www.infoglobe.sk » Kórea: Soul - duša Kórejskej republiky II.

Kórea: Soul - duša Kórejskej republiky II.

Publikované: 15.8.2011
Slovo Soul v angličtine znamená duša a toto mesto je skutočne dušou tejto krajiny, čo dá plným dúškom pocítiť každému návštevníkovi. V predchádzajúcej časti sme sa venovali najmä historickým pamiatkam, dnes sa pozrieme do modernejších štvrtí.

Soul - mrakodrap KLI 63 BuildingKLI 63 Building je najvyšší mrakodrap v Južnej Kórei. Mnoho ľudí túto budovu prirovnáva k neslávne známym dvojičkám, ktoré svojho času stáli v New Yorku. V mrakodrape sa nachádza mnoho možností ako zabiť voľný čas. Mne sa celkom pozdávalo observatórium. Nachádzalo sa na poslednom poschodí a bolo tam vyše 20 000 druhov všakovakých potvoriek. Ďalšia zo zaujímavosti tejto budovy bol sklenený uzavretý balkón. Veľmi zvláštny pocit stáť na hrubom skle a pozerať sa dole do hĺbky, kde pod vami nie je dlho predlho nič a až na samom spodku sa nachádza tvrdý dopad. Lenže výhľad na mesto bol príliš lákavý, aby človek odolal aj napriek neopodstatneným obavám.

Ďalšia zo zaujímavých budov je Jongo Tower. Lenže v tomto prípade označenie budova je možno urážka. Presnejšie povedané ide o architektonický skvost. Už len pohľad naň stojí za to, a rozhodne by ste si ho nemali nechať ujsť.Soul - kúsok z Chandeokgungu – umelej rieky, ktorú do dnešnej podoby premenili pred piatimi rokmi.

Trh Namdaemum sa vyníma tým, že sa tam stretáva vidiecky a mestský život. Zazriete oblečenú dámu podľa najnovšej módy, ale aj neupravenú vidiečanku s veselým úsmevom. Zaujímavé miesto aj vďaka tovaru, ktorý tam objavíte. Od oblečenia cez kvetiny až po rôzne kuriozity, ktoré by ste u nás isto neobjavili.

V prípade mizerného počasia sa dá odskočiť do Lotte worldu. Je to nákupné stredisko priamo v centre mesta. Je tam neskutočné množstvo obchodných domov, k dispozícii sú vodné športy – čo ma trošku zarazilo, ale aj Disneyland, kde sa z dospelého razom stane malé dieťa.

No, mňa aj tak najviac očaril Cheonggyecheon – umelý potôčik, ktorý preteká stredom Soulu lemovaný vydláždeným chodníkom. Miestami sú vytvorené vodopády, kde voda tečie popri stene. Niekde nájdete akoby prírodou vytvorený prechod z kameňov, cez ktoré sa dá preskákať na druhú stranu brehu. Môžete si sadnúť na breh a máčať si nohy vo vode. Je čistá a ani najmenej nepáchne. O to sa dôkladne postarali. Prípadne si môžete ľahnúť na trávnik a zo zavretými očami počúvať tečúcu vodu. Je to dokonalá ukážka, že aj vo veľkomeste sa dá vybudovať kúsok pozemského raja.Soul - tradičná kórejská pochúťka – šalátový list s bravčovým mäsom a s hríbmi

Okrem spomenutých miest určite stoja za to aj palác Changgysonggung, Kórejské budhistické múzeum, Národné kórejské múzeum, Brána Namdaemun, T´apkol park, World trade center, Hanok (tradičná dedinka), Olympijský štadión s olympijským parkom, a veľa ďalších miest, lenže čas plynie až prirýchlo, preto si treba dôkladne zvážiť, čo nás v prvom rade zaujíma.

Zvláštnosťou Soulu je aj to, že keď sa prechádzate po chodníku popri rade stromov, ako na povel sa rozozvučí množstvo svrčkov. Na pohľad nie moc lákavé, ale pre uši celkom lahodné. Trošku prerastené sa tak trochu podobajú na vyprážane chrobáky, ktoré predávajú v stánku na ulici.Soul - prísada do jedál Hanjakze sa dá kúpiť iba na niektorých miestach

Jedlá sú väčšinou pálivé, ale o to zdravšie. Nie nadarmo kórejsky ľud vyzerá mladšie ako v skutočnosti je. Rozhodne treba ochutnať súši. Pre mňa to bola prvá skúsenosť s týmto jedlom, a veru mala som problém prehltnúť chápadlo malej chobotnice, ktorá sa ešte v posmrtnom kŕči zvíjala, ale čo človek neskúsi, to nezažije.

