www.infoglobe.sk » ČR: Libodřice pri Kolíne - Bauerova vila

ČR: Libodřice pri Kolíne - Bauerova vila

Publikované: 24.8.2013
Mnohokrát najazdíme a nalietame za zaujímavými historickými pamiatkami množstvo kilometrov a niekedy sa stane, že historický skvost objavíme priamo za humnom.

Paradoxom je, že som sa o existencii tejto vily dozvedela na výstave Českého kubizmu v Prahe. Jediné čo ma ospravedlňuje je fakt, že v období rekonštrukcie som bola ešte pracovne činná a práca s dochádzaním ma úplne pohltila.

Libodřice sú veľmi malá obec s rozlohou 591 ha s 275 obyvateľmi nachádzajúca sa medzi Kouřimom a Kolínom. Archeologické nálezy z okolia svedčia o osídlení už v dobe kamennej, ale prvá písomná správa je z roku 1266, kedy bol majiteľom panstva Milhost z Libodřic. V 14. a 15. storočí používalo už aj niekoľko zemanov prídomok z Libodřic a po roku 1650 sa majitelia rýchlo striedali. Jan Michal Altman získal panstvo v r. 1738 a tvrdzu prestaval na zámok.

Bauerova vila

Adolf Bauer získal panstvo v dvadsiatych rokoch minulého storočia a pôvodnú tvrdzu zmenil na hospodárske budovy, ako kancelárie a byty, boli využívané ešte v dobách JZD.

Adolf Bauer si pre výstavbu svojho sídla najal vtedy ešte mladého architekta Josefa Gočára (žil v rokoch 1880 – 1945) a na základe jeho projektu si nechal v rokoch 1912 -1914 vystavať vilu v kubistickom štýle.

Český kubizmus vychádzal z maliarskeho kubizmu Pabla Picassa a často sa realizoval v architektonickej tvorbe a v úžitkovom umení. Prvá svetová vojna prerušila jeho sľubný rozbeh a po jej doznení sa kubizmus prerodil na tzv. rondokubizmus a neskôr purizmus a funkcionalizmus

Bauerova vila   Bauerova vila   Bauerova vila

Bauerova vila

Bauerova vila nebola projektovaná v kubistickom štýle len stavebne, ale aj jej interiér bol bohatý na tieto artefakty, ako napríklad nábytok od Vojtecha Doležala z roku 1916, nádoby od Vlastislava Hofmana a Pavla Janáka, tvorcov druhej dekády 19. storočia.

Adolf Bauer s rodinou vo vile pobýval len pomerne krátko, do svojej smrti roku 1929 a jeho manželka sa neskôr znovu vydala a aj s oboma dcérami sa odsťahovala do Prahy. Celá táto židovská rodina zahynula v čase nacistického holokaustu.

V období nacistickej okupácie býval vo vile nemecký občan Augustin Juppe a po vojne sa stala majiteľom vily obec Libodřice, kde bolo jej správne sídlo, knižnica aj kaderníctvo. Nakoľko však obec nemala dostatok prostriedkov na udržovanie tejto historickej pamiatky, vila bola v roku 2002 predaná Nadácii českého kubizmu a tá ju v rokoch 2005 – 2008 zrekonštruovala a od 28.6.2008 sprístupnila verejnosti. Na sprevádzkovaní vily sa finančne podielal aj štát a Stredočeský kraj, ale tiež podpora z Európskej únie.

Bauerova vila

Vila ponúka atmosféru 20. rokov minulého storočia nielen z vonku, ale aj interiérom, kde sa zachovala hala so schodiskom, krbové zariadenie, kuchyňa a kúpeľňa a hlavne knižnica, drevená vstavaná skriňa a kubistický mobiliár. Návštevníkov určite zaujme aj replika kubistického altánku umiestnená v záhrade. Prehliadku môžete poňať aj ako galériu kubistického dizajnu.

