www.infoglobe.sk » SR, Vígľaš: rozprávkový zámok - VIDEO

SR, Vígľaš: rozprávkový zámok - VIDEO

Publikované: 15.9.2015
V údolí rieky Slatina, približne 14 kilometrov od Zvolena sa rozprestiera dedinka Vígľaš, nad ktorou sa hrdo týči vígľašský zámok. A práve ten sme sa rozhodli pri našich potulkách Slovenskom navštíviť.

Keďže Vígľaš má výhodnú polohu medzi pomerne veľkými mestami ako sú Zvolen či Detva, dostať sa sem nie je žiaden problém. My sme si za dopravný prostriedok zvolili auto, no určite stojí za zváženie napríklad aj železničné spojenie, ktoré poskytuje nevídané pohľady na malebný región Podpoľania.

hotel The Grand Vígľaš****

Cestou k vígľašskému zámku sme si prechádzali jeho históriu, ktorá je viac než zaujímavá. Dozvedeli sme sa, že počiatky obývania skalného brala siahajú už do raného stredoveku, kedy sa tu nachádzalo slovanské hradisko. Neskôr tu vznikol kláštorný objekt. Prvé písomné zmienky o budovaní samotného zámku siahajú do dôb Ľudovíta I. a postupom času tento historický monument dokončuje uhorský kráľ, rímsko-nemecký cisár aj český kráľ Žigmund Luxemburský, ktorý ho prestavuje na poľovnícky zámok. Spolu s manželkou Barbarou Celjskou tu zakladajú Rád draka a zámok sa stáva miestom stretávania jeho prívržencov. V priebehu dejín sa stal vígľašský zámok miestom oddychu, o čom svedčia dokumenty pochádzajúce z čias vlády kráľa Mateja Korvína. V druhej polovici 16. storočia zohral zámok významnú úlohu v protitureckých bojoch, čo sa prejavilo aj v dostavbe opevnenia so štyrmi nárožnými vežami. Zámku sa zmocnili aj povstalci, spravovali ho feudálne rodiny a na istý čas patril i panstvám Csákyovcov či Esterházyovcov. Poslední menovaní ho prestavali na hradný kaštieľ. Pokiaľ načrieme do novodobej histórie, tak najväčšiu ranu zámok utrpel počas oslobodzovacích bojov druhej svetovej vojny. Od roku 1945 bol viac menej ruinou, až do roku 2009, kedy ho od obce odkúpila súkromná spoločnosť, ktorá ho zrekonštruovala do dnešnej úchvatnej podoby.  

hotel The Grand Vígľaš****

zámok Vígľaš - pôvodný stavhotel The Grand Vígľaš****

Obnova zámku bola pod dohľadom odborníkov z pamiatkového úradu a aj preto si zachoval štatút Národnej kultúrnej pamiatky. V tomto prípade sme hneď po príjazde mohli konštatovať, že premena historického zámku na kongresový hotel The Grand Vígľaš**** s poskytovaním wellness služieb, je unikátom. Pýtate sa prečo? Dôvodov je viac, ale tie najzákladnejšie pre nás boli, že sa zachránila pamiatka, oživila sa jej história a široká verejnosť dostala možnosť preniknúť do inak už dnes neexistujúcich priestorov.

hotel The Grand Vígľaš****

Po našom príchode sme zamierili na recepciu, kde sme si z ponuky ubytovania, ktorá obsahovala izby Classic, Superior a Deluxe vybrali tú, ktorá nám najviac vyhovovala. V ponuke boli aj luxusné apartmány. Cestou sme vyhladli, a tak sme sa po ubytovaní presunuli do reštaurácie Anjou Court, ktorá nás hneď pri vstupe ohúrila grandióznou výzdobou a krbom s reliéfnou rezbou rímsko-nemeckého cisára Žigmunda Luxemburského. Vybrali sme si jednu z ponúkaných kráľovských špecialít a aspoň na chvíľku sa ocitli v období „svetlého“ stredoveku. Po dobrom obede sme si odskočili na kávičku do hradnej kaviarne kráľa Ľudovíta I. a v rozprávkovom priestore rozjímali o našich výletoch.

hotel The Grand Vígľaš**** - kaviareňhotel The Grand Vígľaš**** - ubytovanie

hotel The Grand Vígľaš**** - reštaurácia

hotel The Grand Vígľaš**** - ubytovaniehotel The Grand Vígľaš**** - ubytovanie

Priznáme sa, že okrem kávy sme si dali aj koláčik a postupne sa presunuli na nádvorie. Tam nás ohúril suvenírový obchodík s galériou, historické delo a informácia o možnosti prehliadky zámku. Mali sme šťastie, nakoľko sme vystihli určený čas prehliadky. Tie sa organizujú vždy o 11tej, 13tej a 15tej hodine. Čo všetko sme videli  a dozvedeli sa prezrádzať nebudeme, ale určite pokiaľ sa na zámok dostanete prehliadku nevynechajte.

