www.infoglobe.sk » Veľká Británia, Oxford – vzdelanosť na každom kroku

Veľká Británia, Oxford – vzdelanosť na každom kroku

Publikované: 15.1.2020
Minulý týždeň sme započali návštevu anglického mesta Oxford a povedali si čo-to o jeho osobnostiach. Zároveň sme navštívili zopár pamiatok a zaujímavých miest. Avšak samotného symbolu mesta – Oxfordskej univerzity sme sa „dotkli“ takpovediac len okrajovo.

Dnes to samozrejme napravíme a vydáme sa po stopách uznávanej a jednej z najlepších univerzít sveta. Prvé zmienky o tunajšom vzdelávaní pochádzajú už z roku 1096, no nevídaný rozmach školy nastala až po roku 1167, kedy anglický kráľ Henrich II. vydal zákaz navštevovania Parížskej univerzity anglickými študentmi.

OxfordPostupne vznikali okrem nových odborov či fakúlt aj študentské domovy, ktoré vytvárali dnes už neodmysliteľný spoločenský a akademický život mesta. V roku 1636 canterburský arcibiskup William Laud kodifikoval zákony pre univerzitu, ktoré až do polovice 19. storočia zabezpečovali škole výsostné postavenie, čo sa týka štúdia, tlače či knižníc.

OxfordV priebehu časov sa stala Oxfordská univerzita centrom monarchie, odolala náboženským nátlakom, no nevyhla sa politickým konfliktom. Šírila osvietenské myšlienky, avšak k zrovnoprávneniu štúdia medzi ženami a mužmi došlo až v roku 1920 (k úplnému zrovnoprávneniu došlo až v roku 1959). Dlhú dobu bolo vzdelávanie zamerané na klasické poznatky, ale v priebehu 19. storočia sa rozšírilo aj o prírodovedecké štúdium.

OxfordNa rozhraniach nasledujúcich storočí sa tu rozvíjali mnohé filozofické i vedné smery, ktorých výsledkom boli objavy, nové myslenie i významné osobnosti. V prenesenom význame slova by sa dalo povedať, že Oxfordská univerzita dala svetu viac než 50 svetových lídrov, vyše 70 vedeckých výstupov ocenených Nobelovou cenou, ako aj 28 premiérov Spojeného kráľovstva. Študovalo resp. pôsobilo tu aj vyše 160 olympijských medailistov.

OxfordPokiaľ by ste sa chceli na školu dostať, je potrebné si podať prihlášku skoro rok dopredu. K nej musíte priložiť doklad o maturite, motivačný list s vysvetlením svojho výberu, všetky dosiahnuté akademické úspechy, kvalifikácie, zoznam zamestnaní a stáži či dokonca akademickú referenciu. Následne sa zúčastníte prijímacích skúšok pozostávajúcich z písomnej i ústnej časti (v súčasnosti aj cez internet) a zároveň musíte odovzdať esej, ktorá pomáha tunajším profesorom k výberu kandidátov.

OxfordPokiaľ uspejete, pozvú vás na pohovor, resp. minimálne dva. V priebehu niekoľkých týždňov vám príde vyrozumenie o (ne) prijatí. Zaujímavé je, že aj formy prijatia sú rozdelené do viacerých kategórií. Samotné štúdium je nechválene známe enormnou pracovnou záťažov na študentov, no napriek tomu školu štatisticky nedokončí len 1% študentov. Čo sa týka financovania, tak až 85% zdrojov pochádza zo súkromných aktivít, avšak univerzita má aj silný sociálny štipendijný program zabezpečujúci, aspoň ako tak, dostupné štúdium. Pre úplnosť uvádzame, že ročné príjmy univerzity sa pohybuje okolo 2 miliárd libier. Celkovo tu študuje vyše 20 tisíc študentov, z čoho mimo Spojeného kráľovstva je približne 20% (cca 8% z Európskej únie).

OxfordOxford

OxfordTo, že Oxford patrí k svetovej vzdelávacej špičke, potvrdzujú aj všakovaké členstvá. Tak napríklad spolu s univerzitami Cambridge, University College London, Imperial College London a London School of Economics tvoria skupinu super elitných univerzít v Británii označovanú ako G5. Taktiež je inštitúcia členom ďalších prestížnych spolkov, ako napríklad Russell Group, Europaeum, Liga európskych výskumných univerzít, Medzinárodná aliancia výskumných univerzít, zoskupenie Zlatý trojuholník a mnohých ďalších.

