www.infoglobe.sk » SR: Kežmarok – pamiatky na každom kroku II.

SR: Kežmarok – pamiatky na každom kroku II.

Publikované: 2.1.2014
Minulý týždeň sme navštívili pamätihodnosti mesta Kežmarok, a to drevený artikulárny kostol, kežmarské lýceum, nový evanjelický kostol, radnicu či múzeum bytovej kultúry. Dnes budeme v našej ceste po pamiatka pokračovať.

Paulínsky kostol

Prvou zastávkou bude Paulínsky kostol, ktorý sa nachádza v domovej zástavbe v centre mesta. Kežmarok patril medzi protestantské mestá, no vďaka pomoci katolíckej cirkvi v boji proti hradným pánom sa mesto rozhodlo darovať jej tri domy. Tie boli postupne prebudované v malý kostol, ktorý síce viackrát vyhorel, no po následných opravách prešiel do architektonicky zaujímavej stavby ranného baroka až po rokoko. Dnes tak môžeme na ňom obdivovať vývoj jednej umeleckej epochy. 

Paulínsky kostol

Starý trh

Na okraji centra, v tesnej blízkosti Kežmarského hradu sa nachádza tzv. Starý trh. Jedná sa o najstaršiu obývanú časť mesta. Počiatky tejto ulice siahajú až do 13. storočia. Na jej základoch sú dnes vybudované nové súkromné domy, no ich majitelia zachovali ráz typickej ľudovej architektúry. Na okrajoch ulice zostali zachované aj spišské domy so šindľovými strechami. Mnohé kamenné múry tu dosahujú hrúbku až jeden a pol metra a v minulosti jeden z domov obýval aj samotný richtár.

Starý trh

Rímskokatolícka Bazilika sv. Kríža

Ďalším sakrálnym skvostom mesta je Rímskokatolícka Bazilika sv. Kríža, ktorej dejiny siahajú do konca 13. storočia. Síce sa pôvodná podoba chrámu nezachovala, jej dnešná podoba pochádza z roku 1444. Mohutný opevnený múr, bohato zdobený interiér, gotické klenby a samozrejme nechýbajú ani plastiky od Majstra Pavla z Levoče. Okrem umeleckých diel sa tu nachádzajú aj náhrobky, krypta a údajne aj tajná chodba. Od roku 1998 sa kostol pýši titulom basilica minor, ktorý jej udelil blahorečený pápež Ján Pavol II. V tesnom susedstve kostola sa nachádza zvonica, ktorá sa tiež nazýva Zlatá veža. Toto pomenovanie získala vďaka niekdajšej zlatej sgrafitovej výzdobe. Vo zvonici sú umiestnené tri zvony, pričom najstarší z nich pochádza z roku 1525. Zaujímavosťou je, že tento zvon má dvadsaťcentimetrovú prasklinu a pri zvonení vydáva len nečistý až „plačlivý“ tón C.

Rímskokatolícka Bazilika sv. KrížaZvonica

Historický cintorín

Kúsok od samotného centra sa nachádza historický cintorín, ktorý by ste tiež nemali pri svojich potulkách mestom vynechať.  Cintorín je posledným odpočinkom mnohých slávnych obyvateľov mesta. Súčasťou jeho areálu sú aj židovský cintorín a rôzne pamätníky.

Historický cintorín

Podujatia, na ktoré nezabudnete

Aby sme neukončili naše putovanie na cintoríne, tak na záver  vám dáme pár typov na podujatia, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť. Festival Európske ľudové remeslo, skrátene EĽRO, patrí medzi najočakávanejšie akcie roka. Tri dni plné rytierov dobýjajúcich hrad mesta, veľkolepé sprievody domácich a zahraničných folklórnych súborov, stovky remeselných stánkov z celej Európy a možnosť vyskúšať si svoju remeselnú zručnosť priťahuje každoročne desaťtisíce turistov. Detské mestečko, šermiari, sokoliari či hodina duchov a pompézny ohňostroj dozaista uchvátia aj vás. Okrem tohto výnimočného festivalu mesto cez rok ponúka napríklad festival divadiel, hudobné koncerty a mnohé iné kultúrno-spoločenské podujatia.

