www.infoglobe.sk » SR: Košice – Východoslovenské múzeum

SR: Košice – Východoslovenské múzeum

Publikované: 5.6.2014
Dnes zavítame do metropoly východu – do Košíc, aby sme spoločne navštívili jedno z najstarších a najvýznamnejších múzeí na Slovensku - Východoslovenské múzeum. Povieme si čo-to o jeho vzniku a jednotlivých expozíciách.

Základy inštitúcie, ktorá sa stará o záchranu pamiatok z Košíc a okolia postavil Imrich Henszlmann. Tento košický rodák bol významným zberateľom umeleckých predmetov, čoho dôsledkom bola aj jeho neskoršia iniciatíva potreby vzniku múzea. Táto snaha nabrala reálne základy v roku 1872, kedy sa snahou bratov Klimkovičovcov a V. Myszkovského podarilo založiť Hornouhorský muzeálny spolok v Košiciach. A práve Imrich Henszlmann, ktorý bol podporovateľom tejto myšlienky, po svojej smrti odkázal vyše 3000 výtvarných diel, bohatú knižnicu, korešpondenciu, rukopisy a ďalšie osobné zbierkové predmety múzeu. Henszlmannova pozostalosť sa stala jedným zo základov zbierkového fondu. Od tých čias prešlo múzeum rôznorodým vývojom, menilo svoje sídlo, ako aj zriaďovateľov. Napriek tomu v súčasnosti ponúka atraktívny pohľad do dejín života na Slovensku.

Východoslovenské múzeum v Košiciach

Východoslovenské múzeum dnes spravuje viac ako 500 000 predmetov. Výber z nich prezentuje momentálne v deviatich stálych tematických expozíciách, ktoré sú rozmiestnené vo viacerých budovách.  

Východoslovenské múzeum v KošiciachVýchodoslovenské múzeum v Košiciach

Košický zlatý poklad

Jednou z najatraktívnejších expozícií Východoslovenského múzea je Košický zlatý poklad, ktorý bol objavený 24. augusta 1935 pri stavebných prácach v budove na Hlavnej ulici č. 68 v Košiciach. Tento unikátny nález je jedným z najvýznamnejších v európskom i svetovom meradle. Tvorí ho 2920 zlatých mincí, dukátov, dvojdukátov, tri zlaté medaily a renesančná zlatá reťaz. V súčasnosti je prezentovaný príťažlivým interaktívnym spôsobom v špeciálne upravenom trezore v kompletne zrekonštruovanej historickej budove Východoslovenského múzea v Košiciach. (Námestie Maratónu mieru č. 2)

Košický zlatý poklad

Príroda Karpát 

Nemenej zaujímavou je expozícia Príroda Karpát, ktorá poukazuje na zvyčajne prehliadané výtvory čarovnej Matky prírody. Odhaľuje taktiež nádheru ukrytú v nehybnom kameni, v horninách a v mineráloch. Prírodovedné zbierky vám ponúkajú bohatú mozaiku vedomostí, zaujímavostí a krásy. Z prechádzky po chodbách a miestnostiach múzea si odnesiete estetický zážitok a zároveň si rozšírite aj svoje vedomosti. (Hviezdoslavova 3)

Storočia v umení

Spoznajte vývoj umenia a umeleckých remesiel v ďalšej z expozícií múzea. Stála národopisná výstava s názvom Storočia v umení zachytáva nielen vidiek Abova približne spred 100 rokov, ale ponúka tiež skvosty v podobe troch drevených úľov v ľudskej veľkosti, historickú lekáreň U Božieho oka z 19. storočia, gotické a barokové plastiky, maľby či dobový nábytok. (Hviezdoslavova 3)

Košické storočia

Pozrieť a spoznať minulosť slobodného kráľovského mesta Košice môžete aj za múrmi Miklušovej väznice. Expozícia Košické storočia vás prevedie dejinami mestských cechov, obchodu, práva a univerzity. Podzemné priestory, mučiareň a väzenské cely navodia tajomnú, ba až mrazivú atmosféru. Prezrite si aj Katov byt s dobovým nábytkom a originálnymi popravnými mečmi. Počítačová vizualizácia vám priblíži históriu aj stavebné premeny danej lokality. (Hrnčiarska č. 7 - Katova bašta)