OxfordPostupne opustíme dejiny a vydáme sa na prechádzku. Z pamätihodností patriacim univerzite by ste dozaista mali navštíviť v podstate všetky univerzitné budovy jednotlivých fakúlt, Radcliffské námestie s katedrálou Panny Márie, Pitt Rivers múzeum s úchvatnou archeologickou a antropologickou zbierkou či Prírodovedné múzeum Oxfordskej univerzity s rozsiahlymi paleontologickými exponátmi (fosílie, dinosaury) a celosvetovými zbierkami fauny a flóry. Ďalej sa vydajte na High Street, kde nájdete bývalý farský kostol Všetkých svätých prestavaný na knižnicu, navštívte aj národnú chemickú pamiatku v podobe Laboratórií anorganickej chémie, najstaršie univerzitné námestie Mob Quad, Šeldónske divadlo (Sheldonian theatre), ktoré hostí kongregácie univerzity, koncerty a iné spoločenské podujatia. V blízkosti divadla sa nachádza tzv. Most vzdychov (Bridge of Sighs) pomenovaný na základe podobnosti s mostom v Benátkach i majestátny Christ Church s katedrálou Oxfordskej diecézy.

OxfordAkousi povinnou zastávkou je hlavná študijná budova Bodleyovskej knižnice (Bodleian Libraries), ktorá sa radí nielen k najstarším knižniciam v Európe, ale aj k druhej najväčšej v Británii. Určite sa pristavte aj pri najväčšom univerzitnom vydavateľstve na svete – Oxford Univerzity Press, ktoré bolo založené už v roku 1586, ročne vydá cez 6 000 kusov publikácií, a je tvorcom i jedného z najväčších a najznámejších slovníkov anglického jazyka na svete - Oxford English Dictionary. Ikonickou stavbou pre mesto je študovňa Radcliffovskej sály (Radcliffe Camera).

OxfordV menovaní nevšedných miest by sme mohli ešte pokračovať veľmi dlho. Oxford je mesto života, jedinečnej študentskej atmosféry, tradícií stelesňujúcich britskú výnimočnosť, o ktorej netreba len čítať, ale ju aj spoznať. Preto vám vrelo odporúčame návštevu tohto unikátneho mesta.

Oxford

GPS: 51°45'11.4"N 1°15'14.4"W

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata FiricováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Veľká Británia, Brighton and Hove – najlepšie miesto pre život
Publikované: 26.2.2020
Dnes vás zavedieme do skutočného skvostu juhovýchodného Anglicka, ktorým je prímorské mesto Brighton and Hove. Ako už názov naznačuje, jedná sa o spojenie dvoch do roku 1997 (štatút mesta udelila kráľovná Alžbeta II. v roku 2001) samostatných miest, ktoré ponúkajú bohatú históriu, nádherné pamiatky, svojskú kultúru i športové vyžitie.

Veľká Británia, Brighton – kráľovská rezidencia ako z rozprávky
Publikované: 19.2.2020
Od veľkolepého móla Palace Pier sa skrz záhradu (park) Old Steine vydáme k jednej z najvyhľadávanejších atraktivít mesta Brighton, a to k bývalej kráľovskej rezidencii nazývanej Royal Pavilion.

Veľká Británia, Brighton – prechádzka skvostným pobrežím
Publikované: 12.2.2020
Po minulotýždňovej návšteve 360 stupňovej vyhliadkovej veže sa dnes poprechádzame brightonským pobrežím, ktoré zdobia architektonicky úchvatné stavby. Pokiaľ by sme sa vydali smerom k detskému ihrisku King's Road, dostali by sme sa k zrekonštruovanému viktoriánskemu altánku z roku 1884.

Veľká Británia, severný Devon – v duchu viktoriánskeho Anglicka
Publikované: 9.5.2022
Severný Devon je časť grófstva Devon v juhozápadnom cípe Anglicka, pričom jeho hornú hranicu tvorí Bristolský záliv. Táto oblasť je rajom pre milovníkov anglického vidieka a prírody. Vďaka turizmu a poľnohospodárstvu, ktoré je stále veľmi dôležitým zdrojom príjmov usadlíkov, si tento región viacmenej uchoval svoju tradičnú atmosféru 19. storočia a podobu, ktorú charakterizujú predovšetkým nekonečné lúky, pastviny a divoké pobrežie.

Veľká Británia, Brighton – 360 stupňová vyhliadková veža
Publikované: 5.2.2020
Nábrežie anglického Brightonu ponúka mnoho atraktivít. Dnes navštívime budúcnosť v podobe futuristickej vyhliadkovej veže British Airways i360, ktorá je situovaná oproti nemenej známej pamiatke West Pier.

