www.infoglobe.sk » ČR, Telč: Cyklovýlet z Hladova do Telča

ČR, Telč: Cyklovýlet z Hladova do Telča

Publikované: 24.10.2020
Pokiaľ sa rozhodnete vyraziť na Vysočinu, odporúčame navštíviť mesto Telč. Bezpochyby patrí k najkrajším českým mestám. Dnes sa tam spolu vypravíme na bicykli, čaká nás zhruba 43 km a budeme sa pohybovať medzi lesmi, drobnými plochami medzí, hájikov či množstvom rybníkov. Ale nepôjdeme len po rovinke, čaká nás aj pár kopčekov.

Začíname v Hladove, dedinka leží v dosahu miest Telč aj Třebíč. Predstavuje ideálne miesto pre poznávanie juhovýchodnej časti Vysočiny. Hladov sa nachádza 20 km od Jihlavy smerom na Znojmo, a preto je tunajšia cesta pomerne frekventovaná. Na horskom bicykli zamierime od Hladovského rybníka do Telča cez poľné a lesné cesty. Ako prvé mierime lesnou cestou do obce Nepomuky. Odtiaľ nás cesta zavedie k Vodnatému rybníku až do Dyjíc a do našej naplánovanej zastávky v Telči. Cestou bohužiaľ uvidíte lány vyrúbaných lesov kvôli podkôrnikovi, ktorý za poslednú dobu zanechal hotovú spúšť v našich lesoch. Boj s podkôrnikom je už bohužiaľ na Vysočine evergreenom. A nielen na Vysočine. S nenápadným chrobáčikom sa stretávajú lesníci po celej republike. Tu si človek uvedomí, aká je príroda okolo nás krehká.

kaplnka v Hladove námestie v Telči

Telč okúzli svojich návštevníkov prekrásnym historickým námestím lemovaným meštianskymi domami s podlubím. Tento skvost je od roku 1992 zapísaný do zoznamu UNESCO. Medzi hlavné lákadlá mesta patrí miestny zámok, ktorý je obklopený rozprávkovou renesančnou záhradou, tá je zvlášť na jeseň úchvatná. V Telči si môžete pozrieť nielen zámok s renesančnou záhradou, parkom a skleníkom, ale aj Múzeum Vysočiny, kostol sv. Jakuba, kostol Jména Ježíš a sv. Ducha, konvikt sv. Anjelov, jezuitský internát a gymnázium, galérie, mariánsky stĺp, kašne, vyhliadkové veže sv. Jakuba a sv. Ducha, mestské opevnenie, Hornú a Dolnú bránu. Meštianske domy s podlubiami, ale i Staré Mesto s kostolom Matky Božej a barokovými sochami. A toto všetko je obklopené troma rybníkmi - Staromestským, Ulickým a Štěpnickým. Vraciame sa späť cez Mysliboř, Sedlejov a Nevcehle do Hladova.

zámok zámok

pohľad na mesto cez Ulický rybník

Táto oblasť je skvelým variantom a ďalším ideálnym miestom, kde stráviť príjemnú dovolenku v našej vlasti. Telč patrí medzi vyhľadávané kultúrne destinácie, medzi centrá umeleckého a akademického diania, ale zároveň je obklopený prírodou, do ktorej by bola škoda sa nevydať. Hlavne teraz, keď sa všetko uzatvára. Tak to skúste na bicykli, na kolobežke alebo napríklad len po svojich a dozaista nebudete ľutovať. V tomto prípade môžete byť kreatívni a vyskladať si trasu podľa svojich predstáv.

 

GPS: 49°11'08.6"N 15°27'06.2"E

Text: Veronika Kocmanová

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Veronika Kocmanová, Wikimedia Commons: xkomczax, Funke, PackaDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Telč – Benátky na rybníkoch a renesančná galéria
Publikované: 13.7.2017
Námestie Zachariáša z Hradca v Telči je doslova renesančnou galériou pod šírym nebom. Teda s kvapkou baroka, aby som to upresnila. Mesto Telč sa často nazýva aj Moravské Benátky, pretože jeho stred je obohnaný rybníkmi, ktoré siahali až k hradbám, a mesto sa tak mohlo premeniť na nedobytnú vodnú pevnosť. Práve historické jadro si až na drobné úpravy do dnešných dní uchovalo svoju renesančnú tvár a vďaka tejto unikátnej celistvosti bolo historické centrum zapísané už v roku 1992 na zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO.

ČR, Třebíč – najmladší zárez na pažbe UNESCO
Publikované: 29.6.2017
Zatiaľ posledným zápisom českých hmotných pamiatok v prestížnom zozname svetového dedičstva UNESCO sú židovská štvrť a bazilika sv. Prokopa. Zoznam UNESCO zdobia len od roku 2003, mesto Třebíč ale o stovky rokov dlhšie. V nasledujúcom článku vám ukážeme, o čo ste prišli, pokiaľ ste tam ešte neboli.

