www.infoglobe.sk » Čierna Hora: Divoká krása III. – Kotor, stredoveký klenot

Čierna Hora: Divoká krása III. – Kotor, stredoveký klenot

Publikované: 7.6.2022
V našom cestovaní po Čiernej Hore budeme aj dnes pokračovať. Potom, ako sme spoznali mesto rušných promenád Tivat, sa tento krát vyberieme do stredoveku. A to doslovne! Spoločne navštívime mesto Kotor s najlepšie zachovanou historickou architektúrou v Európe.

pohľad na Kotorský záliv

Z hlavnej autobusovej stanice v Tivate ide každých desať minút (aspoň v turistickej sezóne) autobus do mesta Kotor. Takáto výborná dostupnosť nás len utvrdila v rozhodnutí navštíviť toto mesto.  Cesta netrvá dlho, nakoľko mestá Tivat a Kotor sú prepojené dlhým tunelom. Po príchode do mesta, na samotnom konci malebného zálivu Kotorskej boky, nás prekvapili či skôr očarili dve veci. Prvá, majestátna hora Lovćen, ktorá sa týčila priamo nad mestom a zároveň oddeľovala kotorský záliv od tivatského a druhá, ktorou boli hradby lemujúce a v minulosti chrániace celé historické stredoveké centrum.

pohľad na mestečko Kotor

Kúsok z bohatej histórie

Prvé zmienky o meste Kotor pochádzajú zo 7. storočia, kedy sa stalo významnou pevnosťou Byzantskej ríše až do roku 1185. Neskôr sa stalo súčasťou Srbska, potom Benátskej republiky, Rakúska, v nedávnej histórií Juhoslávie, až od roku 2006 je súčasťou nezávislej Čiernej Hory. Mesto Kotor je právom zapísané do svetového dedičstva UNESCO, keďže sa tu nachádza najlepšie zachovaná stredoveká architektúra v juhovýchodnej Európe.

trh pred hradbami

No vráťme sa k už spomínaným hradbám. Ich dĺžka dosahuje 4,5 km o výške 20 m a šírke miestami až 15 m. Pôsobili na nás nedobytne, až kým sme nezbadali vstupnú bránu. Ruch pred bránou bol nevídaný. Všade boli turisti a obchodníci predávajúci pohľadnice, ovocie, sprievodcovské služby atď. Dalo by sa to prirovnať k trhu. Po vstupe do srdca Kotora na nás čakala spleť úzkych uličiek a nepravidelných námestí s prekrásnymi kostolmi, palácmi v románskom, gotickom, renesančnom i barokovom slohu. Dominantou jedného z námestí bola pôvodne románska Katedrála svätého Tripuna, ktorá v dôsledku zemetrasení bola niekoľkokrát prestavaná. Krásna Hodinová veža i ďalšie kostoly boli jednoducho povedané pastvou pre oči. Všimli sme si, že mohutné hradby sa spájajú na strmom kopci vo výške 260 m n. m. s pevnosťou sv. Ivana. Preto sme sa rozhodli absolvovať  zaujímavý výstup až hore k pevnosti. V uličke, ktorá bola akousi vstupnou bránou pre výstup, bol stánok, kde vyberali naozaj symbolické vstupné. Po zaplatení nám už nič nebránilo k „stredovekej turistike“. Odmenou pre nás bol fascinujúci výhľad na červené strechy budov, tyrkysovo modré more a krásne horské masívy lemujúce krajinu. Ľudia sa zmenili na malé bytosti vo veľkej stredovekej záhrade umenia a architektúry.

historické stredoveké cetrum

výstup nad mestomediteránka faunapevnosť sv. Ivana

Zo všetkých strán povieval vánok prinášajúci so sebou príjemný pocit, ktorý vám, našim čitateľom, určite odporúčame zažiť. Kotor je mestečko, ktoré nesklame. Pohostí vás nádhernou stavbou budov, vynikajúcou kávičkou v miestnych podnikoch a poskytne vám kúsok pokoja v duši napriek množstvu návštevy chtivých turistov.

