www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR, Lipnice nad Sázavou: gigantický hrad v jednej malej obci – VIDEO

ČR, Lipnice nad Sázavou: gigantický hrad v jednej malej obci – VIDEO

Publikované: 9.10.2012
Sú Dediny a dediny. Dedinka, do ktorej vás zavedieme tentoraz, je plná pôvabu. Žije tam bezmála sedem stoviek ľudí. V letnej sezóne a dokonca aj na jej samotnom konci, keď už počasie nie je také vyzývavé, býva ale o poznanie ľudnatejšia. Lákadlom pre turistov je totiž rovnomenný hrad, resp. jeho veľmi dobre zachované trosky a jeho niekoľko opravených častí.

Krajina okolo Humpolca dokáže svojim pôvabom okúzliť. Hneď ako zídete z koridoru adrenalínovej záležitosti nesúcej štítok D1, začne byť krajina Vysočiny o poznanie veselšia. Kopce a kopčeky, zorané polia, ktoré striedajú lesy, lúky alebo jazerá najrôznejších veľkostí. Z Humpolca je to do Lipnice nad Sázavou len kúsok, asi 12 kilometrov. Rovnaká vzdialenosť delí Lipnicu od Havlíčkovho Brodu.  

Hradná schovávačka

Hrady bývajú vidieť už z ďaleka. Tento nie, aspoň zo smeru od Humpolca sa dokáže schovávať tak šikovne, že ho uzriete až v momente, keď miniete ceduľu s nápisom Lipnice nad Sázavou. Potom sa ale ukáže v celej svojej kráse a garantujeme vám, že ho nespustíte z očí po celú dobu návštevy. Majestátne sa týči nad obcou i okolitým krajom a dodáva tomuto miestu až mystickú atmosféru. Žltá vlajka s prekríženými ostrvami (holé vetvy stromov), symbolom rodu Ronovcov, trepotajúca sa v ostrom vetre dáva vedieť, že na hrade to stále ešte žije. A s malými prestávkami už od pradávna.

Lipnice nad SázavouLipnice nad SázavouLipnice nad Sázavou Lipnice nad Sázavou

Kamenný strážca striebra

História obce siaha až do roku 1226. Jej slávnejšia fáza bola ale spojená až s výstavbou hradu v 14. storočí. Neskôr miesto získalo aj mestské výsady a dokonca aj jedno z najzárobkovejších stredovekých práv - právo „varečné“, kedy sa v meste smelo variť pivo. O vznik pevnosti na skale sa zaslúžil rod Ronovcov. Kamenný gigant mal chrániť kupecké cesty, ktoré spájali Čechy s Moravou, ale tiež strieborné poklady, driemajúce v baniach neďaleko Havlíčkovho Brodu. Zlaté časy spolu s tridsaťročnou vojnou skončili. Osudová rana prišla až dlho potom - roku 1869, kedy okrem hradu zhorela aj väčšina domov v mestečku.

Lipnice nad SázavouLipnice nad SázavouLipnice nad Sázavou

Lipnice nad Sázavou

Za symbolickú stokorunu ho potom roku 1924 kúpil Klub československých turistov a pomaly sa na ňom začali rozbiehať záchranné práce. V päťdesiatych rokoch minulého storočia Lipnice pripadla štátu, o dvadsať rokov neskôr sa mala stať sídlom komunistických papalášov. Bolo ale nutné urobiť zopár nutných opatrení – po komunisticky - strhnúť klenby stropov, naplácať to betónom alebo drevo nahradiť železom. V tej dobe sa toho nestihlo našťastie moc urobiť, ale aj tak je to v miestnostiach hradu takmer neprehliadnuteľné.Lipnice nad Sázavou

Lipnice nad SázavouLipnice nad Sázavou.Lipnice nad Sázavou

Nielen hrad, ale aj obec samotná ukrýva množstvo zaujímavostí: hrob Jaroslava Haška, niekoľko sôch, takmer dokonalé námestíčko, poskladané rady upravených domčekov pod prudkým svahom. O niečo vyššie zas nezabudnuteľný kostolík, ku ktorému vedie nespevnená cesta alebo kamenné schody. Je tak nabielený, že vás v ostrom jesennom slnku núti privierať oči. Zasvätený je svätému Vítovi. Ešte o kus vyššie vo svahu stojí zvonica. Je kamenná a horšie prístupná. Možno aj preto doposiaľ neopravená.

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. Maňáková

   

  Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Golčův Jeníkov - stred Česka - VIDEO
Publikované: 10.1.2012
Niečo málo cez dva a pol tisíca ľudí žije v meste s názvom Golčův Jeníkov. Na živote mesta to ale nie je poznať. Je poloprázdne.

ZOO Jihlava - svet zvierat ako na dlani - VIDEO
Publikované: 4.9.2012
Jihlavská zoologická záhrada leží v prírodnom areáli malebného údolia rieky Jihlávky, v blízkosti historického centra mesta (asi 10 minút pešej chôdze). Útulným prostredím aj menšou rozlohou láka na rodinné prechádzky či školské a turistické výlety.

