www.infoglobe.sk » Východné Slovensko: Solivar – unikátna technická pamiatka I.

Východné Slovensko: Solivar – unikátna technická pamiatka I.

Publikované: 23.2.2012
Dnes sa spoločne opäť vyberieme na východné Slovensko. V našom dvojdielnom seriáli navštívime jednu z najpozoruhodnejších technických pamiatok u nás – prešovský Solivar.

torzo veže bývalého soľného skladuTúto národnú kultúrnu pamiatku, ktorá patrí k najvýznamnejším technickým pamiatkam v rámci Slovenska, nájdete pomerne ľahko. Juhovýchodná časť východoslovenského krajského mesta Prešov sa dodnes volá Solivar. Ako dobrý orientačný bod vám môže poslúžiť aj torzo veže bývalého soľného skladu, ktorý patril k architektonicky najimpozantnejší objektom celého areálu Solivaru. Dňa 18. mája 1986 však budova skladu vyhorela. Požiar vtedy zničil aj unikátnu a nenapodobniteľnú svorníkovú drevenú konštrukciu krovu.

Na skok do histórie

Už v stredoveku sa zo soľných prameňov, vyvierajúcich na úpätí Slanských vrchov pri Prešove získavala soľ. mech na vyťahovanie soľankyPísomne doložená história ťažby soli v okolí Prešova siaha až do 13. storočia. Prešovská soľ sa nepoužívala iba na solenie jedál, svoje využitie našla tiež v sklárstve, farbiarstve, či pri výrobe mydla alebo papiera. Jamu Leopold začali hĺbiť v roku 1571 a o rok neskôr sa tu začalo s hlbinnou ťažbou.  Tú náhle ukončilo zatopenie baní podzemnou vodou v noci z 21. na 22. februára roku 1752. Baňa sa zmenila na akési podzemné soľné jazero plné soľanky. Soľanka je nasýtený roztok soli vo vode, ktorý v jednom litri obsahuje 15 až 300 gramov rôznych solí, predovšetkým však tú pre väčšinu z nás najznámejšiu - kuchynskú. Spôsob ťažby a spracovania soľanky prirodzeným odparovaním bol známy už v stredoveku. Zaujímavý je najmä fakt, ktorý sa potvrdil až časom, že z vyťaženej soľanky bolo možné uvariť väčšie množstvo a navyše aj kvalitnejšiu soľ, ako z tej kamennej, ktorú tu dlhé roky namáhavo vykopávali z podzemia. Pri ťažbe soli sa preto začala používať nová technológia, ktorou bolo čerpanie soľanky v kožených mechoch pomocou čerpadla poháňaného koňmi alebo volmi, ktoré sa nazýva gápeľ.  Jeden takýto mech na vyťahovanie soľanky mal obsah 5 – 7 hektolitrov.   

gápeľgápeľsoľ

Akou cestou musela soľ prejsť, než sa dostala na pulty obchodov, sa dočítate v ďalšom diely, ktorý bude venovaný prehliadke tohto unikátneho múzea.

Text a foto: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Bardejov – výnimočné mesto aj jeho okolie
Publikované: 15.6.2016
Kto chce zažiť neošúchanú krásu a objaviť majstrovské umelecké diela, ale aj relax vo výnimočnom prírodnom prostredí, mal by navštíviť mesto Bardejov či blízke Bardejovské kúpele. Severovýchod Slovenska ukrýva prekvapenia a skvosty, aké nemajú obdobu ani v tých najvyhlásenejších turistických a dovolenkových destináciách a v nasledujúcich riadkoch si ich predstavíme.

SR, Malá Tŕňa – jedinečná vyhliadková veža
Publikované: 25.4.2018
V nasledujúcich riadkoch zavítame na východné Slovensko, kde navštívime svetoznámu vinohradnícku oblasť Tokaj. Našim cieľom však nebudú vínne pivnice, ale nevšedná rozhľadňa, unikátna svojim tvarom i výhľadom.

SR, ČR: Svetový deň cestovného ruchu 2020
Publikované: 23.9.2020
Svetový deň cestovného ruchu sa každoročne slávi 27. septembra a jeho cieľom je zvyšovať povedomie v rámci medzinárodného spoločenstva o význame cestovného ruchu, jeho sociálnych, kultúrnych, environmentálnych aj ekonomických hodnotách a prínose k dosiahnutiu cieľov udržateľného rozvoja.

SR, Prešovský kraj – región majestátnych štítov I.
Publikované: 18.3.2024
Najľudnatejším krajom Slovenska je Prešovský kraj, ktorý sa nachádza na severe východného Slovenska. Na jeho území sa rozprestierajú regióny Spiša, Šariša a Zemplína oplývajúce nádhernými mestami, osobitou kultúrou i prírodnými unikátmi, ktoré budeme v nasledujúcich týždňoch predstavovať a inšpirovať vás k ich návšteve.

