www.infoglobe.sk » ČR, Kolín – Pozvánka do kráľovského mesta

ČR, Kolín – Pozvánka do kráľovského mesta

Publikované: 14.5.2015
Kolín nie je iba priemyselným centrom, ale tiež miestom s bohatou minulosťou a cennými pamiatkami. Miestom, kde si na svoje prídu milovníci kultúry aj priaznivci turistiky a športového vyžitia, malí i veľkí.

náměstí v Kolíně

Hoci sa Kolín nachádza na trase medzi tradičnými turistickými atrakciami, ako sú Praha či Kutná Hora, rozhodne vám má čo ponúknuť a zastávku tu v žiadnom prípade nebudete ľutovať. Pádnym dôvodom na návštevu Kolína je pre každého milovníka histórie ojedinelé dielo Petra Parléřa, ktorým je chrám svätého Bartolomeja. Túto gotickú perlu si krásne prehliadnete zo Záhradky pod vežou, ktorá je sprístupnená od jari do jesene z Kouřimskej ulice.

chrám sv. Bartoloměje kostnice u chrámu sv. Bartoloměje Mariánský sloup

náměstí

Tiež navštívte starý židovský cintorín, ktorý na vás dýchne storočnú históriu a nezabudnite ani na zrekonštruovanú synagógu upozorňujúcu na druhú najpočetnejšiu židovskú obec v českých krajinách. V synagóge sa konajú výstavy a koncerty. Kolín sa ďalej pýši výstavnou novorenesančnou radnicou, ktorej obradnú sieň zdobí triptych Václava Radimského nesmiernej umeleckej hodnoty. Taká svadba na kolínskej radnici má teda skutočne krásnu kulisu.

židovský hřbitovsynagoga - východní průčelí

ghetto - Karoliny Světlé čp. 140

Prvá písomná zmienka o Kolíne sa objavuje v roku 1261, v dobe, keď bolo na príkaz kráľa Přemysla Otakara II. vybudované mestské opevnenie z dvojitého pásu kamenných hradieb. Historické jadro Kolína, ktoré si zachovalo pôvodný stredoveký pôdorys, bolo v roku 1989 parní lokomotiva vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Na Karlovom námestí sa nachádzajú barokové domy, novorenesančná radnica, morový stĺp a fontána. R. 1845 prešiel Kolínom prvý vlak ťahaný parnou lokomotívou, v ďalších desaťročiach vznikla celá rada priemyselných závodov a o Kolíne z tej doby sa hovorí ako o českom Manchestri. Dnešný Kolín je významným priemyselným centrom a dopravným uzlom. Skladba priemyselnej výroby sa síce čiastočne obmenila, naďalej však dominantnými odvetviami zostávajú chemický, strojársky, automobilový a polygrafický priemysel.

Kolín ako moderné mesto poskytuje služby vo všetkých oblastiach – nech už je to kino s najmodernejšou digitálnou technológiou, divadlo ponúkajúce predstavenia vyhlásených republikových súborov, skvelo spravované Regionálne múzeum alebo nová Galéria mesta Kolín. Tento rok v júni sa môžu občania aj návštevníci tešiť na novú atrakciu na Pražskom predmestí, a síce na rozhľadňu v podobe zrekonštruovanej vodárne.

Masarykův mostPodskalský mlýn

Tradičnou odpočinkovou zónou je lesopark Borky, kde sa nachádza nielen mnoho športovísk, ale tiež náučný chodník, ktorý záujemcov prevedie lesnou krajinou pozdĺž rieky Labe. Ďalším miestom pre relax v prírode je Kmochov ostrov s revitalizovaným amfiteátrom, kde sa konajú koncerty pod šírym nebom. V lete je z ostrova možné podniknúť plavbu na zapožičaných mestských šliapadlách. V centre sa nachádza park Komenského s lavičkami a príjemným výhľadom na chrám sv. Bartolomeja. Niekoľko možností športového vyžitia ponúka aquapark Vodný svet. Okrem krytých bazénov, letnej plavárne a tenisových kurtov je tu k dispozícii aj viacúčelová plocha, ktorá slúži v lete ako dopravné ihrisko, v zime ako štadión pre korčuliarov. Pre deti teda nie je nad motokárové popoludnie na kolínskom dopravnom ihrisku. Či už chcete relaxovať alebo aktívne stráviť čas, určite si nájdite chvíľku na návštevu niektorej z príjemných kolínskych krčmičiek či kaviarní.

město z lávky

Pokiaľ chcete zažiť poriadny dychovkový nárez, príďte do Kolína v polovici júna,Zálabská skála kedy sa na počesť Františka Kmocha koná medzinárodný festival dychovej hudby Kmochov Kolín.

