www.infoglobe.sk » SR: Turčianske Teplice – kúpeľné mesto v kolíske prírody II.

SR: Turčianske Teplice – kúpeľné mesto v kolíske prírody II.

Publikované: 25.5.2023
Po týždňovej prestávke sa opäť vraciame do Turčianskych Teplíc. Potom, čo našu prechádzku prerušila silná prietrž mračien, sme si za útočisko vybrali miestne kino. O chvíľu nebolo po daždi ani chýru a my sme mohli ďalej pokračovať v objavovaní krás mesta.

Jarné čítanie vám prináša:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

A tak sme sa vybrali k azda najkrajšej, najfotografovanejšej a najtypickejšej dominante mesta, k budove nazývanej Modrý kúpeľ.  Jedná sa o neskoro klasicistickú stavbu polygonálneho tvaru s kupolou, ktorá je zapísaná medzi kultúrne pamiatky Slovenskej republiky. Typická je kombináciou bielej a nebesky modrej farby a v jej vnútri sa nachádza liečivý prameň. Ako sme sa dočítali, úplne prvá písomná zmienka o pôvode tohto kúpeľa pochádza z roku 1726 od doktora Chylciusa. O dva roky neskôr dalo susedné mesto Kremnica vybudovať tzv. Zelený kúpeľ a pristavilo aj budovu s piatimi izbami a kuchyňou. Neskôr došlo k viacerým úpravám, z ktorých najvýraznejšia bola výstavba hlavnej brány, neskôr liečebného domu J. Kollára. Svoju jedinečnosť si táto budova zachovala dodnes. V súčasnosti slúži pre liečebné pobyty detí. 

Kultúrna pamiatka Modrý kúpeľ

Kultúrna pamiatka Modrý kúpeľ Kultúrna pamiatka Modrý kúpeľ

Hneď pri Modrom kúpeli sa nachádzajú iné voľne prístupné liečebné pramene, jeden z nich dokonca vyviera zo steny kúpeľnej budovy. Miestami sme nadobúdali pocit, že sa nachádzame v malých Karlových Varoch. Po preskúmaní a vyskúšaní prameňov sme sa vydali na spoznávanie kúpeľného Parku slávy, kde sú umiestnené lavičky venované osobnostiam tanečného umenia, ako aj mnoho cudzokrajných drevín. Park sa dokonca radí medzi najstaršie a najrozsiahlejšie kúpeľné parky na Slovensku.

liečivé prameneKultúrna pamiatka Modrý kúpeľ

Park slávyPark slávy

Mesto s kúpeľnou históriou

Prostredníctvom týchto zastávok sme sa opäť dostali k histórií Turčianskych Teplíc, ktorá je od roku 1281 spojená s teplými prameňmi a kúpeľníctvom. V roku 1533 prešlo mesto do majetku susednej Kremnice, ktorá pramene sprístupnila obyvateľom a začala k nim budovať kúpeľné domy. Cieľ plnohodnotnej výstavby sa naplnil až v 19. storočí. Nasledovali obdobia samostatnosti či začleňovania mesta pod okolité samosprávy. Zaujímavé je, že Turčianske Teplice sú už po tretí krát okresným mestom. Osud kúpeľnej histórie poznačili vojny a ekonomické úpadky, ale aj stavebný boom v 80-tych rokoch.

liečebný dom

Významným medzníkom pre mesto bol aj rok 2007, kedy sa za prítomnosti arcivojvoda Michaela von Habsburg-Lothringena slávnostne otvoril nový zábavno-relaxačný areál akvaparku. Od tých čias až do súčasnosti mesto doslova prekvitá a z roka na rok ho objavujú tisíce turistov, ku ktorým sme sa pričlenili i my. Na vlastnej koži sme si vyskúšali relaxačno-liečivé účinky vody a nadšenie z tohto zážitku sa nám nedá ani opísať. Bolo to jednoducho povedané - skvelé!

akvapark akvapark

Kúpele v minulosti navštevovala šľachta z Uhorska, Poľska, Rakúska i Sedmohradska, kúpali sa tu králi a cisári, ako napr. Maximilián Habsburský či František II. Vešeléni, ale aj grófka Mária Sečianska, ku ktorej sa viaže legenda o jej kráse vďaka zázračnej vode z kúpeľov. Zaujímavá je aj legenda o kráľovi Žigmundovi Luxemburskom, ktorý mal v čase kúpania sa v turčianskej minerálnej vode na hlave zlatú korunu a práve toto spojenie malo spôsobovať jeho dlhovekosť. No nech je tomu už akokoľvek, kúpele sú krásne, moderné a liečivé.

kúpeľné pavilóny s promenádou

Po absolvovaní prechádzky mestom a vyskúšaní si miestnych kúpeľov, resp. akvaparku musíme už len konštatovať, že Turčianske Teplice sú malebným, „zdravým“ mestom, ktoré nás doslova chytilo za srdce a určite sa sem radi vrátime.

