www.infoglobe.sk » SR, Bratislava – nový Starý most

SR, Bratislava – nový Starý most

Publikované: 10.8.2016
Po vskutku malebnej prechádzke mestskými hradbami sme sa vydali historickým centrom Bratislavy k ďalšej pamätihodnosti, ktorej dejiny siahajú viac ako 120 rokov dozadu, no napriek tomu je úplne nová.

Ešte kým prezradíme meno tejto pamiatky, zavedieme vás na Šafárikovo námestie, ktoré je nielen významným prestupným dopravným bodom, ale aj miestom odpočinku, peknej architektúry a sídlom najstaršej slovenskej univerzity.  Námestie je cestou rozdelené na dve pomyselné časti.

Šafárikovo námestie

Šafárikovo námestieŠafárikovo námestie

Prvú tvorí provizórny park s preliezkami pre deti, fontánou zdobenou sochou krásnej devy a v neposlednom rade nenápadným pamätníkom slovenských vlastencov z 2. svetovej vojny. Kedysi na tomto mieste stál tzv. Landererov palác, ten však bol počas leteckého útoku v roku 1944 značne poškodený a neskôr zbúraný. V nedávnej minulosti priestor využívali aj neziskové organizácie a umelci, ktorí tu vybudovali malé kontajnerové mestečko, kde ste si mohli dať kávu, zatancovať si tango, požičať bicykel či prezrieť si dizajnové kúsky. To však je už dnes minulosťou a daný priestor čaká na svoje ďalšie využitie.   

Šafárikovo námestie - Kačacia fontána

Šafárikovo námestie - Kačacia fontánaŠafárikovo námestie - historická aula Univerzity Komenského

Druhá časť Šafárikovho námestia je tvorená historickým parčíkom, ktorého dominantu tvorí Kačacia fontána z roku 1914. Parčík dekoruje historické (aj keď nie pôvodné) umelecké oplotenie a nechýba ani kvetena, stromy či lavičky. Je to taká malá oáza pokoja v rušnej zástavbe.

Štúrová ulica

Námestie je ohraničené ulicami, za všetky spomenieme Štúrovu, ktorá bola len nedávno zrekonštruovaná, nádhernými secesnými domami a historickou aulou Univerzity Komenského. Preto sa moc nedivte, pokiaľ v týchto miestach budete stretávať množstvo študentov.

cesta k novému Starému mostucesta k novému Starému mostu (múzeum colníctva)

Za zmienku stoja aj nové električkové nástupištia či cyklochodníky, ktoré vás bezpečne prepravia Starým Mestom.

nový Starý most

Pomaly, ale iste, opustíme Šafárikovo námestie, aby sme sa presunuli k staronovej stavbe, ktorá niesla mená ako Most Františka Jozefa, Štefánikov most či Most Červenej armády a samozrejme Starý most. Asi už tušíte, že reč bude o novom Starom moste, ktorý bol začiatkom tohto leta sprístupnený verejnosti.

nový Starý most

Ešte kým naň vstúpime, povedzme si čo-to z jeho histórie. Úplné počiatky mosta siahajú do roku 1825, ale keďže sa jednalo len o pontónové prepojenie ľavej a pravej strany Dunaja, za skutočného predchodcu terajšej stavby sa považuje most postavený v rokoch 1889 až 1890. Tento most využívali peší, ako aj železničná doprava. Viedla tu trasa do Szombathely, ako aj do Viedne (Viedenská električka). Na konci druhej svetovej vojny bol most ustupujúcou nemeckou armádou zničený, teda hlavne jeho oceľová časť, to však neznamenalo jeho zánik. Po dobytí Bratislavy sovietskymi vojskami bol v priebehu pol roka znovuvybudovaný (1946). Napriek odhadovanej životnosti 15 rokov, slúžil hlavnému mestu do roku 2013. Do roku 1972 si zároveň držal prvenstvo jediného dunajského mostu. Starý most bol po uzatvorení zdemontovaný a nahradený úplne novou oceľovou konštrukciou, ktorá sa niekoľko týždňov postupne nasúvala na vyvýšené piliere z pravého brehu Dunaja. Celý proces obnovy mosta trval 2 a pol roka.