Hodinová vežastredoveké uličkyKatedrála svätého Tripunapohľad na Kotorský záliv

V nasledujúcej časti nášho seriálu sa vyberieme do mesta Perast a jeho priľahlých ostrovčekov. Povieme si niečo o prvom slovanskom námorníckom učilišti či o nebojácnych Perašťanoch.

 

GPS: 42°25'27.2"N 18°46'16.5"E (Kotor)

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Čierna Hora: Divoká krása IV. – Perast, nebojácne mestečko
Publikované: 14.6.2022
V predchádzajúcej časti sme navštívili mesto Kotor s najlepšie zachovanou historickou architektúrou v Európe. Dnes sa vyberieme do susedného mestečka Perast, vzdialeného len pár kilometrov od Kotoru na úpätí pohoria Ilijinho brda. Toto obľúbené letovisko ešte nedávno bojovalo o samotnú existenciu.

Čierna Hora: Divoká krása V. – Budva, hlavné mesto turistického ruchu
Publikované: 21.6.2022
Perast, toto malebné a očarujúce mestečko bohaté na históriu sme navštívili a čo to o ňom povedali v predošlej časti nášho seriálu. Dnes sa posunieme o pár kilometrov ďalej k otvorenému Jadranskému moru, kde sa na jeho pobreží sa zoznámime s turisticky obľúbeným mestom Budva.

Čierna Hora: Divoká krása II. – Tivat, živé mesto zálivu
Publikované: 31.5.2022
V predchádzajúcom článku sme si povedali o strastiplnej ceste do „zeleného“ štátu Čierna Hora. Spoločne sme prekonali najužšiu časť slávneho „pirátskeho“ zálivu Kotorská boka, aby sme si v nasledujúcich riadkoch mohli vychutnať, ale hlavne spoznať najmladšie a zároveň najrušnejšie mestečko Tivat.

Čierna Hora: Divoká krása I. – Dlhá cesta
Publikované: 24.5.2022
V našom miniseriáli o Čiernej Hore, malom štáte na Balkánskom polostrove, sa dozviete nielen o histórií a prírodných pamiatkach, ale aj o svojskom žití miestnych obyvateľov. V prvej časti absolvujeme strastiplnú cestu do tejto „najekologickejšej“ krajiny Európy, teda aspoň podľa cestovateľských bedekrov.

Lezenie: Čierna Hora: Durmitor- najobľúbenejší národný park tejto krajiny
Publikované: 28.10.2014
Durmitor bol vyhlásený za národný park v roku 1952 (spolu s Lovćenom a Biogradskou Gorou). Národný park Durmitor sa rozkladá v pohorí Durmitor a úzkom páse vedúcom pozdĺž rieky Tary smerom na Mojkovac.


Súvisiaca fotogaléria

Čierna Hora: Divoká a nespútaná krajina II.
Na pobreží Jadranského mora sa rozprestiera malý štát rozlohou, ale za to veľký srdcom. Tým štáto...

Čierna Hora: Divoká a nespútaná krajina I.
Malý štát na Balkánskom polostrove nazývaný Čierna Hora ponúka turistom či dovolenkárom krásnu pr...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

25.6.2022
V poradí 67. ročník folklórneho festivalu Východná sa uskutoční od 29. júna do 3. júla 2022 v obci Východná. Lákadlom tohtoročného festivalu budú nielen víťazi celoštátnych súťaží, ale i originálne celovečerné programy, profesionálny súbor z Budapešti, prezentácia gajdošskej tradície a bohaté interaktívne a vzdelávacie programy pre deti a dospelých.
23.6.2022
V dňoch 25. a 26. júna 2022 sa v priestoroch starého rušňového depa Bratislava východ uskutoční v poradí už 22. ročník celoslovenského zrazu historických železničných vozidiel - Rendez 2022. Návštevníkov čaká nielen vyše tridsať prevádzkyschopných historických hnacích vozidiel, ale aj bohatý sprievodný program.
22.6.2022
Všetci pretekári, nadšenci a priaznivci automobilizmu sa už dozaista nemôžu dočkať unikátneho podujatia a pretekov 500km slovenských, ktoré sa uskutočnia od 29. júna do 2. júla 2022. Súčasťou pretekov bude aj skvost na koľajniciach, vlak Slovenská strela.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 25. 6. 2022
sviatok:Tadeáš

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X