www.infoglobe.sk » SR: Kežmarok – pamiatky na každom kroku I.

SR: Kežmarok – pamiatky na každom kroku I.

Publikované: 26.12.2013
Minulý týždeň sme boli na potulkách kráľovským mestom pod Tatrami – Kežmarkom a dnes budeme v jeho návšteve pokračovať. Tentoraz sa vydáme do ulíc historického centra, kde sa spoločne zoznámime s architektonickými dominantami a skvostami.

Mesto Kežmarok by mal navštíviť každý z nás aspoň raz za život. Pokiaľ sa vám to podarí viackrát, vždy tu objavíte niečo nové. Tak neváhajte a prijmite pozvanie na prechádzku. Tú začneme v historickom centre.

Drevený artikulárny kostol

Jednou z najvýznamnejších pamiatok mesta je drevený artikulárny kostol, ktorý je zapísaný do zoznamu UNESCO. Prvá stavba dreveného kostola stála už v roku 1687. Terajšiu podobu kostol získal už v roku 1717 a jeho prestavba trvala iba neuveriteľné 3 mesiace. Zaujímavosťou tohto božieho chrámu je, že pri jeho stavbe nebol údajne použitý ani jeden železný klinec. Určite si poviete, že čo je to za drevený kostol z murovanými stenami. No opak je pravdou. Drevené steny kostola sú len na povrchu omietnuté hlinou, aby bola stavba chránená pred poveternostnými vplyvmi. Interiér kostola tvorí pre evanjelikov netradične bohatá maľovaná výzdoba. Kostol neslúži len ako pamiatka, ale naďalej plní svoju funkciu pre bohoslužby a často sa v ňom konajú aj koncerty.

 Drevený artikulárny kostol

Kežmarské lýceum

V tesnej blízkosti dreveného artikulárneho kostola je aj nový evanjelický kostol a lýceum. A práve lýceum je ďalšou našou zastávkou, pretože ukrýva poklady. Pýtate sa aké? Predsa knižné! V kežmarskom lýceu sa nachádza totiž najväčšia školská knižnica v strednej Európe. Táto národná kultúrna pamiatka sa pýši 150 000 zväzkami kníh rôzneho zamerania v rozličných svetových jazykoch. Medzi skvosty patrí napr. 55 prvotlačí či 3000 kníh zo 16. storočia. Ako sme už spomínali v predošlom článku, na lýceu študovalo množstvo osobností. Tým je po obvode budovy venovaných veľa pamätných tabúľ, pripomínajúcich ich pôsobenie na tejto škole. Zaujímavosťou je, že na prízemí lýcea sa nachádza malý zlatý poklad sakrálnych predmetov evanjelickej cirkvi, ktorý je prístupný širokej verejnosti.

Kežmarské lýceum

Nový evanjelický kostol

Azda najväčšou dominantou Kežmarku, ktorú by sme mohli považovať aj za jeho symbol, je Nový evanjelický kostol. Táto majestátna stavba eklektického slohu s byzantskými prvkami je jedinečná v rámci celého Slovenska. Výrazná červená fasáda a prísna symetria dodávajú stavbe unikátnosť. Súčasťou stavby je aj mauzóleum, v ktorom sa nachádzajú pozostatky nekorunovaného kráľa Uhorska a bojovníka za náboženskú slobodu Imricha Thökölyho. Zaujímavosťou je, že kostol má len jednu vežu, čo narušuje jeho striktnú symetriu.

Nový evanjelický kostol

Radnica

Obďaleč, v samotnom srdci mesta sa nachádza budova radnice. Stojí tu už od roku 1461. Počas svojej existencie prežila tri ničivé požiare a už viac než 6. storočí slúži ako sídlo vedenia mesta. Určite si všimnite vežu radnice a pod ňou hodiny. Nachádza sa tu totiž halapartník („stredoveký vojak – bojovník“), ktorý stráži dnes už neznámy vchod do tajnej chodby.

Radnica

Múzeum bytovej kultúry

Na záver sa pozrieme do múzea, a to nie hocakého. Bude to Múzeum bytovej kultúry, ktoré sídli v nenápadnom, ale o to krajšom meštianskom dome. Múzeum prezentuje obytné miestnosti a nábytok spišských mešťanov, ale aj napríklad kuchyňu s cínovým riadom. Nachádza sa tu aj zbierka fajok, písacích stolov či hodín. Zaujímavosťou je, že múry múzea ukrývajú stáročné tajomstvá a dodnes v ňom vraj aj straší.