Rodošto - pamätný dom Františka II. Rákocziho

Pre milovníkov Uhorských dejín je zas ideálna návšteva unikátnej repliky exilového domu Františka II. Rákocziho z tureckého mesta Rodošto, ktorá vás zavedie do roku 1906 na slávnostný prívoz telesných pozostatkov kniežaťa a jeho druhov z Turecka. Expozícia približuje osobnosť Rákocziho a jeho život vo vyhnanstve. Originálne zdobený interiér jedálne vás vtiahne do prostredia Orientu. Expozícia je obohatená aj o interaktívne prvky. (Hrnčiarska č. 7)

Rodošto - pamätný dom Františka II. Rákocziho
Stredoveká fortifikácia mesta Košice

O vašu pozornosť sa budú uchádzať aj strelecké komory či kazematy, ktoré boli pamiatkovo upravené v roku 2012, nakoľko práve v týchto priestoroch je zriadená expozícia palných zbraní, ktorá chronologicky podáva vývoj od ich prvopočiatkov po 18. storočie. V jednej zo streleckých komôr bola dokonca odkrytá jej pôvodná kamenná dlažba. Zaujímavý je epitaf výrobcu pušného prachu: „Jenž prach dělal, prachem se stal, by v den soudný zas z prachu vstal...“. (Hrnčiarska č. 7 - Katova bašta)

Urbanova veža

Košice sú mestom s bohatou históriou, ktorú je možné obdivovať takmer na každom kroku. V Múzeu voskových figurín, v unikátnej zvonici z konca 14. storočia, môžete navyše stretnúť aj viaceré významné osobnosti Košíc spojené s dejinami, umením či politikou. Na najvyššom poschodí sa nachádza stála výstava s výberom zbierok sakrálneho a úžitkového kovolejárstva na východnom Slovensku. Návšteva Urbanovej veže môže byť príjemným spestrením počas vašej prechádzky po Hlavnej ulici. (Urbanova veža, Hlavná 3)

Dom remesiel

Odporúčame vám aj návštevu pomerne nového objektu múzea – Domu remesiel, ktorý  svojimi výstavami a  akciami prezentuje verejnosti historické remeslá a  ich súčasné tradície. (Hrnčiarska č. 11)

Dom remesiel

Kostolík z Kožuchoviec

A na záver si nenechajte ujsť drevený kostolík z Kožuchoviec z roku 1741, ktorý sa nachádza na nádvorí múzea a je súčasťou exteriérových priestorov Ostrova kultúry - Otvorenej zóny 1. (Námestie Maratónu mieru č. 2)

Kostolík z Kožuchoviec 

Východoslovenské múzeum v Košiciach ponúka vskutku širokú škálu atraktívnych expozícií, ktorých návštevu vám vrelo odporúčame.

Text: Oskár Mažgút

Zdroj a foto: vsmuzeum.skDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Betliar – historický park
Publikované: 4.5.2016
Malebná obec Betliar nachádzajúca sa približne 3 kilometre od okresného mesta Rožňava ponúka k videniu okrem najnavštevovanejšieho rovnomenného kaštieľa juhovýchodného Slovenska aj prechádzku po vskutku nádhernom prírodnom parku, ktorý začal písať svoju existenciu už koncom 18. storočia.

Košice: Steel Arena 11 Fest
Publikované: 24.3.2017
Aj tento rok sa môžete tešiť na 11. narodeniny STEEL ARÉNY v Košiciach, ktoré vám prinesú dva dni skvelej zábavy.

SR: TOP podujatia Košického kraja 2017
Publikované: 27.3.2017
Košický kraj v sebe ukrýva nádhernú architektúru, úžasnú prírodu a jedinečné podujatia, ktoré umocňujú výnimočnosť tejto časti Slovenska a my vám prinášame ich prehľad.

SR, Prešov – drahokam Šariša
Publikované: 11.5.2016
Dnes sa vydáme do tretieho najväčšieho mesta Slovenska, aby sme spoznali jeho krásy, pamiatky aj zaujímavosti. Nachádza sa v kraji, ktorý nesie po ňom pomenovanie, je známe vďaka soli, i turínskemu plátnu a v neposlednom rade je vstupnou bránou do rázovitého regiónu Šariš. Ak ste tipovali, že je reč o Prešove, tak ste uhádli.

