www.infoglobe.sk » Viete, že? USA: New York I. - naj múzeá

Viete, že? USA: New York I. - naj múzeá

Publikované: 10.6.2012
Na ploche o čosi väčšej ako jeden a pol kilometra štvorcového sa nachádza najväčšia koncentrácia múzeí na svete – vitajte v East Side, štvrti intelektuálov, umelcov a všakovakých múzeí.

Už v minulých častiach našej newyorskej ságy sme sa viac či menej zmieňovali o nesmiernej kultúrnej bohatosti N.Y.C., zmieňovali sme niektorá z hlavných divadelných scén, expozíciu Štvrť East Sidevojenského letectva na lietadlovej lodi či špecifiká jednotlivých štvrtí tohto veľkého mesta. Dnes sa však zameriame na okrsok, rozkladajúci sa medzi 82. a 104. ulicou, resp. 59. ulicou z juhu a 96. ulicou zo severu, naproti manhattanskému Central Parku. Kedysi oblasť milionárskych sídiel, honosných apartmánov, ku ktorým už až tak nedolieha ruch 5. Avenue, sa v posledných desaťročiach zmenila na centrum bohatstva iného druhu. Byť realitným maklérom v East Side musí byť snom asi každého obchodníka v obore, pretože tu pravidelne padajú rekordné sumy za predaj bytov aj celých domov, ako to bolo aj v prípade predaja asi vôbec najdrahšieho domu v histórii USA, ktorého čiastka sa vyšplhala na neuveriteľných 75 miliónov USD! Šťastnými majiteľmi podobných nehnuteľností sú predovšetkým osobnosti filmového sveta, ako napríklad režiséri Woody Allen či Martin Scorsese, ale tiež mnoho bankárov, právnikov a všetkých tých, ktorých meno slúži ako zavedená obchodná značka. Naším cieľom je však navštíviť už spomínané najslávnejšie múzea, a nie postávať na rohoch a dúfať, že ulovíme nejaký ten „slávny“ autogram.

Metropolitné múzeum umeniaNajstarším a najväčším múzeom USA je Metropolitné múzeum umenia (Metropolitan Museum of Art), založené roku 1870, s neuveriteľnou zbierkou obsahujúcou okolo 2 miliónov umeleckých prác zo všetkých období ľudskej existencie, počínajúc dobou kamennou. Dokonca je najväčším múzeom na západnej pologuli. Dnešnú budova na východnom okraji Central Parku obýva od roku 1880, pričom pôvodná pseudogotická budova už nemohla stačiť náporu exponátov, a tak bolo nutné sídlo múzea presunúť do novších budov v jej okolí. Tak vznikol komplex niekoľkých stavieb, ktorý pojal zbierky, ktorým dnes dominuje predovšetkým ukážka starovekého antického umenia, rímskej aj byzantskej kultúry. Pozadu nezostáva ani expozícia z obdobia starovekej Číny. Európskej časti dominujú diela autorov ako sú Monet, Cézanne, Vermeer či slávny barokový autor Giambattisty Tiepola. Hojne tu je zastúpený aj Egypt so svojimi múmiami a unikátny komplet Dendurove chrámové stavby z 1. storočia pred našim letopočtom, ktorý bol darom egyptskej vlády. A tak by sa dalo pokračovať donekonečna, pretože 2 milióny sú dva milióny.

Metropolitné múzeum umenia

Obsiahlou zbierkou viac než 20 000 fotografií disponuje aj časť venovaná tomuto médiu, ktorej tu dominuje práca presláveného amerického fotografa Alfreda Stieglitza, jedného z priekopníkov tzv. mestskej fotografie, ktorou mapoval rozrastajúci sa New York City na prelome 19. a 20. storočia, pričom svojou prácou výrazne ovplyvnil výtvarné umenie USA na dlhé generácie dopredu. Tým však výpočet fotografických autorov zďaleka nekončí. Stretneme sa tu s prácou všetkých, ktorých meno v tejto oblasti niečo znamená, napr. Gustave Le Gray, Baldus, Nadar, Diane Arbus, Thomas Ruff či Yousuf Karsh.

Metropolitné múzeum usporadúva pravidelné výstavy, venované ako jednotlivým obdobiam, tak autorom zo všetkých oblastí umeleckej tvorby. Aktuálny prehľad výstav nájdete tu na stránkach múzea, súhrnný zoznam zbierok aj ukážky jednotlivých zástupcov sú možné k nahliadnutiu tu.

Našou ďalšou zastávkou bude Guggenheimove múzeum, ale to až v budúcom pokračovaní za týždeň.

 

Text: Bc. Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons: A.Maisuradze, Physicistjedi, MrArifnajafov, Tomás Fano, Piotrus

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, New York – Manhattan – VIDEO
Publikované: 2.1.2018
Empire State Building, desiatky ďalších mrakodrapov, Broadway, Central Park, žlté taxíky… O centre New Yorku, štvrti Manhattan, už niekedy počul každý. Sústredí sa sem obrovské množstvo svetového obchodu, diplomacie, kultúry, médií a trebárs aj módy. Veď si treba uvedomiť, že New York je najľudnatejšie mesto Spojených štátov a jedno z najväčších miest sveta. Poďme sa do jeho centra aspoň na chvíľu spoločne preniesť.

USA, New York – americký sen
Publikované: 17.9.2017
Naše niekoľkotýždňové putovanie po Spojených štátoch amerických ukončíme v samotnom srdci Ameriky - New Yorku. V meste, ktoré stelesňuje slobodného ducha, a kde všetko plynie akosi rýchlo, si pozrieme tie najznámejšie miesta a povieme si pár zaujímavostí.

