Južná Kórea, Kjongdžu: poklady dávnej kórejskej ríše

Mesto je dodnes pyšné na sillské obdobie (1. – 10. storočie), ktoré sa považuje za vrcholkórejskej kultúry. Dodnes z tohoto obdobia pretrvali niektoré pamiatky, ku ktorým sa dnes vydáme.
Najprv navštívime park zvaný Tumuli. Ten nájdete takmer v centre historickej časti mesta a pokrýva plochu takmer 15 hektárov. Ukrýva sa v ňom 20 pohrebných mohýl, z ktorých sa niektoré datujú až do raného sillského obdobia. Ešte donedávna bol park obyčajnou mestskou štvrťou ale potom, čo sa tu začali nachádzať artefakty pochádzajúce zo začiatku milénia, sa celá oblasť rapídne premenila. Samotná obnova parku sa začala v roku 1973. Obytné domy rýchlo zmizli a za dva roky bol park otvorený pre verejnosť.
Tú najväčšiu hrobku známu ako Veľká hrobka tu má kráľ Miču, ktorý vládol v druhej polovici 3. storočia, avšak najnavštevovanejšia je Nebeská hrobka s priemerom 50 a výškou 12 metrov. V roku 1973 tu prebehli archeologické vykopávky, ktoré objavili dávne poklady.
Ďalším miestom, kam by sa mal vydať každý turista, ktorý zavíta do Kjongdžu, je Kjongdžuské národné múzeum. Nie je to klasické múzeum, ktoré je v uzavretej budove, toto nájdete pod šírym nebom. Vystavuje sa tu viac než 80 tisíc predmetov ako železné predmety, maľby, hlinené nádoby, kaligrafické zvitky, predmety ľudového umenia, zbrane, porcelán, zlato a bronzové sochy, ktoré boli vykopané počas rekonštrukcie parku Tumuli.
Azda najväčším pokladom v Kjongdžuskom národnom múzeu je zvon Emille, ktorý sa prezýva Božský zvon kráľa Seongdeoka. Patrí k najväčším a najstarším zvonom na svete. Bol vyrobený v 8. storočí nášho letopočtu, váži 20 ton, je tri metre vysoký a v priemere dosahuje 2,3 metra.
Pokiaľ by ste chceli zistiť, čo sa skrýva za hranicami Kjongdžu, tak jedným z tipov na odpoludňajší výlet môže byť aj asi 16 kilometrov vzdialený Bulguk-sa. Dostanete sa do jedného z najstarších budhistických chrámov v Kóreji. Jeho najranejšia časť zvaná priamo Bulguk-sa (Chrám Budhovej zeme) bola postavená v 6. storočí nášho letopočtu. Jedná sa o významnú architektonickú ukážku sillského obdobia, ktorá je súčasťou svetového dedičstva UNESCO.
Našou poslednou zastávkou v Kjongdžu je podvodná hrobka kráľa Munmu. Kórejci mali vždy oprávnený strach z invázie cudzích mocností z východu. Keď kráľ Munmu zomrel, dal príkaz, aby bol pochovaný pod vodou pri malom ostrovčeku blízko kjongdžuského pobrežia. Munmu sľúbil, že sa jedného dňa vráti v podobe draka, aby Kóreu ochránil pred nepriateľmi. Vzhľadom na to, že Kórea bola cudzincami napadnutá viackrát, zdá sa, že svoj sľub nedodržal. Dnes sa aspoň ľudia vydávajú na pobrežie tráviť voľný čas alebo si dať nejaké rybie menu v miestnych reštauráciách.
Text: Maxim Kucer
Preklad: O. Maňáková
Foto: Wikipedia.org
Diskusia k článku (0) |
Vložiť nový príspevok
Súvisiace články

Kórea: Soul - duša Kórejskej republiky I.

Kórejská republika, Pusan – mesto kamélií

Absolútna odrezanosť od sveta a nedostatok informácií. Cestovateľské kino zacieli na Severnú Kóreu

Absolútna čistota a stopercentná zamestnanosť, ale hlavne nedostatok informácii a odrezanosť. Cestovateľské kino predstaví Severnú Kóreu

Kórea: Soul - duša Kórejskej republiky II.

Severná Kórea: Postorwellovský štát I.

Severná Kórea: Postorwellovský štát II.
Lokácia:

Slovenská republika
Partneri:
Sprievodca:
Fotosúťaž:
Dotyk jari
Aktuality:
Do osobitej pozornosti:
Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).
Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:
TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO
Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry
Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan
Tunisko – severom po stopách histórie
Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov
Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.