www.infoglobe.sk » SR: Ružomberok – výlet po meste

SR: Ružomberok – výlet po meste

Publikované: 20.11.2014
Cestou z Oravy sme mali naplánovaný prestup v Ružomberku na vlak do hlavného mesta. Keďže sme na stanicu prišli s niekoľkohodinovým predstihom, rozhodli sme si kufre uschovať na stanici a vydať sa na krátku prechádzku po centre druhého najvýznamnejšieho centra regiónu Liptov.

V Ružomberku sme neboli už niekoľko rokov. Od poslednej návštevy sa mesto zmenilo. Vynovená pešia zóna, nová výstavba a čistejší vzduch, asi tak by sa dali opísať naše prvé dojmy.  Cestou zo stanice, ktorá je mimochodom jedna z najkrajších na Slovensku vďaka farebnej ornamentálnej výzdobe, sme natrafili na turistický smerovník. Ten nás nabádal k výletom k hradu Likavka, na vrchol Strednej Poľany či do obcí Bešeňová alebo Korytnica.  Keďže sme neboli turisticky vybavení pokračovali sme cez rieku Váh do centra mesta.

Ružomberok - železničná stanicaRužomberok - turistický smerovníkRužomberok - rieka Váh

Zakrátko sme sa ocitli na pešej zóne, ktorú lemovali historické budovy, na ktorých prízemí, miestami aj na poschodí boli obchodné prevádzky. Azda najvýznamnejšie boli ulice Mostová, ktorá patrí k najstarším v meste aj s tzv. Kordošovským domom č. 6 i objektom ľudovej banky s netradičnou štukatérskou fasádou, či ulica Podhora s domami významných slovenských dejateľov.

Ružomberok - centrumRužomberok - centrum

Ružomberok - centrumRužomberok - Kultúrny dom

Zaujímavým spestrením našej prechádzky boli umelecké diela z kameňa uprostred niektorých ulíc a námestí. Zapáčila sa nám aj výrazná „novodobá“ budova Kultúrneho domu  A. Hlinku, ktorý na stavbu prispel celým svojím majetkom. A práve Andrej Hlinka je s mestom Ružomberok úzko spätý. V meste sa narodil (narodil sa v obci Černová, dnes už súčasť Ružomberka), časť života tu pôsobil a je tu aj pochovaný. Túto slovenskú vedúcu osobnosť národného hnutia badať aj na Námestí Andreja Hlinku, kde má dôstojný pamätník v podobe sochy, či Mauzóleum, kde bolo uložené v rokoch 1941 až 1945 jeho telo. Dnes je toto miesto vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. K tomuto pamätníku vedie cesta z jednej strany alebo Školské schody zdobené balustrádami (stĺpikovité zábradlia) a sochárskym dielom zobrazujúcim Svätého Jozefa tesára s dieťaťom zo strany druhej.

Rímsko-katolícky kostol sv. Ondreja, Mauzóleum, školské schody

pamätník Andreja Hlinkuškolské schody - pohľad na mesto

Na námestí Andreja Hlinku sa okrem už spomínaného pamätníka nachádza aj Mariánsky stĺp z roku 1858 spolu s historickou stromovou alejou a secesnými meštianskymi a remeselníckymi domami. Na tom istom námestí sa hrdí aj krásna budova radnice v novo renesančnom slohu z roku 1897, kde sídli mestský úrad. Na pravo od radnice sa týči Rímsko-katolícky kostol sv. Ondreja, ktorý je najvýraznejšou dominantou mesta. Zaujímavosťou je, že okenné vitráže južnej lode kostola sú vytvorené národným umelcom Ľudovítom Fullom. Tento svetoznámy umelecký majster, zakladateľ slovenskej moderny, má v meste aj galériu, kde je verejnosti sprístupnené jeho celoživotné dielo. Tú sme síce nenavštívili, ale za to sme si prešli okolie Evanjelického kostola, ktorého časť interiéru tvorí vzácny oltárny obraz P. M. Bohúňa,  bývalej meštianskej školy či zaujímavý Banícky dom. Zablúdili sme aj do už „neexistujúcej“ Panskej ulice, kde sa nachádzala novo zrekonštruovaná Židovská synagóga z roku 1880. 

Ružomberok - radnicaRužomberok - Mariánsky stĺp

Ružomberok - Evanjelický kostolRužomberok - Židovská synagóga

Ružomberok sa nám vskutku zapáčil. Už dlhší čas sme neboli v meste, ktoré je nielen výškovo členené, ale aj kruhovito prepojené úzkymi uličkami a schodmi. Na krátko sme sa zastavili aj v cukrárni, koláčik bol znamenitý, či na nákupe v obchodnom centre. Plní dojmov sme v poslednej chvíli dorazili späť na železničnú stanicu, odkiaľ nám ani nie za minútu odchádzal vlak.