Košice: Authentic Tours
Publikované: 1.1.2017
Pre všetkých milovníkov netradičných zážitkov ponúka mesto Košice unikátnu prehliadku mesta, v ktorej sa vrátite v čase.

SR, Malá Tŕňa – jedinečná vyhliadková veža
Publikované: 25.4.2018
V nasledujúcich riadkoch zavítame na východné Slovensko, kde navštívime svetoznámu vinohradnícku oblasť Tokaj. Našim cieľom však nebudú vínne pivnice, ale nevšedná rozhľadňa, unikátna svojim tvarom i výhľadom.

SR: Európske hlavné mesto kultúry 2026
Publikované: 8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.

ONLINE: Slovensko z neba
Publikované: 19.4.2020
Knihy, ktoré boli vydávané v rámci projektu Slovensko z neba a unikátne predstavujú krajinu pod Tatrami na leteckých fotografiách, si môžete teraz pozrieť a prečítať úplne zdarma - online.

Košice: Turistické atrakcie na dosah ruky
Publikované: 26.4.2020
Prostredníctvom virtuálnych prehliadok sa prenesiete k vyše 200 turistickým atrakciám košického kraja, a to vrátane pamiatok zapísaných v zozname svetového dedičstva UNESCO.

SR, ČR: Noc múzeí a galérií 2020 – zmena termínu!
Publikované: 3.5.2020
Celoeurópske podujatie Noc múzeí a galérií realizované pod patronátom Rady Európy s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene, šírení informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu sa uskutoční v novembri 2020.

SR: Múzeá sa otvárajú
Publikované: 22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.

Východné Slovensko: Solivar – unikátna technická pamiatka I.
Publikované: 23.2.2012
Dnes sa spoločne opäť vyberieme na východné Slovensko. V našom dvojdielnom seriáli navštívime jednu z najpozoruhodnejších technických pamiatok u nás – prešovský Solivar.

SR: Noc múzeí a galérií 2015
Publikované: 10.5.2015
Noc múzeí a galérií je celoeurópske podujatie realizované pod patronátom Rady Európy s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene, šírení informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu.

Košice: DinoPark znovu otvorený!
Publikované: 27.4.2015
Už od začiatku apríla 2015 majú návštevníci Košíc možnosť objavovať svet pradávneho života na Zemi, a to v unikátnom DinoParku Zoo Košice.

Košice: Kaktusy a sukulenty 2015
Publikované: 19.4.2015
Botanická záhrada Košice si aj tento rok pripravila pre návštevníkov zaujímavú výstavu pichľavej krásy rastlín pod názvom Kaktusy a sukulenty 2015, ktorá prebieha do 26. apríla 2015.

Košice: Maratónsky víkend 2014
Publikované: 19.9.2014
Aj tento rok budú Košice hostiť jeden z najvýznamnejších maratónov na svete, ktorý je zároveň aj druhým najstarším, či podujatie, ktoré rozžiari tmou a pokojom zaliate mestské ulice. Nenechajte si ujsť prvý októbrový víkend v metropole východu.

Košice: festival Iné cesty 2014
Publikované: 26.11.2014
V dňoch 28. a 29. novembra 2014 sa uskutoční v priestoroch Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach festival zodpovedného cestovania Iné cesty 2014.

SR: Ekotopfilm 2014
Publikované: 10.11.2014
Medzinárodný filmový festival o trvalo udržateľný rozvoj – Ekotopfilm sa uskutoční v Košiciach od 24. do 25. novembra a v Žiline od 27. do 28. novembra 2014. Na filmové plátno prinesie príbehy skutočných celebrít.

Košice: Festival Matrioshka 2014
Publikované: 9.11.2014
Ak ste nezažili to, čo mohli a nemohli robiť vaši rodičia a starí rodičia, máte jedinečnú možnosť vyskúšať si to na vlastnej koži, a to na nevšednom festivale Matrioshka.

Košice: Na Komín 2014
Publikované: 21.9.2014
Začiatok októbra bude patriť v Košiciach jedinečnej súťaži v lezení robotov na komín. Cieľom podujatia je, aby robot za čo najkratší čas vyliezol až do výšky 10 metrov a potom bezpečne zliezol naspäť.

