www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » Poděbrady - polabská srdcová záležitosť - VIDEO

Poděbrady - polabská srdcová záležitosť - VIDEO

Publikované: 23.3.2010
Neveľké kúpeľné mesto, kde sa nevypláca štartovať auto, je spestrením inak monotónnej polabskej krajiny. Keď ale prechádzate, stojí za to sa tam zastaviť.

Dokonale upravené námestie so sochou kráľa Jiřího a v jej pozadí sa na modrej oblohe vystavuje preslnený zámok. V meste panuje neuveriteľný pokoj. Miestni alebo ľudia z blízkeho okolia nehlučne prechádzajú na svojich bicykloch. Stojany na ne sú skoro všade. Poděbrady nemajú jediný väčší kopec, a tak je cestovanie kolmo to najideálnejšie riešenie ako sa dostať do cieľa.  

náměstí a zámek v Poděbradech

 

Poděbradka –  hrdzavá voda s bublinkami je gratis

Pri prameni poděbradskej minerálnej vody, ktorú niekto miluje a iný nenávidí, stojí rad. Plastové fľaše na Poděbradku majú farbu hrdze. Miestni to vysvetľujú tým, že ich minerálka obsahuje veľa železa a súdiac podľa žlto–hnedo zafarbených fliaš, majú zrejme pravdu. Tvrdia tiež, že ten kto Poděbradku pije má železné zdravie. V horúcich letných dňoch by sa ale skôr hodili železné nervy na to, aby si človek mohol tiež trochu „tej zázračnej slanej vody“ načapovať. Za originál Poděbradku sa totiž neplatí, a preto je okolo troch kúpeľných prameňov prakticky stále „narvané“.  V minulosti sa radní pokúšali vodu spoplatniť, nakoniec ale našťastie ich úsilie prebil zdravý rozum. 

turistický parník

u soutoku Labe s CidlinouLabe a Cidlinavšední - nevšední pohoda

 

Pohoda, relax a kopa zábavy

Miest na relaxáciu je v Poděbradoch nespočetne - prechádzka kúpeľnou kolonádou so zastávkou na zmrzlinu alebo kúpeľnú oplátku, trochu dlhší výšľap pozdĺž Labe možno až na sútok s Cidlinou. Rovnakú trasu, ale aj od Poděbrad smerom k Nymburku milujú aj cyklisti a korčuliari. Poděbrady sa tiež môžu pochváliť jedným z najlepších jazdeckých areálov v Česku a golfovým ihriskom. V lete iste zostáva stredom záujmu poděbradské kúpalisko Jazero.

 

Občas deravý neviditeľný dáždnik nad mestom

Poděbrady ležia vo výške 190 m n. m. a vďaka tomu patria k mestám s najteplejšou klímou v Česku. Keď inde prší, v Poděbradoch býva len zatiahnuté. Keď ale nad mestom zaprší, tak teda naozaj výdatne. Keď padajú krúpy, tak ako tenisové loptičky. Zvlášť poděbradské búrky bývajú nezabudnuteľným zážitkom.

socha Jiřího z Poděbrad

 

Mesto preslávil kráľ Jiří

Pôvodná osada s názvom "Pode Brody" vznikla neďaleko brodu cez Labe. Roku 1262 začal Přemysl Otakar II. so stavbou kamenného hradu. Práce na ňom trvali šesť rokov. Neskôr bola pevnosť prestavaná na zámok. O preslávenie mesta sa potom zaslúžil rod pánov z Kunštátu, hlavne Jiří, ktorý sa roku 1458 stal českým kráľom. Vďaka snahe jeho potomkov sa Poděbrady roku 1472 po prvýkrát predstavili ako mesto. Socha Jiřího z Poděbrad patrí k top tvorbe monumentálnej plastiky 19. storočia.