Veľká Británia, Brighton – policajné múzeum
Publikované: 22.1.2020
Naše kroky dnes povedú do mesta Brighton, presnejšie k miestnej budove radnice, ktorá sa nachádza na Bartolomejskom námestí neďaleko pobrežia. Neoklasicistická stavba postavená v 30-tych rokoch 20. storočia slúži nielen ako mestský úrad, ale je aj miestom svadieb, a tiež jedného nevšedného múzea.

Veľká Británia, Oxford – mesto splnených snov
Publikované: 8.1.2020
Po kratšej prestávke sa opäť vraciame do Anglicka, presnejšie do grófstva Oxfordshire, kde navštívime jedno z najznámejších univerzitných miest na svete – Oxford. Toto približne 160-tisícové centrum vzdelanosti ponúka bezmála štyridsiatku kolégií, úžasnú históriu, pamiatky, osobnosti a v neposlednom rade vznešenú atmosféru.

Prechádzka Oxfordom
Publikované: 23.7.2009
Keď sa povie Oxford, každému sa isto vybaví slávna univerzita. Toto mesto skrátka dýcha nezameniteľnou atmosférou a je plné úžasných miest, ktoré by nemali uniknúť očiam žiadneho z nás.

Anglicko, Lake District – výlet do divokých hôr a k priezračným jazerám – VIDEO
Publikované: 16.7.2019
Najväčší národný park Anglicka láka hlavne na nádherné výhľady, hlboké údolia a asi 60 priezračne čistých jazier. Vďaka mnohým biofarmám a minipivovarom je ale zároveň rajom pre gurmánov. Zastavil som sa v ňom cestou do Škótska a už v prvom momente ma mrzelo, že som si naň nevyhradil viac času.

Anglicko: Londýn – britský velikán v umení a kultúre
Publikované: 3.5.2017
Ak sa niekedy vyberiete do Anglicka, zaiste budete chcieť navštíviť najznámejšie mesto – Londýn. No vzápätí si položíte otázku – čo okrem legendárnych červených autobusov a Big Benu uvidím? Oplatí sa to? Rozhodne áno. A je hneď niekoľko dôvodov, prečo. Londýn je predovšetkým mestom histórie, umenia a kultúry. Pre tých, ktorí si radi vyjdú do múzea, či galérie, je ako stvorený.

Veľká Británia, Birmingham – priemyselné mesto v srdci Anglicka
Publikované: 4.8.2017
Birmingham je známy predovšetkým pre fanúšikov športu, pretože práve tu sa údajne zrodil koncept celoeurópskej futbalové ligy a aj tenis vznikol priamo v tomto meste na konci 50. a začiatku 60. rokov 19. storočia. Mesto bolo založené v období príchodu Anglosasov, ale až v polovici 12. storočia začalo stáť za reč ako centrum obchodu.

Veľká Británia, Brighton – najkrajšia rozhľadňa v Anglicku
Publikované: 6.10.2017
Brighton je snáď najobľúbenejšie a najznámejšie prímorské letovisko na anglickej strane Lamanšského prielivu. Kedysi bol Brighton obyčajnou rybárskou dedinou, ktorá začala v 18. storočí prerastať do obľúbeného letoviska, kam sa začali schádzať vyššie spoločenské vrstvy Anglicka, aby nasali čerstvý morský vzduch a odpočinuli si v kúpeľoch. Dnes je Brighton prístupný pre všetkých. Jeho kamienkové pláže lemujú obchody so suvenírmi a rôzne atrakcie.

Veľká Británia, Bristol - pohľad do Juhozápadného Anglicka
Publikované: 20.9.2013
Pomerne veľké anglické mesto a zároveň samostatná správna jednotka má vo svojej aglomerácii okolo milión obyvateľov. Samotné mesto približne 400 tisíc.

Veľká Británia, Leeds Castle - jeden z najnavštevovanejších zámkov v Anglicku
Publikované: 22.6.2014
Počas nášho niekoľkomesačného pobytu v Anglicku sme navštívili mnoho krásnych miest, no máloktoré z nich sa nám vryli do pamäte tak, ako práve Leeds Castle.

Veľká Británia, York – hlavné mesto severného Anglicka
Publikované: 25.8.2017
Prastaré mesto York je metropolou severného Anglicka. Pýši sa skvelo zachovalými hradbami, ktoré sú dlhé päť kilometrov, čo ich robí najdlhšími zachovalými hradbami vo Veľkej Británii. Môžete sa po nich dokonca prejsť, takú prechádzku len tak niekde nezažijete. Postavené boli najmä v priebehu 14. storočia a vedú po miestach, kde kedysi stáli rímske budovy. Zachované sú aj štyri pôvodné brány.

