www.infoglobe.sk » SR, Bešeňová – liptovská dedinka spätá s vodou

SR, Bešeňová – liptovská dedinka spätá s vodou

Publikované: 27.10.2019
Tentoraz vás zavedieme do známej liptovskej dedinky Bešeňová, ktorá je vyhľadávaná hlavne vďaka celoročnému vodnému parku a geotermálnym prameňom dosahujúcim teplotu až takmer 70 stupňov Celzia. My vás však prevedieme nielen touto úžasnou atrakciou, ale navštívime aj ďalšie pozoruhodnosti obce.

Na pravom brehu rieky Váh, medzi mestami Ružomberok (cca 10 km) a Liptovský Mikuláš (cca 20 km), leží Bešeňová. Obec je z jednej strany obklopená rovnomennou vodnou nádržou, ktorá je súčasťou tzv. Vážskej kaskády. Na tejto vyrovnávacej nádrži slúžiacej pre prevádzku elektrárne Liptovská Mara sa nachádza menšia vodná elektráreň, ktorú ste si dozaista všimli pokiaľ cestujete vlakom, nakoľko železničná trať Bratislava - Košice prechádza priamo cez toto dielo.

Bešeňová

Bešeňová - ihriskoBešeňová - obecný úrad

Okrem veľkej vodnej plochy si tu môžete vychutnať i neskutočnú panorámu Nízkych aj Západných Tatier či Chočských vrchov. Keďže je obec v tesnej blízkosti diaľnice D1, jej dopravná dostupnosť je výborná.

Bešeňová - v náručí hôr

Bešeňová Bešeňová

Dejiny Bešeňovej sa začali písať v 13. storočí, avšak osídlenie tu bolo zaznamenané dávno predtým. Vďaka archeologickým nálezom bola zdokumentovaná napríklad lužická kultúra. Spočiatku niesla osada názov Marcelová, neskôr vďaka latinskej prezývke vtedajšieho grófa Gregora bola pomenovaná Bissenius – Bešeň. Maličká osada postupne rástla, obyvatelia sa venovali poľnohospodárstvu, neskôr aj pltníctvu či murárstvu. Avšak na svoj najväčší rozmach, súvisiaci s objavom liečivých horúcich vôd si musela ešte „chvíľku“ počkať.

Bešeňová

Po krátkom zoznámení sa s históriou prejdeme k pamiatkam. Odporúčame vám návštevu renesančného kaštieľa Mitošiny (v strede obce) so štyrmi nárožnými vežami z prvej polovice 17. storočia, ktorý je obklopený nádherným a upraveným parkom. Historická stavba bola veľmi pekne zrekonštruovaná a mala tu byť zriadená muzeálna expozícia Dejín poľovníctva, no tento zámer zrušila reštitúcia. V súčasnosti je kaštieľ súkromným majetkom.

Bešeňová - kostol Najsvätejšej Trojice

Ďalším zaujímavým objektom je modernistický kostol Najsvätejšej Trojice postavený na základoch staršieho kostola a v neposlednom rade prírodná pamiatka Bešeňovské travertíny, ktoré sa nachádzajú nad dedinkou pri ceste č. 2213 smerom k obci Potok. Nájdete tu Červené terasy, skalku nazývanú Kaplnka, ako aj travertínový kráter. V danej lokalite vystupuje na povrch aj niekoľko minerálnych prameňov.

Bešeňovské travertíny

Pri vode ešte ostaneme, keďže nález termálneho prameňa zo začiatku 80-tych rokov zmenil dejiny tejto obce. Postupným objavovaním teplých prameňov boli položené základy budovania prírodného kúpaliska. Prvé bazény boli pre verejnosť otvorené už v roku 1993, o tri roky neskôr vznikajú v ich okolí termálnou vodou vyhrievané skleníky na pestovanie paradajok (v roku 2012 boli demontované) a od roku 2006 sa vďaka pomerne veľkým investíciám buduje komplexný vodný areál s ubytovacími i reštauračnými službami. Počas ďalších rokov pribúdajú vonkajšie aj vnútorné vodné atrakcie v podobe toboganov, bazénov, šmykľaviek či dokonca „morských“ vĺn. Dobudovali sa aj ďalšie hotely, kongresové centrum, wellness a relax centrá, masážne stredisko či veľké parkoviská, čím sa z pôvodne malého kúpaliska stal jeden z najväčších vodných areálov na Slovensku. Niet sa preto čomu diviť, že častokrát je Bešeňová označovaná za termálne srdce Liptova.

Bešeňová - vodný svetBešeňová - vodný svet

Bešeňová - vodný svet

Vodný svet nie je výnimočný iba vďaka atrakciám, ale hlavne kvôli vode, ktorá blahodarne pôsobí na pohybové aj dýchacie ústrojenstvo či psychiku. Vďaka prítomnosti celoročne otvoreného akvaparku má dedinka množstvo možností ubytovania od súkromných privátov, cez penzioníky až po spomínané hotelové komplexy.

