www.infoglobe.sk » SR, Sklené – dedinka na úpätí pohoria Žiar

SR, Sklené – dedinka na úpätí pohoria Žiar

Publikované: 8.3.2020
Nádherná Turčianska záhradka v sebe skrýva mnoho malebných miest i prírodných krás. Jedným z nich je aj dedinka Sklené situovaná na južnom cípe regiónu Turca v okrese Turčianske Teplice.

Obec Sklené, do roku 1927 oficiálne označovaná ako Sklenô, je turisticky atraktívna nielen pre okolité pohoria (Malá a Veľká Fatra, Kremnické vrchy, Žiar) či početné vodné toky (rieka Turiec, potoky Mútnik, Besná voda, Hájsky (Biely) potok), ale aj vďaka zaujímavej architektúre či histórii.

SklenéDejiny obce na rozhraní Hornonitrianskej a Turčianskej kotliny sa začali písať v 13. resp. 14. storočí a súviseli s okolitým nerastným bohatstvom. Vtedajšia husto zalesnená lokalita nazývaná Čierna Hora bola vybraná panstvom na osídlenie, čoho dôkazom je aj dochovaná zakladacia listina z roku 1360. Úloha to bola náročná, nakoľko bolo potrebné vyrúbať časť pralesa, zúrodniť zem, vystavať obydlia, ako aj údajne prvú „skláreň“ (resp. pece na výrobu skla) na území terajšieho Slovenska.

SklenéPôvodní obyvatelia (Karpatskí Nemci) sa tak zaoberali výrobou skla (pozostatky pecí sú v lese pri Bielom potoku), ako aj chovom dobytka, poľnohospodárstvom či drevorubačstvom. Zaujímavosťou je, že drevo sa ťažilo pre neďaleké banícke mestečko Kremnica. Výroba skla sa tu udržala do roku 1875, kedy obec postihla nevídaná búrka, ktorá tunajšiu skláreň doslova pochovala pod vrstvou bahna a kameňa. Týmto nešťastím sa pomerne dlhá sklárska tradícia skončila a v súčasnosti ju pripomína už len samotný názov obce. Do histórie Skleného sa zapísal aj rok 1944, kedy bolo počas Slovenské národného povstania tunajšie nemecké civilné obyvateľstvo vyvraždené na princípe kolektívnej viny. Jednalo sa o najväčší masaker partizánskych oddielov na Slovensku žijúcom nemeckom obyvateľstve, ktorý po sebe zanechal 189 obetí. Dnes tu, ako pripomienka tejto tragédie, stojí pamätník (Masový hrob pri Rovnej).

SklenéČo sa týka pamiatok, tak dominantou je dozaista Rímskokatolícky kostol Narodenia Panny Márie z roku 1627. Pôvodne renesančná stavba s predstavanou vežou je postavená na staršom gotickom základe. V jej interiéri sa nachádza drevená socha Piety z roku 1864, organ z roku 1875 či krstiteľnica vyrezávaná z červeného mramoru, zatiaľ čo okolie sakrálnej stavby tvorí starý cintorín opevnený múrom s viacerými vzácnymi drevinami.

SklenéZa návštevu určite stojí aj Richtársky dom zo 17. storočia postavený kremnickým panstvom (historický objekt je v súkromnom vlastníctve), kaplnka Matky Božej z roku 1880, Pamätník I. svetovej vojny i kríže na začiatku a konci dediny. Súčasťou Skleného je aj osada Fínske domčeky so zástavbou pripomínajúcu Škandinávsku architektúru. Cestou po obci sa určite zastavte aj na železničnej stanici Sklené pri Handlovej, ktorá je výnimočná tým, že sa tu nachádza jednokoľajová neelektrifikovaná trať Horná Štubňa - Prievidza sprevádzkovaná už v roku 1931. Zážitkom môže byť aj samotná jazda vlakom, ktorý vás prevedie Bralským tunelom a jednou z najkrajších tratí na Slovensku.

