www.infoglobe.sk » Viete, že? USA: New York - na skok v Harleme

Viete, že? USA: New York - na skok v Harleme

Publikované: 20.5.2012
Krátke zastavenie v štvrti, kde sa na začiatku minulého storočia rysovala tvár jazzu a rovnako tak kariéry jeho protagonistov Elly Fitzgeraldovej či Duka Ellingtona. Miesto, ktoré malo ešte donedávna nálepku zločineckého brlohu, ktoré nie je radno navštevovať v noci a za dňa iba v uzamknutom voze...

Všeobecne u nás panuje predstava, že Harlem je v New Yorku miesto nanajvýš nebezpečné a navštíviť ho môže iba samovrah. S vedomím, že väčšina povestí preháňa, som napriek tomu prešiel Central Park, ono pomyselné „delítko“ medzi „bezpečným“ downtownom a divokými štvrťami Bronx a Harlem okolo 152. avenue a vstúpil do tohto riskantného priestoru. Čo iné mi zostávalo, keď som chcel vidieť legendárne divadlo Apollo Theatre na 125. ulici, kde mal v dvadsiatych a tridsiatych rokoch minulého storočia jazz svoje kráľovstvo podobne ako v neďalekom Cotton Clube, kde spievala Ella Fitzgeraldová a hral Duke Ellington v onom období, ktorému sa dodnes hovorí Harlemská renesancia.

Podľa mapy vzaté, Harlem sa rozkladá kúsok od úplne najdrahších bytov v meste okolo Central Parku. Kúsok odtiaľ býval a bol zabitý John Lennon. Pri jeho dome stále ležia kvetiny. Na opačnej strane ulice žila vdova po prezidentovi Kennedym. Vzdialenosť týchto superluxusných obydlí od miesta, kde sa vraj len kradne a podrezáva, nie je väčšia než v českej Prahe od Národného divadla k Václaváku, čo je v New Yorku vzdialenosť veľmi zanedbateľná.

No aj tak bol Harlem iný svet. Malebný? Pitoreskný? Ani by som to tak nenazval. Niektoré postranné ulice vyzerali ako kdekoľvek inde, len boli plné postávajúcich mladíkov, inde nápisy „For Sale“ zdobili domy, ktoré boli zrejme skôr na odstrel. Nevedel som pochopiť, že v meste, kde má každý meter štvorcový cenu zlata, to až takto ďaleko nechajú zájsť – ale dnes už to vraj nie je pravda a Harlem je miestom systematického záujmu developerov. Čo z toho budú mať jeho obyvatelia, nedokážem odhadnúť. Pravda však je, že ma nikto neprepadol a obyvatelia Harlemu sa dokonca dosť ochotne nechali fotografovať, keď som ich dopredu o to slušne požiadal. Takže niektorým mýtom sa nedá veriť. Nedá sa nahovárať si, že je tu bezpodmienečne bezpečne a návštevník nemusí mať obavy. Harlem je, bola a pravdepodobne aj bude štvrť relatívne uzavretej komunity, etnika, ktorá si nijak zvlášť nepraje nájazdy cudzincov. Na jednej strane je to v dnešnom otvorenom svete trochu zvláštne, na druhej je však nutné tento vnútorný rád rešpektovať, aj keď sa radikálna situácia z nedávnej doby stále rozomieľa postupujúcou výstavbou oných luxusnejších bytov aj na miestach, kde kedysi žili chudobnejší prisťahovalci z južanských štátov. Doba, kedy pomyseľnú hranicu medzi svetom čiernych a bielych na 110. ulici prekročil len málokto, je však už dávnou minulosťou, resp. zhruba dvadsaťročnou, kedy sa posilnil policajný dohľad nad pouličným životom drsného Harlemu. Záverom snáď en dodať, že susedný a drsnými legendami opradený okrsok Bronxu, nie je ničím práve zaujímavým či príťažlivým. Harlem má naopak svoju históriu a niečo, čomu by sa dalo hovoriť genius loci…

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons: Gryffindor, Rup11, P.Krohn

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Socha Slobody v New Yorku
Publikované: 26.8.2009
Socha Slobody symbolizuje slobodu a reprezentuje vývoj a trvanie demokracie v Spojených štátoch. Stelesňuje vedomie Američanov o tom, že sú strážcami ľudských práv v celom svete a je charakteristickou pamätihodnosťou New Yorku.

USA, New York – Manhattan – VIDEO
Publikované: 2.1.2018
Empire State Building, desiatky ďalších mrakodrapov, Broadway, Central Park, žlté taxíky… O centre New Yorku, štvrti Manhattan, už niekedy počul každý. Sústredí sa sem obrovské množstvo svetového obchodu, diplomacie, kultúry, médií a trebárs aj módy. Veď si treba uvedomiť, že New York je najľudnatejšie mesto Spojených štátov a jedno z najväčších miest sveta. Poďme sa do jeho centra aspoň na chvíľu spoločne preniesť.

