www.infoglobe.sk » ČR: Mestečko Brtnice a hrad Rokštejn – pútnikova čistá radosť

ČR: Mestečko Brtnice a hrad Rokštejn – pútnikova čistá radosť

Publikované: 16.6.2016
Dnes vás chcem pozvať do jedného z tých pôvabných miest, kam hluk civilizácie nedolieha, kde v pamiatkovej zóne malého mesta hniezdi bocian a neďaleko v lese čaká na svojich objeviteľov nádherná hradná zrúcanina.

Medzi Jihlavou a Třebíčom leží malé mestečko Brtnice. Žiadne výstavné paláce zapísané do zoznamu UNESCO, žiadne lanové centrá ani bobové dráhy. Brtnice sú malebná mestská pamiatková rezervácia s množstvom drobných barokových pamiatok, okolo ktorých miestni sekajú žihľavu. Čas tu plynie meditačným tempom a nič nebráni tomu, dôkladne si prehliadnuť všetkých kamenných svedkov dlhej histórie.

Brtnice

Brtnice tu stoja odjakživa, čo rečou historikov znamená, že prvá zmienka v análoch pochádza z obdobia kráľa Václava I. (teda 13. storočie). Do tridsaťročnej vojny boli bohatým trhovým mestom. Názov vraj mesto získalo po miestnych včelínoch, tzv. „brtoch“. Od počiatku 15. storočia do roku 1620 patrilo panstvo rodu Valdštejnovcov a dodnes ich tu mnohé pripomína. Nad mestom stával hrad, ktorý bol postupne prestavovaný a dnes je na jeho mieste zámok. Ten ale v súčasnosti nie je v najlepšom stave, po mnohý rokoch majetkových sporov má ale od jari 2016 nového súkromného majiteľa a tým aj nádej na postupné znovuvzkriesenie. V minulých rokoch sa tu konali stretnutia umeleckých kováčov, ktoré sa stali pomerne známe. Taktiež bolo možné spoznávať zámok buď počas prehliadok, alebo pri odborných seminároch o stavebnej histórii zámku.

zámok v Brtnici

Po Valdštejnovcoch patrila Brtnice ďalších tri sto rokov talianskemu rodu de Collalto, a to až do roku 1945, kedy bol zámok zoštátnený. Z tohoto dlhého obdobia pochádza väčšina pamiatok v meste. Domy na námestí sú renesančné a barokové, najnápadnejšia je budova radnice a potom tzv. Valdštejnský dom, v ktorom je otvorené turistické informačné centrum. Tam môžete navštíviť malé ale veľmi zaujímavé expozície ranej histórie mesta Brtnice. Dozviete sa, ako sa staval zámok a tiež niečo z pestrej histórie mnohých miestnych remesiel. Ďalším prístupným domom je rodný dom architekta Josefa Hoffmana, v ktorom je zriadené jeho malé múzeum.

námestie a zámok Brtnice   zámocká brána

múzeum z dávnych a nedávnych dôb Brtnice a okolia   starý židovský cintorín v Brtniciach

V meste stojí kláštor paulánov, ktorých rád podporoval Rombaldo z Collalta. Dnes sú v ňom byty. K zámku prilieha voľne prístupný park s mnohými stromami. Žila tu tiež početná židovská komunita, po ktorej zostal starý a nový cintorín. Najstarší náhrobok je datovaný do roku 1672. Stojí v spoločnosti stoviek žulových náhrobkov s dodnes čitateľnými hebrejskými nápismi a symbolmi. Tunajšia synagóga ale bohužiaľ v 20. storočí úplne schátrala.

paulánský kláštor

Čo ale isto v Brtniciach neprehliadnete, sú všadeprítomné sochy. Svätí Florián, Jan Sarkander, Roch a mnoho ďalších stojí na dvoch mostoch cez riečku Brtnicu. Ich tvorcom bol okolo roku 1715 miestny sochár David Lipard. Pohľad na zámok cez sochy na moste sa nazýva brtnické Hradčany a je skutočne pôvabný. A to nie je všetko. Na šiestich miestach v meste stoja ďakovné stĺpy so sochami svätých, ktoré sú staršie než sochy na moste a ktorých autor nie je úplne istý. Po tom ale nemusíme pátrať, dôležité je, že dokonale dotvárajú miestneho genia loci a keď ich budete obchádzať, prejdete si zároveň tie najkrajšie miesta v Brtnici. Sem tam sa tu objavia aj filmári, takže niektoré lokality možno rozpoznáte, napr. vo filme „Predavač humoru“.