 

GPS: 48°51'39.9"N 18°51'35.8"E

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Turčianske Teplice – kúpeľné mesto v kolíske prírody I.
Publikované: 18.5.2023
V dnešnom putovaní po Slovensku zavítame do mestečka ležiacom v oblasti Horného Turca, ktoré je okrem funkcie okresného mesta aj významným kúpeľným, kultúrnym a historickým centrom regiónu. Vydajte sa spolu s nami do Turčianskych Teplíc.

SR, Gaderská dolina – klenotnica prírody
Publikované: 1.6.2023
Na našich potulkách Slovenskom sme opäť zavítali do Turčianskej záhradky. Tentoraz sme si za cieľ zvolili krásnu a jednu z najznámejších dolín Slovenska – Gaderskú dolinu.

SR: Prievidza – dôležité centrum Hornej Nitry – VIDEO
Publikované: 12.9.2017
Pokiaľ sa vypravíte na výlet do obľúbených Bojníc, pravdepodobne sa nevyhnete ani neďalekému mestu Prievidza. Mnoho ľudí ale týmto mestom len jednoducho prejde, čo je škoda – aj Prievidza má ako prirodzené centrum regiónu čo ponúknuť.

SR, Sklené – dedinka na úpätí pohoria Žiar
Publikované: 23.1.2022
Nádherná Turčianska záhradka v sebe skrýva mnoho malebných miest i prírodných krás. Jedným z nich je aj dedinka Sklené situovaná na južnom cípe regiónu Turca v okrese Turčianske Teplice.

SR, Kúpele – Slovensko, krajina živej vody
Publikované: 23.9.2020
Vydajte sa prostredníctvom nového knižného sprievodcu po súčasných kúpeľných miestach Slovenska. Zoznámite sa nielen so samotnými kúpeľmi, liečbou či rehabilitačnými programami, ale spoznáte kúpele aj z pohľadu zaujímavých turistických destinácií zdravotného cestovného ruchu.

SR, Hadviga – potulka zaniknutou osadou
Publikované: 14.10.2020
Dnes sa vydáme objavovať jednu malebnú, v súčasnosti už síce zaniknutú, turčiansku osadu ležiacu v severnej časti pohoria Žiar. Avšak ešte predtým sa na chvíľku zastavíme v obci Brieštie, ktorá sa nachádza neďaleko cesty II. triedy 519 (odbočka Slovenské Pravno) v okrese Turčianske Teplice.

SR, obec Čičmany: nielen krása ľudovej architektúry– VIDEO
Publikované: 10.3.2015
Jednou z najkrajších dedín Slovenska sú dozaista malebné Čičmany. Široko ďaleko sú známe vďaka krásnym, dodnes veľmi dobre zachovaným dreveniciam, pre ktoré sú typické biele ornamenty podobné výšivke. No Čičmany toho domácim i návštevníkom dokážu ponúknuť omnoho viac.

SR: Vrútky – dopravný uzol i vstupná brána Turčianskej záhradky
Publikované: 15.1.2015
Na sútoku riek Váh a Turiec sa rozprestiera mestečko Vrútky, ktoré síce nie je veľké rozlohou, ale za to ponúka nevšedné turistické možnosti i bohatú históriu. Poďte spolu s nami spoznať toto malebné mestečko na okraji Turčianskej kotliny.

SR: Martin – Matica slovenská
Publikované: 4.12.2014
Hlavným centrom regiónu Turiec je mesto Martin, a práve tu má svoje sídlo inštitúcia, ktorá je pilierom kultúry a národného povedomia Slovákov. Je ňou celonárodná slovenská kultúrna ustanovizeň – Matica slovenská.

SR: Martin - hlavné mesto kultúry Slovákov
Publikované: 25.3.2010
Kultúrne a hospodárske sídlo severoslovenského regiónu Turiec bolo v roku 1994 zákonom vyhlásené za Centrum národnej kultúry Slovákov. Nielen preto si tradície a pozoruhodnosti mesta Martin zasluhujú pozornosť turistov.

SR: Turčianska záhradka – vzácny raj na severe Slovenska
Publikované: 26.7.2012
Jeden z najkrajších kútov Slovenska sa rozprestiera medzi pohorím Malej a Veľkej Fatry. Zo severu ho ohraničuje národné kultúrne mesto Slovákov Martin a z juhu kúpeľné mesto Turčianske Teplice. Ten kút, či kraj, sa nazýva Turčianska kotlina, v starších prameňoch označovaná aj ako Turčianska záhradka.

