www.infoglobe.sk » Južná Kórea, Kjongdžu: poklady dávnej kórejskej ríše

Južná Kórea, Kjongdžu: poklady dávnej kórejskej ríše

Publikované: 6.2.2015
Kjongdžu, starovekým obyvateľom Ázie známe ako Geumseong, bolo kedysi hlavným mestom dávnej ríše Silla, ktorá ovládala dve tretiny Kórejského polostrova. Dnes je to však moderné, uvoľnené mesto so štvrť miliónom obyvateľov, ktoré je vedľa Soulu a Jeju-do treťou najobľúbenejšou juhokórejskou destináciou.

Mesto je dodnes pyšné na sillské obdobie (1. – 10. storočie), ktoré sa považuje za vrcholKjongdzukórejskej kultúry. Dodnes z tohoto obdobia pretrvali niektoré pamiatky, ku ktorým sa dnes vydáme.

Najprv navštívime park zvaný Tumuli. Ten nájdete takmer v centre historickej časti mesta a pokrýva plochu takmer 15 hektárov. Ukrýva sa v ňom 20 pohrebných mohýl, z ktorých sa niektoré datujú až do raného sillského obdobia. Ešte donedávna bol park obyčajnou mestskou štvrťou ale potom, čo sa tu začali nachádzať artefakty pochádzajúce zo začiatku milénia, sa celá oblasť rapídne premenila. Samotná obnova parku sa začala v roku 1973. Obytné domy rýchlo zmizli a za dva roky bol park otvorený pre verejnosť.

Tú najväčšiu hrobku známu ako Veľká hrobka tu má kráľ Miču, ktorý vládol v druhej polovici 3. storočia, avšak najnavštevovanejšia je Nebeská hrobka s priemerom 50 a výškou 12 metrov. V roku 1973 tu prebehli archeologické vykopávky, ktoré objavili dávne poklady.

Ďalším miestom, kam by sa mal vydať každý turista, ktorý zavíta do Kjongdžu, je Kjongdžuské národné múzeum. Nie je to klasické múzeum, ktoré je v uzavretej budove, toto nájdete pod šírym nebom. Vystavuje sa tu viac než 80 tisíc predmetov ako železné predmety, maľby, hlinené nádoby, kaligrafické zvitky, predmety ľudového umenia, zbrane, porcelán, zlato a bronzové sochy, ktoré boli vykopané počas rekonštrukcie parku Tumuli. Kjongdzu

Azda najväčším pokladom v Kjongdžuskom národnom múzeu je zvon Emille, ktorý sa prezýva Božský zvon kráľa Seongdeoka. Patrí k najväčším a najstarším zvonom na svete. Bol vyrobený v 8. storočí nášho letopočtu, váži 20 ton, je tri metre vysoký a v priemere dosahuje 2,3 metra.

KjongdzuPokiaľ by ste chceli zistiť, čo sa skrýva za hranicami Kjongdžu, tak jedným z tipov na odpoludňajší výlet môže byť aj asi 16 kilometrov vzdialený Bulguk-sa. Dostanete sa do jedného z najstarších budhistických chrámov v Kóreji. Jeho najranejšia časť zvaná priamo Bulguk-sa (Chrám Budhovej zeme) bola postavená v 6. storočí nášho letopočtu. Jedná sa o významnú architektonickú ukážku sillského obdobia, ktorá je súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Našou poslednou zastávkou v Kjongdžu je podvodná hrobka kráľaKjongdzu Munmu. Kórejci mali vždy oprávnený strach z invázie cudzích mocností z východu. Keď kráľ Munmu zomrel, dal príkaz, aby bol pochovaný pod vodou pri malom ostrovčeku blízko kjongdžuského pobrežia. Munmu sľúbil, že sa jedného dňa vráti v podobe draka, aby Kóreu ochránil pred nepriateľmi. Vzhľadom na to, že Kórea bola cudzincami napadnutá viackrát, zdá sa, že svoj sľub nedodržal. Dnes sa aspoň ľudia vydávajú na pobrežie tráviť voľný čas alebo si dať nejaké rybie menu v miestnych reštauráciách.

Text: Maxim Kucer

Preklad: O. Maňáková

Foto: Wikipedia.org

martinroel, leimoberg , Leon Petrosyan , A10ml ,Jinho JungDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Kórea: Soul - duša Kórejskej republiky I.
Publikované: 1.8.2011
Omnes viae Romam ducunt. Všetky cesty vedú do Ríma. Túto vetu pozná hádam každý Európan. V Južnej Kórei majú svoj vlastný Rím. A tým je Soul. V angličtine toto slovo znamená duša. Týmto krátkym slovom by sa toto mesto aj dalo charakterizovať, pretože ono je naozaj dušou tohto štátu a dá to plným dúškom pocítiť každému návštevníkovi.

Kórejská republika, Pusan – mesto kamélií
Publikované: 13.2.2015
Športoví fanúšikovia si Pusan možno vybavia v súvislosti s futbalovým šampionátom FIFA, ktorý tu prebiehal v roku 2002. Pusan je každopádne druhé najväčšie kórejské mesto. Len v jeho aglomerácii žije 4,5 miliónov obyvateľov.

Absolútna odrezanosť od sveta a nedostatok informácií. Cestovateľské kino zacieli na Severnú Kóreu
Publikované: 30.5.2019
Kontroverzné praktiky lídrov, silný kult osobnosti, efektívna propaganda, neúprosná cenzúra a absolútne monitorovanie obyvateľstva. Čo svet naozaj vie o Severnej Kórei? A ako vidí zvyšok sveta Severná Kórea?

Absolútna čistota a stopercentná zamestnanosť, ale hlavne nedostatok informácii a odrezanosť. Cestovateľské kino predstaví Severnú Kóreu
Publikované: 31.1.2020
Svet uzavretý za železnou oponou a v zovretí tvrdého komunizmu ponúka nevšedné a raritné cestovateľské dobrodružstvo. Ako žijú ľudia v tejto izolovanosti? A ako sa tam cítia vyvolení turisti pod všadeprítomnými sliediacimi očami? Aké sú pravidlá a tradície tohto národa?

Kórea: Soul - duša Kórejskej republiky II.
Publikované: 15.8.2011
Slovo Soul v angličtine znamená duša a toto mesto je skutočne dušou tejto krajiny, čo dá plným dúškom pocítiť každému návštevníkovi. V predchádzajúcej časti sme sa venovali najmä historickým pamiatkam, dnes sa pozrieme do modernejších štvrtí.

Severná Kórea: Postorwellovský štát I.
Publikované: 18.1.2013
Vo východnej Ázii sa nachádza jeden z komunistických režimov s kultom osobnosti, ktorý zďaleka predstihol to, čo zažíval Sovietsky zväz v období Josifa Stalina.

Severná Kórea: Postorwellovský štát II.
Publikované: 25.1.2013
Ako bolo sľúbené v predchádzajúcej časti, dnešný článok sa bude zaoberať niektorými Pchjongjangskými monumentmi.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
12.4.2021
Len nedávno vyšla nová štúdia Barcelonského inštitútu pre globálne zdravie (ISGlobal) o kvalite ovzdušia v tisíckach európskych miest. Spomedzi 31 štátov majú najhoršie výsledky Taliansko, Španielsko, Poľsko, Belgicko a Česká republika.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 4. 2021
sviatok:Valér
dnes:
nedeľa 18.4.
10 °C
zajtra:
pondelok 19.4.
10 °C