Mesto Ružomberok už nie je len mestom celulózy, ale aj krásnych zákutí a príjemnej atmosféry, preto vám jeho návštevu vrelo odporúčame.

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny v prírode
Publikované: 31.3.2011
Pokiaľ budete niekedy cestovať severnou magistrálou zo západu na východ Slovenska alebo opačne a nebudete sa ponáhľať, ale naopak budete uvažovať o tom, čo by ste cestou mohli navštíviť, alebo kde by ste si v príjemnom prostredí mohli spraviť prestávku na oddych, tak mám pre vás jeden tip. Stačí odbočiť z diaľnice pri Liptovskom Hrádku smerom na Pribylinu.

Ružomberok: Expedičná kamera 2017
Publikované:
Kino Kultúra v Ružomberku ožije aj tento rok filmovým festivalom Expedičná kamera, ktorý sa uskutoční 15. marca 2017.

SR, Ružomberok: Malinô Brdo – stredisko športového vyžitia
Publikované: 27.9.2017
Či je leto, jeseň alebo zima návšteva Malinného alebo pokiaľ chcete Malinho Brda je vždy spojená s nevšednými športovými zážitkami. Na svoje si tu prídu lyžiari, bajkeri a v neposlednom rade aj turisti.

SR, Ružomberok – Čutkovská dolina
Publikované: 18.10.2017
Dnes nás naše túlavé topánky zavedú do jednej krásnej veľkofatranskej doliny, ktorá sa nachádza v blízkosti mesta Ružomberok. Pokiaľ tipujete, že máme na mysli Čutkovskú dolinu, vaše tušenie je správne.

SR, Liptovský Mikuláš – námestie Žiadostí slovenského národa
Publikované: 15.11.2017
Dnes navštívime síce trošku skryté, ale zato veľmi významné námestie Žiadostí slovenského národa v Liptovskom Mikuláši. Na tomto malom kúsku zeme, v tesnej blízkosti historického centra sa odohrali dôležité dejinné udalosti v obklopení nevšedných stavieb.

SR: Opustila nás jedna z najvýraznejších osobnosti slovenskej ľudovej kultúry
Publikované: 29.9.2019
Doc. Ing. Viliam Ján Gruska (24. 9. 1936, Ružomberok - 23. 9. 2019, Bratislava) slovenský scénograf, pedagóg, etnograf, dramaturg, scenárista, cestovateľ a režisér, ktorý patril medzi najvýraznejšie osobnosti slovenskej ľudovej kultúry, scénografie, filmovej a televíznej tvorby či umenia tento týždeň ukončil svoju pozemskú púť.

SR, Ružomberok: HORALFEST 2016 – festival umeleckej tvorby o horách
Publikované: 21.9.2016
V poradí už 9. ročník medzinárodného festivalu umeleckej tvorby o horách – HORALFEST 2016, vôbec po prvýkrát opustí oblasť Vysokých Tatier a presunie sa do mestského prostredia. Domovom sa mu na dva dni stane mesto Ružomberok.

Slovensko: Ružomberok – mesto mnohých tvárí
Publikované: 8.9.2011
Jedným z dvoch najvýznamnejších centier regiónu Liptov je Ružomberok. Cez mesto prechádza takmer každý, kto smeruje do Tatier zo západu od Žiliny alebo od juhu od Banskej Bystrice, nie každý sa tam však zastaví.

SR: Liptov - Keď "v raji" pršalo I.
Publikované: 13.10.2013
Dovolenka sa nám ten rok trochu pošramotila chladným a daždivým počasím. Preto z úmyslu, prežiť ju aktívne, tým myslím primerane zdraviu a veku, turistickou cyklistikou a prechádzkami v nádhernej sviežej a čistej prírode, mnoho aktivít nezostalo.

SR: Liptov - Keď "v raji" pršalo II.
Publikované: 21.10.2013
Činnosť miestneho múzea zasahuje aj do súčasnosti. Konajú sa tu rôzne tematické prednášky, edukačné i spomienkové programy i workshopy a rýchlokurzy tradičných historických ručných prác.

SR, Bešeňová – liptovská dedinka spätá s vodou
Publikované: 27.10.2019
Tentoraz vás zavedieme do známej liptovskej dedinky Bešeňová, ktorá je vyhľadávaná hlavne vďaka celoročnému vodnému parku a geotermálnym prameňom dosahujúcim teplotu až takmer 70 stupňov Celzia. My vás však prevedieme nielen touto úžasnou atrakciou, ale navštívime aj ďalšie pozoruhodnosti obce.