Každopádne v Souli sa mi pozdávalo najmä to, že bolo úplne jedno v akú dennú či nočnú hodinu sa človek vybral von. Vždy sa dalo niečo robiť, a vždy sa všade potulovalo množstvo ľudí. Dá sa zažiť polnočná návšteva v jednom z množstva otvorených shopping centier, či skočiť si do lekárne alebo zaplávať na plaváreň. V Souli nie je nič nemožné, nikde nenájdete zavreté dvere, pretože Soul tu bol, je, a vždy bude pre svojich obyvateľov.

Soul – Na tomto mieste v paláci Kyongbokkun sa odohrávali slávnostné ceremónie.

Text a foto: Mária KoczováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Kórea: Soul - duša Kórejskej republiky I.
Publikované: 1.8.2011
Omnes viae Romam ducunt. Všetky cesty vedú do Ríma. Túto vetu pozná hádam každý Európan. V Južnej Kórei majú svoj vlastný Rím. A tým je Soul. V angličtine toto slovo znamená duša. Týmto krátkym slovom by sa toto mesto aj dalo charakterizovať, pretože ono je naozaj dušou tohto štátu a dá to plným dúškom pocítiť každému návštevníkovi.

Severná Kórea: Postorwellovský štát I.
Publikované: 18.1.2013
Vo východnej Ázii sa nachádza jeden z komunistických režimov s kultom osobnosti, ktorý zďaleka predstihol to, čo zažíval Sovietsky zväz v období Josifa Stalina.

Južná Kórea, Kjongdžu: poklady dávnej kórejskej ríše
Publikované: 6.2.2015
Kjongdžu, starovekým obyvateľom Ázie známe ako Geumseong, bolo kedysi hlavným mestom dávnej ríše Silla, ktorá ovládala dve tretiny Kórejského polostrova. Dnes je to však moderné, uvoľnené mesto so štvrť miliónom obyvateľov, ktoré je vedľa Soulu a Jeju-do treťou najobľúbenejšou juhokórejskou destináciou.

Kórejská republika, Pusan – mesto kamélií
Publikované: 13.2.2015
Športoví fanúšikovia si Pusan možno vybavia v súvislosti s futbalovým šampionátom FIFA, ktorý tu prebiehal v roku 2002. Pusan je každopádne druhé najväčšie kórejské mesto. Len v jeho aglomerácii žije 4,5 miliónov obyvateľov.

Absolútna odrezanosť od sveta a nedostatok informácií. Cestovateľské kino zacieli na Severnú Kóreu
Publikované: 30.5.2019
Kontroverzné praktiky lídrov, silný kult osobnosti, efektívna propaganda, neúprosná cenzúra a absolútne monitorovanie obyvateľstva. Čo svet naozaj vie o Severnej Kórei? A ako vidí zvyšok sveta Severná Kórea?

Absolútna čistota a stopercentná zamestnanosť, ale hlavne nedostatok informácii a odrezanosť. Cestovateľské kino predstaví Severnú Kóreu
Publikované: 31.1.2020
Svet uzavretý za železnou oponou a v zovretí tvrdého komunizmu ponúka nevšedné a raritné cestovateľské dobrodružstvo. Ako žijú ľudia v tejto izolovanosti? A ako sa tam cítia vyvolení turisti pod všadeprítomnými sliediacimi očami? Aké sú pravidlá a tradície tohto národa?

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
12.4.2021
Len nedávno vyšla nová štúdia Barcelonského inštitútu pre globálne zdravie (ISGlobal) o kvalite ovzdušia v tisíckach európskych miest. Spomedzi 31 štátov majú najhoršie výsledky Taliansko, Španielsko, Poľsko, Belgicko a Česká republika.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 4. 2021
sviatok:Valér
dnes:
nedeľa 18.4.
10 °C
zajtra:
pondelok 19.4.
10 °C