www.infoglobe.sk » Viete, že? USA - Monument Valley

Viete, že? USA - Monument Valley

Publikované: 29.4.2012
Jeden z najznámejších symbolov amerického západu. Motív, ktorý nemohol chýbať snáď v žiadnom zo slávnych westernov Johna Forda od samého počiatku tohto žánru až do roku 2001: Vesmírne Odysey Stanleyho Kubricka.

Po jednom z najodpudivejších miest USA sa tento krát na oplátku opäť pozrieme na „divoký“ západ do miest, kde sa písala značná časť histórie a to nie len tej filmovej. Monument Valley je aj v jazyku kmeňa Navajo nazývané Údolím monumentov, čo v indiánčine znie ako Tsé Bii´Ndzisgaii. Rozsiahla kolorádska náhorná plošina ako by sama nebola z tohto sveta. Rozoklané skaly s vysokým podielom železných rúd, ktoré sa v zapadajúcom slnku vyfarbujú do všetkých odtieňov červenej, neznesiteľné poludňajšie horko a miliardami hviezd posiata nočná obloha. Všade len kamenie, prach, piesok a neuchopiteľný priestor ohraničený len siluetou skalnatých hôr na obzore. Rovné cesty vedúce skrz pustinu, rozhorúčený vzduch nad horizontom a všade okolo skaly, ktorých monumentalita dala tomuto miestu jeho neopakovateľnú atmosféru.

Pieskovcové skalné útvary sa týčia do priemernej výšky 300 m nad rozsiahlou preliačinou na hranici medzi štátmi Utah na severe a Arizona na juhu. Pri pohľade na mapu sa pri troche tolerancie dá povedať, že celá oblasť spadá do tzv. Four Corners pointu, to je bodu, kde sa stretávajú hranice 4 štátov: Colorada, Nového Mexika, Arizony a Utahu. Celá táto oblasť je pod samosprávou autonómnej indiánskej rezervácie, ktorej obyvatelia sú predovšetkým potomkovia kmeňa Navajo.

Výpočet filmov, v ktorých si tieto kamenné homole zahrali, by im mohla závidieť nejedna z hviezd strieborného plátna. Celý zoznam by zabral viac než dokáže pohltiť jeden článok, ale aj tak spomeňme aspoň tie najzásadnejšie a najznámejšie:

Natáčala sa tu väčšina amerických westernov, hlavne tie od Johna Forda a s Johnom Waynom v hlavnej roli…, Kubrickova 2001: Vesmírna Odysea, Easy Rider s Peterom Fondom a Denisom Hopperom, Vtedy na Západe Sergia Leoneho…, dobehol sem aj Forrest Gump Roberta Zemeckisa! Ridley Scott sem zasadil scénu z filmu Thelma a Louise. Svoje horolezecké schopnosti tu testoval Tom Cruise v druhej časti Mission: Impossible. A vždy sa tu natáčali reklamy, v ktorých bolo nutné zdôrazniť drsnú romantickú krajinu, drsných chlapov (Marlboro), krásne autá (Mustang) a mnoho, mnoho ďalších filmových aj televíznych šotov dýchajúcich slobodou symbolizujúcou ducha Ameriky.

A niet divu, že tento kus veľkej zeme túžia každý rok na vlastné oči uzrieť aj tisíce a desaťtisíce turistov, čo je tiež jeden z hlavných príjmov indiánskych kmeňov, ktoré sa však z teepee za stáročia presťahovali do relatívne útulnejších kasín a menších miest na rozhraní štyroch štátov.

Návštevníci Monument Valley Navajo Tribal Parku, ako znie oficiálny názov rezervácie, musia zaplatiť vstupný poplatok pre konkrétny druh cesty. Za 30 kilometrový výlet po prašnej ceste zaplatia 40 až 100 dolárov. Cena závisí od použitia konkrétnych ciest, povinnosti prenajať si sprievodcu a typu použitého dopravného prostriedku. Od koní po offroady. Kto chce všetko vidieť z výšky, môže sa od mája do jesene preletieť balónom či menším lietadlom. V indiánskych rezerváciách tiež platí prísna prohibícia, takže studené pivo ani v tomto teple nepripadá v úvahu. Možno je to preto, že alkohol bol kedysi metlou samotných indiánov…či len praktickou administratívnou vyhláškou.

Celé údolie je najlepšie vidieť aj fotografovať zo značnej vzdialenosti, jedine tak do jedného záberu získate všetko podstatné. Netreba už ani dodávať, že ideálne svetelné podmienky sú skoro ráno a tiež navečer pri západe slnka, kedy sú farby najpôsobivejšie. Obľúbený je tiež známy motív cesty č.163, miznúcej za horizontom tvoreným práve sústavou vrcholkov a skál Údolia monumentov, jedného zo symbolov USA…

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons: W.Staudt, E-Tuvok, Luigi, Nikater

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Viete, že? Neznáma Amerika II.  
Publikované: 15.4.2012
Nad nekonečnou zeleňou Veľkých plání sa týči pozoruhodné pohorie, ktoré bolo po stáročia domovom indiánskych kmeňov. Dnes sa sem valia dva milióny turistov ročne, ktorým indiáni predávajú pohľadnice s hlavami amerických prezidentov - vitajte v Black Hills.

Viete, že? USA: New York - Múzeum na lietadlovej lodi
Publikované: 3.6.2012
Ďalšie zastavenie v jednom z najpozoruhodnejších miest sveta, nás zavedie na palubu lietadlovej lodi, netradičného múzea letectva, kozmonautiky a námorníctva pod jednou strechou alebo skôr palubou.

USA: Richmond - hlavné mesto Konfederácie I.
Publikované: 19.10.2012
Dnes sa pozrieme do hlavného mesta štátu Virgínia, ktorý leží na východnom pobreží Spojených štátov amerických.

Viete, že? Neznáma Amerika III.
Publikované: 22.4.2012
Tretie pokračovanie nášho mapovania menej známych miest USA bude venované vskutku pozoruhodnému miestu. Mesto duchov, opustené domy, ľudoprázdne ulice a niečo, čo donútilo obyvateľov narýchlo opustiť svoje domovy. Jedným z takých je aj pensylvánske mesto Centralia, kde sa život definitívne zastavil roku 1992.

Viete, že? Neznáma Amerika I.
Publikované: 8.4.2012
Dozaista existujú miesta, o ktorých v spojení s USA príliš často nepočujeme a pritom sa jedná o územia, ktoré svoju rozlohou pokrývajú plochu s veľkosťou západnej a strednej Európy. Nekonečné pláne amerického stredozápadu, domov pôvodných indiánskych obyvateľov, ale aj krajina hôr a nehostinných miest s menami ako Badlands či Black Hills. Slušný námet nášho ďalšieho seriálu!

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

28.2.2020
Jarná séria festivalu Cestou necestou sa predstaví v 22 mestách na Slovensku a prinesie úžasné prednášky plné dobrodružstva, zážitkov a inšpirácií.
27.2.2020
Udržateľná architektúra – to je téma festivalu o staviteľstve, ktoré je ohľaduplné k životnému prostrediu. Na brnianskom výstavisku sa v pavilóne V do soboty 29. februára stretnete s projektami budúcnosti, ktoré sú zamerané na udržateľnú architektúru.
26.2.2020
Jeden zo svetovo najznámejších cestovateľských bedekrov zostavil rebríček desiatich krajín sveta, ktoré by ste rozhodne mali v roku 2020 navštíviť. Ich prehľad vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 28. 2. 2020
sviatok:Zlatica
dnes:
piatok 28.2.
5 °C
zajtra:
sobota 29.2.
9 °C