SklenéSklené

SklenéOsobitú nádheru ponúkajú i okolité Sklenianské lazy s početnými prepadliskami a jaskyňami (ukážka tzv. Sklenianskeho krasu), taktiež skalné bralá - Sklenianské skalky, vyhliadková Bralova skala (826 m n. m.), lúčny kopec „Za štrekou“ atď. Odporúčame vychádzku po náučnom chodníku Remata – Ráztočno s 12-timi zastaveniami, ktorý vás bezpečne a pútavo prevedie tunajším prírodným rajom.

SklenéSklené ponúka aj bohaté možnosti horskej cyklistiky, skvelé miesta na hubárčenie či aktuálne na lyžovanie skialpinistickým štýlom. Ak sa teda vydáte potulkami Slovenskom, určite nevynechajte ani túto skvostnú dedinku.

 

GPS: 48°47'08.5"N 18°50'08.1"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Karol Kobella   Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Prievidza – dôležité centrum Hornej Nitry – VIDEO
Publikované: 12.9.2017
Pokiaľ sa vypravíte na výlet do obľúbených Bojníc, pravdepodobne sa nevyhnete ani neďalekému mestu Prievidza. Mnoho ľudí ale týmto mestom len jednoducho prejde, čo je škoda – aj Prievidza má ako prirodzené centrum regiónu čo ponúknuť.

SR: Prievidza – mesto uprostred Hornonitrianskej kotliny
Publikované: 5.5.2011
Územie regiónu Horná Nitra je v podstate totožné s územím okresu Prievidza, do ktorého okrem okresného mesta patria ešte ďalšie tri mestečká. Prvým z nich sú Bojnice, preslávené svojím rozprávkovo krásnym zámkom, najstaršou ZOO na Slovensku a kúpeľmi. Ďalším mestom sú Nováky, v súčasnosti najvýznamnejšie priemyselné mesto regiónu a posledným Handlová, známa ťažbou hnedého uhlia.

SR, Horná Nitra – náučné chodníky a nielen prírodné zaujímavosti
Publikované: 24.9.2015
Svojrázny región Horná Nitra ponúka nespočetné množstvo atrakcií, miest a výletov do prírody. My vás dnes prevedieme turisticky atraktívnymi lokalitami, ktorých návštevu určite neoľutujete.

SR: Mošovce – turčianska kráľovská dedinka I.
Publikované: 21.8.2014
Turčianska záhradka, ako sa familiárne nazýva oblasť regiónu Turca, skrýva v sebe krásy prírody, ľudových tradícií aj zachovalých pamätihodností. Dnes sa vydáme do jednej z najväčších turčianskych obcí - do Mošoviec, ktoré ponúkajú spojenie všetkých troch krás dokopy.

SR: Turčianska záhradka – vzácny raj na severe Slovenska
Publikované: 26.7.2012
Jeden z najkrajších kútov Slovenska sa rozprestiera medzi pohorím Malej a Veľkej Fatry. Zo severu ho ohraničuje národné kultúrne mesto Slovákov Martin a z juhu kúpeľné mesto Turčianske Teplice. Ten kút, či kraj, sa nazýva Turčianska kotlina, v starších prameňoch označovaná aj ako Turčianska záhradka.

SR: Turčianske Teplice – kúpeľné mesto v kolíske prírody I.
Publikované: 7.8.2014
V dnešnom putovaní po Slovensku zavítame do mestečka ležiacom v oblasti Horného Turca, ktoré je okrem funkcie okresného mesta aj významným kúpeľným, kultúrnym a historickým centrom regiónu. Vydajte sa spolu s nami do Turčianskych Teplíc.

SR: Turčianske Teplice – kúpeľné mesto v kolíske prírody II.
Publikované: 14.8.2014
Po týždňovej prestávke sa opäť vraciame do Turčianskych Teplíc. Potom, čo našu prechádzku prerušila silná prietrž mračien, sme si za útočisko vybrali miestne kino. O chvíľu nebolo po daždi ani chýru a my sme mohli ďalej pokračovať v objavovaní krás mesta.

SR: Znievsky hrad – strážca Turca
Publikované: 27.11.2014
Dnes sa vydáme na zrúcaninu druhého najvyššie položeného hradu na Slovensku. Povieme si čo-to o jeho histórii a poprechádzame sa aj okolím.

