www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR, Jihlava: česko – moravská metropola – VIDEO

ČR, Jihlava: česko – moravská metropola – VIDEO

Publikované: 11.9.2012
O Jihlave sa v českých správach rozpráva snáď každý deň. Bodaj by nie – veď Jihlava je štatutárnym mestom Kraja Vysočina, a tak niet divu, že sa v mieste, ktoré obrazne rozdeľuje Čechy a Moravu, sem tam niečo zásadného zomelie. Aby bolo úplne jasno v tom, kade vlastne vedie hranica, nechala Mária Terézia v Jihlave „postaviť“ štyri hraničné kamene.

Úspory jihlavskej polície

O zábavu v meste sa pravidelne starajú fanúšikovia futbalu, ale tiež miestna polícia na seba nedávno upozornila celkom kurióznym spôsobom, keď sa snažila rozpredať časť svojho majetku vrátane areálu detského tábora, aby tak pomohla nejakou tou mincou svojmu rozpočtu. A šetria aj jihlavskí strážnici. Na poriadok budú dohliadať na vozidlách, ktoré budú namiesto nafty poháňané stlačeným plynom.

Pokiaľ sa bežný turista tvárou v tvár nestretne s nadšeným davom futbalových fanúšikov, zrejme ho takéto jihlavské „storky“ úplne minú. Bezstarostne prejde okolo policajných aut, bez toho, aby vedel, že sú na predaj, a skôr sa bude venovať dôkladnej prehliadke mesta a tomu, aby nasal trochu tej pravej jihlavskej atmosféry. Najlepšie by to malo fungovať v samotnom centre mesta, ktoré je vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Jihlava

Jazva v srdci Jihlavy

Jazvu na duši tohto, do „nedávna“ rýdzo moravského, mesta predstavuje obria stavba obchodného domu Prior, ktorá vyrástla priamo uprostred námestia niekedy v polovici 70. rokov minulého storočia. Jihlava má šťastie, že disponuje jedným z najrozľahlejších českých námestí, a tak sa dá Prior so zelenou strechou, aspoň teoreticky ignorovať. Darí sa to napríklad umeleckým fotografom, ktorí sa tomuto miestu so svojim objektívom zdarne vyhýbajú.

Jihlava - Brána Matky Božej

Jihlava - obchodný dom na námestíJihlavaJihlava

Objektov, ktoré stojí za to vidieť je v Jihlave viac než dosť. V historickom jadre mesta by sme napočítali 213 pamiatkovo chránených objektov. Z jedinečného mixu gotickej, renesančnej a barokovej architektúry musí byť nadšený každý milovník histórie. Dokonca aj laik pozná, že mnohé z mestských domov si už kadečo pamätajú a výnimočne nie preto, že by boli v zlej kondícii. To len ich klenby, priečelia alebo majstrovské diela na fasádach o nich mnoho prezradili.

Niekoľko významných stavieb

Neprehliadnuteľný zostává kostol sv. Jakuba Väčšieho so svojou 63 metrov vysokou vežou. V štyridsiatich metroch nájdete verejnosti prístupnú ochodzu, kde kedysi pracoval trubač trúbiaci každú hodinu, ale tiež na poplach alebo v dňoch, kedy mesto vítalo vzácnych hostí. Verte alebo nie, posledný trubač tam trúbil ešte v roku 1924. Dnes slúži ochodza len ako perfektná vyhliadka. V Jihlave nájdete ešte sedem ďalších kostolov.

Jihlava - kostol sv. Jakuba

Ďalším objektom, ktorý neprehliadnete, sú zvyšky mestského opevnenia, ktorého výraznú časť tvorí parkán neďaleko Brány Matky Božej, ktorá sa ako jediná, z pôvodných piatich mestských brán vystavaných v druhej polovici 13. Storočia, dodnes dochovala. Podobne ako ochodza na kostole sv. Jakuba dnes slúži ako vyhliadka, ale tiež ako sídlo astronómov. Prostredníctvom dvoch expozícii sa môžu návštevníci dôkladnejšie zoznámiť s históriou mesta Jihlavy.

JihlavaJihlavaJihlava

Jihlava - Brána Matky Božej

Nielen na zemi, ale aj pod ňou, je v Jihlave čo obdivovať. Jihlavské podzemie, je aj vďaka rozlohe námestia, pod ktorým sa tiahne trojpodlažný 25 kilometrov dlhý systém chodieb, po tom znojemskom najväčšie v Česku. O dôvode jeho výstavby sa historici dlho preli. Jedni tvrdili, že jihlavské podzemie sú vlastne zvyšky strieborný baní, druhí si zase mysleli, že ho nechala vystavať armáda. Novodobý výklad však tieto teórie popiera, a prichádza s tézou o skladovacích priestoroch pre kedysi veľmi dôležitú obchodnú križovatku.

