www.infoglobe.sk » SR, región Novohrad: Fiľakovo mesto na slovensko-maďarskom pomedzí

SR, región Novohrad: Fiľakovo mesto na slovensko-maďarskom pomedzí

Publikované: 24.4.2023
Dnes sa spoločne vyberieme do regiónu Novohrad. Navštívime najzaujímavejšie zákutia neveľkého mesta Fiľakovo, no a samozrejme neobídeme ani krásnu zrúcaninu stredovekého Fiľakovského hradu.

Musím priznať, že južnú časť stredného Slovenska nemám zatiaľ veľmi prechodenú, a tak ma milo prekvapilo, keď som sa dozvedela, že sa tu cestou na východ na pár hodín zastavíme. Konkrétne v meste Fiľakovo, ktoré leží v Cerovej vrchovine na slovensko-maďarskom pomedzí. To isto vysvetľuje, prečo je tu väčšina nápisov dvojjazyčná a tiež prečo sa vám domáci mnohokrát prihovoria najprv po maďarsky a až potom po slovensky. Tak napríklad maďarský názov mesta Fiľakovo znie Fülek.

Fiľakovo

Na prehliadku mesta sme bohužiaľ nemali ani pol dňa. Napriek tomu nám Fiľakovo stihlo predviesť viacero krásnych zákutí a navštívili sme aj stredoveký Fiľakovský hrad, z ktorého sa do dnešných dní zachovala už len majestátna zrúcanina.

Fiľakovský hrad

Pamätihodnosti mesta

Pri potulkách Fiľakovom isto naďabíte na viaceré krásne budovy. Spomeňme napríklad zaujímavý Kaštieľ Berchtoldovcov pochádzajúci z konca 18. storočia, v ktorom dnes sídli gymnázium. Súčasťou kaštieľa je aj priľahlý park, v ktorom v minulosti voľne žili jelene a srnčia zver, no a v súčasnosti tu môžete navštíviť napríklad fiľakovskú minizoo. Ani Kaštieľ Cebriánovcov by ste nemali pri prechádzke po Fiľakove obísť len tak, bez povšimnutia. Napriek tomu, že budova už stratila svoju niekdajšiu impozantnosť, stále je významným prvkom v celkovom obraze mesta. Zaujímavé je najmä jej priečelie s pilierovou arkádou. Ďalšou zaujímavou budovou, ktorá sa však v súčasnosti nachádza v dosť zúboženom stave, je Koháryho kúria postavená v prvej polovice 18. storočia v mieste, kde kedysi stávala kúria Báthoryovcov pochádzajúca zo 17. storočia.

Kaštieľ Berchtoldovcov

Ako väčšina miest, aj Fiľakovo má svoje jedinečné námestie, ktoré sa pri potulkách mestom snáď ani nedá vynechať. Na Námestí padlých hrdinov stojí napríklad pomník 1. svetovej vojny, ako aj pomník padlých hrdinov sovietskej armády z druhej svetovej vojny. Veľmi zaujímavá je aj budova reduty, čiže spoločenskej budovy, ktorú domáci nenazvú inak ako Vigadó. Táto krásna budova s eklektickou fasádou pochádzajúca z konca 19. storočia je ešte aj dnes významným centrom spoločenského a kultúrneho života. Sídli tu nielen knižnica, ale aj Mestské vlastivedné múzeum.

Fiľakovo

Aj budova Mestského úradu patrí k veľmi zaujímavým stavbám. Kedysi v nej sídlil dokonca požiarnický zbor. Určite si na nej všimnite najmä vežičku, z ktorej mali požiarnici mesto ako na dlani, a tak im slúžila ako skvelá pozorovateľňa.  Za zmienku stojí i Farský kostol nanebovzatia Panny Márie či priľahlý františkánsky kláštor, ktorý na neho nadväzuje zo severozápadnej strany. Oba sú vyhlásené za Národné kultúrne pamiatky.

výhľad z Fiľakovského hradu na mesto Fiľakovo

Národná kultúrna pamiatka Fiľakovský hrad

Postupne sa však presuňme k dozaista najnavštevovanejšej fiľakovskej pamiatke – Fiľakovskému hradu. Dnes v jeho päťposchodovej Bebekovej bašte, ktorá  bola len niekoľko rokov dozadu zrekonštruovaná, sídli Hradné múzeum.