SR: Mošovce – turčianska kráľovská dedinka I.
Publikované: 4.5.2023
Turčianská záhradka, ako sa familiárne nazýva oblasť regiónu Turca, skrýva v sebe krásy prírody, ľudových tradícií aj zachovalých pamätihodností. Dnes sa vydáme do jednej z najväčších turčianskych obcí - do Mošoviec, ktoré ponúkajú spojenie všetkých troch krás dokopy.

SR: Mošovce – turčianska kráľovská dedinka II.
Publikované: 11.5.2023
Po minulotýždňovom putovaní obcou Mošovce, kde sme spoločne navštívili pamätihodnosti, rodné domy či anglický park sa dnes vydáme po stopách spoločenského života miestnych obyvateľov, navštívime jeden veľmi pekne spracovaný náučný chodník a pozrieme sa aj na výlety do čarokrásneho okolia obce.

SR: Martin – Národný cintorín
Publikované: 31.10.2021
Pozajtra si pripomenieme Pamiatku zosnulých (obdobie Dušičiek). Symbolickým zapaľovaním sviečok na cintorínoch si v tichosti zaspomíname na ľudí, ktorých sme mali radi. No už dnes vás zavedieme na cintorín, avšak nie hocijaký, ale na Národný, ktorý sa nachádza v meste Martin.

SR: Znievsky hrad – strážca Turca
Publikované: 27.11.2014
Dnes sa vydáme na zrúcaninu druhého najvyššie položeného hradu na Slovensku. Povieme si čo-to o jeho histórii a poprechádzame sa aj okolím.

SR, Malá Fatra - lyžovačka vo Vrátnej
Publikované: 13.2.2014
Napriek tomu, že pani zima k nám nie je tohto roku veľmi štedrá, čo sa týka snehovej nádielky, úplne bez snehu sme predsa len nezostali. Napriek tomu, že nie všetky lyžiarske strediská disponujú dostatočnou snehovou nádielkou, milovníci zimných športov si isto prídu na svoje, a to hlavne vďaka umelému zasnežovaniu.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Hadviga – zaniknutá turčianska osada
Prijmite pozvanie na prechádzku dnes už zaniknutou osadou Hadviga, ktorú založili nemeckí kolonis...

SR: Cyklopotulka po okolí Socoviec
Dnes vás zavedieme do okolia malebnej turčianskej dedinky Socovce, ktorá ponúka úžasné prírodné s...

SR: Turčianske Teplice – kúpeľné mestečko
V hornej časti Turca sa rozprestiera okresné mestečko Turčianske Teplice, ktorého dlhoročná kúpeľ...

SR: Mošovce – kráľovská dedinka
V lone Turčianskej kotliny sa nachádza malebná dedinka Mošovce, ktorá ponúka návštevníkom nevšedn...

SR: Martin a Vrútky
Dve mestá v jednom, aj tak nejako by sa dalo pomenovať spojenie dvoch historicky významných miest...

SR: Turiec a jeho zimná krása
Turčianska záhradka je krásna nielen v lete, ale aj v zime. Z vrcholov Malej Fatry sa ponúka unik...


Súvisiace video

SR: Prievidza – dôležité centrum Hornej Nitry
Na prehliadku mesta Prievidza vám postačí len pár hodín, ale keď to spojíte s návštevou neďalekýc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakcie:
Láskyplný balíček
2. cena redakcie:
Láskyplný balíček
3. cena redakcie:
Láskyplný balíček

Aktuality:

31.5.2023
V Bardejovských kúpeľoch sa v piatok 2. júna 2023 slávnostne začne 26. ročník kúpeľnej sezóny. Na programe bude otvorenie Parku Bélu Kellera pri Stredisku obchodu a služieb, jeho hudobnej lavičky a pamätnej tabule. Chýbať nebude ani požehnanie minerálnych prameňov za účasti zástupcov cirkví v priestoroch kúpeľnej kolonády a mnoho iného.
30.5.2023
Opäť vám prinášame zaujímavý rebríček miest. Tentoraz vám predstavíme najbohatšie mestá sveta, z pohľadu počtu najbohatších ľudí žijúcich na jednom mieste. Do štúdie boli započítaní nielen milionári, stomilionári či miliardári žijúci v jednom meste, ale dôraz sa kládol aj na globálny a realitný význam daných lokalít.
27.5.2023
Aj toto leto sa môžete tešiť na množstvo podujatí či noviniek, ktoré spolu s obrovským prírodným potenciálom, kultúrnym bohatstvom a kvalitou poskytovaných služieb zaručia, že región Horehronia sa stane pre turistov obľúbenou dovolenkovou destináciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 1. 6. 2023
sviatok:Žaneta
dnes:
štvrtok 1.6.
16 °C
zajtra:
piatok 2.6.
17 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X