Bešeňová - vodný svet

BešeňováBešeňová - vodný svet (parkovisko)

Pokiaľ by sa vám ešte málilo miestnych pozoruhodností, tak sa vydajte do okolia. Bešeňová je totiž ideálnym východiskovým bodom pre výlety napríklad do okolitých hôr, jaskýň (napr. Demänovské), kúpeľov (Lúčky), lyžiarskych stredísk (Jasná, Malinô Brdo), hradov (Likavský hrad, Liptovský hrad), no a takto by sme ešte dlho mohli menovať.

 

GPS: 49°05'59.9"N 19°26'04.5"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Karin Hörmannová, Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Dovalovo – mestská časť Liptovského Hrádku, ktorá stojí za návštevu
Publikované: 23.2.2020
Dnes vás zavedieme do mestskej časti Liptovského Hrádku – Dovalovo, ktoré bolo administratívne pričlenené k tomuto pôvabnému mestečku v roku 1971 napriek tomu, že svojou rozlohou je do súčasnosti väčšie ako samotný Hrádok.

SR: Lúčky, Bešeňová – travertínová krása
Publikované: 6.9.2012
Na severe Slovenska v oblasti Liptova sa nachádzajú majestátnymi horami obklopené dve malebné obce. Jedna známa hlavne aquaparkom s termálnou vodou a paradajkami pri priehrade Liptovská Mara a druhá pod horskými svahmi Chočských vrchov známa liečivou vodou z miestnych kúpeľov.

SR, Východná – folklórne srdce Slovenska
Publikované: 9.2.2020
Po minulotýždňovej návšteve Važca sa dnes posunieme o kúsok ďalej, do susednej obce Východná. Táto liptovská dedinka je desaťročia spájaná s najväčším slovenským folklórnym festivalom, ktorý sa tu každoročne koná už od roku 1953. My sa však zameriame skôr na jej históriu a predstavíme aj niekoľko miestnych pamätihodnosti.

SR, Važec – rázovitá obec v lone prírody
Publikované: 2.2.2020
Jeden z najnavštevovanejších regiónov Slovenska – Liptov ponúka mnoho krásnych miest. Nasledujúce týždne sa vydáme po stopách rázovitých liptovských obcí, ktoré dodnes žijú tradíciami a ponúkajú k videniu viacero pozoruhodností. Naše putovanie začíname vo Važci.

SR, Liptovský Peter a Jamník – tradičné liptovské obce
Publikované: 12.1.2020
Dnes navštívime okres Liptovský Mikuláš, presnejšie dve malebné liptovské obce, ktoré sú situované kúsok od diaľnice D1 (zjazd Liptovský Hrádok).

SR, Chočské vrchy – výstup k nebesám
Publikované: 10.3.2016
Pomaly sa nám blíži jar a s ňou aj turistická sezóna. Preto prijmite pozvanie na absolvovanie síce trochu náročnej, ale za to prekrásnej vychádzky na jeden z najkrajších vrcholov Slovenska, na Veľký Choč.

SR: Nízke Tatry – kvalitné ubytovanie a skvelý relax v Demänovskej doline
Publikované: 20.6.2013
Slovensko má mnoho krásnych zákutí. K tým najmalebnejším rozhodne patrí naše najrozsiahlejšie a zároveň druhé najvyššie pohorie Nízke Tatry. Pokiaľ však okrem prekrásnej prírody hľadáte aj kvalitné služby a ubytovanie na úrovni, máme pre vás hneď niekoľko tipov.

SR, Liptovský Ján – výnimočná liptovská obec
Publikované: 5.11.2015
Dnes navštívime jednu z najzaujímavejších obcí Liptova, či už z historického, umeleckého, architektonického alebo prírodného hľadiska. Tou obcou je Liptovský Ján, ktorý sa rozprestiera v ústí Jánskej doliny pod výbežkom Nízkych Tatier.

SR, Liptovský Mikuláš – mesto nielen olympijských víťazov I.
Publikované: 15.10.2015
Pár kilometrov od Liptovského Hrádku, ktorý sme navštívili minulý týždeň, sa nachádza okresné mesto Liptovský Mikuláš, ktoré je historickým, spoločenským aj kultúrnym centrom Liptova. Dnes sa na jeho návštevu vydáme.

SR, Liptovský Mikuláš – prechádzka po pamiatkach
Publikované: 22.11.2017
V srdci Liptova sme naposledy spoznávali krásy námestia Žiadostí slovenského národa. Už vtedy sme si všimli zrekonštruovanú budovu Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva, ktorej návštevu sme mali v pláne.