Fiľakovský hrad

Ale poďme pekne poporiadku. História Fiľakovského hradu sa začala písať pravdepodobne niekedy v 12. storočí, keď sa na hradnom vrchu k nebesiam týčil kamenný hrad. Prvá doložená písomná zmienka pochádza z roku 1242. Od vtedy, ako to už s hradmi býva, sa tu vystriedalo viacero významných či menej významných majiteľov. Medzi najznámejších z nich isto patril Matúš Čák Trenčiansky.

Fiľakovský hrad

Aj podoba hradu sa v priebehu jeho histórie značne menila a prispôsobovala požiadavkám danej doby. Po zosilnení tureckého nebezpečenstva bol hrad prestavaný na mohutnú renesančnú pevnosť. V tej dobe sa dobudovalo aj mestské opevnenie, ktoré nadväzovalo na hradnú akropolu. Napriek úmornej snahe sa však hrad na dlhých 39 rokov dostal do rúk Turkov, až kým ho v roku 1593 nevybojovali späť cisárske vojská.

delo - Fiľakovský hrad

Potom sa na hrade vystriedalo viacero veliteľov, obsadili ho bočkajovské vojská, musel čeliť častým vojenským nepokojom medzi mocenskými skupinami habsburskej ríše a cisárom, čo si vynútilo nemalé úpravy a v roku 1615 ho dokonca zachvátil požiar. Hrad však prešiel ďalšou obnovou, a tak oň opäť začala medzi sebou bojovať vtedajšia mocnosť. Neskôr, počas Rákociho povstania, obsadilo mesto cisárske vojsko. V tom období nielen mesto, ale aj hrad prosperovali. Na Červenej skale bola vystavaná strážna veža a na strážnej hore začala strážiť stála posádka. Počas Tököliho protihabsburského povstania na hrad zaútočili, no nedobyli ho. Podarilo sa im to až o 4 roky neskôr, v roku 1682, kedy sa Tökölimu s pomocou veľkej armády tureckých vojakov po náročnom obliehaní predsa len podarilo hrad nakoniec dobyť. Následne hrad vyhorel a mesto bolo zničené. A odvtedy sú z hradu už len zrúcaniny.

Fiľakovský hrad

Z mestského opevnenia sa do dnešných dní zachovala už len jediná bašta, dolný hrad pohltilo mesto, zachovala sa z neho len nepatrná časť nádvoria. No dnes je hrad napriek všetkým strastiam obľúbeným miestom výletov nielen pre domácich obyvateľov, ale aj ľudí zo širokého okolia. Postupne sa uskutočňuje jeho konzervácia a pomerne nedávno tu bolo dokonca zriadené aj zaujímavé múzeum, ktoré sa venuje dejinám hradu a mesta Fiľakovo.

Fiľakovský hrad

GPS: 48°16'18.9"N 19°49'25.3"E

Text: Oľga Maňáková

Foto: Oskár Mažgút, Wikipedia.org - Tomi.n, Tomáš N.



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Banská Bystrica – pamätník SNP
Publikované: 31.3.2016
V srdci krajiny pod Tatrami, za ktoré je považované mesto Banská Bystrica, sa nachádza jeden z najvýznamnejších pamätníkov Slovenska, ktorého úlohou je pripomínať obdobie druhej svetovej vojny a vzdoru Slovákov proti fašizmu.

Slovensko ponúka nádherné možnosti na cestovanie aj na šport
Publikované: 30.9.2020
Slovensko je častokrát podceňovanou krajinou, čo sa turistického ruchu a športových možností týka. Faktom ostáva, že Slovenská republika má čo ponúknuť.

Banskoštiavnické vodné nádrže - tajchy
Publikované: 15.4.2010
Ak sa opýtate, čo sú to tajchy (tajch – odvodené z nemeckého slova teich – rybník), tak väčšina ľudí len pokrčí ramenami a nevie o čo sa jedná a pritom ide o unikátne diela techniky, ktoré sa rozhodlo chrániť aj medzinárodné spoločenstvo, keď v roku 1993 zapísalo Banskú Štiavnicu s jej technickými pamiatkami do zoznamu svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO.