 

Poděbrady kúpeľné

Prvý prameň Poděbradky bol navŕtaný roku 1905. O tri roky neskôr vznikajú poděbradské kúpele, špecializujúce sa na  kardiovaskulárne choroby oficiálne. O to sa zaslúžil významný pražský kardiológ Václav Libeňský. Jeho meno preto nesie jeden z mnohých kúpeľných domov na poděbradskej kolonáde. Tento stojí ale práve oproti známym kvetinovým hodinám, ktoré každoročne menia svoj dizajn. Prvé kamenné žriedlo je dodnes vidieť na zámockom nádvorí. Minerálka z neho ale už netečie.  

květinové hodiny na lázeňské kolonáděcesta k Letním láznímkolonáda

libensky - lázeňský dům

 

Text: Klára Svobodová

Foto/video: Klára SvobodováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nymburk: inšpirácia Bohumila Hrabala - VIDEO
Publikované: 3.8.2010
Nymburk – okresné mesto stredných Čiech je a zrejme vždy bude v tieni neďalekých kúpeľov Poděbrady. Nemá síce ani liečivé pramene, miest, ktoré ale človek môže obdivovať, má Nymburk dostatok. Napríklad stredoveké hradby alebo Postřižinské pivo.

ČR, Poděbrady: sláva železitých kúpeľov - VIDEO
Publikované: 20.5.2014
Dôvodov prečo navštíviť Poděbrady, starobylé mesto ležiace na rieke Labe, je mnoho. Jedným z nich sú dozaista poděbradské kúpele špecializujúce sa na choroby srdca a obehového ústrojenstva.

Nová Ves pri Kolíne: otvorenie Bedřichovej vyhliadky
Publikované: 12.1.2019
Na Kolínsku bola na prelomu roku slávnostne otvorená nová rozhľadňa s názvom Bedřichova vyhliadka. Umiestnená je na vrchole Bedřichova (279 m n. m.) juhozápadne od obce Nová Ves I.

ČR: Chlumec nad Cidlinou - miesto, kde sa zastavil čas - VIDEO
Publikované: 28.6.2011
Chlumec nad Cidlinou – mestečko, ktorému dominuje zámok Kinských, ktorý sa hrdo týči nad riekou Cidlinou, ale tiež miesto, kde sa zdá, akoby sa zastavil čas. Bohužiaľ ale v dobe, na ktorú nemá český národ príliš príjemné spomienky.

ČR: Libodřice pri Kolíne - Bauerova vila
Publikované: 24.8.2013
Mnohokrát najazdíme a nalietame za zaujímavými historickými pamiatkami množstvo kilometrov a niekedy sa stane, že historický skvost objavíme priamo za humnom.

ČR: ZOO Chleby – tip na výlet s deťmi
Publikované: 18.8.2013
Malú zoologickú záhradu Chleby nájdeme v rovnomennej obci neďaleko mesta Nymburk v Stredočeskom kraji. Z Prahy a okolitých obcí je dobre dostupná predovšetkým autom vďaka neďaleko ležiacej diaľnici D11.

ČR, Velichovky: 115 rokov slatinných kúpeľov končí krachom - VIDEO
Publikované: 23.7.2013
Kúpele – kto by ich nemal rád. Tú pohodu, pokoj a hlavne lepšie zdravie. Kúpele Velichovky sa špecializujú, respektíve ešte začiatkom júla špecializovali, na liečbu pohybového ústrojenstva. Kto mal problémy s kosťami či s kĺbmi, vyrazil do Velichoviek.

Nehvizdy: tam, kde sa začali písať vojnové dejiny – VIDEO
Publikované: 8.1.2013
V mestečku Nehvizdy sa zimnému slnku nastavuje barokový kostolík. Zasvätený bol svätému Václavovi a doslova si vynucuje to, aby si ho človek všimol. A miesto samotné je zas zaujímavé tým, čo sa tam odohralo počas 2. svetovej vojny. Neoficiálne sa tu totiž začala Heydrichiáda.