Košice: Letné kino v Amfiku 2014
Publikované: 18.8.2014
V Košickom amfiteátri bude august patriť kvalitným filmom, ktoré by ste si nemali nechať ujsť.

Košariská: Rodný dom M. R. Štefánika opäť otvorený
Publikované: 2.8.2014
SNM - Múzeum SNR v Myjave opätovne sprístupnilo verejnosti expozíciu Milana Rastislava Štefánika, ktorá sa nachádza v jeho rodnom dome v Košariskách. Stalo sa tak 21. júla pri príležitosti 134. výročia narodenia M. R. Štefánika.

Košice: Motýle exotických trópov
Publikované: 12.6.2014
V Botanickej záhrade v Košiciach aj tento rok prebieha jedinečná motýlia šou. Do 30. júna 2014 sa z kukiel vyliahnu vyše tri tisícky exotických motýľov, ktoré lietajú v skleníku priamo pomedzi návštevníkov, alebo odpočívajú na rastlinách.

SR: Kežmarok – pamiatky na každom kroku I.
Publikované: 26.12.2013
Minulý týždeň sme boli na potulkách kráľovským mestom pod Tatrami – Kežmarkom a dnes budeme v jeho návšteve pokračovať. Tentoraz sa vydáme do ulíc historického centra, kde sa spoločne zoznámime s architektonickými dominantami a skvostami.

Košice: Rušňoparáda 2015
Publikované: 15.4.2015
Metropola východu - Košice už po 15-ty krát privíta prehliadku historických aj moderných rušňov na podujatí Rušňoparáda. Tento rok budú mať návštevníci možnosť vidieť 5 unikátnych parných rušňov a mnoho ďalšej železničnej techniky.

SR, Smolník – kráľovské banské mestečko
Publikované: 7.5.2015
Na východnom Slovensku sa nachádza mnoho krásnych miest a my jedno z nich dnes navštívime. Zastavíme sa v obci Smolník v okrese Gelnica, ktorý má bohatú banskú minulosť, nevšedné architektonické pamiatky a je obklopený nádhernou prírodou ideálnou pre turistické vychádzky.

Malá Tŕňa: Tokaj pod hviezdami
Publikované: 25.5.2015
Už 30. mája 2015 sa uskutoční podujatie Tokaj pod hviezdami, ktorého súčasťou bude aj slávnostné otvorenie a rozsvietenie 12 metrov vysokej vyhliadkovej veže, ktorá svojim jedinečným tvarom v podobe dreveného suda sa stane novou atrakciou regiónu.

SR, Košice – Hlavná ulica II.
Publikované: 21.1.2016
Po tom, čo sme si povedali o parkoch, spievajúcej fontáne či podzemí košickej Hlavnej ulice, sa dnes prejdeme po jej najvýznamnejších pamiatkach.

Košice: Nová atrakcia pre turistov – fotopoint
Publikované: 1.2.2016
Metropola východu prináša domácim, ale hlavne zahraničným turistom novú atrakciu v podobe fotopointu, ktorá dopomôže k zviditeľneniu mesta v zahraničí.

Košice: výstava Dalí – Zhmotnenie surreálneho
Publikované: 28.2.2016
Do 21. marca 2016 prebieha vo Východoslovenskom múzeum Košice výstava jedného z najvýznamnejších predstaviteľov surrealizmu, a to prostredníctvom dvoch cyklov nazvaných "Autobiografia Benvenuta Celliniho" a "Dvanásti apoštoli alebo Rytieri okrúhleho stola".

Košice: Rušňoparáda 2016
Publikované: 28.3.2016
Metropola východu - Košice už po 16-ty krát privíta prehliadku historických aj moderných rušňov na podujatí Rušňoparáda. Aj tento rok budú mať návštevníci možnosť vidieť unikátne parné rušne a mnoho ďalšej železničnej techniky.

SR, Galmus: unikátna Šikľavá skala - VIDEO
Publikované: 12.4.2016
Pokiaľ máte radi menej známe prírodné miesta, tak práve v dnešnom článku vás zavedieme do horskej oblasti Galmus, ktorá sa rozprestiera na severe Volovských vrchov približne 20 kilometrov od mesta Spišská Nová Ves alebo kúsok od Krompách.