SR, Výlety s deťmi na hrady a zámky
Publikované: 12.5.2021
Strašidlá na Bojnickom zámku, duch hradu Likava či poklad na Hrušovskom hrade. Vezmite deti na slovenské hrady a zámky a priblížte im históriu zaujímavým spôsobom. Len nedávno uzrel svetlo sveta druhý diel slovenskej trilógie o detskom spoznávaní hradov - atraktívna publikácia Hrady pre deti, ktorú vám v nasledujúcich riadkoch radi predstavíme.

SR, Rimavská Sobota: Gemersko-malohontské múzeum
Publikované: 22.10.2017
Tento raz sa vydáme na juh Slovenska, presnejšie do mesta Rimavská Sobota, kde navštívime piate najstaršie múzeum u nás: Gemersko-malohontské múzeum. Prezrieme si jeho stále expozície, ktoré nás zavedú do fascinujúceho sveta histórie.

SR, Banská Štiavnica: najimpozantnejšia kalvária v strednej Európe
Publikované: 30.4.2015
V samotnom srdci Slovenska sa rozprestiera jedno krásne historické a v UNESCO zapísané mestečko, do ktorého dnes nasmerujeme naše kroky. Je ním jedinečná Banská Štiavnica, ktorá sa preslávila nielen bohatou banskou minulosťou, ale aj významnými pamiatkami.

SR: Hrušov, Hontianska paráda - Netradičný festival tradičnej ľudovej kultúry
Publikované: 15.8.2013
Patríte k milovníkom ľudovej hudby, obdivujete zručnosť ľudových remeselníkov, alebo sa zaujímate o takmer zabudnuté starodávne roľnícke práce a radi by ste si ich aj sami vyskúšali? Či len rozmýšľate, do ktorého kúta Slovenska sa vybrať na výlet? Tak už neváhajte a navštívte spolu s nami malebnú obec Hrušov, v ktorej sa už zajtra začína 18. ročník folklórneho festivalu Hontianska paráda.

SR: Zaujímavosti mesta Krupina – Turecké studne
Publikované: 29.9.2011
Neveľké mestečko Krupina, v ktorom žije okolo 8000 obyvateľov, leží v južnej časti stredného Slovenska na trase Zvolen – Šahy. Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že pre turistov patrí k menej zaujímavým kútom Slovenska, nie je tomu tak. Za návštevu rozhodne stojí.

SR: Bzovík – kláštorná pevnosť
Publikované: 23.6.2011
Bzovík – opevnený kláštor či protiturecká pevnosť? Kde leží, ako sa sem dostať, ale tiež kedy a prečo vznikol sa dočítate v dnešnom článku.

SR, Vígľaš: rozprávkový zámok - VIDEO
Publikované: 15.9.2015
V údolí rieky Slatina, približne 14 kilometrov od Zvolena sa rozprestiera dedinka Vígľaš, nad ktorou sa hrdo týči vígľašský zámok. A práve ten sme sa rozhodli pri našich potulkách Slovenskom navštíviť.

SR, Bzovík – ideálny tip na výlet
Publikované: 12.6.2014
V malebnom okrese Krupina sa nachádza mnoho zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu. My sme si tento raz za cieľ nášho výletu stanovili obec Bzovík. Táto neveľká obec je známa predovšetkým bývalým kláštorom cisterciánskeho opátstva, no tým naše putovanie zďaleka končiť nebude.

SR: Zaujímavosti mesta Krupina – Vartovka
Publikované: 6.10.2011
Mestečko Krupina, ležiace približne v strede trojuholníka tvoreného mestami Zvolen, Levice a Veľký Krtíš, spoločne navštívime už po druhýkrát. V minulom článku sme si priblížili polohu tohto mesta a predstavili v súčasnosti asi najvyhľadávanejšiu pamiatku v okolí – Turecké studne. Dnes si porozprávame niečo o histórii Krupiny a spoločne sa vyberieme na neďalekú strážnu vežu – Vartovku.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Bzovík – kláštorná pevnosť
V malebnej Krupinskej planine leží obec Bzovík a pri nej rovnomenná protiturecká pevnosť či býval...

SR, obec Hrušov – Hontianska paráda
Netradičný festival tradičnej ľudovej kultúry, aj tak by sa dal opísať jedinečný folklórny festiv...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 20. 4. 2024
sviatok:Marcel
dnes:
sobota 20.4.
6 °C
zajtra:
nedeľa 21.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X