sv. Florián na moste v Brtniciach   sv. Jozef so stojacím dieťaťom   sv. Roch a Rozália detail   sv. Tomáš Aquinský

hrad Rokštejn

Ešte pred brtnickým hradom bol sídlom Valdštejnovcov hrad Rokštejn, z ktorého dodnes zostala stáť veža, ktorá je infocentrom sprístupnená ako vyhliadka. Z hradu zostali len romantické ruiny, ku ktorým sa isto oplatí urobiť si výlet. Rokštejn leží cca 7 km od mesta Brtnice a údolím potoka po modrej turistickej trase k nemu vedie krásna cesta . Pôjdete nádhernými lesmi, brehy miestami lemujú skalné steny a v zaniknutej obci Doubkov miniete bývalý mlyn. Prehliadka Rokštejna zaberie tak polhodinu a späť sa môžete vrátiť napríklad vlakom z Přímělkova (2 km).

zrúcanina hradného paláca  na Rokštejne, pohľad z veže  zrúcanina hradu Rokštejn

GPS: 49°18'20.5"N 15°40'26.8"E

www.brtnice.cz

Text: Radka Snížková

Foto: Radka Snížková, archív mesta Brtnice

TPreklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Slavonice - dokonalá renesancia na juhu Čiech - VIDEO
Publikované: 14.6.2011
Malé mestečko na rozhraní Čiech, Moravy a Rakúska patrí k pýcham českého národného dedičstva.

ZOO Jihlava - svet zvierat ako na dlani - VIDEO
Publikované: 4.9.2012
Jihlavská zoologická záhrada leží v prírodnom areáli malebného údolia rieky Jihlávky, v blízkosti historického centra mesta (asi 10 minút pešej chôdze). Útulným prostredím aj menšou rozlohou láka na rodinné prechádzky či školské a turistické výlety.

ČR, Jihlava: česko – moravská metropola – VIDEO
Publikované: 11.9.2012
O Jihlave sa v českých správach rozpráva snáď každý deň. Bodaj by nie – veď Jihlava je štatutárnym mestom Kraja Vysočina, a tak niet divu, že sa v mieste, ktoré obrazne rozdeľuje Čechy a Moravu, sem tam niečo zásadného zomelie. Aby bolo úplne jasno v tom, kade vlastne vedie hranica, nechala Mária Terézia v Jihlave „postaviť“ štyri hraničné kamene.

ČR: Vysočina – hrady a zámky nad riekou Sázavou
Publikované: 14.7.2016
V priebehu jedného dňa môžete navštíviť tri klenoty nachádzajúce sa pri rieke Sázave. Hrad v Ledči nad Sázavou, historické centrum a zámok vo Svetlej nad Sázavou a na záver majestátny hrad v Lipnici nad Sázavou.

ČR: Česko vyberá najlepšiu destináciu pre rok 2016
Publikované: 6.8.2016
Agentúra CzechTourism vyhlasuje štvrtý ročník súťaže o najlepšie turistické atraktivity DestinaCZe 2016. Aj tento rok sa hlasuje v piatich kategóriách, zastúpené sú všetky turistické regióny ČR.

ČR, Třebíč – najmladší zárez na pažbe UNESCO
Publikované: 29.6.2017
Zatiaľ posledným zápisom českých hmotných pamiatok v prestížnom zozname svetového dedičstva UNESCO sú židovská štvrť a bazilika sv. Prokopa. Zoznam UNESCO zdobia len od roku 2003, mesto Třebíč ale o stovky rokov dlhšie. V nasledujúcom článku vám ukážeme, o čo ste prišli, pokiaľ ste tam ešte neboli.

ČR, Telč – Benátky na rybníkoch a renesančná galéria
Publikované: 13.7.2017
Námestie Zachariáša z Hradca v Telči je doslova renesančnou galériou pod šírym nebom. Teda s kvapkou baroka, aby som to upresnila. Mesto Telč sa často nazýva aj Moravské Benátky, pretože jeho stred je obohnaný rybníkmi, ktoré siahali až k hradbám, a mesto sa tak mohlo premeniť na nedobytnú vodnú pevnosť. Práve historické jadro si až na drobné úpravy do dnešných dní uchovalo svoju renesančnú tvár a vďaka tejto unikátnej celistvosti bolo historické centrum zapísané už v roku 1992 na zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO.

Telč
Publikované: 20.9.2007
Na polceste medzi Prahou a Viedňou sa nachádza Telč, mesto, ktoré patrí do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Zapísaná bola v roku 1992 a od tej doby je stále viac navštevovaným miestom Českej republiky, jej cieľom je stať sa európskym turistickým centrom. Telč je prirodzeným správnym, spoločenským a kultúrnym centrom južnej časti Českomoravskej vrchoviny.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 30. 5. 2020
sviatok:Ferdinand
dnes:
sobota 30.5.
16 °C
zajtra:
nedeľa 31.5.
11 °C