www.infoglobe.sk » Litva: Hora Krížov - miesto nádejí a spomienok

Litva: Hora Krížov - miesto nádejí a spomienok

Publikované: 3.4.2013
„Magica locus.“ Magické miesto alebo aj miesto nádejí a spomienok. Svedčia o tom tisíce krížov, ktoré sa týčia k nebesám. Zapôsobí na vás svojou silou a aurou, ktorú vyžaruje a napriek čudnému pocitu budete vedieť, že ste na správnom mieste. Mieste, kde nájdete pokoj.

V prípade slnečného počasia už z diaľky zbystríte pozornosť a očami budete skúmať približujúcu sa trblietavú horu. Ak bude pod mrakom, alebo nedajbože hmla, o to lepšie. Pochmúrna nálada, zvedavosť a očakávanie vám namiešajú najlepší kokteil spoznávania. Ideálny čas na návštevu je skoro ráno, prípadne podvečer, kedy sa vyhnete väčšiemu počtu cestovných tulákov.

Hora Krížov - miesto nádejí a spomienok

Hora Krížov je umelo vytvorený kopec, ktorý leží neďaleko litovského mesta Šiauliai. Jej začiatky siahajú do prvej polovice 19. storočia, kedy sa vztýčili prvé kríže na pamiatku obetí poľského povstania z roku 1831. Postupne pribúdali ďalšie a zo stoviek sa stali tisíce.

 Hora Krížov - miesto nádejí a spomienok

V dôsledku politického vplyvu sa viackrát pokúsili toto miesto zrovnať zo zemou. Dôkladne ho poničili buldozérmi. Miestni obyvatelia však kríže vždy nanovo postavili, a tak tam stojí a rastie dodnes.

Hora Krížov - miesto nádejí a spomienokHora Krížov - miesto nádejí a spomienok

Drevená socha Krista sa týči na začiatku hory. Je to dar od bývalého pápeža Jána Pavla II. Momentálny odhad krížov je okolo 55 000 kusov (nepočítali tie úplne najmenšie), ale každým dňom pribúdajú nové. Z dreva, plastu, kovu či kameňa. Dokonca sa dajú nájsť aj z jantáru, ktorý je považovaný za symbol Litvy. Horu Krížov tvorí labyrint chodníkov medzi voľne položenými kusmi. Treba sa pozerať riadne pod nohy, lebo môžete o nejaký zakopnúť. Nachádzajú sa tam malé aj veľké, pričom mnoho tých väčších krížov je ešte obmotaných ružencami alebo ďalšími drobnými krížikmi. Niektoré sú popísané prosbami, želaniami, ale aj poďakovaniami v rôznych svetových jazykoch.

Drevená socha Krista

Ak si zabudnete zobrať svoj vlastný kríž, len žiadnu paniku. Pre pocestných sú k dispozícií obchodíky, kde ich ponúkajú v rôznych veľkostiach. Okrem nich si môžete zakúpiť aj pohľadnice, prípadne nejaký iný tematický suvenír. Nevyberá sa tu vstupné a Hora Krížov je prístupná v ktorúkoľvek hodinu.

Najsilnejší dojem vo vás určite zanechá jemný cvengot. Vydávajú ho drobné kríže, ktoré tancujú v povetrí. Práve tento špecifický zvuk sa viaže k tomuto miestu. Obohatí spomienky a vryje sa do pamäte.

 Hora Krížov - miesto nádejí a spomienok Hora Krížov - miesto nádejí a spomienok  

Text a foto: Mária Koczová

Webová stránka autorky: www.majakoczova.comDiskusia k článku (0)

Názov: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Súvisiace články

Litva: jazerá a kríže
Publikované: 16.6.2014
Priemerný našinec asi vie, že Litva existuje, a možná aj to, kde sa približne nachádza, ale to bude zrejme všetko. Na rozdiel od tradičných turistických destinácii ako je Chorvátsko, Taliansko alebo Grécko sa Litva nachádza na okraji záujmu priemerného Západniara. Je tam síce Baltské more, na kúpanie je však chladné.

Lotyšsko, Riga - secesná kráska Pobaltia
Publikované: 27.5.2015
Naše putovanie Pobaltím sme začali v Litve, kde sme navštívili dve čarokrásne mestá Vilnius a Trakai. Dnes sa presunieme do susedného štátu Lotyšsko a navštívime jeho hlavné mesto Rigu, ktorá vás dozaista očarí.

Estónsko, Tallinn – starobylý prístav severu
Publikované: 3.6.2015
Po návšteve lotyšskej Rigy sme sa vydali do poslednej z pomedzi Pobaltských krajín, do Estónska. Táto najsevernejšia krajina Pobaltia má bohatú históriu a úchvatné pamiatky. Za poznaním tejto krajiny sme sa vydali do jej hlavného mesta Tallinnu.

Litva, Trakai – mesto s Ostrovným hradom
Publikované: 22.4.2015
Dnes sa vydáme do najjužnejšej a zároveň najväčšej pobaltskej krajiny, do Litvy. Navštívime tu starobylé mesto Trakai, ktoré je vzdialené približne 28 kilometrov západne od hlavného mesta Vilnius.

Litva, Vilnius – klenot krajiny
Publikované: 20.5.2015
Po krátkom čase sa opäť vrátime do Litvy. Ak si pamätáte, boli sme na návšteve mestečka Trakai s jeho očarujúcim Ostrovným hradom. Tento raz sa však ocitneme priamo v hlavnom, a zároveň najväčšom meste tejto Pobaltskej republiky – vo Vilniuse.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

22.1.2020
Bratislavské letisko si tento rok pre cestujúcich pripravilo viacero noviniek. Azda tou najlepšou sú pravidelné letecké linky na grécke ostrovy Korfu a Rodos.

21.1.2020
Národné poľnohospodárske múzeum v Prahe spojilo dve tradičné zimné akcie. V sobotu 25. januára sa uskutoční 13. ročník akcie Letenské prasa alebo zabíjačka v múzeu spolu so 7. ročníkom akcie Letenské fašiangy.
20.1.2020
Pokiaľ chcete zažiť dotyk s blízkymi i vzdialenými krajinami, jedinečnú atmosféru cestovateľského dobrodružstva či závan voľnosti, tak navštívte Medzinárodný veľtrh cestovného ruchu ITF SLOVAKIATOUR, ktorý sa uskutoční od 23. do 26. januára 2020 na výstavisku Incheba.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 22. 1. 2020
sviatok:Zora
dnes:
streda 22.1.
1 °C
zajtra:
štvrtok 23.1.
-2 °C