hotel The Grand Vígľaš**** - podujatia

Hotel nám ponúkal bohaté možnosti využitia voľného času. Od jazdy na koňoch cez adrenalínové športy až po výlety do prírody. Počas roka sa tu koná aj mnoho zaujímavých podujatí. No my sme dali tento raz prednosť oddychu a zamierili sme do wellnessu kráľovnej Barbary. Zaplávali sme si v 10 metrovom bazéne s protiprúdom, zbavili sa stresu vo vírivke a načerpali síl z masáží a sáun. Cítili sme sa ako v raji.

hotel The Grand Vígľaš**** - wellness

Po všetkých procedúrach sme boli príjemne unavení a zrelí do postele. Výlet na vígľašský zámok sme si užili. Bol pre nás spojením poznávania, obdivu a relaxácie, a to pri našich potulkách Slovenskom nenachádzame často. Cenovo nás to nezruinovalo a aspoň na chvíľku sme sa cítili ako králi. Pokiaľ budete mať možnosť alebo pôjdete okolo Vígľašu určite sa v zámockom hoteli The Grand Vígľaš**** zastavte. Uvidíte, že neoľutujete.

 

GPS: 48°33'19.2"N 19°17'57.9"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: The Grand Vígľaš****, grandviglas.com


Diskusia k článku (1)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Rimavská Sobota: výstava Havrany a ich príbuzní
Publikované: 8.9.2019
V utorok 10. septembra 2019 sa o 15.00 hodine v priestoroch Gemersko-malohontského múzea uskutoční vernisáž výstavy „Havrany a ich príbuzní“, ktorá predstaví krkavcovité vtáky žijúce na území Slovenska, ich život, inteligenciu, miesto v prírode, vzťah s človekom a mýty i legendy, ktoré ich obklopujú.

SR, Rimavská Sobota: Gemersko-malohontské múzeum
Publikované: 22.10.2017
Tento raz sa vydáme na juh Slovenska, presnejšie do mesta Rimavská Sobota, kde navštívime piate najstaršie múzeum u nás: Gemersko-malohontské múzeum. Prezrieme si jeho stále expozície, ktoré nás zavedú do fascinujúceho sveta histórie.

SR, Pohronie: Zvolen – mesto na sútoku Hrona a Slatiny
Publikované: 27.6.2013
Dnes budú naše kroky smerovať na stredné Slovensko. Navštívime zaujímavé mesto Zvolen, ktoré je dôležitým administratívnym a spoločenským centrom celého regiónu. Toto mesto ležiace na juhu Zvolenskej kotliny ukrýva viacero významných kultúrnych a historických pamiatok, ktoré rozhodne stojí za to vidieť.

SR, Banská Štiavnica: najimpozantnejšia kalvária v strednej Európe
Publikované: 30.4.2015
V samotnom srdci Slovenska sa rozprestiera jedno krásne historické a v UNESCO zapísané mestečko, do ktorého dnes nasmerujeme naše kroky. Je ním jedinečná Banská Štiavnica, ktorá sa preslávila nielen bohatou banskou minulosťou, ale aj významnými pamiatkami.

Vígľaš: Zámocký hotel oslavuje svoje prvé výročie
Publikované: 4.10.2015
Už je to rok čo skončila rozsiahla rekonštrukcia zámku v malebnej obci Vígľaš. Zámok bol prestavaný na kongresový hotel s poskytovaním wellness služieb, no zároveň si zachoval aj svoju krásu z obdobia gotiky, renesancie i baroka a stal sa tak aristokratickým skvostom nielen podpolianskeho regiónu, ale celého Slovenska.

Banská Bystrica: Vianoce 2015 – Radujme sa, veseľme sa
Publikované: 9.12.2015
Srdce Slovenska – Banská Bystrica pripravila pre svojich obyvateľov, ale aj návštevníkov radu zaujímavých predvianočných podujatí, ktoré by ste si rozhodne nemali nechať ujsť.

Hriňová: Zimná furmanská súťaž
Publikované: 10.1.2016
V sobotu 30. januára 2016 sa v rázovitej obci Hriňová uskutoční v poradí už 13. ročník Zimnej furmanskej súťaže ťažných koní.

Revištské Podzámčie: nový Zveropark
Publikované: 6.4.2016
Okres Žarnovica má novú atrakciu nielen pre dospelých, ale hlavne pre deti. Je ňou nový Zveropark v Revištskom Podzámčí.