USA, New York – zaostrené na umenie a shopping
Publikované: 1.6.2015
Čo vás napadne ako prvé, keď sa povie „Amerika“? Najskôr to nebude Yellowstonský národný park ani Hollywood, akokoľvek sú tieto miesta turisticky vďačné. Skôr sa vám vybaví socha Slobody, Manhattan alebo Central Park. Pravým symbolom Ameriky je totiž New York, nazývaný tiež „hlavným mestom sveta“.

USA: Las Vegas - mesto hazardu
Publikované: 24.1.2014
Rovnako ako okolo Hollywoodu, tak aj okolo Las Vegas panuje mnoho predstáv, ktoré celkom pokrivujú realitu tohto púštneho mesta hazardu.

USA: Idaho - Zemiakový štát
Publikované: 17.1.2014
Minulý diel sme strávili v Universal Studios Theme Park. Bol to vskutku veľkolepý zážitok, a tak presun na sever do Idaha sa môže zdať byť tak trochu fádnejší.

USA: New York II. - The Big Apple 2
Publikované: 23.6.2013
V dnešnej časti si predstavíme ďalšie zaujímavosti, ktoré by ste pri návšteve New Yorku rozhodne nemali obísť.

Boston II. - miesta, ktoré nesmiete vynechať
Publikované: 18.5.2013
Boston je samozrejme pozoruhodný svojimi historickými pamiatkami, ale sú tu aj ďalšie miesta, ktoré by návštevník nemal vynechať, pokiaľ má byť jeho návšteva kompletná. Majú špecifické kúzlo a atmosféru a aj keď na ne každoročne mieria tisíce turistov, každý si ich môže svojim spôsobom vychutnať.

USA: New York - štúdium angličtiny, skvelý spôsob ako spoznať toto mesto a zároveň sa zdokonaliť v jazyku
Publikované: 30.11.2012
New York, ktorý sa prezýva Veľké Jablko alebo sa mu tiež hovorí Mesto, ktoré nikdy nespí, je najväčšou metropolou Spojených štátov amerických. Okrem toho je toto mesto navyše aj hospodárskym, obchodným a finančným svetovým centrom a značný vplyv má aj v ďalších oblastiach, napríklad v móde, vzdelaní, politike alebo umení.

USA: Richmond - hlavné mesto Konfederácie I.
Publikované: 19.10.2012
Dnes sa pozrieme do hlavného mesta štátu Virgínia, ktorý leží na východnom pobreží Spojených štátov amerických.

Viete, že? USA: New York - naj múzea II.
Publikované: 17.6.2012
Tretím múzejným zastavením bude slávna galéria moderného umenia, známa tiež ako Guggenheimovo múzeum, s rozsiahlou zbierkou predovšetkým abstraktného umenia, architektúry, designu i ďalších umeleckých smerov.

Viete, že? USA: Broadwayský muzikál
Publikované: 13.5.2012
Ako všetci vieme, Broadway, prebiehajúci akosi naprieč cez pravidelné rovnobežky newyorských ulíc a avenue, je preslávené miesto divadiel s muzikálovými programami.

Viete, že? USA: New York - na skok v Harleme
Publikované: 20.5.2012
Krátke zastavenie v štvrti, kde sa na začiatku minulého storočia rysovala tvár jazzu a rovnako tak kariéry jeho protagonistov Elly Fitzgeraldovej či Duka Ellingtona. Miesto, ktoré malo ešte donedávna nálepku zločineckého brlohu, ktoré nie je radno navštevovať v noci a za dňa iba v uzamknutom voze...

Viete, že? USA: New York - Múzeum na lietadlovej lodi
Publikované: 3.6.2012
Ďalšie zastavenie v jednom z najpozoruhodnejších miest sveta, nás zavedie na palubu lietadlovej lodi, netradičného múzea letectva, kozmonautiky a námorníctva pod jednou strechou alebo skôr palubou.

Socha Slobody v New Yorku
Publikované: 26.8.2009
Socha Slobody symbolizuje slobodu a reprezentuje vývoj a trvanie demokracie v Spojených štátoch. Stelesňuje vedomie Američanov o tom, že sú strážcami ľudských práv v celom svete a je charakteristickou pamätihodnosťou New Yorku.

Viete, že? USA: New York – Bronx
Publikované: 27.5.2012
Drsná štvrť, aspoň tak ju vykresľujú v drvivej väčšine režiséri filmov, pre ktorých je a bol tento okrsok semeniskom organizovaného zločinu, drogového podsvetia, gangov a vrážd. Čo je na tom pravda a odpovedá táto povesť realite?


Súvisiaca fotogaléria

USA, Colorado – veľkolepé hory a mestá
Colorado, štát nachádzajúci sa v juhozápadnej časti Spojených štátov amerických, ponúka rozsiahle...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

15.12.2019
Tento rok už po jubilejný tridsiaty raz zavíta na Slovensko Betlehemské svetlo. Plamienok zo samotného Betlehema bol včera prevzatý z rakúskeho mesta Linz a dnes bude slovenskými skautmi odovzdaný poľským kolegom.
14.12.2019
Moravskosliezsky kraj zahájil zimnú sezónu. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, opäť podporí úpravu lyžiarskych a bežeckých tratí v Beskydoch a Jeseníkoch. Tento rok navyše zadovážil na Pustevny ratrak a na Gruň snehovú frézu.
13.12.2019
Príďte podporiť originálnu slovenskú tvorbu a zabaviť sa na Vianočný koncert talentovaného mladého hudobníka Adama Ďuricu alebo privítajte Nový rok 2020 skutočne honosne. Obe sviatočné podujatia sa budú konať v Grand Hoteli Bellevue **** v Hornom Smokovci.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 15. 12. 2019
sviatok:Ivica
dnes:
nedeľa 15.12.
6 °C
zajtra:
pondelok 16.12.
9 °C