Vyfoťte sa pod katovou sekerou, na tanku, či s cisárovnou Sisi
Publikované: 23.8.2021
Severovýchod Slovenska je plný historických a prírodných pamiatok, ktoré si turisti radi fotografujú a miesta kde sa radi fotografujú. Paradoxne to často nie sú najväčšie skvosty architektúry, či miesta dejinných udalostí, ale tie, kde sa dajú zhotoviť divácky vďačné snímky. Niektoré z najobľúbenejších približuje Radomír Jančošek, riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov.

Východné Slovensko, Bukovské vrchy I. – putovanie divočinou
Publikované: 15.4.2024
Bukovské vrchy je nevysoké pohorie ležiace na úplnom východe Slovenska s presahom do susedného Poľska zo severu a do Ukrajiny na východe. Prevažná časť územia je pod záštitou UNESCO a spadá do oblasti národného parku Poloniny, ktorý tu bol vyhlásený v roku 1997.

Prešov
Publikované: 4.3.2009
Prešov alebo tiež rusínsky Prjašev, nemecky Preschau či maďarsky Eperjes, sa nachádza na východnom Slovensku a je hlavným mestom Prešovského samosprávneho kraja.

SR, Prešov – drahokam Šariša
Publikované: 11.5.2016
Dnes sa vydáme do tretieho najväčšieho mesta Slovenska, aby sme spoznali jeho krásy, pamiatky aj zaujímavosti. Nachádza sa v kraji, ktorý nesie po ňom pomenovanie, je známe vďaka soli, i turínskemu plátnu a v neposlednom rade je vstupnou bránou do rázovitého regiónu Šariš. Ak ste tipovali, že je reč o Prešove, tak ste uhádli.

Východné Slovensko: Drienica – výstup na Lysú
Publikované: 2.2.2012
Vianočné sviatky ako aj príchod nového roku sme oslávili u rodičov môjho manžela, vo východoslovenskom mestečku Sabinov. Keďže Marekova mamina je znamenitá kuchárka, niet divu, že už po dvoch dňoch som mala problém zapnúť rifle. Dobroty na stole však každým dňom pribúdali. A tak sme sa dohodli, že si dáme každý deň okrem dobrôt aj malý výlet do okolia, nech sa aspoň trošku rozhýbeme.

Východné Slovensko: Solivar – unikátna technická pamiatka II.
Publikované: 1.3.2012
Dnes sa spolu vyberieme na prehliadku jedného z najzaujímavejších technicko-technologických múzeí v rámci Slovenska.

SR: Spišská Belá – pohľad do minulosti
Publikované: 24.10.2013
Mesto Spišská Belá sa nachádza v severnej časti Popradskej kotliny, pod mohutnými Belianskymi Tatrami, na križovatke ciest do Kežmarku, Starej Ľubovne, Zamaguria a Vysokých Tatier. V dnešnom putovaní po Slovensku sa vydáme za spoznávaní krás tohto nevšedného mesta.

SR, Litmanová – nielen mariánske pútnické miesto, ale aj skvelá lyžovačka
Publikované: 27.2.2014
Obec Litmanová nie je známa iba vďaka údajným zjaveniam Panny Márie, ktoré sa mali odohrať na hore Zvir v rokoch 1990 až 1995, ale tiež vďaka lyžiarskemu stredisku, ktoré okrem domácich lyžiarov navštevuje čoraz viac zahraničných vyznávačov zimných športov, predovšetkým Poliakov.

Východné Slovensko – návšteva Morského oka aj ochutnávka vína
Publikované: 20.8.2015
Po tom, ako sme deň strávili v Herľanoch presunuli sme sa cestou E58 do obce Orechová, ktorá sa nachádza v okrese Sobrance. Okrem ochutnávky vína sme si naplánovali aj výlet na Morské oko, ktorý sme uskutočnili nasledujúci deň. Ako to dopadlo sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

SR, Háj: cesta k čarokrásnym vodopádom - VIDEO
Publikované: 1.9.2015
Preneste sa spolu s nami do krásneho údolia Slovenského krasu medzi Hájsky vrch a Miglinc, kde leží malebná dedinka Háj. Tá ponúka vychádzky na neďalekú Zádielsku planinu či stredoveký Turniansky hrad. No my dnes navštívime inú pozoruhodnosť, a to Hájske vodopády a kaskády.

Východné Slovensko, Bukovské vrchy III – putovanie divočinou
Publikované: 29.11.2015
Nasledujúci deň sme sa prebudili do slnečného, aj keď dosť chladného rána. Po zistení, s koľkými pavúkmi sme strávili noc a koľko je v chate dier, sme sa posilnili, zbalili a vyrazili na poslednú časť nášho prechodu Bukovskými vrchmi. Na tento deň bol naplánovaný už len zostup po modrej turistickej značke cez bývalú dedinku Ruské, sedlo Zálomy a rázcestie Smrekovica až do obce Runina, ktorý mal trvať približne 3 hodiny. Reálny čas bol však asi o hodinu dlhší, pretože sme si po ceste robili pravidelné prestávky na fotenie a doplňovanie energie.

