www.infoglobe.sk » ČR, Třebíč – židovská perla na zozname UNESCO – VIDEO

ČR, Třebíč – židovská perla na zozname UNESCO – VIDEO

Publikované: 14.7.2020
V roku 2003 pribudla na zoznam svetového dedičstva UNESCO unikátna Třebícka židovská štvrť a neďaleká bazilika svätého Prokopa. Poďme sa do nich teraz spoločne prostredníctvom videa vypraviť.

História Třebíča siaha až k začiatku 12. storočia, kedy tu vznikol benediktínsky kláštor. Zmienená bazilika svätého Prokopa je jeho súčasťou a stojí už od roku 1260. Panovníci mesta neskôr kláštor prestavali na zámok, v ktorom dnes sídli Múzeum Vysočiny Třebíč.

Bazilika sa zachovala v takmer pôvodnej podobe. Jej mimoriadna architektonická hodnota vychádza z toho, že v sebe spája princípy a prvky románskeho i gotického slohu. Nie je to pritom stavba prechodná: prvky gotické neprekrývajú prvky románske.

bazilika sv. Prokopa zámok a bazilika

bazilika sv. Prokopa bazilika sv Prokopa bazilika sv Prokopa

Třebícke najväčšie lákadlo je ale určite tunajšia židovská štvrť, jediná židovská pamiatka mimo Izrael samostatne zapísaná na zozname UNESCO. Jej história pravdepodobne siaha až do doby, z ktorej pochádza bazilika. Najväčší rozmach ale dosiahla v druhej polovici 17. a začiatkom 18. storočia, kedy počet tunajších Židov vzrástol z niekoľko desiatok zhruba na tisíc.

židovská štvrť

V rokoch 1639–1642 bola postavená Stará synagóga, ktorej sa tiež hovorí Predná synagóga. Nová (Zadná) synagóga potom pochádza z roku 1669. Koncom 17. storočia vznikol i tunajší židovský cintorín, na ktorý sa určite tiež zájdite pozrieť. Celá štvrť je cenná vo svojom celku, najmä pôvodným historickým pôdorysom. Staré domy pritom majú renesančnú alebo barokovú dispozíciu.

jeden zo židovských domov Nová synagóga

židovská štvrť a mestská veža v pozadí

židovský cintorín židovský cintorín

V Novej synagóge a priľahlom dome Seligmanna Bauera môžete navštíviť expozíciu Pražského židovského múzea. Uvidíte ukážky židovského bývania, unikátny židovský obchod aj historický vstup na ženskú galériu synagógy. Cieľom múzea je zoznámiť najširšiu verejnosť so spôsobom života zaniknutej židovské komunity, predovšetkým s jej bežnými dennými zvykmi.

Třebíč

Cez rieku naproti židovskej štvrti nájdete centrum mesta s niekoľkými ďalšími zaujímavosťami. Tunajšie námestie dokonca patrí medzi najväčšie v republike. Na malom kopci nad námestím stojí 75 metrov vysoká mestská veža, ktorá dnes patrí ku kostolu sv. Martina z Tours, predtým ale bývala súčasťou opevnenia mesta. Na samotnom Karlovom námestí ďalej uvidíte i Maľovaný dom s galériou a informačným centrom, Čierny dom a súsošie Cyrila a Metoda.

 

GPS: 49°13'02.0"N 15°52'28.9"E

Text, foto a video: Matouš Vinš

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Mestečko Brtnice a hrad Rokštejn – pútnikova čistá radosť
Publikované: 16.6.2016
Dnes vás chcem pozvať do jedného z tých pôvabných miest, kam hluk civilizácie nedolieha, kde v pamiatkovej zóne malého mesta hniezdi bocian a neďaleko v lese čaká na svojich objeviteľov nádherná hradná zrúcanina.

Kraj Vysočina: za symbolické vstupné na výstavy a pamiatky
Publikované: 17.7.2020
Rada Kraja Vysočina odštartovala plošne úpravu vstupného do všetkých svojich stálych expozícií a na výstavy vo svojich zbierkových organizáciách. Od 1. júla až do konca septembra 2020 môžete pamiatky a výstavy navštíviť za 20 korún.

ČR: Vysočina – hrady a zámky nad riekou Sázavou
Publikované: 14.7.2016
V priebehu jedného dňa môžete navštíviť tri klenoty nachádzajúce sa pri rieke Sázave. Hrad v Ledči nad Sázavou, historické centrum a zámok vo Svetlej nad Sázavou a na záver majestátny hrad v Lipnici nad Sázavou.

ČR, Telč – Benátky na rybníkoch a renesančná galéria
Publikované: 13.7.2017
Námestie Zachariáša z Hradca v Telči je doslova renesančnou galériou pod šírym nebom. Teda s kvapkou baroka, aby som to upresnila. Mesto Telč sa často nazýva aj Moravské Benátky, pretože jeho stred je obohnaný rybníkmi, ktoré siahali až k hradbám, a mesto sa tak mohlo premeniť na nedobytnú vodnú pevnosť. Práve historické jadro si až na drobné úpravy do dnešných dní uchovalo svoju renesančnú tvár a vďaka tejto unikátnej celistvosti bolo historické centrum zapísané už v roku 1992 na zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO.

ČR, Třebíč – najmladší zárez na pažbe UNESCO
Publikované: 29.6.2017
Zatiaľ posledným zápisom českých hmotných pamiatok v prestížnom zozname svetového dedičstva UNESCO sú židovská štvrť a bazilika sv. Prokopa. Zoznam UNESCO zdobia len od roku 2003, mesto Třebíč ale o stovky rokov dlhšie. V nasledujúcom článku vám ukážeme, o čo ste prišli, pokiaľ ste tam ešte neboli.


Súvisiace video

ČR, Třebíč – židovská perla na zozname UNESCO
Třebíč je mesto, ktoré vás prekvapí. Rieka Jihlava ho rozdeľuje na dve časti, v jednej z nich náj...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

10.8.2020
Celý oficiálny program Chodských slávností s výnimkou pútnickej omše bude tento rok virtuálny. Z budovy Mestského kultúrneho centra – Pivovaru Domažlice budú v dňoch 15.–16. augusta vysielané premiéry predtočených relácií a medailónov chodských súborov a dva živé prenosy.
7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.
5.8.2020
Spišské múzeum vás pozýva stráviť leto na Spišskom hrade. Pripravený je pre vás bohatý program, ktorý tvoria koncerty, divadelné predstavenia, šerm i nočné prehliadky.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 11. 8. 2020
sviatok:Zuzka
dnes:
utorok 11.8.
25 °C
zajtra:
streda 12.8.
28 °C