ČR, Jihlava: česko – moravská metropola – VIDEO
Publikované: 11.9.2012
O Jihlave sa v českých správach rozpráva snáď každý deň. Bodaj by nie – veď Jihlava je štatutárnym mestom Kraja Vysočina, a tak niet divu, že sa v mieste, ktoré obrazne rozdeľuje Čechy a Moravu, sem tam niečo zásadného zomelie. Aby bolo úplne jasno v tom, kade vlastne vedie hranica, nechala Mária Terézia v Jihlave „postaviť“ štyri hraničné kamene.

ČR, Humpolec: alebo kam sa odsťahoval Hliník - VIDEO
Publikované: 7.5.2013
„Hliník se odstěhoval do Humpolce“. Tak táto veta o spolužiakovi, ktorého nikdy nikto nevidel, ale ktorého prítomnosť sa prelína celým filmom „Marečku, podejte mi pero“ tvorcov Svěráka a Smoljaka, vyniesla Humpolec do povedomia celého národa.

ČR: Hrad Kámen – kulisa na kvitnúcej skale
Publikované: 27.1.2014
Malá, nenápadná dedinka Kámen neďaleko Pelhřimova, kde žije približne tri sto obyvateľov, a ktorú by ste po hlavnej ceste prešli za dve minúty. V jedinej zákrute sa ale objaví hrad – dnes udržiavaná stavba v barokovo-renesančnom štýle, kvôli ktorej zastavíte na pomerne veľkom parkovisku pod hradom.

ČR: Česko vyberá najlepšiu destináciu pre rok 2016
Publikované: 6.8.2016
Agentúra CzechTourism vyhlasuje štvrtý ročník súťaže o najlepšie turistické atraktivity DestinaCZe 2016. Aj tento rok sa hlasuje v piatich kategóriách, zastúpené sú všetky turistické regióny ČR.

ČR, Telč – Benátky na rybníkoch a renesančná galéria
Publikované: 13.7.2017
Námestie Zachariáša z Hradca v Telči je doslova renesančnou galériou pod šírym nebom. Teda s kvapkou baroka, aby som to upresnila. Mesto Telč sa často nazýva aj Moravské Benátky, pretože jeho stred je obohnaný rybníkmi, ktoré siahali až k hradbám, a mesto sa tak mohlo premeniť na nedobytnú vodnú pevnosť. Práve historické jadro si až na drobné úpravy do dnešných dní uchovalo svoju renesančnú tvár a vďaka tejto unikátnej celistvosti bolo historické centrum zapísané už v roku 1992 na zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Sázava – vodný klenot Česka
Vydajte sa spolu s nami k rieke Sázava, ktorá okrem zlatistej hladiny ponúka aj nádherné prírodné...

ČR, Lipnice nad Sázavou – umenie skryté v lese
Vydajte sa prostredníctvom našej dnešnej fotogalérie do oblasti vytesaných skál nad zatopenými žu...

ČR: hrad Kámen
Na členitej skale neďaleko Pelhřimova bol v polovici 13. storočia vystavaný gotický hrad, ktorý s...


Súvisiace video

ČR, Lipnice nad Sázavou: hradný gigant  
Lipnice je mestečko neďaleko Humpolca a Havlíčkovho Brodu známe predovšetkým vďaka rovnomennej hr...

ČR, Zvířetice: magická hradná zrúcanina
Hrad, alebo to, čo z neho zostalo, stojí na tom istom mieste už od 14. storočia, kedy ho založil ...

ČR: Bezděz: záhadami opradený „kráľ hradov“  
Bezděz leží len pár kilometrov od Máchovho jazera. Dominantou malej dedinky je rovnomenná zrúcani...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

15.12.2019
Tento rok už po jubilejný tridsiaty raz zavíta na Slovensko Betlehemské svetlo. Plamienok zo samotného Betlehema bol včera prevzatý z rakúskeho mesta Linz a dnes bude slovenskými skautmi odovzdaný poľským kolegom.
14.12.2019
Moravskosliezsky kraj zahájil zimnú sezónu. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, opäť podporí úpravu lyžiarskych a bežeckých tratí v Beskydoch a Jeseníkoch. Tento rok navyše zadovážil na Pustevny ratrak a na Gruň snehovú frézu.
13.12.2019
Príďte podporiť originálnu slovenskú tvorbu a zabaviť sa na Vianočný koncert talentovaného mladého hudobníka Adama Ďuricu alebo privítajte Nový rok 2020 skutočne honosne. Obe sviatočné podujatia sa budú konať v Grand Hoteli Bellevue **** v Hornom Smokovci.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 15. 12. 2019
sviatok:Ivica
dnes:
nedeľa 15.12.
3 °C
zajtra:
pondelok 16.12.
8 °C