Kežmarok - historické centrum

Dom maršala Kraya

Kúsok od  Múzea bytovej kultúry, presnejšie o 4 domy vľavo, sa nachádza kuriózny dom maršala Kraya, ktorý nemá vchodové dvere! Je to vskutku neuveriteľné, a preto by ste si návštevu tohto miesta či mesta pamiatok nemali nechať ujsť. Sami ste sa v uplynulých riadkoch mohli presvedčiť, že Kežmarok má množstvo zaujímavých miest na poznávanie, no ani zďaleka sme nenavštívili všetky. Preto vás už o týždeň opätovne pozývame na prehliadku tých ďalších.

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Kežmarok – kráľovstvo pod Tatrami
Publikované: 19.12.2013
Dnes naše kroky nasmerujeme na východ Slovenska, konkrétne do kráľovského mesta Kežmarok, ktoré je nielen významným historickým centrom regiónu Spiša, ale aj miestom rôznorodej kultúry a jedinečných osobností.

SR, Červený Kláštor: očarujúce splavovanie Dunajca - VIDEO
Publikované: 18.9.2018
Jeseň je dozaista najfarebnejším obdobím roku a zároveň jedným z najvhodnejších pre spoznávanie krás Slovenska. Tentoraz vás zavedieme do obce Červený Kláštor, kde zažijeme jedno úžasné dobrodružstvo v podobe splavu zurčiacej rieky.

SR: Spišská Nová Ves – brána do raja
Publikované: 13.7.2016
Minulý týždeň sme navštívili mesto Majstra Pavla – Levoču a dnes sa presunieme len o necelých 11 kilometrov nižšie do Spišskej Novej Vsi, ktorá je považovaná za vstupnú bránu do Národného parku Slovenský raj.

Prešov: Výstava relikvií tibetských majstrov
Publikované: 16.3.2016
V dňoch 19. a 20. marca 2016 sa v PKO Čierny orol v Prešove uskutoční nevšedná výstava relikvií budhov, ako pripomienka na veľkých východných majstroch, ktorí svoje životy zasvätili pomoci iným.

Červený Kláštor: Zamykanie rieky Dunajec
Publikované: 14.10.2015
Pozývame vás na ukončenie tohtoročnej vodáckej sezóny na rieke Dunajec, ktoré sa uskutoční dňa 17. októbra 2015 v priestoroch Pieniny sport centrum v Červenom Kláštore.

Kežmarok: festival Európske ľudové remeslo 2015
Publikované: 6.7.2015
Nenechajte si ujsť unikátny festival Európske ľudové remeslo, ktorý sa uskutoční v dňoch od 10. do 12. júla 2015 v kráľovskom meste Kežmarok.

Prešov: Mikulášska nádielka 2014
Publikované: 28.11.2014
Mesto Prešov vás pozýva, hlavne tých najmenších, na Mikulášsku nádielku, ktorá sa uskutoční v piatok 5. decembra 2014 o 16 hod. na pešej zóne.

SR: Svit – Baťove mestečko I.
Publikované: 30.10.2014
Jeseň je najfarebnejším obdobím roka a ideálnym časom na rodinné výlety. Počas jedného slnečného dňa sme sa vydali do mestečka Svit, o ktorom sme vedeli len toľko, že patrí medzi najmladšie slovenské mestá.

SR: Košice – Východoslovenské múzeum
Publikované: 5.6.2014
Dnes zavítame do metropoly východu – do Košíc, aby sme spoločne navštívili jedno z najstarších a najvýznamnejších múzeí na Slovensku - Východoslovenské múzeum. Povieme si čo-to o jeho vzniku a jednotlivých expozíciách.

SR: Kežmarok – hrad Čiernej panej II.
Publikované: 16.1.2014
V minulej časti sme si stručne priblížili bohatú históriu Kežmarského hradu. Dnes sa spoločne vyberieme navštíviť unikátne múzeum, ktoré v sebe hrad ukrýva a ktorého návštevu vám vrelo odporúčame.

SR: Kežmarok – hrad Čiernej panej I.
Publikované: 9.1.2014
Ako sme minulý týždeň sľúbili, dnes naše putovanie po kráľovskom meste Kežmarok ukončíme na hrade. Kežmarský hrad, ktorý patrí k jedným z mála pevností na svete, ktoré nestoja na kopci, skrýva mnoho zaujímavých a tajuplných zákutí, ktoré spoločne v nasledujúcich riadkoch navštívíme.