Veľká Británia, Windsor – klenot Berkshireskeho grófstva
Publikované: 11.12.2019
Potom, čo sme minulý týždeň absolvovali prechádzku študentským mestečkom Eton, sa dnes vydáme na spoznávanie britského klenotu – mesta Windsor. Azda najvyhľadávanejšou pamätihodnosťou mesta, ktorá je zároveň jeho dominantou, je rovnomenný hrad Windsor.

Veľká Británia, Windsor – návšteva študentského mestečka Eton
Publikované: 4.12.2019
Vydajte sa spolu s nami na návštevu úchvatného mestečka Windsor, ktoré leží necelých 30 kilometrov západne od Londýna. Toto historické sídlo je už od dávnych čias domovom anglickej kráľovskej rodiny, jeho životodarnou tepnou je rieka Temža a bezprostredným susedom je nemenej slávne mestečko Eton.

Veľká Británia, Lewes – tradičné anglosaské mestečko
Publikované: 20.11.2019
Po spoznávaní prírodných i architektonických krás Walesu sa postupne presunieme na juh konštituentnej krajiny Spojeného kráľovstva – Anglicka. Presnejšie do historického kraja Sussex, kde bude našou prvou zastávkou mestečko Lewes.


Súvisiaca fotogaléria

Veľká Británia, Brighton and Hove – skvost juhovýchodného Anglicka
Poďte sa spolu s nami poprechádzať po dvoch kedysi samostatných mestách, ktoré ponúkajú bohatú hi...

Veľká Británia, Brighton – pamiatky na pobreží
Na južnom pobreží Anglicka sa rozprestiera mestský celok Brighton and Hove, ktorý ponúka mnoho tu...

Veľká Británia, Oxford – synonymum vzdelanosti
Prostredníctvom nasledujúcich fotografií vás zavedieme do grófstva Oxfordshire, kde navštívime je...

Veľká Británia: Windsor a Eton - dve mestá v jednom
Navštívte prostredníctvom nasledujúcich fotografií dve krásne anglické mestá Berkshireskeho grófs...

Veľká Británia, Brighton – podmorský svet
Prostredníctvom dnešnej fotogalérie sa vydáme spoznávať druhé najstaršie fungujúce akvárium na sv...

Veľká Británia, Lewes – mestečko s nezabudnuteľnou atmosférou
Pokiaľ milujete typickú anglickú architektúru, tak sa určite vydajte do nádherného mestečka Lewes...

Anglicko: Bristol – nenápadné mesto
Bristol – nenápadné mesto na západe Anglicka so sebou prináša veľa príjemných prekvapení. Ide o p...

Anglicko, Leeds Castle – stredoveký vodný hrad
Dnes sa môžete spolu s nami prostredníctvom fotogalérie preniesť do jedného z najkrajších vodných...

Veľká Británia: Múzeum Battle of Britain
Významnou a navštevovanou atrakciou blízko Lamanšského pobrežia je Múzeum Battle of Britain v obc...


Súvisiace video

Veľká Británia, Londýn – „pupok sveta” na Temži
Každý, kto bol v Londýne, pozná klasické pamiatky ako Big Ben, Trafalgar Square, Tower Bridge ale...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

21.5.2022
Aktuálne číslo časopisu Krásy Slovenska vychádzajúceho od roku 1921 prináša zaujímavý rozhovor so slovenským reprezentantom v dráhovej i cestnej paracyklistike Jozefom Metelkom, pozve vás na potulky prírodou, dozviete sa o našich susedoch – Ukrajine v kocke a budete pozvaní na celoslovenské stretnutie čitateľov časopisu.
11.5.2022
Pozývame vás na 57. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční od 27. do 29. mája 2022 v nádhernom prostredí rekreačného strediska Malinô Brdo a bude venované storočnici časopisu.
10.5.2022
Oravská galéria v Dolnom Kubíne vám už 49. sezónu ponúka nezabudnuteľnú vyhliadkovú plavbu po Oravskej priehrade a prehliadku expozícií tradičného ľudového umenia na Slanickom ostrove umenia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Spojenom kráľovstve:

Spojené kráľovstvo

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Londýn – „pupok sveta” na Temži

Southampton – lode, lode, lode

Oxford – vzdelanosť na každom kroku

Seaford – výlet k Siedmim sestrám

Brighton and Hove – najlepšie miesto pre život

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 23. 5. 2022
sviatok:Želmíra

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X