Východné Slovensko, Vihorlat I – putovanie divočinou
Publikované: 6.12.2015
Vihorlat (alebo Vihorlatské vrchy) je pohorím vulkanického pôvodu smerom na juh od Bukovských vrchov. Prevažná časť pohoria bola formovaná v období neogénu (mladšie treťohory) a geomorfologický vývoj bol dokončený zhruba pred 9 miliónmi rokov.

Východné Slovensko, Vihorlat II – putovanie divočinou
Publikované: 13.12.2015
Nasledujúce ráno bolo opäť v znamení krásneho a slnečného dňa. Po zbalení všetkých vecí sme vyrazili smerom nahor po žltej turistickej značke, ktorá nás doviedla na červenú magistrálu. Ďalej sme pokračovali po zelenej značke až do Poľany. Odtiaľ sme stúpali po lesnej neznačenej ceste až k vrcholu Vihorlat, ktorý mal byť zlatým klincom dnešného dňa.

Východné Slovensko: Región Šariš - Šarišský hrad I.
Publikované: 9.2.2012
Už od pradávna vyrastali v strategických polohách, takmer pri všetkých významných obchodných cestách či vodných tokoch, kamenné hrady, strážne veže či dokonca paláce. Z mnohých, kedysi obávaných sídiel moci, sa dnes dochovali už len ruiny opradené povesťami. Dnes spoločne navštívime jedinečnú zrúcaninu v regióne Šariš – Šarišský hrad.

Východné Slovensko: Hrad Krásna Hôrka
Publikované: 22.3.2012
V 13. storočí sa začala písať história národnej kultúrnej pamiatky, hradu Krásna Hôrka, ktorý je v dnešnej dobe súčasťou SNM - Múzea Betliar. V roku 2011 prešli priestory hradu rekonštrukciou a návštevníci tu mali možnosť zhliadnuť mimoriadne cenné zbierky. No v sobotu 10. marca 2012 vypukol na hrade rozsiahli požiar, ktorý zničil všetky strechy, vrátane interiéru horného gotického hradu.

SR: Košice – Východoslovenské múzeum
Publikované: 5.6.2014
Dnes zavítame do metropoly východu – do Košíc, aby sme spoločne navštívili jedno z najstarších a najvýznamnejších múzeí na Slovensku - Východoslovenské múzeum. Povieme si čo-to o jeho vzniku a jednotlivých expozíciách.

Východné Slovensko: Región Šariš - Šarišský hrad II.
Publikované: 16.2.2012
V minulosti patril Šarišský hrad k najvýznamnejším a najrozsiahlejším hradom Uhorska. Aj keď dnes je z neho už iba zrúcanina, určite vás očarí. A to nielen svojou veľkosťou.

Prešov: Rekonštrukcia historického solivaru
Publikované: 19.2.2012
Historická budova výroby soli v Prešove, v mestskej časti Solivar, sa dočká rekonštrukcie. Solivar, ktorý v roku 1986 vyhorel, čaká na jar prestavba, po ktorej tu vzniknú priestory pre múzejnú činnosť a kultúrne a spoločenské akcie.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Prešov – vstupná brána regiónu Šariš
Tretie najväčšie mesto na Slovensku – Prešov ponúka návštevníkom cez 300 kultúrnych pamiatok, nád...

SR, Hájske vodopády – krása vody
Neďaleko malebnej dedinky Háj sa nachádza očarujúca príroda Slovenského krasu, ktorá sa vyšantila...

SR, Litmanová – jednodňová lyžovačka
Obec Litmanová nie je známa iba vďaka údajným zjaveniam Panny Márie, ktoré sa mali odohrať na hor...

SR: Prešov – Národná kultúrna pamiatka Solivar
Prešovský Solivar je jedna z najpozoruhodnejších technických pamiatok v rámci Slovenska. Areál pa...

SR: Región Šariš - Šarišský hrad
Severozápadne od mestečka Veľký Šariš, len na skok od okresného mesta Sabinov, sa na zalesnenom s...

SR: Čergov - Z Drienice na Lysú
Len štyri kilometre od východoslovenského okresného mesta Sabinov leží obec Drienica, ktorá je me...


Súvisiace video

SR, očarujúce Hájske vodopády
Počas našich výletov po Slovensku sme zablúdili do malebnej dedinky Háj, ktorá sa preslávila aj n...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2024
sviatok:Jela
dnes:
piatok 19.4.
3 °C
zajtra:
sobota 20.4.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X