ČR, Podebrady: hydroelektráreň ako z filmu – VIDEO
Publikované: 28.8.2012
Podebrady sa vracaj k svojej zašlej sláve z obdobia prvej republiky. Aspoň tomu všetko nasvedčuje. Oproti minulým rokom toto mesto výrazne ožilo. Je plné ľudí, plné zábavy a miest, kam je možné vypraviť sa. Nutné podotknúť, že mu to naozaj sluší. V samotnom meste sme už ale boli, tentoraz vás zavedieme na miesto, ktoré je nielen príjemné, ale tiež užitočné – k hydroelektrárni Podebrady.

ČR, sútok Labe s Cidlinou: mágia spojenia dvoch riek - VIDEO
Publikované: 17.7.2012
Tentoraz vás vytiahneme von z mesta, ale zasa nie príliš ďaleko. Vezmeme vás k sútoku dvoch riek – Labe a Cidliny, ale hlavne na miesto, ktoré má, bohvie prečo, svoje neodolateľné kúzlo.

ČR: Lysá nad Labem - podivnosti výstavného mesta - VIDEO
Publikované: 17.1.2012
Ďalšie zo stredočeských miest, ktoré zrejme vyrastie do krásy. Momentálne to ale skôr vyzerá, ako keby tam vybuchla bomba.

Sázava: mesto na rovnomennej rieke – VIDEO
Publikované: 7.6.2011
Sázava je rieka, o ktorej bratia Nedvědovci vždy spievali úplné ódy. Sázava je ale tiež mesto, ktoré na rovnomennej rieke leží.

Benátky nad Jizerou: inšpirujúce? - VIDEO
Publikované: 22.3.2011
Kto by si nespojil známe talianske Benátky s tými českými Benátkami nad Jizerou? Každý, kto tam nebol. Lenže človek, ktorý Benátky nad Jizerou pozná, má jasno. Vie o nich, že napriek tomu, že tam stojí zámok, do Talianska majú ďaleko. Svoje kúzlo ale rozhodne majú.


Súvisiaca fotogaléria

Česká republika: Poděbrady – krátke zastavenie
Mesto na Labe je známe najmä z dvoch pohľadov – ako preslávené kúpele a tiež typickou okrúhlou ve...

ČR: Čelákovice – jar v meste
Malé mesto na Labe leží neďaleko Prahy. Vďaka tomu sa sem za posledné roky sťahuje stále viac ľud...

Nymburk - Hrabalove mesto
Foto: Klára Svobodová


Súvisiace video

ČR, Poděbrady: sláva železitých kúpeľov
Slávne prvorepublikové kúpele Poděbrady, špecializujúce sa na choroby srdca a obehového ústrojens...

ČR, Poděbrady: hydroelektráreň ako z filmu
Hydroelektráreň na rieke Labe v kúpeľnom meste Poděbrady začala fungovať v roku 1919. Spolu s poh...

ČR, sútok Labe s Cidlinou - mágia spojenia riek
Neďaleko od historického centra Poděbrad, ale stále ešte na jeho území sa stretáva Labe s Cidlino...

Benátky nad Jizerou
Benátky nad Jizerou – asi sedemtisícové stredočeské mesto neďaleko od Prahy, ktoré preslávil dáns...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.
7.12.2019
Vianočnú atmosféru na vsetínskom zámku odo dnes navodí výstava s názvom Sklenené Vianoce, ktorá predstaví súčasné aj historické sklenené vianočné ozdoby a dekoratívne aj umelecké sklo. Výstava potrvá do 19. januára 2020.
6.12.2019
SNM – Prírodovedné múzeum vás pozýva na výstavu TRITRI - Tatry očami geológov, ktorá prostredníctvom fotografií prináša pohľad na prácu geológov snažiacich sa rôznymi výskumnými metódami dešifrovať a pochopiť zložitú geologickú históriu vytvárajúcu unikátny prírodný klenot.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 8. 12. 2019
sviatok:Marína
dnes:
nedeľa 8.12.
3 °C
zajtra:
pondelok 9.12.
3 °C