www.infoglobe.sk » Kórea: Soul - duša Kórejskej republiky I.

Kórea: Soul - duša Kórejskej republiky I.

Publikované: 1.8.2011
Omnes viae Romam ducunt. Všetky cesty vedú do Ríma. Túto vetu pozná hádam každý Európan. V Južnej Kórei majú svoj vlastný Rím. A tým je Soul. V angličtine toto slovo znamená duša. Týmto krátkym slovom by sa toto mesto aj dalo charakterizovať, pretože ono je naozaj dušou tohto štátu a dá to plným dúškom pocítiť každému návštevníkovi.

Soul - v areáli paláca ToksugungAk raz vkročíte do Soulu, je nemožné, aby ste odtiaľ odišli bez toho, aby vás toto mesto neočarilo. Má rozlohu 605 km2 a predpokladaný počet obyvateľov podľa posledného sčítania je 11 miliónov. Tým pádom je samozrejme najväčším mestom v krajine, a zároveň sa radí aj medzi najväčšie mestá na svete. Pozoruhodné je, že napriek rozlohe a počtu obyvateľov patrí medzi mestá s najnižšou kriminalitou na svete. Čo sa polohy týka, tak leží len 50 km od hraníc s Kórejskou ľudovou demokratickou republikou, čo veľa tamojších obyvateľov považuje za dosť mrzuté, keďže vzťahy medzi týmito dvoma krajinami sú jemne povedané napäté. Soul leží medzi ôsmimi vrchmi, ktoré ho obklopujú, a rozdeľuje ho rieka Han-gang.Soul - takýto výhľad sa naskytne z KLI 63 Building – mesto pohlcuje smog

S dopravou do tohto mesta problém nie je, lebo sa tu nachádzajú dve letiská. Jedno slúži na vnútroštátne lety, a to druhé – Inčhon – je medzinárodné letisko, kde premávajú linky spoločnosti Korean Air a Asiana Airlines. My sme leteli Korean Air a aj napriek dlhému letu, zamestnanci tejto spoločnosti všetko zvládali s úsmevom a pozitívnym prístupom k cestujúcim.

Nepríjemné sú akurát dopravné zápchy v kritických hodinách, ktoré sa pekne dokážu pohrať s trpezlivosťou človeka. Aj preto tam veľa ľudí jazdí na automatických prevodovkách. Nebaví ich to neustále prehadzovanie rýchlosti pri rozbiehaní, pretože aj 20-minútová cesta autom sa môže raz dva zmeniť na dvojhodinovú. Veľa ľudí uprednostňuje cestu metrom. Je to rýchlejšie a nestane sa vám, že budete trčať v kolóne áut.Soul - jazierko, na ktorom plávajú lekná v záhrade Piwon

Čo sa turistov týka, tak pre nich sú najpodstatnejšie dve oblasti. Oblasť Chung-gu je výborná v tom, že sa tam nachádza najviac ubytovní a hotelov (v rôznych cenových reláciách) a v prvom rade je tam aj najviac pamiatok. Tie pútajú svojou zaujímavosťou a zlákajú nejedného turistu. Štvrť Itaewon je charakteristická uvoľnenejšou zábavou najmä pre tých, ktorí majú radi nákupy, príjemné posedenia v baroch, či bujarý nočný život na diskotékach.Soul - Trónová sála v paláci Kyongbokkun

Poďme sa pozrieť na zúbky miestam, ktoré by ste rozhodne mali vidieť, ak sa ocitnete v tomto kúte sveta. Ako prvý by som dala do pozornosti palác Kyongbokkun. Dvesto rokov slúžil ako kráľovská rezidencia. Vtedy asi zažil dni svojej najväčšej slávy, lenže počas kórejskej vojny v rokoch 1910-1945 bol značne zničený. Ako tak zachovaných vtedy ostalo iba 10 budov. Jeho rekonštrukcia sa začala až v roku 1995 a vďaka nej má svoju ako takú predošlú podobu.

Ďalší zaujímavý palác je Toksugung. Bol postavený v polovici 15. storočia a nachádza sa v centre mesta, čo je celkom pohodlné. Rozprestiera sa oproti obľúbenému hotelu Soul Plaza, a pokiaľ prechádzate po ulici, ako prvé vás celkom určite zaujme brána, vsadená do vysokého plota, ktorý bráni vo výhľade na palác. Pri pohľade na bránu človeka prirodzene popadne zvedavosť na to, čo sa skrýva za ňou.Soul - zákutie paláca Chandeokgung v blízkosti záhrady Piwon

V paláci Chandeokgung sa nachádza očarujúca záhrada Piwon, ktorá je aj prezývaná ako tajná záhrada. Súčasťou záhrady je aj jazierko, ktoré obklopuje starostlivo udržiavané rastlinstvo. Ako sa človek prechádza pomedzi stromy, pripadá si, akoby tu zablúdil z iného sveta.