Jihlavská ZOO – tam, kde sa čerpá energia

ZOO JihlavaZOO JihlavaZOO Jihlava

Zastávok, kam by sme vás mohli, či snáď dokonca mali, pozvať je v Jihlave mnoho. Jedným z takých miest je aj jihlavská ZOO, špecializujúca sa na chov pazúrikovitých opičiek a šeliem. Závislá na mestskom rozpočte dokázala táto ZOO, ktorá funguje už 55 rokov, divy. Hlavne v poslednej dobe sa snaží zdokonaľovať prostredie pre všetkých 150 druhov exotických zvierat. Do roku 2014 by sa mala rozrásť o niekoľko ďalších pavilónov. Nový domov získajú napríklad žirafy, africké primáty alebo hyeny. ZOO sľubuje tiež nový tropický pavilón alebo austrálsku a ázijskú expozíciu. Na návštevu jihlavskej ZOO stačí pár hodín. Čo sa týka rozlohy, patrí totiž skôr k tým menším. Ako jedna z mála ale leží prakticky v centre mesta. Jihlava

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Kamenice nad Lipou - mesto prastarého stromu
Publikované: 29.3.2013
Štvortisícová Kamenice nad Lipou je súčasťou pelhřimovského okresu v Kraji Vysočina. Mesto leží pri rieke Kamenici v nadmorskej výške 563 metrov.

ČR: Jaroměřice nad Rokytnou – Moravské Versailles
Publikované: 7.9.2017
Slávne francúzske Versailles bolo už vo svej dobe inšpiráciou pre mnohé šľachtické sídla. Jedným z takých je aj zámok v Jaroměřiciach nad Rokytnou, ktoré sa prezýva Moravské Versailles. Nejde o žiadnu klamlivú reklamu v snahe prilákať na túto barokovú perlu čo najviac turistov. Jan Adam z Questenberka si skutočne prial v Jaroměřiciach vybudovať svoje Versailles. Jaroměřice mali byť kultúrnym strediskom regiónu, centrom zábavy a umenia a domovom múz. Aj keď – ako to už tak bývalo – plány boli veľkolepé, ale kvôli nedostatku financií mohli byť uskutočnené len čiastočne, avšak centrom kultúrneho života sa zámok skutočne stal a dejiskom kultúrnych udalostí je ešte aj dnes.

ČR, Třebíč – najmladší zárez na pažbe UNESCO
Publikované: 29.6.2017
Zatiaľ posledným zápisom českých hmotných pamiatok v prestížnom zozname svetového dedičstva UNESCO sú židovská štvrť a bazilika sv. Prokopa. Zoznam UNESCO zdobia len od roku 2003, mesto Třebíč ale o stovky rokov dlhšie. V nasledujúcom článku vám ukážeme, o čo ste prišli, pokiaľ ste tam ešte neboli.

ČR, Teplice nad Bečvou – Hranická priepasť
Publikované: 14.12.2016
Po tom ako sme minulý týždeň začali prechádzku po ľavom brehu rieky Bečva, presnejšie po kúpeľnom areáli obce Teplice nad Bečvou, dnes sa presunieme na pravý breh, aby sme po krátkom turistickom výstupe mohli naplno obdivovať najhlbšiu priepasť na svete.

ČR: Mestečko Brtnice a hrad Rokštejn – pútnikova čistá radosť
Publikované: 16.6.2016
Dnes vás chcem pozvať do jedného z tých pôvabných miest, kam hluk civilizácie nedolieha, kde v pamiatkovej zóne malého mesta hniezdi bocian a neďaleko v lese čaká na svojich objeviteľov nádherná hradná zrúcanina.

ČR, Černá Hora – mestečko piva
Publikované: 26.11.2015
V okrese Blansko, asi 20 kilometrov od Brna na južnom okraji Boskovickej brázdy sa nachádza približne dvojtisícové mestečko Černá Hora, ktoré je obklopené krásnymi lesmi. Táto obec je známa hlavne miestnym pivovarom, no okrem neho sa pozrieme aj na ďalšie zaujímavé miesta, ktoré by ste rozhodne nemali vynechať.

ČR, Blansko – Skalní mlýn
Publikované: 7.10.2015
Potom, ako sme si predstavili novú interaktívnu expozíciu v Dome prírody Moravského krasu, sa presunieme o pár metrov ďalej. Povieme si o našej východiskovej lokalite nazývanej Skalní mlýn (Skalný mlyn), ktorá je výnimočná hneď z viacerých hľadísk.