SR, región Liptov – leto plné zážitkov
Publikované: 3.7.2014
Stredoslovenský región Liptov je veľmi rôznorodý a každoročne priláka obrovské množstvo návštevníkov. Vďačí za to prekrásnej prírode, ktorá je v tomto regióne naozaj veľmi rozmanitá. Okrem turistických a cyklistických chodníkov v sebe ukrýva aj mnohé krásy v podzemí, termálne a minerálne pramene, či obrovský kus histórie. Na svoje si tu prídu i milovníci nezvyčajných adrenalínových zážitkov.

SR, Výlet po liptovských obciach
Publikované: 17.1.2018
Svojrázny región Liptova ponúka mnoho nádherných miest. My dnes navštívime postupne obce Vavrišovo a Pribylina, kde vám predstavíme zaujímavé turistické atrakcie a povieme si aj čo-to o ich histórií.

SR, vodná nádrž Liptovská Mara - raj pre milovníkov vodných športov a kúpania
Publikované: 24.7.2014
Pokiaľ aj vy patríte k tým, ktorí si leto bez kúpania a šantenia pri vode nevedia predstaviť, a namiesto preplnených kúpalísk či aquaparkov uprednostňujete radšej kúpanie v jazerách, rybníkoch či vodných nádržiach, tak vám Liptovskú Maru dozaista netreba vôbec predstavovať.

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny v prírode
Publikované: 31.3.2011
Pokiaľ budete niekedy cestovať severnou magistrálou zo západu na východ Slovenska alebo opačne a nebudete sa ponáhľať, ale naopak budete uvažovať o tom, čo by ste cestou mohli navštíviť, alebo kde by ste si v príjemnom prostredí mohli spraviť prestávku na oddych, tak mám pre vás jeden tip. Stačí odbočiť z diaľnice pri Liptovskom Hrádku smerom na Pribylinu.

SR: Liptovská Kokava – prírodná rezervácia Machy
Publikované: 24.1.2018
Liptovská Kokava je malebná obec rozprestierajúca sa pod majestátnymi vrcholmi Západných Tatier. My dnes vstúpime do jej katastra, aby sme navštívili vzácnu lokalitu rašelinných spoločenstiev nazývanú Machy.

SR: Liptov - Keď "v raji" pršalo I.
Publikované: 13.10.2013
Dovolenka sa nám ten rok trochu pošramotila chladným a daždivým počasím. Preto z úmyslu, prežiť ju aktívne, tým myslím primerane zdraviu a veku, turistickou cyklistikou a prechádzkami v nádhernej sviežej a čistej prírode, mnoho aktivít nezostalo.

SR, Ružomberok: Malinô Brdo – stredisko športového vyžitia
Publikované: 27.9.2017
Či je leto, jeseň alebo zima návšteva Malinného alebo pokiaľ chcete Malinho Brda je vždy spojená s nevšednými športovými zážitkami. Na svoje si tu prídu lyžiari, bajkeri a v neposlednom rade aj turisti.

SR: Ružomberok – výlet po meste
Publikované: 20.11.2014
Cestou z Oravy sme mali naplánovaný prestup v Ružomberku na vlak do hlavného mesta. Keďže sme na stanicu prišli s niekoľkohodinovým predstihom, rozhodli sme si kufre uschovať na stanici a vydať sa na krátku prechádzku po centre druhého najvýznamnejšieho centra regiónu Liptov.

SR, Ružomberok – Čutkovská dolina
Publikované: 18.10.2017
Dnes nás naše túlavé topánky zavedú do jednej krásnej veľkofatranskej doliny, ktorá sa nachádza v blízkosti mesta Ružomberok. Pokiaľ tipujete, že máme na mysli Čutkovskú dolinu, vaše tušenie je správne.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Liptov: vodné mlyny Oblazy
Poďte s nami na nenáročnú turistickú prechádzku vhodnú aj pre rodiny s deťmi, ktorú začíname kúso...

SR: Liptov – obľúbený turistický región
Svojrázny región Liptova ponúka nádherné planiny, vodné plochy i majestátne vrchy. Na jeho území ...

SR, Liptovský Ján – spojenie histórie a relaxu
V ústí Jánskej doliny pod výbežkom Nízkych Tatier sa rozprestiera malebná liptovská obec – L...

SR, Liptovský Mikuláš – centrum Liptova
Okresné mesto Liptovský Mikuláš sa nachádza pri vodnom diele Liptovská Mara v obklopení Západných...

SR: Ružomberok – mesto pri Váhu
Druhé najvýznamnejšie mesto v regióne Liptov – Ružomberok, už dávno nie je len mestom spracovávan...

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline je najnavštevovanejšou expozíciou patriacou pod Liptovské mú...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 27. 5. 2020
sviatok:Iveta
dnes:
streda 27.5.
19 °C
zajtra:
štvrtok 28.5.
14 °C