SR, Košice – Hlavná ulica I.
Publikované: 14.1.2016
Po návšteve Východoslovenského múzea a prezretí si jeho okolia sme sa vydali na prechádzku pýchou Košíc - Hlavnou ulicou, kde sa nachádza väčšina najvýznamnejších historických pamiatok.

SR, Košice – prehliadka múzea
Publikované: 31.12.2015
Metropola východu – Košice nás privítala s otvorenou náručou a hneď nám ponúkla to najvzácnejšie, pohľad na Košický zlatý poklad. Dôkladne a s nadšením sme si ho prezreli a pokračovali sme prehliadkou ďalších zaujímavých muzeálnych zákutí.

Košice: Gurmán Fest 2015
Publikované: 10.6.2015
Už 12. až 14. júna 2015 môžu návštevníci Košíc zažiť jedinečný festival výnimočných chutí Gurmán Fest. Zaujímavý kulinársky festival, počas ktorého sa predstavia najlepšie reštaurácie Košíc, je podujatie, na ktorom by ste nemali chýbať.

Košice: Motýle exotických trópov 2015
Publikované: 15.6.2015
V Botanickej záhrade v Košiciach aj tento rok prebieha jedinečná motýlia šou. Do 30. júna 2015 sa z kukiel vyliahnu vyše tri tisícky exotických motýľov, ktoré lietajú v skleníku priamo pomedzi návštevníkov, alebo odpočívajú na rastlinách.

Košice: Balónová fiesta 2015
Publikované: 8.6.2015
Vychutnajte si pohľady na metropolu východného Slovenska priamo z balóna v dňoch 10. až 13. júna 2015, kedy sa koná 22. ročník medzinárodnej Balónovej fiesty v Košiciach.

Betliar: Jej Veličenstvo kráľovná
Publikované: 21.6.2015
Letná sezóna 2015 v kaštieli v Betliari sa nesie v znamení legendárnej kráľovnej Alžbety, známej pod menom Sisi. SNM - Múzeum Betliar v kaštieli Andrášiovcov (Andrássyovcov) pripravilo výstavu Jej Veličenstvo kráľovná. Kráľovná Alžbeta v našich dejinách a predstavách, ktorá je prvou svojho druhu na Slovensku.

Košice: výstava Záhady, osudy, múmie
Publikované: 19.7.2015
Už 21. júla 2015 zavíta do Východoslovenského múzea netradičná putovná výstava maďarského prírodovedného múzea, ktorá nesie názov Záhady, osudy, múmie.

SR, Háj: cesta k čarokrásnym vodopádom - VIDEO
Publikované: 1.9.2015
Preneste sa spolu s nami do krásneho údolia Slovenského krasu medzi Hájsky vrch a Miglinc, kde leží malebná dedinka Háj. Tá ponúka vychádzky na neďalekú Zádielsku planinu či stredoveký Turniansky hrad. No my dnes navštívime inú pozoruhodnosť, a to Hájske vodopády a kaskády.

SR: Košické rozprávkové Vianoce
Publikované: 13.12.2015
Aj tento rok metropola východu – Košice premení svoju Hlavnú ulicu na rozprávkovú krajinu plnú vôní, svetiel, chutí a dobrej nálady. Návštevníci sa môžu tešiť na bohatý program plný prekvapení.

SR, Košice – mesto so zlatým pokladom
Publikované: 24.12.2015
Veľmi dlho sme neboli na návšteve druhého najväčšieho mesta Slovenska - Košíc. Rozhodli sme sa to napraviť a počas jedného víkendu sme si zbalili veci, sadli do auta a vyrazili smer východ.

Slovensko: Košice – Kaplnka svätého Michala
Publikované: 11.8.2011
V centre východoslovenského mesta Košice sa hneď vedľa Dómu sv. Alžbety nachádza v neďalekom parku ďalší gotický skvost. Je ním kaplnka sv. Michala. Mnohí Košičania ju donedávna mohli poznať prevažne z jej vonkajšej strany, interiér bol sprístupnený iba zriedkavo. Aká je však jej história a čím všetkým prešla, aby nadobudla súčasnú podobu?