ČR: Kamenice nad Lipou - moja srdcová záležitosť
Publikované: 20.1.2014
Toto malebné mestečko s necelými štyrmi tisíckami obyvateľov, ku ktorému mám hlboký citový vzťah, sa nachádza v kraji Vysočina, v okrese Pelhřimov.

ČR: Žirovnice – múzeum gombikárstva
Publikované: 6.1.2014
Mesto Žirovnice sa nachádza v okrese Pelhřimov v kraji Vysočina, a žije tu približne 3000 obyvateľov. Z turistického a geografického hľadiska patrí do širšej oblasti Českomoravskej vrchoviny.

ČR, Pelhřimov: cestou po staviteľských slohoch - VIDEO
Publikované: 14.5.2013
Pozvaním do Pelhřimova na Vysočine sa zároveň prenesieme do slávneho českého filmu „Vesničko má středisková“, kde Pelhřimov figuruje ako miesto, kam sa mal ísť pozrieť hostinský s boľavým chrbtom podľa rady od doktora na krematórium, aby vedel, do čoho ide.

ČR, Lipnice nad Sázavou: gigantický hrad v jednej malej obci – VIDEO
Publikované: 9.10.2012
Sú Dediny a dediny. Dedinka, do ktorej vás zavedieme tentoraz, je plná pôvabu. Žije tam bezmála sedem stoviek ľudí. V letnej sezóne a dokonca aj na jej samotnom konci, keď už počasie nie je také vyzývavé, býva ale o poznanie ľudnatejšia. Lákadlom pre turistov je totiž rovnomenný hrad, resp. jeho veľmi dobre zachované trosky a jeho niekoľko opravených častí.

ČR, Žďár nad Sázavou - centrum: späť do sedemdesiatych rokov - VIDEO
Publikované: 2.10.2012
Mesto Žďár nad Sázavou je známe hlavne vďaka Santiniho pútnickému kostolu Svätého Jana Nepomuckého na Zelenej hore, zapísaného do Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Kto by tento zázrak hory hľadal v centre, bol by sklamaný. Stojí totiž na kraji mesta. My ale napriek tomu zostaneme v centre Žďáru a kostolu sa budeme podrobne venovať niekedy neskôr.

ZOO Jihlava - svet zvierat ako na dlani - VIDEO
Publikované: 4.9.2012
Jihlavská zoologická záhrada leží v prírodnom areáli malebného údolia rieky Jihlávky, v blízkosti historického centra mesta (asi 10 minút pešej chôdze). Útulným prostredím aj menšou rozlohou láka na rodinné prechádzky či školské a turistické výlety.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Lipnice nad Sázavou – umenie skryté v lese
Vydajte sa prostredníctvom našej dnešnej fotogalérie do oblasti vytesaných skál nad zatopenými žu...

ČR, Južná Morava – fotografický raj
V okolí juhomoravskej obce Šardice (neďaleko Kyjova) sa nachádza raj pre všetkých fotografov. Ľah...

ČR, Hranice – križovatka ciest
V dnešnej fotogalérii sa vydáme na prechádzku po meste Hranice, ktoré sa nachádza v okrese Přerov...


Súvisiace video

ČR, Pelhřimov: cestou  po staviteľských slohoch
Pelhřimov je príkladom jedného z mnohých krásnych miest kraja Vysočina. V meste známom tiež ako m...

ČR, Humpolec: alebo kam sa odsťahoval Hliník
Humpolec je mesto ležiace v Pelhřimovskom okrese v kraji Vysočina asi v polovici cesty medzi Prah...

ČR, Lipnice nad Sázavou: hradný gigant  
Lipnice je mestečko neďaleko Humpolca a Havlíčkovho Brodu známe predovšetkým vďaka rovnomennej hr...

Žďár nad Sázavou: čriepky historického jadra mesta
Na podobe historického jadra Ždáru nad Sázavou, mesta ležiace na pomedzí Čiech a Moravy, sa podpí...

ČR, Jihlava: česko-moravská metropola
Jihlava - mesto, kde žije viac než 50 tisíc obyvateľov je známe ako centrum Kraja Vysočina, ale t...

ČR: Jihlava - na návšteve v miestnej ZOO
Poďte sa s nami na chvíľu pozrieť do jihlavskej Zoo, kde chovajú takmer 200 druhov exotických zvi...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. októbra 2019 ožijú Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými vínami, piknikovými lahôdkami aj uchu lahodiacou hudbou v obklopení pestrých farieb jesene.
13.10.2019
Známy cestovateľský portál aj tento rok vytvoril celosvetový rebríček tých najobľúbenejších leteckých spoločností, ktorý vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 15. 10. 2019
sviatok:Terézia
dnes:
utorok 15.10.
20 °C
zajtra:
streda 16.10.
14 °C