Tipy na výlety

Na úplný záver vám odporučíme zopár dobrých tipov na výlet. Kežmarok sa radí medzi kráľovské mestá, a preto sa môžete vydať na kráľovskú výletnú cestu spájajúcu Kežmarok s Levočou, Starou Ľubovňou a Bardejovom.  Počas leta je v blízkosti Kežmarku k dispozícií lesopark Sever, ktorý je ideálny na oddychové trávenie voľného času. Obľúbená je aj oblasť v okolí rybníka Zlatná či Ranč Čajka. Len 7 km od Kežmarku je aj termálne kúpalisko Vrbov. V zimnom období si prídu na svoje lyžiari v „mestskom“ stredisku Štart. Po dobrej lyžovačke sa dá výborne oddýchnuť v susednom wellness centre. Kežmarok je jednoducho mestom, kde sa nudiť nebudete.

Kežmarský hrad

Možno ste postrehli, že v našej sérií článkov o Kežmarku sme zámerne vynechali jednu z hlavných dominánt mesta, a to Kežmarský hrad. Keďže sa jedná o vskutku unikátnu stavbu s bohatou históriou, rozhodli sme sa, že jej venujeme samostatný článok, ktorý si môžete prečítať už o týždeň.

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (1)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Prešov
Publikované: 4.3.2009
Prešov alebo tiež rusínsky Prjašev, nemecky Preschau či maďarsky Eperjes, sa nachádza na východnom Slovensku a je hlavným mestom Prešovského samosprávneho kraja.

SR, Červený Kláštor: očarujúce splavovanie Dunajca - VIDEO
Publikované: 18.9.2018
Jeseň je dozaista najfarebnejším obdobím roku a zároveň jedným z najvhodnejších pre spoznávanie krás Slovenska. Tentoraz vás zavedieme do obce Červený Kláštor, kde zažijeme jedno úžasné dobrodružstvo v podobe splavu zurčiacej rieky.

SR: Spišská Nová Ves – brána do raja
Publikované: 13.7.2016
Minulý týždeň sme navštívili mesto Majstra Pavla – Levoču a dnes sa presunieme len o necelých 11 kilometrov nižšie do Spišskej Novej Vsi, ktorá je považovaná za vstupnú bránu do Národného parku Slovenský raj.

Prešov: Výstava relikvií tibetských majstrov
Publikované: 16.3.2016
V dňoch 19. a 20. marca 2016 sa v PKO Čierny orol v Prešove uskutoční nevšedná výstava relikvií budhov, ako pripomienka na veľkých východných majstroch, ktorí svoje životy zasvätili pomoci iným.

Kežmarok: festival Európske ľudové remeslo 2015
Publikované: 6.7.2015
Nenechajte si ujsť unikátny festival Európske ľudové remeslo, ktorý sa uskutoční v dňoch od 10. do 12. júla 2015 v kráľovskom meste Kežmarok.

Prešov: Mikulášska nádielka 2014
Publikované: 28.11.2014
Mesto Prešov vás pozýva, hlavne tých najmenších, na Mikulášsku nádielku, ktorá sa uskutoční v piatok 5. decembra 2014 o 16 hod. na pešej zóne.

SR: Svit – Baťove mestečko I.
Publikované: 30.10.2014
Jeseň je najfarebnejším obdobím roka a ideálnym časom na rodinné výlety. Počas jedného slnečného dňa sme sa vydali do mestečka Svit, o ktorom sme vedeli len toľko, že patrí medzi najmladšie slovenské mestá.

SR: Košice – Východoslovenské múzeum
Publikované: 5.6.2014
Dnes zavítame do metropoly východu – do Košíc, aby sme spoločne navštívili jedno z najstarších a najvýznamnejších múzeí na Slovensku - Východoslovenské múzeum. Povieme si čo-to o jeho vzniku a jednotlivých expozíciách.

SR: Kežmarok – hrad Čiernej panej II.
Publikované: 16.1.2014
V minulej časti sme si stručne priblížili bohatú históriu Kežmarského hradu. Dnes sa spoločne vyberieme navštíviť unikátne múzeum, ktoré v sebe hrad ukrýva a ktorého návštevu vám vrelo odporúčame.

