Vlna podpaľačských útokov, často ako zámienka poistných podvodov, sužovala Bronx počas celých 70. rokov. Zničených bolo mnoho budov, nespočetné množstvo automobilov a obchodov.

Od počiatku 90. rokov však divoká povesť aj populácia postupne upadala. Bronx sa stal obyčajným sídliskom, ale pachuť neprívetivosti a zmaru stále pretrváva. Cudzinec nemá viac-menej jediný dôvod sa do týchto končín vydávať, leda že by sa sem zatúlal nejaký fanúšik baseballového veľkoklubu New York Yenskees, ktorí majú svoj svätostánok pri južnom okraji tejto štvrte, v ktorej aj dnes žije okolo 30% rodín pod hranicou chudoby. Síce tu pribudlo zelene a parkov, farieb aj optimizmu, ale Bronx je stále niečím, čo v nás vzbudzuje rozpačitosť a odpor, možno aj neprávom, ale to ukáže až budúcnosť, ktorá naopak dáva Bronxu potenciál miesta pre rozvoj kultúry a lepšieho života vôbec.

Bohužiaľ z našich dostupných obrazových zdrojov príliš ponurej atmosféry nesrší, a tak odporúčam popátrať aj po ďalších ilustračných snímkach, ako sú napríklad tieto v odkaze google pictures .

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons: P.Stanziola, J.Fekner, A.Tallam

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, New York – Brooklyn a Queens – VIDEO
Publikované: 9.1.2018
Najväčšie mesto Spojených štátov to nie sú len mrakodrapy, nákupy a socha Slobody. Štvrte mimo centrálny Manhattan si žijú vlastným životom a navyše v nich bývajú ľudia z celého sveta. Rozhodne odporúčam aspoň chvíľu stráviť v umeleckom Brooklyne a v susednej štvrti Queens. Poďme do nich spoločne aspoň na chvíľu nahliadnuť.

USA, New York – Manhattan – VIDEO
Publikované: 2.1.2018
Empire State Building, desiatky ďalších mrakodrapov, Broadway, Central Park, žlté taxíky… O centre New Yorku, štvrti Manhattan, už niekedy počul každý. Sústredí sa sem obrovské množstvo svetového obchodu, diplomacie, kultúry, médií a trebárs aj módy. Veď si treba uvedomiť, že New York je najľudnatejšie mesto Spojených štátov a jedno z najväčších miest sveta. Poďme sa do jeho centra aspoň na chvíľu spoločne preniesť.

USA, New York – americký sen
Publikované: 17.9.2017
Naše niekoľkotýždňové putovanie po Spojených štátoch amerických ukončíme v samotnom srdci Ameriky - New Yorku. V meste, ktoré stelesňuje slobodného ducha, a kde všetko plynie akosi rýchlo, si pozrieme tie najznámejšie miesta a povieme si pár zaujímavostí.

USA, New York – zaostrené na umenie a shopping
Publikované: 1.6.2015
Čo vás napadne ako prvé, keď sa povie „Amerika“? Najskôr to nebude Yellowstonský národný park ani Hollywood, akokoľvek sú tieto miesta turisticky vďačné. Skôr sa vám vybaví socha Slobody, Manhattan alebo Central Park. Pravým symbolom Ameriky je totiž New York, nazývaný tiež „hlavným mestom sveta“.

USA: New York I. – The Big Apple 1
Publikované: 17.6.2013
Takmer dva roky som v rámci au-pair programu pobývala na predmestí tohto centra celej zemegule. Popis všetkých atrakcií, ktoré stoja za videnie, by sa nezmestil ani do viacerých článkov. New York je najmonumentálnejším symbolom úrovne svetovej civilizácie. Skladá sa z piatich mestských obvodov - Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx a Staten Island.