Park Namsan obkolesuje kopec, na ktorom sa majestátne týči vyhliadková veža s názvom Soul Tower. Spolu s kopcom meria neuveriteľných 483 m. Lenže aj bez kopca má výšku 240 m, a vďaka tomu patrí k piatim najvyšším vežiam na svete. Oceníte ju najmä vtedy, keď sa zatúlate v meste a pomocou tejto veže sa vám ľahko podarí nájsť správny smer. Čo sa týka samostatného výstupu k veži, tak to nie je ľahká prechádzka. Kto sa na to necíti, môže využiť služby lanovej dráhy, ktorá premáva každých desať minút.

Soul - nádvorie paláca Kyongbokkun zaliate slnečnými lúčmi

(dokončenie nabudúce)

Text a foto: Mária KoczováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Kórea: Soul - duša Kórejskej republiky II.
Publikované: 15.8.2011
Slovo Soul v angličtine znamená duša a toto mesto je skutočne dušou tejto krajiny, čo dá plným dúškom pocítiť každému návštevníkovi. V predchádzajúcej časti sme sa venovali najmä historickým pamiatkam, dnes sa pozrieme do modernejších štvrtí.

Svet: Sedem divov prírody
Publikované: 28.11.2011
Podľa výsledkov internetového hlasovania švajčiarskej nadácie New7Wonders sa sedem prírodných divov sveta nachádza v Ázii, Južnej Amerike a Afrike.

Severná Kórea: Postorwellovský štát I.
Publikované: 18.1.2013
Vo východnej Ázii sa nachádza jeden z komunistických režimov s kultom osobnosti, ktorý zďaleka predstihol to, čo zažíval Sovietsky zväz v období Josifa Stalina.

Južná Kórea, Kjongdžu: poklady dávnej kórejskej ríše
Publikované: 6.2.2015
Kjongdžu, starovekým obyvateľom Ázie známe ako Geumseong, bolo kedysi hlavným mestom dávnej ríše Silla, ktorá ovládala dve tretiny Kórejského polostrova. Dnes je to však moderné, uvoľnené mesto so štvrť miliónom obyvateľov, ktoré je vedľa Soulu a Jeju-do treťou najobľúbenejšou juhokórejskou destináciou.

Kórejská republika, Pusan – mesto kamélií
Publikované: 13.2.2015
Športoví fanúšikovia si Pusan možno vybavia v súvislosti s futbalovým šampionátom FIFA, ktorý tu prebiehal v roku 2002. Pusan je každopádne druhé najväčšie kórejské mesto. Len v jeho aglomerácii žije 4,5 miliónov obyvateľov.

Absolútna odrezanosť od sveta a nedostatok informácií. Cestovateľské kino zacieli na Severnú Kóreu
Publikované: 30.5.2019
Kontroverzné praktiky lídrov, silný kult osobnosti, efektívna propaganda, neúprosná cenzúra a absolútne monitorovanie obyvateľstva. Čo svet naozaj vie o Severnej Kórei? A ako vidí zvyšok sveta Severná Kórea?

Absolútna čistota a stopercentná zamestnanosť, ale hlavne nedostatok informácii a odrezanosť. Cestovateľské kino predstaví Severnú Kóreu
Publikované: 31.1.2020
Svet uzavretý za železnou oponou a v zovretí tvrdého komunizmu ponúka nevšedné a raritné cestovateľské dobrodružstvo. Ako žijú ľudia v tejto izolovanosti? A ako sa tam cítia vyvolení turisti pod všadeprítomnými sliediacimi očami? Aké sú pravidlá a tradície tohto národa?

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
12.4.2021
Len nedávno vyšla nová štúdia Barcelonského inštitútu pre globálne zdravie (ISGlobal) o kvalite ovzdušia v tisíckach európskych miest. Spomedzi 31 štátov majú najhoršie výsledky Taliansko, Španielsko, Poľsko, Belgicko a Česká republika.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 4. 2021
sviatok:Valér
dnes:
nedeľa 18.4.
10 °C
zajtra:
pondelok 19.4.
10 °C