Kolín preslávil nielen muzikant František Kmoch, ale celý rad významných osobností, ktoré tu žili alebo sa aspoň nejaký čas zdržiavali. Menujme „najväčšieho z pierotov“ míma Jeana Gasparda Deburaua, vedutistu Vincence Morstadta, spisovateľa Josefa Svatopluka Machara a básnika Karla Legera, básnika a literárneho vedca Otakara Fischera, maliara Václava Radimského a Rudolfa Kremličku, fotografov Josefa Sudka a Jaromíra Funkeho, maliara Rudolfa Mazucha a Zdenka Rykra, básnika a katolíckeho kňaza Jana Anastáze Opaska.

A teraz malá perlička na záver. Prímestská časť Sendražice ponúka v letných mesiacoch jedinečný zážitok, tzv. Kolínsku repnú drážku. Jedná sa o obnovenú časť úzkokoľajnej železnice, ktorá kedysi prepravovala cukrovú repu, teraz však vozí malých i veľkých návštevníkov zrekonštruovanými vagónmi ťahanými parnou alebo dieselovou lokomotívou.

parní lokomotiva

Mesto Kolín má určite čo ponúknuť milovníkom histórie, rodinám s deťmi aj športovo založeným ľuďom. Skrátka – je tu pre každého niečo, príďte sa presvedčiť!

Mestské informačné centrum

Na Hradbách 157, 280 02 Kolín I.
Tel.: +420 321 712 021, +420 774 138 197
Email: mic@mukolin.cz
www.infocentrum-kolin.cz

 

Mesto Kolín

Karlovo nám. 78, 280 12 Kolín I.

Tel.: +420 321 748 111

Email: podatelna@mukolin.cz

www.mukolin.czDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Kolín historický, priemyselný i hudobný - VIDEO
Publikované: 4.5.2010
Upravené námestie, uprostred fontána, morový stĺp a okolo je rozhádzaných pár stánkov s ovocím, zeleninou a kvetinami. Len málokto sa niekam ponáhľa.

ČR, Kutná Hora: skvost stredných Čiech – VIDEO
Publikované: 13.11.2018
Len niečo vyše hodiny jazdy z Prahy smerom na východ nájdete nádherné mesto Kutná Hora, ktorého centrum je zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nechajte sa v našom článku navnadiť na ideálny jednodenný výlet.

ČR, Kutná Hora: chrám sv. Barbory – sestra svätovítskej katedrály – VIDEO
Publikované: 20.11.2018
V Česku nájdete len málo katedrál, ktoré môžu svojou krásou konkurovať tej pražskej. Gotický chrám svätej Barbory je jedným z nich, okolnosti vzniku sú navyše úplne unikátne. Poďme sa teraz spoločne pozrieť do katedrály prostredníctvom videa aj fotiek.

Nová Ves pri Kolíne: otvorenie Bedřichovej vyhliadky
Publikované: 12.1.2019
Na Kolínsku bola na prelomu roku slávnostne otvorená nová rozhľadňa s názvom Bedřichova vyhliadka. Umiestnená je na vrchole Bedřichova (279 m n. m.) juhozápadne od obce Nová Ves I.

Mesto Kolín
Publikované: 23.4.2008
Kolín je mestom s bohatou históriou. Prečítajte si o tom, ako sa mesto rozvíjalo a čo sa s ním dialo.

ČR: Libodřice pri Kolíne - Bauerova vila
Publikované: 24.8.2013
Mnohokrát najazdíme a nalietame za zaujímavými historickými pamiatkami množstvo kilometrov a niekedy sa stane, že historický skvost objavíme priamo za humnom.


Súvisiace video

ČR, Kutná Hora: zabúdaný skvost stredných Čiech
Dnes sa pozrieme do Kutnej Hory, ktorej centrum je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

20.7.2019
Drevený kostol svätého Mikuláša z počiatku 17. storočia, ktorého oprava trvala takmer tri roky, môžu ľudia navštíviť v Hradci Králové v Jiráskových sadoch až do konca septembra.
19.7.2019
Všetci nadšenci turistiky sa aj tento rok môžu tešiť na v poradí už osemnásty Národný výstup na Sitno, ktorý sa uskutoční v nedeľu 21. júla 2019.
18.7.2019
V poradí už tretí ročník Dní ľudovej architektúry v Stredočeskom kraji, ktorých hlavným centrom sa stali Skalné domy Regionálneho múzea Mělník a centrum obce Lhotka, sa uskutoční od 20. do 28. júla. Slávnostné zahájenie v obci Lhotka pri Mělníku prebehne v sobotu 20. júla od 11. hodiny.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 20. 7. 2019
sviatok:Iľja
dnes:
sobota 20.7.
32 °C
zajtra:
nedeľa 21.7.
28 °C