USA: New York - štúdium angličtiny, skvelý spôsob ako spoznať toto mesto a zároveň sa zdokonaliť v jazyku
Publikované: 30.11.2012
New York, ktorý sa prezýva Veľké Jablko alebo sa mu tiež hovorí Mesto, ktoré nikdy nespí, je najväčšou metropolou Spojených štátov amerických. Okrem toho je toto mesto navyše aj hospodárskym, obchodným a finančným svetovým centrom a značný vplyv má aj v ďalších oblastiach, napríklad v móde, vzdelaní, politike alebo umení.

USA: Richmond - hlavné mesto Konfederácie I.
Publikované: 19.10.2012
Dnes sa pozrieme do hlavného mesta štátu Virgínia, ktorý leží na východnom pobreží Spojených štátov amerických.

Viete, že? USA: New York - naj múzea II.
Publikované: 17.6.2012
Tretím múzejným zastavením bude slávna galéria moderného umenia, známa tiež ako Guggenheimovo múzeum, s rozsiahlou zbierkou predovšetkým abstraktného umenia, architektúry, designu i ďalších umeleckých smerov.

Viete, že? USA: New York I. - naj múzeá
Publikované: 10.6.2012
Na ploche o čosi väčšej ako jeden a pol kilometra štvorcového sa nachádza najväčšia koncentrácia múzeí na svete – vitajte v East Side, štvrti intelektuálov, umelcov a všakovakých múzeí.

Viete, že? USA: New York - Múzeum na lietadlovej lodi
Publikované: 3.6.2012
Ďalšie zastavenie v jednom z najpozoruhodnejších miest sveta, nás zavedie na palubu lietadlovej lodi, netradičného múzea letectva, kozmonautiky a námorníctva pod jednou strechou alebo skôr palubou.

Viete, že? USA: New York - na skok v Harleme
Publikované: 20.5.2012
Krátke zastavenie v štvrti, kde sa na začiatku minulého storočia rysovala tvár jazzu a rovnako tak kariéry jeho protagonistov Elly Fitzgeraldovej či Duka Ellingtona. Miesto, ktoré malo ešte donedávna nálepku zločineckého brlohu, ktoré nie je radno navštevovať v noci a za dňa iba v uzamknutom voze...

Socha Slobody v New Yorku
Publikované: 26.8.2009
Socha Slobody symbolizuje slobodu a reprezentuje vývoj a trvanie demokracie v Spojených štátoch. Stelesňuje vedomie Američanov o tom, že sú strážcami ľudských práv v celom svete a je charakteristickou pamätihodnosťou New Yorku.

Viete, že? USA - Na newyorskej ulici
Publikované: 6.5.2012
Ďalších niekoľko zastavení po USA venujeme jednému z hlavných miest sveta - New Yorku. Mnohokrát to budú možno len krátke zastavenia, často len zdieľajúce môj pocit a akúsi esenciu atmosféry tohto veľkomesta. Verím však, že aj napriek absencii presných popisných informácií si z mojej skúsenosti niečo prevezmete.


Súvisiace video

USA, New York – Brooklyn a Queens
New York to nie je len slávny Manhattan, o kúsok ďalej je napríklad najľudnatejšia štvrť Brooklyn...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

6.12.2019
SNM – Prírodovedné múzeum vás pozýva na výstavu TRITRI - Tatry očami geológov, ktorá prostredníctvom fotografií prináša pohľad na prácu geológov snažiacich sa rôznymi výskumnými metódami dešifrovať a pochopiť zložitú geologickú históriu vytvárajúcu unikátny prírodný klenot.
5.12.2019
Chvíle pokoja a pohody zažijete v dňoch 7. a 8. decembra v súbore ľudových stavieb v Zubrniciach, najmladšom skanzene v Čechách. Od 9. do 16. hodiny si tu pripomeniete vianočné zvyky z prelomu 19. a 20. storočia.
4.12.2019
Múzeum slovenskej dediny v Martine vás pozýva na posledné tohtoročné podujatie s atmosférou Vianoc, ktoré sa uskutoční v nedeľu 8. decembra 2019.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 6. 12. 2019
sviatok:Mikuláš
dnes:
piatok 6.12.
-1 °C
zajtra:
sobota 7.12.
6 °C