nový Starý most

Po rôznych peripetiách sa dnes môžete vydať po novom zeleno sivom Starom moste, ktorý sa hrdo čnie nad európskym veľtokom a ponúka panoramatické výhľady na Bratislavu. Približne v tretine mosta z ľavej aj pravej strany sa nachádzajú vyhliadkové plošiny, ktoré sú súčasťou peších a cyklistických lávok. Tu si môžete posedieť na lavičkách a vychutnávať pulzujúci život mesta. Z času na čas vás vyruší prechod električky, ktorá sa po viac ako 50 rokoch vrátila do Petržalky. Most sa stal neoddeliteľnou súčasťou 1. etapy nosného dopravného systému mestskej hromadnej dopravy.

nový Starý most

Prechádzka mostom je naozaj úchvatná, ale zďaleka to nie je posledné zaujímavé miesto k videniu. Už o týždeň zavítame k mestskej pláži a do Sadu Janka Kráľa, ktorý sa pýši titulom najstaršieho verejného parku v strednej Európe.

 

GPS: 48°08'29.8"N 17°06'58.2"E (Šafárikovo námestie)

GPS: 48°08'19.7"N 17°07'02.4"E (nový Starý most)

Text a foto: Oskár Mažgút  Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Programové novinky v SNM
Publikované: 16.2.2020
Slovenské národné múzeum si pripravilo pre návštevníkom niekoľko zaujímavých výstav či podujatí, ktorých prehľad vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.

SR: Čo ste o Bratislave nevedeli
Publikované: 31.12.2017
Hlavné mesto Slovenska sa opäť dočkalo veľmi zaujímavej publikácie, ktorá sa len nedávno dostala na pulty dobrých kníhkupectiev. Bratislava je v knihe opísaná z pohľadu rekordov, ktoré vám priblížia nie až tak známe fakty o meste, nazývanom aj perla na Dunaji.

Bratislava: spomienková výstava N89 – Cesta k slobode
Publikované: 10.11.2019
Slovenské národné múzeu – Historické múzeum pripravuje od 15. novembra 2019 spomienkovú výstavu k 30. výročiu Nežnej revolúcie, ktorá priblíži návštevníkom pohľad na slobodu v kontexte dejín.

SR, Bratislava – retro prechádzka mestom
Publikované: 23.12.2018
Pozývame vás na retro obrazovo-textovú prechádzku po Bratislave, ktorú prináša knižná novinka. Prenesieme sa do rokov 1948 až 1989. Obraz hlavného mesta v období socializmu budeme spoznávať prostredníctvom vtedy vydaných pohľadníc. Tie pripomenú, nielen Bratislavčanom, ako vyzeralo a čím žilo mesto pred ešte relatívne krátkym obdobím.

SR, Bratislava – Františkánska záhrada a letná čitáreň
Publikované: 7.9.2016
V okolí historického centra Bratislavy sa nachádza množstvo zaujímavých parkov, záhrad, či iných zelených plôch, ktoré poskytujú obyvateľom mesta, ako aj návštevníkom, oddych v prírode. No ani samotné centrum nie je až tak kamenné.

SR, Bratislava: Vodárenská záhrada a múzeum
Publikované: 24.8.2016
V prechádzkach po zelených miestach Bratislavy budeme pokračovať aj dnes. Navštívime nie až tak dávno pre verejnosť otvorenú Vodárenskú záhradu, nachádzajúcu sa neďaleko Dunaja v mestskej časti Karlova Ves.