SR, Liptovský Hrádok – malé, ale krásne mestečko
Publikované: 8.10.2015
Po návšteve obce Kalameny ešte v regióne Liptov zostaneme. Presunieme sa o pár kilometrov nižšie do najmenšieho mestečka Liptova, ktoré je bohaté na prírodné, kultúrne aj historické zaujímavosti. Tým mestečkom je Liptovský Hrádok.

SR, Liptovský Ján – výnimočná liptovská obec
Publikované: 5.11.2015
Dnes navštívime jednu z najzaujímavejších obcí Liptova, či už z historického, umeleckého, architektonického alebo prírodného hľadiska. Tou obcou je Liptovský Ján, ktorý sa rozprestiera v ústí Jánskej doliny pod výbežkom Nízkych Tatier.

SR, Chočské vrchy – výstup k nebesám
Publikované: 10.3.2016
Pomaly sa nám blíži jar a s ňou aj turistická sezóna. Preto prijmite pozvanie na absolvovanie síce trochu náročnej, ale za to prekrásnej vychádzky na jeden z najkrajších vrcholov Slovenska, na Veľký Choč.

SR, región Liptov: Liptovský Ján – Podzemie pod vežami
Publikované: 10.7.2014
Po týždni sa opäť vraciame na Liptov. Tentoraz vás nebudem nahovárať na žiadne bláznivé adrenalínové zábavky, skôr naopak, pozývam vás do múzea. Nie však do hoc akého! Podzemie pod vežami, ako sa toto maličké múzeum v Liptovskom Jáne volá, v sebe ukrýva pútavú expozíciu, ktorá vám priblíži život mince od jej úplného počatia v zemských hlbinách až po jej narodenie v mincovni.

SR, región Liptov: Stanišovská jaskyňa – jedinečný zážitok pre celú rodinu  
Publikované: 17.7.2014
Po návšteve maličkého, no veľmi zaujímavého múzea s názvom Podzemie pod vežami v Liptovskom Jáne, ktoré dokumentuje život mince od jej úplného počatia v zemských hlbinách až po jej narodenie v mincovni, sme sa rýchlo autami presunuli do Jánskej doliny, kde na nás mal čakať sprievodca zo Stanišovskej jaskyne.

SR, región Liptov – leto plné zážitkov
Publikované: 3.7.2014
Stredoslovenský región Liptov je veľmi rôznorodý a každoročne priláka obrovské množstvo návštevníkov. Vďačí za to prekrásnej prírode, ktorá je v tomto regióne naozaj veľmi rozmanitá. Okrem turistických a cyklistických chodníkov v sebe ukrýva aj mnohé krásy v podzemí, termálne a minerálne pramene, či obrovský kus histórie. Na svoje si tu prídu i milovníci nezvyčajných adrenalínových zážitkov.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Čutkovská dolina – cieľ rodinných výletov
Pokiaľ plánujete rodinný výlet, tak určite navštívte Čutkovskú dolinu pri okresnom meste Ružomber...

SR: Ružomberok – mesto pri Váhu
Druhé najvýznamnejšie mesto v regióne Liptov – Ružomberok, už dávno nie je len mestom spracovávan...

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline je najnavštevovanejšou expozíciou patriacou pod Liptovské mú...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v súčasnosti vybudovaných viac ako 600 náučných trás a chodníkov, pričom sa ich počet stále mení (rastie). Keďže náučné chodníky nebudujú iba štátne a samosprávne inštitúcie, ale aj rôzne občianske združenia, absentuje centrálna databáza náučných chodníkov s relevantnými informáciami dostupnými širokej verejnosti.
13.1.2021
Agentúra Henley & Partners aj tento rok zostavila rebríček najsilnejších pasov sveta na základe počtu krajín, ktoré môže navštíviť držiteľ pasu bez nutnosti vybavovania povolení a platenia víz. Samozrejme v roku 2021 bude vysoko pravdepodobná nutnosť preukázania vakcinácie, ktorá bude požadovaná, ako jednotlivými štátmi, tak aj prepravnými spoločnosťami.
11.1.2021
Svetoznáme vydavateľstvo turistických sprievodcov - Lonely Planet predstavilo druhé vydanie tých najzaujímavejších miest na našej planéte, ktoré by sme mali tento rok resp. keď pominú cestovateľské obmedzenia určite navštíviť.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 15. 1. 2021
sviatok:Dobroslav
dnes:
piatok 15.1.
-2 °C
zajtra:
sobota 16.1.
-4 °C