ČR, Třebíč – židovská perla na zozname UNESCO – VIDEO
Publikované: 14.7.2020
V roku 2003 pribudla na zoznam svetového dedičstva UNESCO unikátna Třebícka židovská štvrť a neďaleká bazilika svätého Prokopa. Poďme sa do nich teraz spoločne prostredníctvom videa vypraviť.

ČR, Třebíč: Z Hladova na bicykli až do Třebíča a späť
Publikované: 8.10.2020
Třebíč leží na rozhraní Vysočiny a Moravy. Tam sa dnes vydáme na bicykli z Hladova a čaká nás celkom 63 km okruh. Třebíč je ideálnym miestom, kde môžete preskúmavať bohatú históriu a zároveň pobývať v nerušenej prírode. Malebný ráz tunajšej krajiny a príroda vytvárajú vhodné relaxačné podmienky a široké možnosti k aktívnemu odpočinku, najmä v turistike či cykloturistike.

ČR, Náměšť nad Oslavou – niekoľko podôb zámku
Publikované: 21.9.2017
Sezóna hradov a zámkov už pomaly končí, ale pár víkendov ešte zostáva. Pokiaľ ste sa cez leto nenabažili histórie, určite ešte na nejaký hrad vyrazte. Štvorkrídlový renesančný zámok sa týči ako jasná dominanta na kopci nad mestom Náměšť nad Oslavou. Pokochať sa pohľadom naň môžete trebárs z kamenného barokového mostu cez rieku Oslavu a úchvatný pohľad na mesto zas ponúka zámocká zimná záhrada, do ktorej sa môžete pozrieť v rámci prvého prehliadkového okruhu. Niet divu, že si tento zámok vybral prezident Beneš ako svoje letné sídlo.

ČR: Jaroměřice nad Rokytnou – Moravské Versailles
Publikované: 7.9.2017
Slávne francúzske Versailles bolo už vo svej dobe inšpiráciou pre mnohé šľachtické sídla. Jedným z takých je aj zámok v Jaroměřiciach nad Rokytnou, ktoré sa prezýva Moravské Versailles. Nejde o žiadnu klamlivú reklamu v snahe prilákať na túto barokovú perlu čo najviac turistov. Jan Adam z Questenberka si skutočne prial v Jaroměřiciach vybudovať svoje Versailles. Jaroměřice mali byť kultúrnym strediskom regiónu, centrom zábavy a umenia a domovom múz. Aj keď – ako to už tak bývalo – plány boli veľkolepé, ale kvôli nedostatku financií mohli byť uskutočnené len čiastočne, avšak centrom kultúrneho života sa zámok skutočne stal a dejiskom kultúrnych udalostí je ešte aj dnes.

ČR: Vysočina – hrady a zámky nad riekou Sázavou
Publikované: 14.7.2016
V priebehu jedného dňa môžete navštíviť tri klenoty nachádzajúce sa pri rieke Sázave. Hrad v Ledči nad Sázavou, historické centrum a zámok vo Svetlej nad Sázavou a na záver majestátny hrad v Lipnici nad Sázavou.

ČR: Mestečko Brtnice a hrad Rokštejn – pútnikova čistá radosť
Publikované: 16.6.2016
Dnes vás chcem pozvať do jedného z tých pôvabných miest, kam hluk civilizácie nedolieha, kde v pamiatkovej zóne malého mesta hniezdi bocian a neďaleko v lese čaká na svojich objeviteľov nádherná hradná zrúcanina.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Lipnice nad Sázavou – umenie skryté v lese
Vydajte sa prostredníctvom našej dnešnej fotogalérie do oblasti vytesaných skál nad zatopenými žu...


Súvisiace video

ČR, Třebíč – židovská perla na zozname UNESCO
Třebíč je mesto, ktoré vás prekvapí. Rieka Jihlava ho rozdeľuje na dve časti, v jednej z nich náj...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Rodný môj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Kniha z vydavateľstva CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 3 dni s raňajkami a wellness službami v Hoteli Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Darčekový balíček od vydavateľstva Tatrica

Aktuality:

27.11.2020
Jedným z najvýznamnejších hradov na severovýchode Slovenska je zrúcanina hradu Zborov, nazývaného aj Makovica. V tohtoročnej turistickej sezóne, poznačenej dvoma vlnami koronavírusu, sa stal obľúbeným náhradným cieľom výletov v čase, keď boli vnútorné atrakcie regiónu uzavreté.
25.11.2020
Klub slovenských turistov združujúci viac než 16 000 nadšencov výletov do prírody zostavil hlavné turistické podujatia pre rok 2021, avšak ich aktuálnosť bude závisieť od epidemiologickej situácie. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame ich plánovaný prehľad.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolok zverejnil predbežný kalendár podujatí na nadchádzajúci rok 2021. Samozrejme jeho aktuálnosť bude podmienená aktuálnou epidemiologickou situáciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - IRÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 27. 11. 2020
sviatok:Milan
dnes:
piatok 27.11.
-1 °C
zajtra:
sobota 28.11.
0 °C