SR: Ako tráviť leto v Bratislavskom kraji? Predsa na bicykli!
Publikované: 7.8.2016
Rodiny s deťmi, jednotlivci aj športoví nadšenci môžu bicyklovať celé leto po cyklotrasách, horských chodníčkoch či poľných cestách. Nielenže sa počas horúcich dní osviežia, ale urobia aj čo-to pre svoje zdravie. Pokiaľ vám chýba odhodlanie či inšpirácia na tento typ dobrodružstva, tak čítajte ďalej a ani sa nenazdáte a budete sedieť na vašom dvojkolesovom tátoši.

SR, Bratislava - mestská pláž a Sad Janka Kráľa
Publikované: 17.8.2016
Po minulotýždňovom prejdení nového Starého mosta sme sa ocitli na pravej strane Dunaja v mestskej časti Petržalka. Hneď po nádhernom moste nás upútali ďalšie dve veci. Prvou bola vodárenská veža a druhou hluk idúci z nábrežia.

SR, Bratislava: Mestské hradby
Publikované: 3.8.2016
Po minulotýždňovej návšteve Prezidentskej záhrady sa aj dnes vydáme na jedno veľmi pekné miesto Bratislavy. Budú ním mestské hradby, ktoré vás bezplatne zavedú do čias stredoveku a zároveň ochladia v horúcich dňoch.

SR, Bratislava: Prezidentská záhrada
Publikované: 27.7.2016
Leto je obdobím prechádzok a relaxu. V horúcich dňoch sú ideálnym útočiskom kúpaliská, výlety do hôr alebo potulky parkami. My sme sa tentokrát zamerali na zelené oázy nášho hlavného mesta - Bratislavy, kde nielen domáci obyvatelia, ale aj turisti nájdu oddych v náručí stromov a kveteny.

SR, Bratislava – Hlboká cesta: Lurdská jaskyňa
Publikované: 11.12.2014
Bratislava - hlavné mesto Slovenska, ktorého najznámejšie turistické atrakcie, ako Bratislavský hrad, Slavín, Dóm sv. Martina, Most SNP s povestným ufom či mnohé ďalšie kultúrne a historické pamiatky sú notoricky známe azda všetkým Slovákom bez toho, aby Bratislavu vôbec museli niekedy navštíviť.

SR, Bratislava – Kamzík symbol mesta
Publikované: 3.3.2016
Keď sa povie slovo kamzík, hneď si predstavíme dve veci. Prvou je zviera žijúce vysoko v horách a tou druhou je televízny vysielač, ktorý sa roky hrdo týči nad hlavným mestom Slovenska. A práve tento symbol Bratislavy sme sa rozhodli navštíviť.

SR, Bratislava – Most SNP a jedinečná vyhliadka na jeho vrchole
Publikované: 25.7.2013
Jedinečný most SNP s neprehliadnuteľnou stavbou pripomínajúcou ufo na vrchole pylónu jednoznačne patrí k najznámejším a najfotografovanejším dominantám Bratislavy. Dnes už akosi prirodzene patrí k tvári hlavného mesta, no vždy to tak nebolo.

SR, Bratislava: Bikepark Koliba – kúsok bajkového raja
Publikované: 19.3.2014
Pokiaľ aj vy patríte k milovníkom horskej cyklistiky, tak vám nevysoké, približne 100 kilometrov dlhé horské pásmo Malých Karpát isto netreba veľmi predstavovať. Najmä Bratislavčania a ľudia zo západného Slovenska tu hľadajú relax v lone krásnej přírody, ale tiež adrenalín, ktorý im úplne vyčistí hlavu a pomôže zabudnúť na starosti všedných dní.

SR, Bratislava: Cyklomost slobody
Publikované: 27.9.2012
Cyklisti hlavného mesta Slovenska, a nie len tí, sa tešia z nedávno otvoreného cyklomostu medzi mestskou časťou Devínska Nová Ves a rakúskou obcou Schlosshof. Most je postavený na mieste, kde za čias Márie Terézie stával jeho predchodca . Na jeho slávnostnom otvorení sa zúčastnil aj náš portál Infoglobe.