SR, Banská Bystrica – pamätník SNP
Publikované: 31.3.2016
V srdci krajiny pod Tatrami, za ktoré je považované mesto Banská Bystrica, sa nachádza jeden z najvýznamnejších pamätníkov Slovenska, ktorého úlohou je pripomínať obdobie druhej svetovej vojny a vzdoru Slovákov proti fašizmu.

SR, ČR: Na Silvestra je najlepšie v kúpeľoch
Publikované: 23.11.2015
Jeden aforizmus hovorí: ,,Kto by nechcel byť bohatý a zdravý, veď čo už má chudobný človek z toho, že ochorie?“ Urobiť niečo pre svoje zdravie a cítiť sa pritom ako bohatý môže každý, kto strávi záver roka v kúpeľoch.

Banská Štiavnica – strieborné mesto
Publikované: 23.7.2009
Banská Štiavnica (48°26´04,44´´ N , 18°51´01,83´´E ), – mesto zapísané do zoznamu UNESCO, ležiace v centre Štiavnických vrchov. Rozloha 46,7 km2, obyvateľov (2007) 10 640. Jedno z najkrasjších a zároveň aj najstaršie slovenské mesto. Plným právom patrí od roku 1993 do svetového dedičstva UNESCO.

SR, Bzovík – ideálny tip na výlet
Publikované: 12.6.2014
V malebnom okrese Krupina sa nachádza mnoho zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu. My sme si tento raz za cieľ nášho výletu stanovili obec Bzovík. Táto neveľká obec je známa predovšetkým bývalým kláštorom cisterciánskeho opátstva, no tým naše putovanie zďaleka končiť nebude.

SR: Bzovík – kláštorná pevnosť
Publikované: 23.6.2011
Bzovík – opevnený kláštor či protiturecká pevnosť? Kde leží, ako sa sem dostať, ale tiež kedy a prečo vznikol sa dočítate v dnešnom článku.

SR, región Novohrad: Fiľakovo mesto na slovensko-maďarskom pomedzí
Publikované: 20.4.2014
Dnes sa spoločne vyberieme do regiónu Novohrad. Navštívime najzaujímavejšie zákutia neveľkého mesta Fiľakovo, no a samozrejme neobídeme ani krásnu zrúcaninu stredovekého Fiľakovského hradu.

Slovensko: Motyčky - miesto na aktívny relax
Publikované: 12.1.2012
Obec so zhruba 120 obyvateľmi ste určite minuli, ak ste niekedy prechádzali horským prechodom cez Donovaly medzi Ružomberkom a Banskou Bystricou.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Turecká - tradičné preteky takzvaných Krňačiek
Prostredníctvom nasledujúcich fotografií vás zavedieme na tradičné preteky takzvaných Krňačiek, k...

SR, Štiavnické vrchy – zimná rozprávka
Štiavnické vrchy sú známe najmä svojou bohatou baníckou históriou a tradíciou ťažby nerastných su...

SR, Bzovík – kláštorná pevnosť
V malebnej Krupinskej planine leží obec Bzovík a pri nej rovnomenná protiturecká pevnosť či býval...

SR, obec Hrušov – Hontianska paráda
Netradičný festival tradičnej ľudovej kultúry, aj tak by sa dal opísať jedinečný folklórny festiv...

SR: Malý Zvolen – turistami zabudnutý raj
Malý Zvolen, mohutný vrch medzi malebnou dedinkou Liptovské Revúce a lyžiarskym rajom Donovaly, p...

SR: Banská Štiavnica – Mesto svetového dedičstva
Nádherné historické banské mesto Banská Štiavnica je situované v kaldere vyhasnutého štiavnického...

SR: Štiavnické vrchy na jeseň
Štiavnické vrchy sú najväčšie sopečné pohorie Západných Karpát a za CHKO boli vyhlásené 22.9.1979...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

16.12.2019
Pred pár dňami sa podarilo Slovenskej republike na 14. zasadnutí Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO konajúceho sa v kolumbijskej metropole – Bogote zapísať Drotárstvo do zoznamu svetového dedičstva.
15.12.2019
Tento rok už po jubilejný tridsiaty raz zavíta na Slovensko Betlehemské svetlo. Plamienok zo samotného Betlehema bol včera prevzatý z rakúskeho mesta Linz a dnes bude slovenskými skautmi odovzdaný poľským kolegom.
14.12.2019
Moravskosliezsky kraj zahájil zimnú sezónu. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, opäť podporí úpravu lyžiarskych a bežeckých tratí v Beskydoch a Jeseníkoch. Tento rok navyše zadovážil na Pustevny ratrak a na Gruň snehovú frézu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 16. 12. 2019
sviatok:Albína
dnes:
pondelok 16.12.
8 °C
zajtra:
utorok 17.12.
9 °C