Text/foto: Miroslava Kapalová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Poděbrady - polabská srdcová záležitosť - VIDEO
Publikované: 23.3.2010
Neveľké kúpeľné mesto, kde sa nevypláca štartovať auto, je spestrením inak monotónnej polabskej krajiny. Keď ale prechádzate, stojí za to sa tam zastaviť.

ČR: Kolín historický, priemyselný i hudobný - VIDEO
Publikované: 4.5.2010
Upravené námestie, uprostred fontána, morový stĺp a okolo je rozhádzaných pár stánkov s ovocím, zeleninou a kvetinami. Len málokto sa niekam ponáhľa.

ČR, Bečváry: domov punkera Kodyma - VIDEO
Publikované: 21.1.2014
Ako ide dohromady punker Kodym a zámok Bečváry? Jednoducho. Kúpil ho a vlastne zachránil. Kodymovo sídlo nájdete len pätnásť kilometrov od Kolína.

ČR, Kolín – Pozvánka do kráľovského mesta
Publikované: 14.5.2015
Kolín nie je iba priemyselným centrom, ale tiež miestom s bohatou minulosťou a cennými pamiatkami. Miestom, kde si na svoje prídu milovníci kultúry aj priaznivci turistiky a športového vyžitia, malí i veľkí.

ČR, Kutná Hora: skvost stredných Čiech – VIDEO
Publikované: 13.11.2018
Len niečo vyše hodiny jazdy z Prahy smerom na východ nájdete nádherné mesto Kutná Hora, ktorého centrum je zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nechajte sa v našom článku navnadiť na ideálny jednodenný výlet.

Nová Ves pri Kolíne: otvorenie Bedřichovej vyhliadky
Publikované: 12.1.2019
Na Kolínsku bola na prelomu roku slávnostne otvorená nová rozhľadňa s názvom Bedřichova vyhliadka. Umiestnená je na vrchole Bedřichova (279 m n. m.) juhozápadne od obce Nová Ves I.


Súvisiaca fotogaléria

Česká republika: Poděbrady – krátke zastavenie
Mesto na Labe je známe najmä z dvoch pohľadov – ako preslávené kúpele a tiež typickou okrúhlou ve...


Súvisiace video

ČR, Kutná Hora: zabúdaný skvost stredných Čiech
Dnes sa pozrieme do Kutnej Hory, ktorej centrum je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO...

ČR, Kutná Hora: mesto striebra
Kutná Hora, ktorej historické jadro je zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO,...

ČR, Bečváry: domov punkera Kodyma
Zámok Bečváry stojí asi 15 kilometrov od Kolína. V roku 1995 ho kúpil Robert Kodym. Nebyť neho, z...

ČR, Lošany: po vojnových stopách
Ak sa chcete vydať po stopách bitky pri Kolíne, dedinku Lošany, kde žije len hŕstka obyvateľov, n...

ČR, Poděbrady: hydroelektráreň ako z filmu
Hydroelektráreň na rieke Labe v kúpeľnom meste Poděbrady začala fungovať v roku 1919. Spolu s poh...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

17.8.2019
Do konca septembra bude v pražských uliciach prebiehať kampaň zameraná na pravidlá, ktoré musia dodržiavať turisti v hlavnom meste. Sústredí sa na chovanie turistov v nočnej Prahe v problematických lokalitách.
16.8.2019
Turistická krajina Nemecko vás pozýva osláviť leto. Počas horúcich dní ožívajú ulice nemeckých miest tancom, kinom pod holým nebom, koncertami i veľkolepou atmosférou.
15.8.2019
Od piatka 16. do nedele 18. augusta sa koná 49. ročník Barum Czech Rally Zlín. Toto podujatie patrí k najvýznamnejším motoristickým akciám v Českej republike. Slávnostný štart rally je naplánovaný na 16. hodinu na námestí pred zlínskou radnicou, celková dĺžka trate 750 km obsahuje niekoľko etáp.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 17. 8. 2019
sviatok:Milica
dnes:
sobota 17.8.
26 °C
zajtra:
nedeľa 18.8.
30 °C