SR: Martin – Národný cintorín
Publikované: 13.11.2014
Len nedávno sme si pripomenuli Pamiatku všetkých zosnulých nazývanú aj ako Dušičky. Symbolickým zapaľovaním sviečok na cintorínoch, sme si v tichosti zaspomínali na ľudí, ktorých sme mali radi. Dnes zájdeme na cintorín aj my, no nie hocijaký, ale na Národný, ktorý sa nachádza v meste Martin.

SR: Martin – potulky mestom I.
Publikované: 19.2.2015
Dnes sa vydáme na potulky severoslovenským mestom Martin. V prvej časti si predstavíme miesta aktívneho života v meste a v druhej zas navštívime historické centrum, v ktorom sa pozrieme na pozoruhodné stavby a povieme si aj o histórií inštitúcií sídliacich v nich.

SR, Martin: Lesopark Jedľoviny – zelený raj na okraji mesta
Publikované: 5.2.2015
Na okraji mesta Martin sa nachádza jedinečné miesto určené pre oddych i športovú rekreáciu. Je ním Lesopark Jedľoviny, ktorý už dlhé roky slúži verejnosti pre rodinné či firemné stretnutia, turistiku alebo na bezcieľne potulky prírodou. A tak sme sa vydali na návštevu lesoparku aj my.

SR, Martin: ferrata na Martinské hole – VIDEO
Publikované: 15.12.2015
Po dlhšom čase opäť zavítame do malebnej Turčianskej záhradky, ktorá je obklopená mocnými horami Malej a Veľkej Fatry. Vydáme sa do martinskej mestskej časti Stráne, kde na konečnej zástavke MHD začína jedna nádherná zaistená cesta.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Turčianske Jaseno – malé Toskánsko
Necelých 8 kilometrov východne od mesta Martin sa rozprestiera dedinka Turčianske Jaseno, ktorej ...

SR, Turiec: Cyklotúra z obce Vrícko
Cyklistická sezóna začína a my vás pozývame na malý výlet. Cyklotúru začíname neďaleko obce Vríck...

SR: Turiec - zimný výstup na Zniev
Dnes vás pozveme na fotoprechádzku k možno menej známemu kopcu v Turčianskej kotline s pozostatka...

SR, Martin: Výlet náučným chodníkom a ferratou
Celoslovensky známej lokalite Martinské hole v pohorí Malá Fatra pribudla ďalšia turisticky vyhľa...

SR: Turčianske Teplice – kúpeľné mestečko
V hornej časti Turca sa rozprestiera okresné mestečko Turčianske Teplice, ktorého dlhoročná kúpeľ...

SR: Mošovce – kráľovská dedinka
V lone Turčianskej kotliny sa nachádza malebná dedinka Mošovce, ktorá ponúka návštevníkom nevšedn...

SR: Turiec a jeho zimná krása
Turčianska záhradka je krásna nielen v lete, ale aj v zime. Z vrcholov Malej Fatry sa ponúka unik...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

25.9.2020
Pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu (27. september 2020), ponúka Gemersko-malohontské múzeum bezplatný vstup do výstavných a expozičných priestorov v čase od 13-tej do 18-tej hodiny.
24.9.2020
• 2 500 kilometrov českou a slovenskou prírodou.
• Peši, na bicykli, na lodi, na lyžiach aj na koni.
• Jednodenné výlety rôznej náročnosti.
• Príroda národných parkov a chránených oblastí.
• Profesionálne a panoramatické fotografie.
23.9.2020
Svetový deň cestovného ruchu sa každoročne slávi 27. septembra a jeho cieľom je zvyšovať povedomie v rámci medzinárodného spoločenstva o význame cestovného ruchu, jeho sociálnych, kultúrnych, environmentálnych aj ekonomických hodnotách a prínose k dosiahnutiu cieľov udržateľného rozvoja.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NEPÁL:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 26. 9. 2020
sviatok:Edita
dnes:
sobota 26.9.
12 °C
zajtra:
nedeľa 27.9.
14 °C