www.infoglobe.sk » Čierna Hora: Divoká krása IV. – Perast, nebojácne mestečko

Čierna Hora: Divoká krása IV. – Perast, nebojácne mestečko

Publikované: 14.6.2022
V predchádzajúcej časti sme navštívili mesto Kotor s najlepšie zachovanou historickou architektúrou v Európe. Dnes sa vyberieme do susedného mestečka Perast, vzdialeného len pár kilometrov od Kotoru na úpätí pohoria Ilijinho brda. Toto obľúbené letovisko ešte nedávno bojovalo o samotnú existenciu.

Letné čítanie vám prináša:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Pod pojmom nedávno myslíme 60. roky 20. storočia, kedy bolo mestečko v zúfalom stave. Jeho historické centrum s typickou mediteránskou architektúrou bolo zanedbané a chátralo. Našťastie miestni obyvatelia to tak nenechali a postupne začali mesto obnovovať. Najskôr sa stalo mestečko Perast výletným cieľom pre domácich obyvateľov, no postupom času sa zmenilo až na letovisko vyhľadávané turistami z celého sveta. V roku 1979 postihlo mesto silné zemetrasenie, ktoré malo za následok, že budovy, ktoré boli len dočasne zakonzervované sa zrútili. Miestni obyvatelia boli, a aj stále sú, bojovníci a postupne zrútené a poškodené stavby opravili či zakonzervovali, aby ich zub času ešte viac neohlodal. Aj dnes v mestečku vládne čulí stavebný ruch.

Perast

Netypická prechádzka

Po príchode do mestečka nás privítalo samotné pobrežie Kotorskej boky. Práve pobrežnú líniu lemuje toto starobylé mestečko.  Nie je až tak typické, nakoľko prechádzka po uličkách si vyžaduje v celku dobrú kondičku. Pýtate sa prečo? No preto, lebo je zasadené v kopci. Je to skutočný zážitok šliapať schodmi hore a dole. Po chvíľke „turistickej“ námahy budete odmenený prekrásnymi pohľadmi na záliv, ostrovčeky či na „morské plantáže“, kde chovajú dary mora.

Perast - morské chovateľské plantáže

Kúsok histórie

Ešte mi nedá nespomenúť bohatú históriu, ktorá nás obklopovala z každej strany.  Mestečko bolo v 17. a 18. storočí  významným strediskom moreplavby. Dokonca od 16. storočia bolo sídlom chýrnej námorníckej školy (slovanské učilište). Navštevovali ju námornícki dôstojníci zo širokého okolia, dokonca aj spoza mora. Avšak potom,  ako začal prekvitať obchod na Atlantiku, prosperita mestečka začala pomaly upadať. V časoch tureckých invázií bolo mesto zovreté, no nikdy sa ho tureckým vojakom nepodarilo dobiť, napriek ich mnohonásobnej presile. Aj tieto historické fakty svedčia o bojovnosti Perašťanov. 

Perast - historické centrum Perast - historické centrumPerast - historické centrum

V súčasnosti sa tiež dokážeme preniesť do obdobia bojov, renesancie či niekdajšej slávy mesta, a to prostredníctvom krásnej prevažne barokovej architektúry s prvkami renesancie. Všadeprítomné  domy bohatých, ktorí ich tu budovali v 17. a 18. storočí, poukazujú na dôležitosť mestečka v minulosti. Za všetky tieto architektonické skvosty spomeňme aspoň palác Bujovičovcov, v ktorom dnes sídli Múzeum Perastu (Muzej grada Perasta) zachytávajúce celú históriu mesta. Nad mestom na úpätí Ilijinho brda sa týči Benátska pevnosť s kostolíkom. Turistami je veľmi vyhľadávaná, vďaka krásnym výhľadom na široké okolie.

kostol Gospa od Škrpjela

Malebné ostrovčeky

Po preskúmaní mesta, jeho uličiek a zákutí sme už z diaľky obdivovali dva malebné ostrovčeky oproti Perastu. Prvý z nich bol Sveti Djordje. Nachádza sa na ňom kostol naposledy prestavaný v tomto storočí. Hneď vedľa kostola je Perastský cintorín. Žiaľ pre turistov nie je prístupný. Druhý ostrov nesúci názov Gospa od Škrpjela prístupný už je. A tak sme zišli z „kopcov“ a vydali sme sa malou loďkou z pobrežia mesta Perast k ostrovčeku. Kým prvý bol prírodný, tento ostrovček bol umelo navŕšený námorníkmi. Traduje sa, že námorníci po šťastnom návrate z plavby, zakaždým hodili do mora trochu kamenia a piesku až vznikol súčasný ostrov. Iná legenda zas hovorí, že vznikol potopením lodí naplnených kamením. Nech už je to akokoľvek, každoročne 22. júla si miestni pripomínajú námorníkov, ktorí tu žili a bojovali, hádzaním kameňov okolo celého ostrova. Taktiež je to akási ochrana či požehnanie, aby ostrovček odolal  morským vlnám. My sme tu absolvovali prehliadku barokového pútnického mariánskeho kostola z 18. storočia. Vnútro bolo až prezdobené krásnymi maľbami a obrazmi Tripa Kokoľa. V zadných častiach kostola bolo vytvorené malé múzeum, prevažne späté s námornou históriou.