SR, Bratislava: moderné mesto s historickým centrom - VIDEO
Publikované: 6.1.2015
Bratislava je hlavným a najväčším mestom Slovenska. Touto metropolou preteká rieka Dunaj, cez ktorú vedie 5 mostov (v súčasnosti 4, Starý most je demontovaný a bude nahradený novým). Tým najzaujímavejším je v 20. storočí postavený most SNP. Okolo Dunaja sa nachádza niekoľko slepých ramien s lužnými lesmi. Bratislava hraničí s dvoma štátmi, a to s Maďarskom a Rakúskom.

SR, Bratislava: Slavín - pamätník a vyhliadka v jednom
Publikované: 22.1.2015
Počas pekného slnkom zaliateho dňa sme sa vybrali na malú prechádzku hlavným mestom Slovenska - Bratislavou. Za cieľ nášho výletu sme si zvolili jednu z dominánt mesta, ktorou je pamätník na Slavíne.

SR, Bratislava: Ulica svetla
Publikované: 20.3.2014
V jednu marcovú sobotu sme sa vydali v ústrety poznávaniu nášho hlavného mesta – Bratislavy. Dozvedeli sme sa totiž, že má novú atrakciu nielen pre návštevníkov zo zahraničia, ale hlavne pre domácich. Tou atrakciou je tzv. Ulica svetla.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Bratislava – Dni majstrov
V prvý septembrový víkend sme si nenechali ujsť návštevu najväčšieho mestského festivalu – Dni ma...

SR, Bratislava – mesto pod snehom
V posledných rokoch nebýva zvykom, aby naše hlavné mesto pokryla snehová nádielka. No tento raz s...

SR, Bratislava: Nevšedná terénna vychádzka
Druhú októbrovú nedeľu sa priaznivci portálu Infoglobe, ako aj Slovenského paleontologického klub...

SR, Bratislava – zelený Starý háj
Starý háj v Petržalke je oázou zelene uprostred najväčšieho slovenského sídliska. Les, kde na kon...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolnom Rakúsku I.
Bratislava a jej okolie ponúka priam ideálne možnosti pre cykloturistiku. A tak sme sa rozhodli (...

SR, Bratislava: Bratislavský hrad
Dnešnej kolosálnej stavbe predchádzalo mnoho podôb – od pôvodného keltského oppida cez hradisko, ...

Slovensko: Bratislava stará a nová
Prakticky v každom meste sa dajú nájsť zaujímavé zákutia a pohľady pre objektív fotoaparátu, slov...


Súvisiace video

SR, Bratislavský hrad –  majestátna legenda nad Dunajom
Bratislavský hrad prešiel v r. 2010 rozsiahlou rekonštrukciou a od tej doby robí česť svojmu mest...

SR, Bratislava – malé veľké mesto
Hlavné mesto Slovenska malo dlhú dobu povesť nudného miesta. To už ale neplatí. Do Bratislavy sa ...

Bratislava: súlad histórie s modernou
Bratislava je krásne mesto s bohatou históriou, ktoré leží na Dunaji a je obklopené panorámou Mal...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

22.2.2020
Múzeum východných Čiech vás pozýva na výstavu unikátneho súboru gotického a ranorenesančného umenia tunajšieho regiónu od 13. do 16. storočia. Expozícia Uprostred Koruny českej ponúka vyše 400 umeleckých diel a pre návštevníkov bude prístupná do 28. júna 2020.
21.2.2020
Pozývame vás na podujatie pre celé rodiny, ktoré sa uskutoční už túto sobotu (22.2.) v Banskej Štiavnici. Detský festival Zimomravenie už po 11-ty raz prinesie celodenný kultúrno-zábavný program.
20.2.2020
Kroměřížske Hanácké námestie ožije v sobotu 22. februára od 9. hodiny ráno fašiangovým jarmokom. Čaká vás domáca zabíjačka, špeciality a muzika. Program s voľným vstupom pokračuje do 17. hodiny a koná sa za každého počasia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 22. 2. 2020
sviatok:Etela
dnes:
sobota 22.2.
8 °C
zajtra:
nedeľa 23.2.
13 °C