SR: Kežmarok – pamiatky na každom kroku II.
Publikované: 2.1.2014
Minulý týždeň sme navštívili pamätihodnosti mesta Kežmarok, a to drevený artikulárny kostol, kežmarské lýceum, nový evanjelický kostol, radnicu či múzeum bytovej kultúry. Dnes budeme v našej ceste po pamiatka pokračovať.

SR: Kežmarok – Turbína, babička pod Tatrami
Publikované: 5.12.2013
Na huncovskej ceste pri kráľovskom meste Kežmarok stojí nenápadná budova, ktorá skrýva zaujímavú históriu. Jedná sa o najstaršiu malú vodnú elektráreň na Slovensku, ktorá dodnes dodáva elektrickú energiu pre obyvateľov mesta.

SR: Spišská Belá, Strážky – umenie a história v jednom
Publikované: 17.10.2013
Dnes sa vydáme na východné Slovensko do bývalej obce Strážky, ktorá je v súčasnosti miestnou časťou mesta Spišská Belá. Strážky ležia na hlavnom ťahu medzi kráľovským mestom Kežmarok a už spomínaným mestom Spišská Belá. Známe sú vďaka nádhernému kaštieľu, anglickému parku či unikátnej zvonici. A práve za týmito nevšednými pamiatkami nasmerujeme naše kroky.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Jesenné splavovanie Dunajca
Pokiaľ plánujete na jesenné obdobie rodinné výlety, určite navštívte aj oblasť Pienin, presnejšie...

SR, Nestville Park – raj vyznávačov whisky
Len pár kilometrov od Starej Ľubovne sa rozprestiera dedinka Hniezdne, ktorá ponúka jednu unikátn...

SR: Spišská Nová Ves – mesto unikátov a rekordov
Nielen vstupná brána do Slovenského raja, ale aj miesto nevšedných prechádzok, to v sebe snúbi Sp...

SR, Svit – výnimočné miesto na prechádzku
V severozápadnej časti Spiša, kúsok od mesta Poprad, sa rozprestiera malebné mestečko Svit. Jeho ...

SR, Litmanová – jednodňová lyžovačka
Obec Litmanová nie je známa iba vďaka údajným zjaveniam Panny Márie, ktoré sa mali odohrať na hor...

SR: Kežmarok – kráľovské mesto východu
Vydajte sa prostredníctvom našej fotogalérie do okresného mesta Kežmarok. Toto kráľovské mesto op...

SR: Spišská Belá a Strážky
Na východnom Slovensku sa nachádza mnoho krásnych miest. Dozaista jedným z nich je aj mesto Spišs...

SR, Spišská Sobota – zachovalá história
Mesto Poprad vo svojej severozápadnej miestnej časti nazývanej Spišská Sobota ukrýva nádherné zac...

SR: Spišský hrad, hradný vrch a okolie
Symbol Spiša – Spišský hrad postavený na travertínovej kope patrí k najväčším hradom strednej Eur...


Súvisiace video

SR, Dunajec - najkrajší pohľad na okolitú krajinu
Pre všetkých, čo majú radi krásy Slovenska, sme pripravili malú ochutnávku splavu Prielomu Dunajc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

15.12.2019
Tento rok už po jubilejný tridsiaty raz zavíta na Slovensko Betlehemské svetlo. Plamienok zo samotného Betlehema bol včera prevzatý z rakúskeho mesta Linz a dnes bude slovenskými skautmi odovzdaný poľským kolegom.
14.12.2019
Moravskosliezsky kraj zahájil zimnú sezónu. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, opäť podporí úpravu lyžiarskych a bežeckých tratí v Beskydoch a Jeseníkoch. Tento rok navyše zadovážil na Pustevny ratrak a na Gruň snehovú frézu.
13.12.2019
Príďte podporiť originálnu slovenskú tvorbu a zabaviť sa na Vianočný koncert talentovaného mladého hudobníka Adama Ďuricu alebo privítajte Nový rok 2020 skutočne honosne. Obe sviatočné podujatia sa budú konať v Grand Hoteli Bellevue **** v Hornom Smokovci.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 15. 12. 2019
sviatok:Ivica
dnes:
nedeľa 15.12.
6 °C
zajtra:
pondelok 16.12.
9 °C