kostol Sveti Djordje

interiér kostola Gospa od Škrpjela interiér kostola Gospa od Škrpjela interiér kostola Gospa od Škrpjela interiér kostola Gospa od Škrpjela

Mestečko Perast na nás zanechalo obrovský dojem. Jeho malebnosť je jednoducho očarujúca. Kedysi to bolo bohaté a slávne mesto, o čom svedčia zlaté čaše, ozdoby z rubínov, honosné odevy a predmety v miestnom múzeu.  Dnes je vďaka príjemnému podnebiu, bujnej stredomorskej zelene, krásnej, no ešte stále dosť schátralej architektúre určite miestom, kde by ste sa mali zastaviť. Miestni obyvatelia sa radi s vami podelia o rôzne, dokonca aj pirátske, historky. Je to mestečko, ktoré si zamilujete.

 

GPS: 42°29'15.9"N 18°41'46.2"E

Text a foto: Oskár Mažgút



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Čierna Hora: Divoká krása I. – Dlhá cesta
Publikované: 24.5.2022
V našom miniseriáli o Čiernej Hore, malom štáte na Balkánskom polostrove, sa dozviete nielen o histórií a prírodných pamiatkach, ale aj o svojskom žití miestnych obyvateľov. V prvej časti absolvujeme strastiplnú cestu do tejto „najekologickejšej“ krajiny Európy, teda aspoň podľa cestovateľských bedekrov.

Čierna Hora: Divoká krása II. – Tivat, živé mesto zálivu
Publikované: 31.5.2022
V predchádzajúcom článku sme si povedali o strastiplnej ceste do „zeleného“ štátu Čierna Hora. Spoločne sme prekonali najužšiu časť slávneho „pirátskeho“ zálivu Kotorská boka, aby sme si v nasledujúcich riadkoch mohli vychutnať, ale hlavne spoznať najmladšie a zároveň najrušnejšie mestečko Tivat.

Čierna Hora: Divoká krása III. – Kotor, stredoveký klenot
Publikované: 7.6.2022
V našom cestovaní po Čiernej Hore budeme aj dnes pokračovať. Potom, ako sme spoznali mesto rušných promenád Tivat, sa tento krát vyberieme do stredoveku. A to doslovne! Spoločne navštívime mesto Kotor s najlepšie zachovanou historickou architektúrou v Európe.

Čierna Hora: Divoká krása VI. – Plavi Horizont, čarokrásna zátoka
Publikované: 28.6.2022
Pomaly, ale isto naše putovanie po Čiernej Hore končí. Na záver sme si pre vás prichystali malú čerešničku v podobe návštevy čarokrásnej slnkom zaliatej zátoky Pržno s nádhernou piesočnatou plážou.

Čierna Hora: Durmitor- najobľúbenejší národný park tejto krajiny
Publikované: 5.7.2022
Durmitor bol vyhlásený za národný park v roku 1952 (spolu s Lovćenom a Biogradskou Gorou). Národný park Durmitor sa rozkladá v pohorí Durmitor a úzkom páse vedúcom pozdĺž rieky Tary smerom na Mojkovac.

Čierna Hora: Divoká krása V. – Budva, hlavné mesto turistického ruchu
Publikované: 21.6.2022
Perast, toto malebné a očarujúce mestečko bohaté na históriu sme navštívili a čo to o ňom povedali v predošlej časti nášho seriálu. Dnes sa posunieme o pár kilometrov ďalej k otvorenému Jadranskému moru, kde sa na jeho pobreží sa zoznámime s turisticky obľúbeným mestom Budva.

Čierna Hora: úchvatná dovolenka na horách aj pri mori
Publikované: 21.7.2014
Pokiaľ premýšľate o dovolenke v krajine, kde je dostatok zelene, nádherné hory, ale zároveň chcete tráviť dovolenku pri more, tak je pre vás Čierna Hora dobrým tipom. Pravdou je, že letnom období býva pobrežie preplnené lehátkami a ich hodinovými nájomníkmi, ale za túto kombináciu to určite stojí.


Súvisiaca fotogaléria

Čierna Hora: Divoká a nespútaná krajina II.
Na pobreží Jadranského mora sa rozprestiera malý štát rozlohou, ale za to veľký srdcom. Tým štáto...

Čierna Hora: Divoká a nespútaná krajina I.
Malý štát na Balkánskom polostrove nazývaný Čierna Hora ponúka turistom či dovolenkárom krásnu pr...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 3. 2024
sviatok:Miroslav
dnes:
piatok 29.3.
6 °C
zajtra:
sobota 30.3.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X