Východné Slovensko: Región Šariš - Šarišský hrad I.
Publikované: 9.2.2012
Už od pradávna vyrastali v strategických polohách, takmer pri všetkých významných obchodných cestách či vodných tokoch, kamenné hrady, strážne veže či dokonca paláce. Z mnohých, kedysi obávaných sídiel moci, sa dnes dochovali už len ruiny opradené povesťami. Dnes spoločne navštívime jedinečnú zrúcaninu v regióne Šariš – Šarišský hrad.

Východné Slovensko: Hrad Krásna Hôrka
Publikované: 22.3.2012
V 13. storočí sa začala písať história národnej kultúrnej pamiatky, hradu Krásna Hôrka, ktorý je v dnešnej dobe súčasťou SNM - Múzea Betliar. V roku 2011 prešli priestory hradu rekonštrukciou a návštevníci tu mali možnosť zhliadnuť mimoriadne cenné zbierky. No v sobotu 10. marca 2012 vypukol na hrade rozsiahli požiar, ktorý zničil všetky strechy, vrátane interiéru horného gotického hradu.

SR: Kežmarok – hrad Čiernej panej I.
Publikované: 9.1.2014
Ako sme minulý týždeň sľúbili, dnes naše putovanie po kráľovskom meste Kežmarok ukončíme na hrade. Kežmarský hrad, ktorý patrí k jedným z mála pevností na svete, ktoré nestoja na kopci, skrýva mnoho zaujímavých a tajuplných zákutí, ktoré spoločne v nasledujúcich riadkoch navštívíme.

SR: Kežmarok – hrad Čiernej panej II.
Publikované: 16.1.2014
V minulej časti sme si stručne priblížili bohatú históriu Kežmarského hradu. Dnes sa spoločne vyberieme navštíviť unikátne múzeum, ktoré v sebe hrad ukrýva a ktorého návštevu vám vrelo odporúčame.

SR: Kežmarok – kráľovstvo pod Tatrami
Publikované: 19.12.2013
Dnes naše kroky nasmerujeme na východ Slovenska, konkrétne do kráľovského mesta Kežmarok, ktoré je nielen významným historickým centrom regiónu Spiša, ale aj miestom rôznorodej kultúry a jedinečných osobností.

SR: Kežmarok – pamiatky na každom kroku II.
Publikované: 2.1.2014
Minulý týždeň sme navštívili pamätihodnosti mesta Kežmarok, a to drevený artikulárny kostol, kežmarské lýceum, nový evanjelický kostol, radnicu či múzeum bytovej kultúry. Dnes budeme v našej ceste po pamiatka pokračovať.

SR: Kežmarok – Turbína, babička pod Tatrami
Publikované: 5.12.2013
Na huncovskej ceste pri kráľovskom meste Kežmarok stojí nenápadná budova, ktorá skrýva zaujímavú históriu. Jedná sa o najstaršiu malú vodnú elektráreň na Slovensku, ktorá dodnes dodáva elektrickú energiu pre obyvateľov mesta.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Košice – metropola východu
Perlou východného Slovenska sú dozaiste Košice. Druhé najväčšie mesto Slovenska ukrýva nielen pre...

SR, Hájske vodopády – krása vody
Neďaleko malebnej dedinky Háj sa nachádza očarujúca príroda Slovenského krasu, ktorá sa vyšantila...

SR: Kežmarok – kráľovské mesto východu
Vydajte sa prostredníctvom našej fotogalérie do okresného mesta Kežmarok. Toto kráľovské mesto op...

SR: Sabinov - mestečko na východnom Slovensku
Mestečko Sabinov, ktoré leží na rieke Torysa, sa nachádza na východnom Slovensku v Prešovskom kra...


Súvisiace video

SR, Galmus: zamrznutá Šikľavá skala
Dnes vás zavedieme do menej známej oblasti nazývanej Galmus, ktorá sa rozprestiera na severe Volo...

SR, Spišský hrad – stredoveký monument
Na rozhraní Prešovského a Košického kraja či regiónov Spiš a Šariš sa nachádza jedna unikátna str...

SR, očarujúce Hájske vodopády
Počas našich výletov po Slovensku sme zablúdili do malebnej dedinky Háj, ktorá sa preslávila aj n...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 1. 6. 2020
sviatok:Žaneta
dnes:
pondelok 1.6.
21 °C
zajtra:
utorok 2.6.
19 °C