SR: Kežmarok – hrad Čiernej panej I.
Publikované: 9.1.2014
Ako sme minulý týždeň sľúbili, dnes naše putovanie po kráľovskom meste Kežmarok ukončíme na hrade. Kežmarský hrad, ktorý patrí k jedným z mála pevností na svete, ktoré nestoja na kopci, skrýva mnoho zaujímavých a tajuplných zákutí, ktoré spoločne v nasledujúcich riadkoch navštívíme.

SR: Kežmarok – pamiatky na každom kroku I.
Publikované: 26.12.2013
Minulý týždeň sme boli na potulkách kráľovským mestom pod Tatrami – Kežmarkom a dnes budeme v jeho návšteve pokračovať. Tentoraz sa vydáme do ulíc historického centra, kde sa spoločne zoznámime s architektonickými dominantami a skvostami.

SR: Kežmarok – kráľovstvo pod Tatrami
Publikované: 19.12.2013
Dnes naše kroky nasmerujeme na východ Slovenska, konkrétne do kráľovského mesta Kežmarok, ktoré je nielen významným historickým centrom regiónu Spiša, ale aj miestom rôznorodej kultúry a jedinečných osobností.

SR: Kežmarok – Turbína, babička pod Tatrami
Publikované: 5.12.2013
Na huncovskej ceste pri kráľovskom meste Kežmarok stojí nenápadná budova, ktorá skrýva zaujímavú históriu. Jedná sa o najstaršiu malú vodnú elektráreň na Slovensku, ktorá dodnes dodáva elektrickú energiu pre obyvateľov mesta.

SR: Spišská Belá, Strážky – umenie a história v jednom
Publikované: 17.10.2013
Dnes sa vydáme na východné Slovensko do bývalej obce Strážky, ktorá je v súčasnosti miestnou časťou mesta Spišská Belá. Strážky ležia na hlavnom ťahu medzi kráľovským mestom Kežmarok a už spomínaným mestom Spišská Belá. Známe sú vďaka nádhernému kaštieľu, anglickému parku či unikátnej zvonici. A práve za týmito nevšednými pamiatkami nasmerujeme naše kroky.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Svit – výnimočné miesto na prechádzku
V severozápadnej časti Spiša, kúsok od mesta Poprad, sa rozprestiera malebné mestečko Svit. Jeho ...

SR: Kežmarok – kráľovské mesto východu
Vydajte sa prostredníctvom našej fotogalérie do okresného mesta Kežmarok. Toto kráľovské mesto op...

SR: Spišská Belá a Strážky
Na východnom Slovensku sa nachádza mnoho krásnych miest. Dozaista jedným z nich je aj mesto Spišs...

SR, Spišská Sobota – zachovalá história
Mesto Poprad vo svojej severozápadnej miestnej časti nazývanej Spišská Sobota ukrýva nádherné zac...

SR: Spišský hrad, hradný vrch a okolie
Symbol Spiša – Spišský hrad postavený na travertínovej kope patrí k najväčším hradom strednej Eur...


Súvisiace video

SR, Dunajec - najkrajší pohľad na okolitú krajinu
Pre všetkých, čo majú radi krásy Slovenska, sme pripravili malú ochutnávku splavu Prielomu Dunajc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

15.12.2019
Tento rok už po jubilejný tridsiaty raz zavíta na Slovensko Betlehemské svetlo. Plamienok zo samotného Betlehema bol včera prevzatý z rakúskeho mesta Linz a dnes bude slovenskými skautmi odovzdaný poľským kolegom.
14.12.2019
Moravskosliezsky kraj zahájil zimnú sezónu. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, opäť podporí úpravu lyžiarskych a bežeckých tratí v Beskydoch a Jeseníkoch. Tento rok navyše zadovážil na Pustevny ratrak a na Gruň snehovú frézu.
13.12.2019
Príďte podporiť originálnu slovenskú tvorbu a zabaviť sa na Vianočný koncert talentovaného mladého hudobníka Adama Ďuricu alebo privítajte Nový rok 2020 skutočne honosne. Obe sviatočné podujatia sa budú konať v Grand Hoteli Bellevue **** v Hornom Smokovci.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 15. 12. 2019
sviatok:Ivica
dnes:
nedeľa 15.12.
6 °C
zajtra:
pondelok 16.12.
9 °C