USA, New York – americký sen
Publikované: 17.9.2017
Naše niekoľkotýždňové putovanie po Spojených štátoch amerických ukončíme v samotnom srdci Ameriky - New Yorku. V meste, ktoré stelesňuje slobodného ducha, a kde všetko plynie akosi rýchlo, si pozrieme tie najznámejšie miesta a povieme si pár zaujímavostí.

USA, New York – zaostrené na umenie a shopping
Publikované: 1.6.2015
Čo vás napadne ako prvé, keď sa povie „Amerika“? Najskôr to nebude Yellowstonský národný park ani Hollywood, akokoľvek sú tieto miesta turisticky vďačné. Skôr sa vám vybaví socha Slobody, Manhattan alebo Central Park. Pravým symbolom Ameriky je totiž New York, nazývaný tiež „hlavným mestom sveta“.

USA: Idaho - Zemiakový štát
Publikované: 17.1.2014
Minulý diel sme strávili v Universal Studios Theme Park. Bol to vskutku veľkolepý zážitok, a tak presun na sever do Idaha sa môže zdať byť tak trochu fádnejší.

USA: New York - štúdium angličtiny, skvelý spôsob ako spoznať toto mesto a zároveň sa zdokonaliť v jazyku
Publikované: 30.11.2012
New York, ktorý sa prezýva Veľké Jablko alebo sa mu tiež hovorí Mesto, ktoré nikdy nespí, je najväčšou metropolou Spojených štátov amerických. Okrem toho je toto mesto navyše aj hospodárskym, obchodným a finančným svetovým centrom a značný vplyv má aj v ďalších oblastiach, napríklad v móde, vzdelaní, politike alebo umení.

USA: Richmond - hlavné mesto Konfederácie I.
Publikované: 19.10.2012
Dnes sa pozrieme do hlavného mesta štátu Virgínia, ktorý leží na východnom pobreží Spojených štátov amerických.

Viete, že? USA: New York - naj múzea II.
Publikované: 17.6.2012
Tretím múzejným zastavením bude slávna galéria moderného umenia, známa tiež ako Guggenheimovo múzeum, s rozsiahlou zbierkou predovšetkým abstraktného umenia, architektúry, designu i ďalších umeleckých smerov.

Viete, že? USA: New York I. - naj múzeá
Publikované: 10.6.2012
Na ploche o čosi väčšej ako jeden a pol kilometra štvorcového sa nachádza najväčšia koncentrácia múzeí na svete – vitajte v East Side, štvrti intelektuálov, umelcov a všakovakých múzeí.

Viete, že? USA: New York - Múzeum na lietadlovej lodi
Publikované: 3.6.2012
Ďalšie zastavenie v jednom z najpozoruhodnejších miest sveta, nás zavedie na palubu lietadlovej lodi, netradičného múzea letectva, kozmonautiky a námorníctva pod jednou strechou alebo skôr palubou.

Viete, že? USA: New York – Bronx
Publikované: 27.5.2012
Drsná štvrť, aspoň tak ju vykresľujú v drvivej väčšine režiséri filmov, pre ktorých je a bol tento okrsok semeniskom organizovaného zločinu, drogového podsvetia, gangov a vrážd. Čo je na tom pravda a odpovedá táto povesť realite?

USA, New York – Brooklyn a Queens – VIDEO
Publikované: 9.1.2018
Najväčšie mesto Spojených štátov to nie sú len mrakodrapy, nákupy a socha Slobody. Štvrte mimo centrálny Manhattan si žijú vlastným životom a navyše v nich bývajú ľudia z celého sveta. Rozhodne odporúčam aspoň chvíľu stráviť v umeleckom Brooklyne a v susednej štvrti Queens. Poďme do nich spoločne aspoň na chvíľu nahliadnuť.

Viete, že? USA: Broadwayský muzikál
Publikované: 13.5.2012
Ako všetci vieme, Broadway, prebiehajúci akosi naprieč cez pravidelné rovnobežky newyorských ulíc a avenue, je preslávené miesto divadiel s muzikálovými programami.

Viete, že? USA - Na newyorskej ulici
Publikované: 6.5.2012
Ďalších niekoľko zastavení po USA venujeme jednému z hlavných miest sveta - New Yorku. Mnohokrát to budú možno len krátke zastavenia, často len zdieľajúce môj pocit a akúsi esenciu atmosféry tohto veľkomesta. Verím však, že aj napriek absencii presných popisných informácií si z mojej skúsenosti niečo prevezmete.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

9.12.2019
Príďte si vychutnať osobitné čaro Vianoc na najstaršie trhovisko v meste Trnava. Námestie sv. Mikuláša bude od 13. do 15. decembra 2019 hostiť staré stredoveké remeslá i ručne vyrobený živý adventný kalendár.

8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.
7.12.2019
Vianočnú atmosféru na vsetínskom zámku odo dnes navodí výstava s názvom Sklenené Vianoce, ktorá predstaví súčasné aj historické sklenené vianočné ozdoby a dekoratívne aj umelecké sklo. Výstava potrvá do 19. januára 2020.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 9. 12. 2019
sviatok:Izabela
dnes:
pondelok 9.12.
3 °C
zajtra:
utorok 10.12.
1 °C